کاهش 5 درصدی مصرف برق خانگی/ توزیع 850 میلیارد تومان پاداش بین 16.7 میلیون مشترک نفت و انرژی

کاهش 5 درصدی مصرف برق خانگی/ توزیع 850 میلیارد تومان پاداش بین 16.7 میلیون مشترک

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - سخنگوی صنعت برق با اشاره به اعطای پاداش 850 میلیارد تومانی به 16.7 میلیون مشترک کم مصرف برق گفت: حداقل بیش از 5 درصد کاهش مصرف را در بخش خانگی تجربه کردیم.

به گزارش فصل اقتصاد ، مصطفی رجبی مشهدی در ارتباط با رسانه ملی با اشاره به مدیریت مصرف برق در حوزه صنایع گفت: در ابتدا برنامه مشخصی را داشتیم برای اینکه بتوانیم از تابستان امسال با تامین برق پایدار همه مشترکان عبور کنیم اجرای این برنامه که شامل 100 اقدام بود و برای اینکه به بخش های مختلف بتوانیم انرژی برسانیم که صنعت جزو آخرین حلقه محدودیت بود و بخش های مختلف را انرژی هایشان را کاهش دهیم بخش خانگی کاهش مصرف انرژی را داشت و سایر بخش ها هم همینطور و آن به معنی خاموشی نبود به معنی این بود که با همکاری خوب مردم در طرح های تشویقی ما مشارکت موثر داشته باشند.
وی افزود: تقریبا از 40 میلیون قبض که صادر شده از دوره گرم امسال ، 16 و هفت دهم میلیون مشترکین ما مشمول پاداش مدیریت مصرف شد و 850 میلیارد تومان پاداش پرداخت شده و تا پایان شهریور برنامه ما از 16 و هفت دهم میلیون مشترک که پاداش مدیریت مصرف گرفتند، پنج و چهاردهم میلیون قبض شان بستانکار یا اینکه رایگان شد.
سخنگوی صنعت برق درباره کاهش مصرف در بخش خانگی ادامه داد: حدود 1500 مگاوات کاهش مصرف در بخش خانگی داشتیم هر سال تقریبا حدود یک میلیون مشترک به ما اضافه می شود و حدود چهار و نیم تا 5 درصد رشد مصرف را در بخش خانگی داریم. طبق آخرین آمار بخش خانگی یک و نه دهم درصد رشد منفی دارد و این نشان می‌دهد همکاری ها به گونه ای بوده که حداقل بیش از 5 درصد کاهش مصرف را در بخش خانگی تجربه کردیم.
وی گفت: سال گذشته هم در بخش اداری مصوبه داشتیم ولی مصوبه امسال را خوب اجرا کردیم و پایش خیلی دقیقی در بخش اداری انجام شد و مقدار 600 مگاوات کاهش مصرف را در بخش اداری داشتیم که تقریبا معادل بخش عمده‌ای از مدیریت مصرف در بخش شهرکهای صنعتی است . حدود 450 مگاوات مولد اضطراری در اختیار ادارات و سایر بخش‌ها از جمله نیروهای مسلح و واحدهای کوچکی بودند در ساعات اوج مصرف توانستند تولید برق کنند تا بخشی از فشار را از روی شبکه سراسری بردارند.
رجبی مشهدی در خصوص مدیریت مصرف در حوزه صنایع گفت: بخش صنعت می‌توانند در یک ساعتی مصرفشان را کاهش دهند و طی ساعت‌های دیگر مصرف را افزایش دهند به این می گویم جابه جایی بار ما در نیمه شبها که بار حداقل است و مصرف کاهش پیدا می کند بدون محدودیت و صد درصد انرژی مورد نیاز شان هر مقداری حتی بیشتر از چیزی که از ما دیماند خریدند می توانند مصرف برق داشته باشد و عوض آن در ساعت های اوج مصرف که ما با افزایش مصرف روبرو هستیم کاهش مصرف داشته باشند.
سخنگوی صنعت برق با اشاره به اینکه آیا الزام قانونی وجود دارد که خود شهرک های صنعتی هم خودشان داخل شهرک صنعتی نیروگاه داشته باشند؟ گفت: الزامی ندارد برای اینکه آنجا بحث سوختش را باید در نظر بگیریم فضای لازم را داشته باشد ولی قطعاً استقبال خیلی خوبی شده است حتی کارخانه هایی بودند که خودشان اقدام به احداث نیروگاه های کوچک کردند که بخشی از نیاز خودشان را بتواند تامین کند قطعا وزارت نیرو از این حرکت پشتیبانی می کند.
رجبی مشهدی افزود: ما در زمستان سال گذشته یعنی قبل از تابستان قبلی مشکلاتی در زمستان در حوزه برق داشتیم الان برنامه‌ریزی انجام شده که زمستان را بدون مشکل سپری کنیم؟
وی همچنین اضافه کرد: زمستان 1400 ما مشکلی نداشتیم و توانستیم همه مشترکان را تامین برق کنیم در زمستان ظرفیت نیروگاهی ما به اندازه کافی است، وضعیت ما به این شکل است که همکاری خوبی با وزارت نفت داریم برای پر کردن مخازن نیروگاه ها، نسبت به سال گذشته حدود 2 درصد مخازن ما از ظرفیت بیشتری برخوردار هستند که تا پایان آبان ماه تسریع می شود.
رجبی مشهدی افزود: تامین سوخت مایع نیروگاه‌ها که به عنوان پشتیبان مورد استفاده قرار می گیرد سوخت گازوییل دو درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش پیدا کرده است و که ظرفیت مخازن ما زودتر تکمیل شود.
در ادامه معاون وزیر و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران گفت: امسال صنایع با وضعیت خیلی بهتری کارشان را انجام دادند ما در سال 1400 قطعی های غیر منظم زیادی داشتیم به خصوص در شهرک ها در ایام روز اتفاق می افتاد. برآوردهایی که اتاق بازرگانی و بخش‌های مختلف اقتصادی ارائه کردند نشان می‌دهد که ضرر و زیان‌های زیادی متوجه صنعت کشور شد گزارشی که اتاق بازرگانی ارائه کرد 7 میلیارد دلار تابستان 1400 صنایع دچار ضرر و زیان شدند.
علی رسولیان ادامه داد: ابتدای امسال نگرانی‌های ما در حوزه صنعت خیلی زیاد بود به خصوص در شهرک های صنعتی نگرانی‌های جدی داشتیم. یکی از اقدامات خوبی که انجام شد این بود که صنایع خودشان پای کار آمدند و داخل شهرک ها نیروگاه‌هایی را ایجاد کردند و ما هم تسهیلاتی دادیم.
وی با اشاره به اینکه کل شهرک های صنعتی کشور خودشان برق داشته باشند چقدر برنامه دارید و آیا این کار به صرفه است یا نه؟ افزود: به دنبال موضوع قطعی برق در یکی دو سال گذشته هستیم و محدودیت های قبلی، ما رو به این سمت خود تامینی هدایت کرد و مزایا و مشوق‌های را داریم و امسال هم این مزایا و مشوق ها را مقداری بیشتر کردیم.
رسولیان افزود: میزانی که از انرژی خورشیدی استفاده می شود خیلی ناچیز است و الان عددی نیست که بشود در آن استناد کرد.
وی اضافه کرد: وضعیت صنایع وضعیتی نیست که ما بتوانیم با قیمت یا اهرم‌های برخوردی بتوانیم بهره‌وری را افزایش دهیم، ما به دنبال افزایش مشوق‌ها هستیم یعنی یکی از برنامه هایی که وزارت صمت دنبال می‌کند افزایش بهره وری است هم از محل آموزش که ما به عنوان سازمان صنایع کوچک برنامه داریم که مشوق هایی را برای مشاوره و آموزش بدهیم و هم این که مشوق هایی در رابطه با زمین و بعضی موضوعات به این صورت بتوانیم بدهیم که بهره وری صنعت افزایش پیدا کند و وضعیت بهتری داشته باشد.
انتهای پیام/ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

