صفر تا صد بزرگترین طرح آبرسانی ایران/کارشناسان درباره اَبَرپروژه غدیر چه می‌گویند نفت و انرژی

صفر تا صد بزرگترین طرح آبرسانی ایران/کارشناسان درباره اَبَرپروژه غدیر چه می‌گویند

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - به عقیده کارشناسان اَبَرپروژه آبرسانی غدیر در خاورمیانه نظیر ندارد و همزمان با افتتاح این طرح کیفیت آب شرب خوزستان متحول خواهد شد.

به گزارش فصل اقتصاد، استان خوزستان در طول دهه‌های گذشته همواره با مسئله آب شرب مواجه بوده است. مسئله‌ای که طی 3 سال گذشته با خشکسالی حوزه آبریز کرخه به عنوان مهمترین منبع تامین آب شرب 60 درصد از جمعیت استان خوزستان متمرکز در جنوب و جنوب غرب این استان تشدید شد.
میزان اهمیت تامین آب شرب در خوزستان به حدی بود که سال 1400 در تیرماه زمینه ایجاد یک بحران امنیتی برای این منطقه از کشور را فراهم کرد و دامنه این بحران به سراسر کشور کشیده شد.
بر این اساس در اولین سفر استانی رئیس جمهور به استان خوزستان، مسئله آب به عنوان یکی از مهمترین مسائل مردم خوزستان شناسایی و مقرر شد تا با برنامه‌ریزی دقیق به وسیله ساخت و تکمیل اَبرپروژه آبرسانی غدیر، زمینه حل پایدار مشکل آب آشامیدنی خوزستان مهیا شود.
*روند زمانی ساخت اَبَرپروژه آبرسانی غدیر
پس از سفر رئیس جمهور، فرآیند طراحی و تکمیل اَبَرپروژه آبرسانی غدیر در دستور کار قرار گرفت و طی مدت زمان 2 ماه زمینه اتمام طراحی پروژه فراهم شد. بر این اساس، به گواهی شرکت مشاور این طرح فرآنید ساخت طرح آبرسانی غدیر به 36 ماه زمان نیاز داشت.
با هماهنگی ایجاد شده بین دولت و وزارت نیرو و همچنین بسیج امکانات و اعتبارات برای تکمیل هرچه سریع‌تر طرح آبرسانی غدیر، تکمیل ساخت پروژه طی مدت زمان 10 ماه برنامه‌ریزی شد و در تاریخ 31 مردادماه سال 1400، کمتر از یک سال پس از سفر رئیس‌جمهور به استان خوزستان شاهد اتمام فرآیند ساخت و شروع دوره بهره‌برداری آزمایشی هستیم.
*اجزاء طرح آبرسانی غدیر
اَبَرپروژه آبرسانی غدیر، بزرگترین پروژه آبرسانی کشور است که زمینه انتقال آب شرب با ظرفیت 12 هزار لیتر در ثانیه به خانه مردم را مهیا می‌کند. اعتبار تخصیص یافته به منظور تکمیل طرح آبرسانی غدیر طی سال جاری از محل اوراق اسناد خزانه معادل 1000 میلیارد تومان بوده است.
بر این اساس طرح آبرسانی غدیر، شامل 78 کیلومتر خطوط انتقال و همچنین احداث 2 ایستگاه پمپاژ W2 و شهید چمران به همراه افزایش ظرفیت ایستگاه پمپاژ ام‌الدبس است. لازم به تاکید است، همه اجزاء به کار رفته در طرح آبرسانی غدیر با اتکا به توانمندی ساخت داخل به نتیجه رسیده است.

فصل اقتصاد

* نتایج اجرای طرح آبرسانی غدیر
بهره‌برداری از طرح آبرسانی غدیر زمینه تامین آب شرب بهداشتی و پایدار برای 26 شهر و 1608 روستای مرکزی، جنوبی و غرب استان خوزستان را فراهم می‌کند.
بر این مبنا، زمینه تامین آب 4.7 میلیون نفر از جمعیت شهری و روستایی این مناطق معادل 52 درصد جمعیت استان خوزستان تا افق 1425 مهیا می‌شود. به معنای دیگر با افتتاح طرح آبرسانی غدیر، تامین آب شرب مناطق یاد شده تا 25 سال آتی تضمین خواهد شد.
پروژه غدیر علاوه بر حل مسئله کمیت آب مورد نیاز خوزستان، در کیفیت تامین آب این مناطق نیز تاثیر به‌سزایی دارد. با توجه به اینکه منبع تامین آب در طرح میان مدت غدیر از رودخانه دز انجام می‌شود، مردم خوزستان صاحب یکی از بهترین آب‌های شرب‌ خواهند شد.

