برداشت آب‌های ژرف در سیستان آزمایشی است/هنوز نمی‌دانیم چرا قاتل محیط‌بان نجفی دستگیر نشده است گردشگری

برداشت آب‌های ژرف در سیستان آزمایشی است/هنوز نمی‌دانیم چرا قاتل محیط‌بان نجفی دستگیر نشده است

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - رئیس سازمان محیط زیست برداشت آب‌های ژرف در سیستان و بلوچستان را آزمایشی دانست و گفت: معاونت علمی و فناوری باید گزارشی از این طرح به سازمان ارائه دهد.

به گزارش خبرنگار فارس، علی سلاجقه رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه کشور روزگاری را سپری می‌کند که روزهای خوش و ناخوش محیط زیستی را در کنار هم می‌بیند و امید است با اتفاقاتی که می‌افتد و اقداماتی که انجام می‌شود، شرایط محیط زیست روزبه‌روز بهتر شود.
وی ابراز داشت: رییس جمهور توسعه را فرع بر محیط زیست می‌داند تا هیچ پروژه عمرانی بدون ارزیابی محیط زیستی کلنگ نخورد و اینکه در دولت‌های بعد استمرار داشته باشد، گفت: مساله اصلی ما در مسائل محیط زیستی قانونی است و بحث اساسی این است که باید گره‌های ذهنی مردم برطرف شود.
سلاجقه به ضعف قوانین در حوزه محیط زیست اشاره کرد و گفت: قوانین در این حوزه نیاز به بروزرسانی دارد برای مثال ما قانون حفاظت و بهره برداری پایدار را دنبال می‌کنیم.
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر برنامه محیط زیست در زمینه فعالیت کنشگران برای به انجام رسیدن پروژ‌ه‌های محیط زیستی از جمله پروژه پتروشیمی میانکاله گفت: دولت سیزدهم دو تا میثاق داشته است. یک اینکه توسعه، فرع بر محیط زیست است و دوم اینکه هیچ پروژه عمرانی بدون اجازه محیط زیست کلنگ نخواهد خورد. ضمن اینکه قانون حفاظت و بهره‌برداری پایدار در دستور کار است.
وی درباره وضعیت دریاچه ارومیه و برنامه نجات این دریاچه گفت: سازمان در این‌باره سکوت نکرده است. نامه‌ای به وزیر نیرو دادم. اینکه صرفا نامه بدهیم نیست بلکه نامه را پیگیری هم می‌کنیم. رئیس‌جمهوری نیز روی این بحث حساس است. در این حوضه آبریز کارهایی انجام شده و سرمایه‌هایی مصرف شده است که باید به اتمام برسد. متمرکز شدیم که دریاچه نجات پیدا کند. قرار بود 22 بهمن ماه سال 1400 تونل انتقال آب زاب افتتاح شود و 600 میلیون متر مکعب آب به دریاچه برسد اما 4 کیلومتر از تونل مشکل دارد. بحث تصفیه خانه‌های شهر ارومیه و تبریز نیز به سرانجام رسیده است. فاز دوم در ستاد احیا نیز بحث نرم افزاری است که برای ما خیلی مهم است. از روزی که ستاد احیا شکل گرفته است سطح زیر کشت افزایش یافته است که این مساله باهم متناقض است.
وی ادامه داد: حق‌آبه‌ای که داده می‌شود باید سر تالاب باشد چون در طول مسیر بهره‌بردار زیاد است و حق آبه‌ای به تالاب نمی‌رسد. در حال پیگیری هستیم. در حوصه آبریز دریاچه الگوی کشت باید تصحیح شود. مطمئن باشید دریاچه ارومیه با رویکرد سخت‌افزاری و نرم افزاری پیگیری می‌شود تا مجددا آب به دریاچه برگردد و هفته‌ای نیست که در دولت موضوع دریاچه را پیگیری نکنیم.
سلاجقه با بیان اینکه هفته ای در دولت نیست که وضعیت بحرانی ارومیه در آن پیگیری نشود، گفت: در دریاچه ارومیه تغییر اقلیم نقش اول را دارد و کاربری اراضی نیز که یک عادت دیرینه است اما تغییر کاربری منفی عادت شده باید تغییر کند.
وی افزود: معیشت جایگزین مهمترین راه حل گذر از این بحران است که کل چرخه باید تغییر کند.
