کاهش 40 درصدی ذخایر سدهای تهران نسبت به سال‌های نرمال نفت و انرژی

کاهش 40 درصدی ذخایر سدهای تهران نسبت به سال‌های نرمال

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران گفت: در حال حاضر سدهای استان تهران 490 میلیون مترمکعب حجم ذخیره دارند که نسبت به تراز نرمال 40 درصد منفی است.

به گزارش فصل اقتصاد، بهزاد پارسا، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران درجمع خبرنگاران اظهار داشت: امسال دومین سال متوالی کم‌‌بارشی است که در تهران داشتیم و این تسان با کاهش منابع آبی روبه‌رو بوده است.
وی افزود: براساس آخرین آمار، امسال تا امروز میزان بارندگی‌های تهران 208 میلی‌متر ثبت شده که نسبت به سال گذشته 25 درصد و نسبت به بلندمدت 24 درصد کاهش را در میزان بارش‌ها نشان می‌دهد.
پارسا با بیان اینکه "از این 208 میلی‌متر، 28 میلی‌متر بارش مربوط به سامانه مونسون بوده است"، گفت: در حال حاضر سدهای استان تهران 490 میلیون مترمکعب حجم ذخیره دارند که نسبت به تراز نرمال 40 درصد منفی است.
* برنامه ‌ریزی شده تا مشکلی برای تامین آب تهران در پاییز نداشته باشیم
وی ادامه داد: با مدیریت خوبی که از سال گذشته آغاز شد و با توجه به پیش‌بینی‌هایی که داشتیم، سناریوهای خوشبینانه، واقع‌بینانه و بدبینانه‌ای را تدبیر کردیم و براساس آن تهران با شرایط پایدار آبی از پیک تابستان عبور کرد و اکنون می‌توانیم بگوییم که پیک تابستان را پشت سر گذاشته‌ایم و برای یک ماه آینده برنامه‌ریزی شده تا این ماه نیز بدون مشکل سپری شود.
پارسا درخصوص تمهیدات درنظر گرفته شده برای تامین آب تهران در پاییز گفت: هرچند تاکنون پیش‌بینی شده که بارش‌ها از آذرماه آغاز می‌شود، اما هرچه به فصل پاییز نزدیک‌تر شویم، پیش‌بینی‌ها قطعیت بیشتری پیدا می‌کند.
وی افزود: برنامه ‌ریزی شده تا مشکلی برای تامین آب تهران در پاییز نداشته باشیم اما با این حال از تمام شهروندان درخواست می‌کنیم تا با رعایت صرفه‌جویی و همکاری، شرایطی را فراهم آورند تا پاییز را نیز بدون مشکل پشت سر بگذاریم.
* افزایش برداشت از منابع زیرزمینی آب تهران در سال جاری
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران با بیان اینکه "امیدواریم بارندگی‌های پاییز زودتر آغاز شود و بتوانیم منابع جدیدی را داشته باشیم"، گفت: در سال‌های مختلف با توجه به حجم منابع آب سطحی و زیرزمینی تلاش می‌کنیم تا یک تعادل بین این دو منبع ایجاد کنیم؛ در سال‌های نرمال که منابع آب‌ سطحی مناسب باشد تا 70 درصد نیز از این منابع بهره می‌بریم، اما در سال‌هایی همچون امسال که منابع آبی کاهش پیدا کرده، این نسبت 60 به 40 و یا حتی کمتر نیز شده است.
وی ادامه داد: امسال میزان استفاده از منابع سطحی و زیرزمینی 60 به 40 بوده اما در برخی روزهای پیک حتی کمتر از 60 درصد نیز از آب‌های سطحی استفاده کرده‌ایم.
* نگرانی بابت کیفیت آب تهران وجود ندارد
پارسا با بیان اینکه "در تمام سدها سیستم پایش آنلاین وجود دارد و خارج از سد نیز شرکت آب و فاضلاب کیفیت آب را به صورت دقیق بررسی می‌کند"، گفت: علاوه بر این، وزارت بهداشت به صورت مداوم وظیفه کنترل و بررسی سدها را برعهده دارد و نگرانی بابت کیفیت آب تهران وجود ندارد.
وی افزود: در شرق تهران سامانه سد لار، لتیان و ماملو بهم پیوسته است اما سعی می‌کنیم کیفیت آب را بالا نگه داریم.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران تصریح کرد: سد لار به جهت حوزه حفاظت‌ شده‌ای که دارد، کیفیت آب آن بسیار عالی است، لذا سعی می‌کنیم منابع آب سد لار را با لتیان و ماملو در یک تعادل کیفی حفظ کنیم.
وی ادامه داد: در مجموع 17.5 میلیون مترمکعب در پی سیلاب‌های اخیر آب به منابع آبی تهران اضافه شد که نزدیک به 6 میلیون مترمکعب در حوزه ماملو بود.
انتهای پیام/


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

ریاض ورود ماهان ایر به عربستان را ممنوع کرد

آتش دامن 80 درصد از پوشش گیاهی جنگل‌های کهگیلویه و بویراحمد را سوزاند/ حفاظت از جنگل‌ها تنها به واسطه آگاهی ممکن است

دستگاه‌های ذیربط برای ارتقای سطح سلامت جامعه به وزارت بهداشت کمک کنند

تاثیر هدایت هوشمندانه نقدینگی در رشد اقتصادی

وزارت صنعت: مردم با کد ملی می‌توانندیک خودرو وارد کنند

بزرگترین «بسته حمایتی» وزارت صمت ابلاغ شد

انگلیس تعرفه خودروهای برقی چین را افزایش نمی‌دهد

مردم با کد ملی می‌توانند یک خودروی شخصی وارد کنند

ماده 41 قانون کار اصلاح می‌شود یا خیر؟

کاهش درآمد کانال سوئز

انتخابات نظام مهندسی کشاورزی تهران تایید نشد

حقوق تیر مستمری‌بگیران مطابق زمان‌بندی در حال پرداخت است

نسل جدید کولرهای آبی پربازده هزینه برق را کاهش می دهد

جزییات فروش ارز اربعین اعلام شد

حمایت از طرح‌های بازیافت حرارت در نیروگاه‌های مقیاس کوچک

قیمت روز ارزهای مبادله‌ای/ دلار رشد کرد

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز 1403/04/28

فیلترشکن‌ عامل کاهش سرعت دسترسی به اینترنت

‌گفت‌وگو|پیاده‌سازی نقشه راه آب در انتظار تشکیل دولت چهاردهم

زمان حراج جدید شمش طلا اعلام شد

جزئیات فروش ارز اربعین اعلام شد

روسیه برای ساخت دومین نیروگاه هسته‌ای ترکیه از رقبا پیش است

پیش بینی قیمت طلا

قیمت یورو امروز 27 خرداد 1403 در بازار

قیمت طلا در قله ماند

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.