خودکفایی صنایع بزرگ کشور از برق شبکه سراسری تا 3 سال آینده بازرگانی

خودکفایی صنایع بزرگ کشور از برق شبکه سراسری تا 3 سال آینده

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران گفت: تا سه سال آینده با احداث 14 هزار مگاوات نیروگاه اختصاصی، صنایع بزرگ از برق شبکه سراسری بی‌نیاز خواهند شد.
ایلنا
"مصطفی رجبی مشهدی" با بیان اینکه وزارت نیرو با یک برنامه دقیق و مشخص توانسته برای تابستان امسال تامین برق مناسبی برای همه مشترکان داشته باشد، گفت: این برنامه شامل 100 اقدام بوده و ما توانسته‌ایم از این طریق برق مورد نیاز بخش‌های مختلف را تامین کنیم که در این برنامه صنایع کشور آخرین حلقه محدودیت ما در حوزه برق بوده است.
وی ادامه داد: امسال از ابتدای اجرای طرح مدیریت مصرف، بخش خانگی و سایر بخش‌ها کاهش مصرف انرژی قابل توجهی داشتند و این به معنای قطعی برق نبود، بلکه به معنای مدیریت مصرف در ساعات اوج بار بوده است.
رجبی مشهدی بیان کرد: از 40 میلیون قبض برق صادر شده از خرداد ماه، 16.7 میلیون قبض مشمول پاداش صرفه‌جویی شدند که مبلغ این صرفه‌جویی حدود 850 میلیارد تومان می‌شود و این طرح مدیریت مصرف تا پایان شهریور ماه ادامه خواهد داشت.
سخنگوی صنعت برق با بیان اینکه از این 16.7 میلیون نفر، 5.14 میلیون نفر در قبض خود بستانکار شدند، گفت: ما سالانه با افزایش یک میلیون مشترک جدید خانگی حدود 4.5 تا 5 درصد رشد مصرف خانگی داریم، ولی از ابتدای سال رشد مصرف برق خانگی منفی 1.9 درصد بوده که می‌توان ادعا کرد علاوه بر کاهش پنج درصدی مصرف برق در بخش خانگی، حدود 1500 مگاوات کاهش مصرف برق نیز صورت گرفته است.
سخنگوی صنعت برق اظهار کرد: مصوبه کاهش مصرف بخش اداری، امسال به خوبی اجرا شده و پایش خوبی در این حوزه صورت گرفت، به طوری که در بخش اداری و با پایش دقیق، 600 مگاوات کاهش مصرف برق داشتیم.
رجبی مشهدی با بیان اینکه تابستان امسال در صنایع جابجایی بار داشتیم، افزود: در مدیریت مصرف مفهومی به نام انعطاف پذیری داریم و به این معناست که مصرف کننده بزرگ می‌تواند با موکول کردن ساعت مصرف برق خود به زمان‌های غیر از ساعات اوج مصرف و یا جابجایی بار، برق خود را تأمین کند و امسال توانستیم در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته انرژی تحویلی به صنایع را 15 درصد افزایش دهیم به طوری که 17 درصد در بخش فولاد، بیش از 10 درصد در حوزه سیمان، بیش از 18 درصد در حوزه آلومینیوم و سایر بخش‌ها انرژی بیشتری تحویل مشترکان صنعتی دادیم که البته آنها هم همکاری خوبی با ما داشتند.
وی ادامه داد: همکاری صنایع در این بخش مناسب بوده و شاهد کاهش مصرف انرژی آنها در ساعات اوج بار بوده‌ایم، طوری که آنها با جابجایی زمان تعمیرات و تعطیلات به ساعت‌های غیر از اوج مصرف توانستند هم به ما کمک کنند و هم در شیفت‌های بعدی انرژی بیشتری مصرف کنند.
سخنگوی صنعت برق با بیان اینکه 450 مگاوات مولد اضطراری در اختیار ادارات و سایر بخش‌ها از جمله نیروهای مسلح بود، گفت: نیروهای مسلح در زمان‌های پرمصرف تولید برق کردند و توانستند به ما در تامین برق کمک کنند و به این ترتیب فشار از روی این بخش برداشته شد.
رجبی مشهدی گفت: یکی از اصلی‌ترین برنامه‌های ما در این حوزه آن بود که نگذاریم به چرخه تامین برق صنایع خللی وارد شود که این اقدام در نهایت منجر به رشد 15 درصدی مصرف برق صنایع شد.
رجبی مشهدی با تاکید بر اینکه تا پایان سال، 1000 مگاوات نیروگاه به ظرفیت تولید برق صنایع اضافه خواهد شد، گفت: تا سه سال آینده با احداث 14 هزار مگاوات نیروگاه اختصاصی صنایع برای تأمین برق خود، بار آنها از روی شبکه سراسری برداشته شده و خودکفا خواهند شد.
وی اظهار داشت: در صنایع کوچک در صورتی که امکان آن ایجاد شود از مولدهای مقیاس کوچک استفاده خواهد شد و در این بخش وزارت نیرو پشتیبانی لازم را خواهد کرد.
سخنگوی صنعت برق بیان کرد: مرداد امسال اولین واحد نیروگاهی صنایع در مدار قرار گرفت و تا پایان سال 1000 مگاوات نیروگاه با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته به بخش صنعت اضافه می‌شود و تا چهار سال آینده هم با تامین 10 هزار مگاوات دیگر برق مورد نیاز صنعت را تامین خواهد کرد.
رجبی مشهدی با بیان اینکه همکاری بسیار خوبی با وزارت نفت داشته‌ایم به طوری که مخازن نسبت به سال گذشته دو درصد بیشتر تکمیل شده است، گفت: در زمستان سال گذشته هیچ مشکلی در تامین برق نداشتیم و با برنامه‌ریزی صورت گرفته در زمستان امسال هم برق بخش‌های مختلف تامین خواهد شد.
در ادامه این نشست، "علی رسولیان" معاون وزیر صمت و‌ مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ضمن تشکر از تعامل و همکاری علی‌اکبر محرابیان وزیر نیرو در خصوص موضوع تامین برق صنایع اظهار کرد: انصافا امسال وزارت نیرو با نگاه ویژه و‌ حمایتگر به صنایع توجه داشت و به طور مثال باعث رشد 11.48 درصدی تولید فولاد در کشور در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته شد.ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