رییس سازمان محیط زیست با تاکید بر میثاق اعضای هیات دولت مبنی بر اینکه هیچ پروژه‌ای بدون مجوز محیط زیستی اجرا نشود، مقابله با ساخت پتروشیمی بهبهان را حاصل همین مساله دانست و افزود: بسیاری از 411 پروژه مشمول مجوز ارزیابی نبوده و متوقف شده بودند. 
سلاجقه درباره بهبود وضعیت معیشتی و قانونی محیط بانان با اشاره به اینکه برای تامین تجهیزات انفرادی یک بسته کامل دیده شده است، گفت: به دنبال این هستیم که برخی پایش از طریق پهباد انجام شود، تا بار از روی دوش محیط بانان برداشته شود.
وی افزود: 1200 موتورسیکلتی که در استانها توزیع شده به جی پی اس مجهز هستند.
به گفته وی جامعه محیط بانی در بحث پرداخت‌ها در شرایط مناسبی قرار دارد.
رییس سازمان محیط زیست درباره حل مشکلات قانونی محیط بانان نیز توضیح داد: در نشستی که با معاون رییس جمهور داشتیم، قرار شد اصلاح لایحه حمایت از محیط بانان دولت رفته است و این اصلاح انجام شود.
وی درباره عدم تامین حقابه هامون از سوی افغانستان اظهارداشت: وقتی دولت و حاکمیتی بر کشوری مستقر نباشد هرچه قدر هم از ضوابط قانونی استفاده کنیم به نتیجه نمی رسیم، بنابراین از ظرفیت های بین المللی استفاده می کنیم چون هامون از بین رفته و شرایط ناپایداری دارد.
رییس سازمان محیط زیست با بیان اینکه در این سازمان بیشترین تغییر و تحولات در حد مدیران استانی بوده و بدون کوچکترین تنشی انجام شده است، گفت: اجازه نمی دهیم سازمان از طریق فضای مجازی مدیریت شود.
وی پاسخ به سوالی درباره پرونده برومند نجفی توضیح داد: سازمان از همه ظرفیت‌های قانونی و حقوقی برای شکستن حکم قصاص استفاده کرد و تلاش کردیم عفو بخشش را بگیریم اما در آن مرحله که به استان رفتم پدر مقتول به جلسه نیامدند و نشست مفصل اتفاقات خوبی افتاد و پدر مقتول به نحوی رفتار کرد که گویا بحث عفو را پذیرفته اما اتفاق دلخراشی افتاد 
و باید شفاف سازی شود و دستگاه قضایی، دادگاه و تیم حفاظتی باید پاسخگو باشند.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: متاسفانه از طرف مقابل تحریک‌هایی صورت گرفت و محیط‌بان نجفی در فضایی دلخراش به قتل شهادت‌گونه رسید. در شرایطی به قتل رسید که تحت حفاظت بود. حتما باید دستگاه‌های مسئول پاسخگو باشند و شفاف‌سازی کنند. دادگاه باید پاسخگو باشد و درخواست کردیم گزارشی به ما ارائه دهند که هنوز ارائه ندادند.
سلاجقه تصریح کرد: با قوه قضاییه نشست‌هایی برگزار شد. آخرین نشست هفته قبل بود که با حضور وکلای پرونده و وکیل سازمان برگزار شد. در حال پیگیری هستیم. اگر قصوری باشد از آن نمی‌گذریم زیرا قتل شبه شهادت یک محیط‌بان برای ما سنگین است. هنوز جای سوال است که چرا هنوز قاتل دستگیر نشده است. مکاتباتی با وزیر کشور و قوه قضاییه صورت گرفته و تکالیف خود را باید در این زمینه انجام دهند.
رییس سازمان محیط زیست در پاسخ به سوال فارس درباره اخبار منتشر شده از استحصال آب‌های ژرف در سیستان و بلوچستان توضیح داد: در این زمینه مکاتباتی با وزیر کشور داشتیم.
وی با اشاره به اینکه معاونت علمی و فناوری رییس جمهور موظف شده است، تحقیقاتی که در زمینه میزان و نحوه برداشت آب‌های ژرفی که انحام شده را ارائه دهد و هنوز گزارشی ارایه نداده است، گفت: این برداشت‌ها از 3 چاه جنبه آزمایشی داشته تا منابع آب‌های ژرف شناسایی شود.
در حال تکمیل...


