برداشت آب‌های ژرف در سیستان آزمایشی است/هنوز نمی‌دانیم چرا قاتل محیط‌بان نجفی دستگیر نشده است گردشگری

برداشت آب‌های ژرف در سیستان آزمایشی است/هنوز نمی‌دانیم چرا قاتل محیط‌بان نجفی دستگیر نشده است

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - رئیس سازمان محیط زیست برداشت آب‌های ژرف در سیستان و بلوچستان را آزمایشی دانست و گفت: معاونت علمی و فناوری باید گزارشی از این طرح به سازمان ارائه دهد.

به گزارش خبرنگار فارس، علی سلاجقه رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه کشور روزگاری را سپری می‌کند که روزهای خوش و ناخوش محیط زیستی را در کنار هم می‌بیند و امید است با اتفاقاتی که می‌افتد و اقداماتی که انجام می‌شود، شرایط محیط زیست روزبه‌روز بهتر شود.
وی ابراز داشت: رییس جمهور توسعه را فرع بر محیط زیست می‌داند تا هیچ پروژه عمرانی بدون ارزیابی محیط زیستی کلنگ نخورد و اینکه در دولت‌های بعد استمرار داشته باشد، گفت: مساله اصلی ما در مسائل محیط زیستی قانونی است و بحث اساسی این است که باید گره‌های ذهنی مردم برطرف شود.
سلاجقه به ضعف قوانین در حوزه محیط زیست اشاره کرد و گفت: قوانین در این حوزه نیاز به بروزرسانی دارد برای مثال ما قانون حفاظت و بهره برداری پایدار را دنبال می‌کنیم.
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر برنامه محیط زیست در زمینه فعالیت کنشگران برای به انجام رسیدن پروژ‌ه‌های محیط زیستی از جمله پروژه پتروشیمی میانکاله گفت: دولت سیزدهم دو تا میثاق داشته است. یک اینکه توسعه، فرع بر محیط زیست است و دوم اینکه هیچ پروژه عمرانی بدون اجازه محیط زیست کلنگ نخواهد خورد. ضمن اینکه قانون حفاظت و بهره‌برداری پایدار در دستور کار است.
وی درباره وضعیت دریاچه ارومیه و برنامه نجات این دریاچه گفت: سازمان در این‌باره سکوت نکرده است. نامه‌ای به وزیر نیرو دادم. اینکه صرفا نامه بدهیم نیست بلکه نامه را پیگیری هم می‌کنیم. رئیس‌جمهوری نیز روی این بحث حساس است. در این حوضه آبریز کارهایی انجام شده و سرمایه‌هایی مصرف شده است که باید به اتمام برسد. متمرکز شدیم که دریاچه نجات پیدا کند. قرار بود 22 بهمن ماه سال 1400 تونل انتقال آب زاب افتتاح شود و 600 میلیون متر مکعب آب به دریاچه برسد اما 4 کیلومتر از تونل مشکل دارد. بحث تصفیه خانه‌های شهر ارومیه و تبریز نیز به سرانجام رسیده است. فاز دوم در ستاد احیا نیز بحث نرم افزاری است که برای ما خیلی مهم است. از روزی که ستاد احیا شکل گرفته است سطح زیر کشت افزایش یافته است که این مساله باهم متناقض است.
وی ادامه داد: حق‌آبه‌ای که داده می‌شود باید سر تالاب باشد چون در طول مسیر بهره‌بردار زیاد است و حق آبه‌ای به تالاب نمی‌رسد. در حال پیگیری هستیم. در حوصه آبریز دریاچه الگوی کشت باید تصحیح شود. مطمئن باشید دریاچه ارومیه با رویکرد سخت‌افزاری و نرم افزاری پیگیری می‌شود تا مجددا آب به دریاچه برگردد و هفته‌ای نیست که در دولت موضوع دریاچه را پیگیری نکنیم.
سلاجقه با بیان اینکه هفته ای در دولت نیست که وضعیت بحرانی ارومیه در آن پیگیری نشود، گفت: در دریاچه ارومیه تغییر اقلیم نقش اول را دارد و کاربری اراضی نیز که یک عادت دیرینه است اما تغییر کاربری منفی عادت شده باید تغییر کند.
وی افزود: معیشت جایگزین مهمترین راه حل گذر از این بحران است که کل چرخه باید تغییر کند.
رییس سازمان محیط زیست با تاکید بر میثاق اعضای هیات دولت مبنی بر اینکه هیچ پروژه‌ای بدون مجوز محیط زیستی اجرا نشود، مقابله با ساخت پتروشیمی بهبهان را حاصل همین مساله دانست و افزود: بسیاری از 411 پروژه مشمول مجوز ارزیابی نبوده و متوقف شده بودند. 
سلاجقه درباره بهبود وضعیت معیشتی و قانونی محیط بانان با اشاره به اینکه برای تامین تجهیزات انفرادی یک بسته کامل دیده شده است، گفت: به دنبال این هستیم که برخی پایش از طریق پهباد انجام شود، تا بار از روی دوش محیط بانان برداشته شود.
وی افزود: 1200 موتورسیکلتی که در استانها توزیع شده به جی پی اس مجهز هستند.
به گفته وی جامعه محیط بانی در بحث پرداخت‌ها در شرایط مناسبی قرار دارد.
رییس سازمان محیط زیست درباره حل مشکلات قانونی محیط بانان نیز توضیح داد: در نشستی که با معاون رییس جمهور داشتیم، قرار شد اصلاح لایحه حمایت از محیط بانان دولت رفته است و این اصلاح انجام شود.
وی درباره عدم تامین حقابه هامون از سوی افغانستان اظهارداشت: وقتی دولت و حاکمیتی بر کشوری مستقر نباشد هرچه قدر هم از ضوابط قانونی استفاده کنیم به نتیجه نمی رسیم، بنابراین از ظرفیت های بین المللی استفاده می کنیم چون هامون از بین رفته و شرایط ناپایداری دارد.
رییس سازمان محیط زیست با بیان اینکه در این سازمان بیشترین تغییر و تحولات در حد مدیران استانی بوده و بدون کوچکترین تنشی انجام شده است، گفت: اجازه نمی دهیم سازمان از طریق فضای مجازی مدیریت شود.
وی پاسخ به سوالی درباره پرونده برومند نجفی توضیح داد: سازمان از همه ظرفیت‌های قانونی و حقوقی برای شکستن حکم قصاص استفاده کرد و تلاش کردیم عفو بخشش را بگیریم اما در آن مرحله که به استان رفتم پدر مقتول به جلسه نیامدند و نشست مفصل اتفاقات خوبی افتاد و پدر مقتول به نحوی رفتار کرد که گویا بحث عفو را پذیرفته اما اتفاق دلخراشی افتاد 
و باید شفاف سازی شود و دستگاه قضایی، دادگاه و تیم حفاظتی باید پاسخگو باشند.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: متاسفانه از طرف مقابل تحریک‌هایی صورت گرفت و محیط‌بان نجفی در فضایی دلخراش به قتل شهادت‌گونه رسید. در شرایطی به قتل رسید که تحت حفاظت بود. حتما باید دستگاه‌های مسئول پاسخگو باشند و شفاف‌سازی کنند. دادگاه باید پاسخگو باشد و درخواست کردیم گزارشی به ما ارائه دهند که هنوز ارائه ندادند.
سلاجقه تصریح کرد: با قوه قضاییه نشست‌هایی برگزار شد. آخرین نشست هفته قبل بود که با حضور وکلای پرونده و وکیل سازمان برگزار شد. در حال پیگیری هستیم. اگر قصوری باشد از آن نمی‌گذریم زیرا قتل شبه شهادت یک محیط‌بان برای ما سنگین است. هنوز جای سوال است که چرا هنوز قاتل دستگیر نشده است. مکاتباتی با وزیر کشور و قوه قضاییه صورت گرفته و تکالیف خود را باید در این زمینه انجام دهند.
رییس سازمان محیط زیست در پاسخ به سوال فارس درباره اخبار منتشر شده از استحصال آب‌های ژرف در سیستان و بلوچستان توضیح داد: در این زمینه مکاتباتی با وزیر کشور داشتیم.
وی با اشاره به اینکه معاونت علمی و فناوری رییس جمهور موظف شده است، تحقیقاتی که در زمینه میزان و نحوه برداشت آب‌های ژرفی که انحام شده را ارائه دهد و هنوز گزارشی ارایه نداده است، گفت: این برداشت‌ها از 3 چاه جنبه آزمایشی داشته تا منابع آب‌های ژرف شناسایی شود.
در حال تکمیل...


