افزایش 2برابری منابع آب شرب در دسترس مردم خوزستان با اجرای پروژه غدیر نفت و انرژی

افزایش 2برابری منابع آب شرب در دسترس مردم خوزستان با اجرای پروژه غدیر

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی کلان منابع آب وزارت نیرو با اشاره به افتتاح پروژه آبرسانی غدیر گفت: در گذشته منابع آبی که در تأمین آب شرب مردم خوزستان مشارکت داشتند بیشتر روی کرخه و کارون بود، الآن این منابع آب از نظر کمی دوبرابر شده است.

به گزارش فصل اقتصاد ، برنامه میز اقتصاد میزبان عیسی بزرگ‌زاده؛ مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی کلان منابع آب و تلفیق بودجه وزارت نیرو، علیرضا الماسوندی؛ معاون تلفیق و تنظیم‌گری شرکت مدیریت منابع آب ایران، محمد رستمی؛ مدیرعامل قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص) و مجری این طرح و شاهپور رجایی؛ رئیس حوزه آبریز کرخه و مرزی غرب وزارت نیرو بود.
الماس‌وندی درباره اجرای زودهنگام طرح گفت: دو هزار نفر در این طرح مشغول شدند؛ 50 پیمانکار محلی و پیمانکار ملی در این طرح در قالب قرارگاه خاتم الانبیا(ص) شبانه‌روز و حتی روز‌های جمعه کار کردند.
وی ادامه داد: این طرح که در اجرای آن از تولیدات ملی استفاده شد یکی از طرح‌های آبرسانی است که بهترین کیفیت را در کل کشور با‌ ان‌سی500 داراست.
در ادامه برنامه مدیرعامل قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا گفت: این پروژه 900 کیلومتر طول دارد. بزرگترین و طولانی‌ترین خط انتقال آب شرب در سطح کشور و خاورمیانه است. تاکنون 600 کیلومتر از این طرح در سه فاز اجرا شده است، اما بخشی که امروز افتتاح شد ویژگی‌های خاصی دارد، اولین بار ما در این طرح از لوله قطر 2400 استفاده کردیم و در دو خط به‌طول 4/2 کیلومتر از بستر کرخه عبور کردیم.
رستمی در مورد سایر طرح‌های در دست انجام گفت: ما در هفته گذشته 110 کیلومتر از خط دو شهر تبریز و تصفیه‌خانه آب شرب شهر کرمانشاه را توانستیم بهره‌برداری کنیم.
بزرگ‌زاده درباره پایداری منابع آبی این طرح گفت: در گذشته منابع آبی که در تأمین آب شرب مردم خوزستان مشارکت داشتند بیشتر روی کرخه و کمی روی کارون بود، الآن این منابع آب از نظر کمی دوبرابر شده و همچنین این منابع با کیفیت مناسب هستند؛ بنابراین اگر زمانی در دز خشکسالی شد از کارون و کرخه کمک می‌گیریم و بالعکس، بنابراین، چون چندمنبعی شدیم قدرت انعطاف مدیر بهره‌بردار برای آب شرب بالا رفته است و آب بیشتر با کیفیت بیشتر در اختیارش است بنابراین این پروژه پایداری و تأمین آب شرب را چند برابر کرده است.
رجایی در مورد تحول آبرسانی در خوزستان و اهداف مصرفی این طرح آبرسانی گفت: نقاطی از استان خوزستان که در طول تاریخ زندگی‌شان که در جنوب غرب استان خوزستان از آب با کیفیت پایین و به‌صورت نوبت‌بندی یا بر اثر قطع و وصل مختلف مواجه بودند خوشبختانه با این طرح از همان آبی استفاده می‌کنند که مرکز استان برخوردار است و از طرف دیگر یک فضا و فرصت فراهم شد که ما آن بخشی از آبی را که از طریق حوزه کرخه به مناطق استان اختصاص می‌دادیم بتوانیم به برخی از مصارف از جمله مصارف زیست‌محیطی که در تالاب هورالعظیم داریم و یا در بخش‌های دیگر استفاده کنیم. این آب با توجه به کیفیت آن، بیشتر برای شرب در نظر گرفته شده است و برنامه وزارت نیرو جداسازی مصارف آب صنایع بزرگ در استان خوزستان از طرح غدیر و از منابع آب شرب و استفاده از منابع غیرمتعارف مثل آب دریا و یا آب‌های باقی‌مانده در انتهای رودخانه کارون است. 
انتهای پیام/+


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

لغو وضعیت فورس ماژور در بزرگترین میدان نفتی لیبی

آژانس بین‌المللی انرژی: نفت جهانی تا سال 2025 به بشکه‌ای 70 دلار می‌رسد

کاهش واردات نفت چین با پر شدن مخازن ذخیره سازی

روسیه رتبه دوم صادرات نفت به چین را کسب کرد

قطر بودجه خود را بر اساس نفت 40 دلاری تنظیم می‌کند

محکومیت قطعی شِل به پرداخت 467 میلیون دلار خسارت آلودگی نفتی در نیجریه

عراق نمی‌خواهد از توافق اوپک برای کاهش تولید نفت معاف شود

پیش بینی نفت 40 تا 45 دلاری در سال 2021

کنفرانس انرژی عرب به سال 2023 موکول شد

آژانس بین المللی انرژی پیش بینی خود را برای تقاضای جهانی نفت در سال 2021 کاهش داد

خیز غول‌های نفتی جهان در جهت تولید انرژی از باد

پوتین: تصمیمات ائتلاف اوپک پلاس امید به عادی شدن اقتصاد جهان را زنده می‌کند

پیش‌بینی اوپک برای افزایش شدید تقاضای نفت در نیمه دوم 2021

محدودیت های کرونایی جدید در اروپا تهدیدی برای صنعت نفت است

کشف میدان بزرگ گازی در روسیه

شیوع انواع جدید کرونا تقاضای جهانی نفت را تهدید می‌کند

کویت: اوپک ممکن است افزایش 400 هزار بشکه نفت در روز را لغو کند

ذخایر نفت روسیه با سطح تولید فعلی برای 30 سال دیگر کافی است

مواجهه غول نفتی انگلیس با جریمه 240 میلیون دلاری به علت پرونده رشوه در خاورمیانه

آمادگی روسیه برای رساندن تولید نفت به سطح قبل از همه گیری کرونا

برندهای بزرگ خواستار توافق جهانی برای کاهش تولید پلاستیک شدند

کانادا واردات نفت از روسیه را ممنوع کرد

روسیه فروش نفت خام به هند را افزایش داد

بلومبرگ: هند به دنبال خرید نفت بیشتر از روسیه است

کرملین: روسیه به تحریم‌های نفتی اتحادیه اروپا پاسخ می‌دهد

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.