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

محمودزاده: تولید مسیری برای مهار تورم/ افزایش نرخ بیکاری در کشور از رشد تورم هم مهلک تر است

دیدار های جداگانه رئیس کل دیوان محاسبات با نماینده ولی فقیه، استاندار و مدیران دستگاه های اجرایی استان فارس/ دستغیب: برقراری انضباط مالی یکی از راه های مهار تورم است/ تدوین دستورالعمل رای نظارت دقیق بر عملکرد شرکت ها

لاجوردی: دولتمردان اقتصادی برای مهار تورم پیوند ریال با دلار را بشکنند/ ارزش‌گذاری‌ها با دلار متوقف شود

سرمایه‌گذاری 200 میلیارد تومانی بیمه مرکزی در پلاسمای خون

روند رو به کاهش رشد نقدینگی+جدول

روند قیمت نفت افزایشی شد

چهار جلد خاطرات به خط ناصرالدین شاه در کاخ گلستان به نمایش درآمد

رشد توزیع زمانی و‌ مکانی سفرهای نوروزی نسبت به سال گذشته

حقوق ورودی تلفن همراه بالای 600 دلاری حد اقل 15 درصد شد

حضور 10 میلیون مودی در سامانه سازمان امور مالیاتی

احتمال سیلابی شدن رودخانه‌های تهران طی امروز و فردا

از راه‌اندازی لیست انتظار در مسیرهای پرتقاضا تا افزایش قیمت بلیت اتوبوس

اعلام آخرین وضعیت کرونا در کشور/ افزایش آمار جان باختگان کرونایی

ارائه خدمت نوروزی به بیش از 4 میلیون مسافر

هشدار هلال احمر به کوهنوردان/ از صعود به ارتفاعات و حضور در کنار رودخانه‌ها خودداری کنید

شرایط دریافت وام ازدواج در سال 1402

حمایت مدعی‌العموم از کاسبان خسارت دیده خیابان بهار / شهرداری موانع تردد خیابان بهار حدفاصل سمیه تا طالقانی را رفع کند

یک سالگی امکان مشاهده رایگان و نامحدود عمق مظنه

فعالان اقتصادی به آینده امیدوار شدند/ رشد سرمایه گذاری دربخش مولد

دولت از نیروهای خوش‌فکر و جوان در تیم اقتصادی استفاده کند

جزئیات مصوبات شورای عالی اشتغال/ اختصاص 100 هزار میلیارد تومان تسهیلات برای اشتغال در سال جاری

توسعه مالچ‌های غیرنفتی با کمک شرکت‌های دانش‌بنیان برای مقابله با بیابان‌زایی

کمک‌های امداد و نجات به مردم گرفتار در سیل/ ادامه امدادرسانی در جیرفت و رودبارجنوب

تولید دست مصنوعی در مرکز توانبخشی هلال احمر/تحویل300 آمبولانس تا اواخر اردیبهشت‌ماه

آماده‌باش 400 آتش‌نشان در 175 نقطه از تهران برای خدمت‌رسانی به شهروندان

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.