فارس من| مطالبه ضرورت اصلاح ساختاری نظام بانکی بانک و بیمه

فارس من| مطالبه ضرورت اصلاح ساختاری نظام بانکی

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - بخشی از معضلات نظام بانکی کشور مربوط به ضعف یا شفاف نبودن قوانین است که با اصلاح قانون بانکداری و افزایش شفافیت و نظارت می‌توان آن‌ها را برطرف کرد.

به گزارش فصل اقتصاد، براساس تحلیل‌های مختلف، بانک‌ها در ایران پیشران توسعه و گردش سرمایه هستند و به عبارت دیگر ساختار اقتصاد ایران بانک محور است و تا این حوزه اصلاح نشود، نباید انتظار گشایش و توسعه اقتصادی داشت. به عبارت دیگر، در کشور ما عمده‌ترین مسئولیت تامین مالی اقتصاد و تولید از طریق نظام بانکی انجام می پذیرد.
به نظر می رسد، عملکرد نظام بانکی تاثیر بسزایی در رشد پایدار اقتصادی کشور دارد. از این منظر است که اصلاح ساختار نظام بانکی از مهمترین الزامات برای رفع معضلات اقتصادی است. خوشبختانه این موضوع هم در برنامه ششم توسعه کشور و هم در برنامه های اقتصادی دولت سیزدهم به درستی مورد اشاره قرار گرفته است.
بانک مرکزی در دولت سیزدهم، عزم خود را جزم کرده و اصلاح ساختار نظام بانکی را به جدیت دنبال می‌کند. بانک‌ها باید بر اساس اصول بانکداری علمی اصلاح و پرچمدار اصلاحات اقتصادی و رونق تولید و اشتغال شوند. برای اصلاح ساختار نظام بانکی شناخت معضلات آن اهمیت فراوانی دارد.
بخشی از معضلات نظام بانکی کشور مربوط به ضعف یا شفافیت نبودن قوانین است که شاید بتوان مجموعه آنها را در قالب معضلات ساختاری و قانونی عنوان کرد. معضلاتی نظیر ضعف قوانین پولی و بانکی، ضعف قوانین نظارتی، استقلال نداشتن بانک مرکزی و گستره سلطه مالی دولت بر نظام بانکی، حضور ناچیز سایر بازارهای مالی در تامین مالی اقتصاد و رشد پایدار، ضعف در زیرساخت های تسهیلات دهی و... از جمله مهمترین معضلات و آسیب‌های بانک‌ها در نظام اقتصادی کشور است.
* قانون جدید بانک مرکزی منجر به اصلاح نظام بانکی می‌شود
فرود بیات، کارشناس اقتصاد ایران، ، درباره مهمترین اصلاحات مورد نیز نظام بانکی کشور در وضعیت فعلی می‌گوید: بنگاهدارى و انجماد دارایی‌های بانک‌ها، از معضلات جدی نظام بانکی کشور است که موجب جریان نیافتن فعالیت مالی مناسب در تولید و اقتصاد کشور شده است.
وی ادامه داد: وجود دارایی‌های راکد که در تامین مالی اقتصاد نقش ایفا نمی‌کنند، از معضلات اصلی نظام بانکی است. بانک مرکزی در یک سال گذشته توانسته بخشی از این مشکلات را به درستی مدیریت کرده است. اصلاح رابطه بانک مرکزی با دولت، اصلاح رابطه دولت با بانک‌ها و اصلاح رابطه بانک ها با بانک مرکزی از جمله موضوعاتی است که مورد توجه کارشناسان بسیاری قرار دارد.
این کارشناس اقتصاد ایران تاکید کرد: تصویب قانون جدید بانک مرکزی در مجلس شورای اسلامی تا حدود زیادی می تواند نظام بانکی موجود را با اصلاحات اساسی مواجه کند. در صورتی که دولت و بانک مرکزی عزم جدی در تغییر شرایط موجود در نظام بانکی کشور داشته باشد، می‌توان امیدوار به حل مشکلات دیگر از جمله رشد نقدینگی و تورم در کشور نیز بود.
* پویشی برای اصلاح ساختاری نظام بانکی
مخاطبان خبرگزاری فارس، با ثبت پویشی با عنوان « ضرورت اصلاح ساختاری نظام بانکی »، خواستار رسیدگی به وضعیت بانک ها شده اند. در متن این پویش آمده است: «از دولت محترم خواستار ورود به مسائل بانک‌ها و اصلاح قوانین و ساختارهایی که تورم‌ را در کشور بیشتر می‌کند، هستیم».
بنابراین گزارش، خبرگزاری فارس طبق رسالتی که بابت پیگیری سوژه‌‌های فارسِ من برای خود تعریف کرده است، حتما پیگیری این موضوع را در دستور کار قرار می‌دهد و از مسوولان خواستار توضیح در این‌باره خواهد شد.
کاربران دیگر هم در صورت تمایل می‌توانید به امضاکنندگان این پویش بپیوندند؛ خبرگزاری فارس با رسیدن امضاهای این پویش به 1000 امضا و بالاتر حتما پیگیری‌های مختلفی در این‌باره خواهد داشت.
انتهای پیام/ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

تسریع در نوسازی بافت‌های فرسوده در تهران

قرارداد طالبان با روسیه برای واردات محصولات نفتی، گاز و گندم

هواشناسی ایران 1401/07/06؛ آغاز مجدد بارش‌ها از فردا در برخی مناطق کشور

رکود اقتصاد جهانی، بازارهای سرمایه را نگران کرده است

سهام دولت در دو شرکت بورسی واگذار می‌شود

قیمت جهانی طلا امروز 1401/07/06

کیفیت هوای تهران در روزجاری

قیمت جهانی نفت امروز 1401/07/06 |برنت 85 دلار و 13 سنت شد

با وابستگی کودکان چه کنیم

دشواری‌های سرمایه‌گذاران ایرانی

دلار نیمایی و بورس

بیم از تجارت، ترس از سیاست

اژدهای زرد؛ برنده‌ بحران انرژی؟

شوک ایتالیایی به اروپا

بسته نجات آزادراه‌ها

کارآفرین سنت­‌شکن

مانع «مرکزی» واردات خودرو

چراغ سبز کدال به بورسی‌ها

وام ملکی یا رانت بانکی؟

گره «پادمان» باز می‌شود؟

کالبدشکافی ناآرامی‌ها

گزارش| زنجیره سازی؛ مدل جدید اقتصادی کردن واحدهای دام و طیور بعد از حذف ارز 4200

رشد اقتصادی منطقه یورو ممکن است به صفر برسد

فراخوان هزاران خودروی هیوندای در استرالیا به دلیل احتمال آتش سوزی

رشد 25 درصدی مصرف سوخت کشور در ایام اربعین

فصل اقتصاد سایت تخصصی اقتصاد ایران

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.