برجام و تحریم‌های داخلی اقتصادی

برجام و تحریم‌های داخلی

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - برخلاف سال‌های نه چندان دور که برخی دیدگاه‌ها از نعمت بودن تحریم سخن می‌گفتند، امروز کمتر کسی در ایران دیگر چنین صحبت‌هایی را مطرح می‌کند
عباس آرگون
برخلاف سال‌های نه چندان دور که برخی دیدگاه‌ها از نعمت بودن تحریم سخن می‌گفتند، امروز کمتر کسی در ایران دیگر چنین صحبت‌هایی را مطرح می‌کند به این معنی که دیگر این جمع‌بندی وجود دارد که تحریم برای اقتصاد ایران مشکل‌آفرین شده و دشواری‌های فراوانی ایجاد کرده است.
نگاهی به مشکلات بخش خصوصی در سال‌های گذشته به خوبی این موضوع را نشان می‌دهد. هرچند ما توانستیم در این سال‌ها بخشی از آمار تجارت خارجی خود را حفظ کنیم و با تلاش صادرکنندگان بخش مهمی از ارز موردنیاز کشور تامین شد اما باید در نظر داشت که با توجه به تحریم‌ها، از نحوه ارتباط‌گیری با مشتری خارجی، نحوه ارسال کالا و هزینه‌های حمل و نقل، چگونگی دریافت ارز و نحوه انتقال آن به کشور همگی با مشکلات فراوانی مواجه هستند و در واقع تجار مجبور می‌شوند هزینه بالاتری برای تجارت پرداخت کنند که این قطعا شرایط را برای سرمایه‌گذاری‌های تازه دشوار می‌کند. موضوع مهم دیگر در این حوزه، بحث محدودیت‌ها و مشکلات داخلی همزمان با تحریم‌هاست. فشارهایی که بر سرمایه‌گذاران وارد می‌شود و مشکلاتی که در حوزه کسب مجوز کسب و کار وجود دارد، باعث شده بسیاری از فعالان اقتصادی برای آغاز کاری جدید با تردید مواجه شوند. این موضوع چه در دوره تحریم و چه در زمانی که تحریمی وجود نداشته باشد برای ما مشکل‌آفرین باقی خواهد ماند. از این رو اگر قصد داریم از کاهش احتمالی تحریم‌ها استفاده کنیم، باید موانع داخلی موجود را نیز به حداقل برسانیم. در واقع در این تردیدی وجود ندارد که اقتصاد ایران از ظرفیت‌های بسیار بزرگی برخوردار است و در صورتی که شرایط عادی باشد، امکان استفاده از این ظرفیت‌ها، افزایش صادرات و بالا بردن بهره‌وری در بسیاری از حوزه‌ها وجود دارد اما استفاده از تمامی این ظرفیت‌ها تنها موقعی امکان‌پذیر است که ما در داخل آماده حضور در این عرصه‌ها باشیم. اگر شرایط به نحوی حرکت کند که بخش خصوصی واقعی امکان فعالیت داشته باشد، از تولید رقابتی حمایت شود و دولت به تصدی خود در حوزه‌های مختلف اقتصادی پایان دهد می‌تواند انتظار داشت که با بهبود روابط خارجی و بازگشت برجام، اقتصاد ایران جهشی تازه و اثربخش را تجربه کند اما در غیر این صورت حتی بهبود روابط نیز نخواهد توانست مشکلات و محدودیت‌های داخلی را کنار بزند و این در بلندمدت به نقع اقتصاد ایران نخواهد بود.
منبع : روزنامه تعادل


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

مشکلات واگن‌های مترو با ورود رئیس جمهور حل می‌شود؟

پیش‌بینی تداوم پرداخت یارانه‌ها تا 10 سال آینده

اختلال دوباره در یک پیام‌رسان داخلی

چمران: خطر زلزله بیخ گوشمان است

تراشه‌های خارجی از شبکه‌های مخابراتی چین حذف می‌شوند

پارکینگ طبقاتی حرم عبدالعظیم(ع) سریع‌تر به بهره‌برداری برسد

عصبانیت مقامات آمریکایی از رونمایی لپ‌تاپ جدید هواوی

اعلام زمان دومین حراج شمش طلا/ خریداران تا پایان امروز 350 میلیون تومان واریز کنند

بهره‌برداری از 26 تقاطع بزرگراهی در سال 1403

سرویس‌های جدید پستی در حوزه تجارت الکترونیک در راه است

اقتصاد هند شتاب گرفت

افزایش بودجه مناطق شهرداری تهران به 25 همت

تغییر ذائقه مردم از خانه های ویلایی به خانه های قوطی کبریتی

قیمت طلای جهانی در اوج

تخمین سطح زیرکشت 13 محصول راهبردی کشاورزی کشور با هوش مصنوعی

دعوت از پژوهشگران دانشگاهی برای بازنگری محدوده‌های ترافیکی

هوای تهران همچنان به دور از آلودگی

افت و خیز سرمایه گذاری چینی ها در اقتصاد ایران

شاخص توسعه هر کشوری به نیروی انسانی آن بر می‌گردد

خانه‌های قوطی کبریتی، با وجود وسعت زمین

اتهام تقلب در پرداخت حقوق کارگران علیه تسلا

ریزش اتریوم و بیت‌کوین

تورم جهانی شکست‌ناپذیر است

سقوط یورو در برابر دلار

تورم آرژانتین رکوردی جدید ثبت کرد

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.