عاقبت نقد فروشی در حودروسازی

آمار خروج نقدینگی حقیقی‌ها، معیار مناسبی برای تحلیل بورس نیست

تکذیب وجود موش و حیوان موذی در پرواز تبریز-تهران/برای بررسی بیشتر، پرواز با تاخیر انجام شد

آخرین وضعیت جوی شهرها/ باران و کاهش دما در نیمه شمالی‌ کشور

پرداخت بیش از یک میلیون فقره وام ازدواج، فرزند و ودیعه مسکن

مجلس در بررسی صلاحیت زاهدی‌وفا هوشمندانه عمل کرد

افتتاح 3 مرکز بزرگ تربیتی، آموزشی و درمانی ویژه معتادان متجاهر در تهران

ماجرای افزایش تعرفه تلفن ثابت و دستور توقف آن چیست؟

ایجاد دبیرخانه شورای عالی اصل 44/ تقدیم لایحه متناسب سازی حقوق ها

20 تا 50 درصد مناطق روستایی خسارت دیدند/ زلزله خوی تلفات جانی نداشته است

امسال چقدر وام ودیعه مسکن و ازدواج و فرزندآوری‌ پرداخت شد

جزئیات تولید نفت‌ روسیه پس از تصمیم اخیر اوپک پلاس‌

بررسی نحوه اجرای احکام مربوط به حوزه عفاف و حجاب

بازگشایی مرز‌ ترکمنستان برای عبور ترانزیتی ناوگان بین‌المللی‌/ رشد مناسبات‌ جاده‌ای‌ با ایران‌

ایران عامل رکورد زدن صادرات نفت ونزوئلا

نیازمند اتخاذ روش‌های جدید در حوزه برخورد با ناهنجاری‌های اجتماعی هستیم

تبدیل ایران به هاب انرژی منطقه /سرمایه‌گذاری مشترک با روسیه برای تولید ال‌ان‌جی

برجام برای صنعت خودرو معجزه نخواهد کرد/ عمده مشکلات خودروسازان داخلیست

کانون صرافان: تعیین کف و سقف نرخ توافقی در بازار متشکل عامل‌ نوسان در قیمت ارز است

امکان افزایش ترانزیت کالا از طریق ایران به کشورهای همسایه خزر تا 50 میلیون تن‌

اوضاع فروش جهانی خودرو چه موقع مساعد می‌شود؟

دستگاه تزریق پلاستیک ایرانی | دستگاه کوچک و ارزان

کاهش تعداد هواپیماهای فعال به 115 فروند/ وزارت راه فعلا با افزایش نرخ بلیت موافقت نکرده‌ است

محدودیت ترافیکی جاده‌های تهرا‌ن-شمال/هراز و کندوان امروز و فردا یک‌طرفه می‌شود

مسکن اجاره‌ای کارگران مقطعی و موقتی خوب است

فصل اقتصاد سایت تخصصی اقتصاد ایران

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.