عاقبت نقد فروشی در حودروسازی

تکذیب وجود موش و حیوان موذی در پرواز تبریز-تهران/برای بررسی بیشتر، پرواز با تاخیر انجام شد

آخرین وضعیت جوی شهرها/ باران و کاهش دما در نیمه شمالی‌ کشور

پرداخت بیش از یک میلیون فقره وام ازدواج، فرزند و ودیعه مسکن

مجلس در بررسی صلاحیت زاهدی‌وفا هوشمندانه عمل کرد

افتتاح 3 مرکز بزرگ تربیتی، آموزشی و درمانی ویژه معتادان متجاهر در تهران

ماجرای افزایش تعرفه تلفن ثابت و دستور توقف آن چیست؟

ایجاد دبیرخانه شورای عالی اصل 44/ تقدیم لایحه متناسب سازی حقوق ها

20 تا 50 درصد مناطق روستایی خسارت دیدند/ زلزله خوی تلفات جانی نداشته است

امسال چقدر وام ودیعه مسکن و ازدواج و فرزندآوری‌ پرداخت شد

جزئیات تولید نفت‌ روسیه پس از تصمیم اخیر اوپک پلاس‌

بررسی نحوه اجرای احکام مربوط به حوزه عفاف و حجاب

بازگشایی مرز‌ ترکمنستان برای عبور ترانزیتی ناوگان بین‌المللی‌/ رشد مناسبات‌ جاده‌ای‌ با ایران‌

ایران عامل رکورد زدن صادرات نفت ونزوئلا

نیازمند اتخاذ روش‌های جدید در حوزه برخورد با ناهنجاری‌های اجتماعی هستیم

تبدیل ایران به هاب انرژی منطقه /سرمایه‌گذاری مشترک با روسیه برای تولید ال‌ان‌جی

برجام برای صنعت خودرو معجزه نخواهد کرد/ عمده مشکلات خودروسازان داخلیست

کانون صرافان: تعیین کف و سقف نرخ توافقی در بازار متشکل عامل‌ نوسان در قیمت ارز است

امکان افزایش ترانزیت کالا از طریق ایران به کشورهای همسایه خزر تا 50 میلیون تن‌

اوضاع فروش جهانی خودرو چه موقع مساعد می‌شود؟

دستگاه تزریق پلاستیک ایرانی | دستگاه کوچک و ارزان

کاهش تعداد هواپیماهای فعال به 115 فروند/ وزارت راه فعلا با افزایش نرخ بلیت موافقت نکرده‌ است

محدودیت ترافیکی جاده‌های تهرا‌ن-شمال/هراز و کندوان امروز و فردا یک‌طرفه می‌شود

مسکن اجاره‌ای کارگران مقطعی و موقتی خوب است

زندگی سالمندی؛ حسرت روزهای جوانی/ سالمندان آسایش می‌خواهند

فصل اقتصاد سایت تخصصی اقتصاد ایران

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.