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

تحقق 98 درصدی برنامه‌های فروش شرکت فولاد سنگان

نگرانی فولاد هرمزگان از محدودیت انرژی

اولویت باشگاه‌های ورزشی مس بهره‌گیری از نیروهای بومی باشد

حمایت 79 میلیارد تومانی فولاد مبارکه از سه شرکت دانش‌بنیان

افزایش 52 درصدی اکتشافات معدنی در مجتمع سنگ آهن سنگان

قانون پیش فروش مسکن نیازمند اصلاح؛ قانونی که بازدارنده تولید و به ضرر خریداران مسکن شد/ نگاه مجرمانه به مشاوران املاک

بانک‌ها از نفت و گاز دل نبریدند

واکنش بذرباش به بازگشایی سفارت آذربایجان

کشف نفتی عظیم در کویت

نفت در سایه ابهامات سیاسی آمریکا صعودی شد

25 درصد کل برق کشور توسط کولر‌های گازی مصرف می‌شود

سالانه 100 هزار انشعاب غیرمجاز آب در کشور کشف می‌شود

افزایش 6درصدی مصرف بنزین کشور به‌دلیل تغییر ساعات اداری

کدام کالاها ارز ترجیحی می‌گیرند؟

کمک بزرگ مالیات‌ستانی هوشمند به کنترل و کاهش نقدینگی

اقدام موثر مرکز وکلا در تشکیل کمیته قضایی حمایت از تولید برای رفع مشکلات واحدهای تولیدی

تعداد مقرری ‌بگیران بیمه بیکاری کم شد

بلیت قطار گران شد؟

تخصیص درآمدهای مالیاتی پرداختی مردم برای توسعه زیرساختی کشور و بهبود رفاه حال مردم

صدور مجوز افزایش سرمایه سایپا و ایران خودرو از محل تجدید ارزیابی به استقرار دولت چهاردهم موکول شد

260 میلیارد تومان، ثبت رکورد جدید معاملات برق در بورس انرژی

قیمت میوه و سبزیجات کاهش می‌یابد؟

لزوم ادامه یافتن بحث مولدسازی دارایی‌های دولت/ مناقشه در جزئیات بسیار است

1.6 رشد تولید فولاد، به افت تبدیل شد/ تولیدکنسانتره رکورد زد

دردسرهای یک اپلیکیشن محبوب در کشورها

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.