پیگیری تسنیم جواب داد/جزئیات مصوبه دولت برای جلوگیری از تحمیل کارمزدهای نجومی به صاحبان کالا اقتصاد سیاسی

پیگیری تسنیم جواب داد/جزئیات مصوبه دولت برای جلوگیری از تحمیل کارمزدهای نجومی به صاحبان کالا

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - رئیس سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی از مصوبه اخیر هیئت دولت خبر داد که براین اساس مدت زمان ماندگاری کالا در مراجع تحویل گیرنده به حالت قبل که در قانون امور گمرکی ذکر شده بود، بازگردد.

به گزارش فصل اقتصاد ، عبدالمجید اجتهادی با اشاره به اینکه، عملکرد سازمان اموال تملیکی در حوزه تعیین تکلیف کالاها بسیار روشن و امیدوارکننده است، گفت: ورود ریاست محترم قوه قضائیه و تعامل مناسب دو قوه باعث شد کالاهایی که شاید دو دهه در انبارهای بنادر و گمرک مانده بود تعیین تکلیف شود.
وی افزود: رئیس جمهور در مهرماه 1400، 3 مطالبه را مطرح کردند که شامل اصلاح ساختار اموال تملیکی بود و مدیریت اموال تملیکی در استان‌ها به اداره کل تبدیل شد. براین اساس حتی در خود گمرک شهید رجایی بندرعباس اداره اموال تملیکی تشکیل شده است. بر این اساس در هفته گذشته 350 کانتینر کالای متروکه در بندر شهید رجایی منهدم شد.
رئیس سازمان اموال تملیکی با اشاره به اصلاح قوانین و مقررات، گفت: یک لایحه دو فوریتی در هیئت دولت تصویب و به مجلس ارائه شد تا قانون اموال تملیکی که مربوط به سال 1370 است اصلاح شود. نکته سوم نیز تسریع در تعیین تکلیف کالاها بود که اقدامات خوبی رخ داده است. در هفته قبل اولین محموله کالاهای در اختیار سازمان اموال تملیکی از طریق بورس کالا عرضه شده است.
اجتهادی با اشاره به اینکه حدود 11 هزار میلیارد تومان کالا در یک سال اخیر تعیین تکلیف شده است، گفت: در حالیکه فروش 159 درصد افزایش یافته، تعیین تکلیف کالاها نیز 63 درصد رشد کرده است. در 5 ماهه ابتدایی سال 204 درصد در تشکیل پرونده‌های متروکه با رشد مواجه شده‌ایم. براین اساس باید اقداماتی انجام شود که شاهد به هدر رفتن سرمایه‌های ملی نشویم.
وی با بیان اینکه با صدور آرا برائت میزان استرداد کالاهای قاچاق کاهش یافته است، گفت: در واقع کالاهای مکشوفه به ظن قاچاق آرا قطعی دریافت کرده‌اند. از سوی دیگر 261 درصد اعاده متروکه افزایش یافته است. اگر صاحب کالا قبل از فروش درخواست اعاده اظهارنامه کنند ما هم با صاحب کالا همراهی می‌کنیم.
رئیس سازمان اموال تملیکی گفت امروز شروع انهدام 1500 تن کالای خوراکی و آشامیدنی و آرایشی بهداشتی است که کالای متروکه بوده و چندین سال در انبارهای عمومی مانده بود.
وی افزود: این کالاها اکنون تاریخ مصرفشان گذشته و قابلیت مصرف ندارند. حتی طبق مستنداتی که ما در اختیار داریم، بررسی‌های بهداشتی که انجام گرفته، قابلیت هیچ‌گونه مصرف ثانویه هم ندارد.
مدیر عامل سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی، تصریح کرد: امروز 100 تن از این کالاها منهدم می‌شوند، ارزش ریالی که برای این مقدار کالا برآورد شده است یک میلیارد و 600 میلیون تومان است که منهدم می‌شوند.
اجتهادی گفت: این کالاها زمانی تحویل املاک تملیکی داده می‌شود که هیچ‌ راهی برای مصرف آنها وجود ندارد و باید این کالاها منهدم شوند.
رئیس سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی همچنین از مصوبه اخیر هیئت دولت خبر داد که براین اساس مدت زمان ماندگاری کالا در مراجع تحویل گیرنده به حالت قبل که در قانون امور گمرکی ذکر شده بود، بازگردد.
وی گفت: هم اکنون زمان‌ماندگاری کالا در تمام مراجع تحویل گیرنده از جمله مناطق آزاد، ویژه و بنادر حداکثر دو ماه است.
خبرگزاری تسنیم در هفته های اخیر این موضوع را از مراجع مختلف از جمله سازمان‌ اموال تملیکی، گمرک و وزارت اقتصاد پیگیری کرده بود که حالا با این مصوبه هیئت دولت جلوی هزینه های بسیار زیاد که در قالب کارمزد 2.5 درصدی از ارزش کالا به صاحبان کالا تحمیل می‌شد، گرفته خواهد شد.
انتهای پیام/


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

لغو وضعیت فورس ماژور در بزرگترین میدان نفتی لیبی

آژانس بین‌المللی انرژی: نفت جهانی تا سال 2025 به بشکه‌ای 70 دلار می‌رسد

کاهش واردات نفت چین با پر شدن مخازن ذخیره سازی

روسیه رتبه دوم صادرات نفت به چین را کسب کرد

قطر بودجه خود را بر اساس نفت 40 دلاری تنظیم می‌کند

محکومیت قطعی شِل به پرداخت 467 میلیون دلار خسارت آلودگی نفتی در نیجریه

عراق نمی‌خواهد از توافق اوپک برای کاهش تولید نفت معاف شود

پیش بینی نفت 40 تا 45 دلاری در سال 2021

کنفرانس انرژی عرب به سال 2023 موکول شد

آژانس بین المللی انرژی پیش بینی خود را برای تقاضای جهانی نفت در سال 2021 کاهش داد

خیز غول‌های نفتی جهان در جهت تولید انرژی از باد

پوتین: تصمیمات ائتلاف اوپک پلاس امید به عادی شدن اقتصاد جهان را زنده می‌کند

پیش‌بینی اوپک برای افزایش شدید تقاضای نفت در نیمه دوم 2021

محدودیت های کرونایی جدید در اروپا تهدیدی برای صنعت نفت است

کشف میدان بزرگ گازی در روسیه

شیوع انواع جدید کرونا تقاضای جهانی نفت را تهدید می‌کند

کویت: اوپک ممکن است افزایش 400 هزار بشکه نفت در روز را لغو کند

ذخایر نفت روسیه با سطح تولید فعلی برای 30 سال دیگر کافی است

مواجهه غول نفتی انگلیس با جریمه 240 میلیون دلاری به علت پرونده رشوه در خاورمیانه

آمادگی روسیه برای رساندن تولید نفت به سطح قبل از همه گیری کرونا

برندهای بزرگ خواستار توافق جهانی برای کاهش تولید پلاستیک شدند

کانادا واردات نفت از روسیه را ممنوع کرد

روسیه فروش نفت خام به هند را افزایش داد

بلومبرگ: هند به دنبال خرید نفت بیشتر از روسیه است

کرملین: روسیه به تحریم‌های نفتی اتحادیه اروپا پاسخ می‌دهد

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.