فصل اقتصاد

در همین راستا به استناد بررسی محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر، براساس نمودار شولر تمامی متغیرهای مورد بررسی آب دز در وضعیت خوب ارزیابی شدند و این محققان از آب سد دز به عنوان یکی از بهترین منابع آب شرب در دنیا نام بردند. بر این اساس شاخص کیفیت آب دز(EC) به عنوان منبع اصلی طرح غدیر معادل عدد 550 است در حالیکه شاخص مذکور در گذشته از 3200 برای خوزستان فراتر می‌رفت. لازم به ذکر است، شاخص (EC) آب شرب تهران معادل 600 محاسبه می‌شود.
با توجه به اینکه دریاچه سد دز در یک ساختگاه کارستی قرار گرفته و همچنین در بالا دست هیچ منبع آلوده کننده‌ای ندارد، لذا در مردم خوزستان پس از پایان پروژه غدیر صاحب یکی از باکیفیت‌ترین آب شرب دنیا خواهد شد.
لازم به تاکید است، طراحی اَبَرپروژه آبرسانی غدیر، تامین آب از سه منبع بزرگ، کارون، کرخه و دز در نظر گرفته شده که این مسئله علاوه بر ارتقای اطمینان‌پذیری تامین آب زمینه احیای رودخانه‌های مذکور به لحاظ شاخص‌های زیست‌محیطی را نیز فراهم خواهد کرد.
*کارشناسان راجع به طرح غدیر چه می‌گویند
به گزارش فصل اقتصاد، بسیاری از کارشناسان از مزایای طرح غدیر گفتند، بر این مبنا، سعید نیکی‌سخن، استاد دانشگاه صنعتی امیرکبیر در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس ضمن اشاره به طرح غدیر گفت:« افق در نظر گرفته‌شده برای طرح اولیه غدیر سال 1425 بود که مشاوران طرح زمانی را برای اجرا در نظر گفتند که با موافقت وزیر روبرو نشد و درنهایت برنامه زمان‌بندی 36ماهه مطرح شد.»
نیکی سخن ضمن اشاره به بهره‌برداری کامل از این طرح گفت: پس از سفر رئیس جمهور با افزایش نوبت‌کاری‌ها زمان اجرا کوتاه‌تر شود که درنهایت حدود 10 ماه موافقت شد که اکنون به بهره‌برداری رسید.»
محمد پورحمید، یک استاد دانشگاه از طرح غدیر به عنوان یکی از بزرگترین طرح‌های آبرسانی کشور نام برد و گفت: «تکمیل طرح غدیر سبب می‌شود تا آب مورد استفاده مردم خوزستان با رشد کمی و کیفی قابل توجه مواجه شده به طوری که این تغییر به طور ملموس حس شود.»
همچنین صابر سعادتی، کارشناس مدیریت منابع آب در تشریح جزئیات طرح غدیر گفت:« بسیاری از ایستگاه‌ پمپاژهای طرح غدیر برای اولین بار در خاورمیانه ساخته شده و نمونه آن را به جز در معدود کشورهای توسعه یافته در آمریکا در هیچ کجای دیگر نمی‌توان یافت.»
پروژه غدیر روز آینده با حضور رئیس جمهور افتتاح خواهد شد.
انتهای پیام/


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

یخبندان در 15 مرکز استان/‌ بارش برف و باران ادامه دارد

ورود 8000 دستگاه اتوبوس مناسب‌سازی شده ویژه معلولان تا سال آینده

خبر خوش ایران‌خودرو برای خریداران از بورس کالا

‏عشایر کشور طلایه دار ارزش‌های انقلاب هستند/ پیگیری مشکلات عشایر با عزم قاطع مجلس و دولت

پیش‌بینی رشد 2 برابری ظرفیت تولید معدن زرشوران‌/ فروش گواهی سپرده شمش طلا از طریق بورس کالا

توافق اوپک پلاس بر سر ادامه کاهش 2 میلیون بشکه ای تولید تا پایان 2023

الزام رعایت استاندارهای روز اروپا برای خودروهای وارداتی برداشته شد

مهلت اخذ شناسه لوازم یدکی تا پایان سال تمدید شد

3 بندر به مقاصد صادراتی ایران در روسیه اضافه شد

اقبال مجدد سهامداران خرد به سهام‌های کوچک‌/ دلیل کاهش حجم معاملات‌ بازار سرمایه

اعضای جدید هیأت مدیره همراه اول معارفه شدند

احتمال عبور قیمت نفت از 100 دلار با اعمال سقف قیمت برای روسیه

انتقاد رئیس کمیسیون عمران از تاخیرهای چند ساعته ایرلاین‌ها / لزوم برخورد قاطعانه با شرکت‌های هواپیمایی پر تاخیر

ضرورت تجهیز خودرو به زنجیرچرخ در محورهای کوهستانی/ 7 جاده مسدود است

برنامه هفتم مسئله‌محور است/ اقتصاد و معیشت اولویت اصلی برنامه هفتم

تعداد دانش‌آموزان گرسنه در انگلیس روز‌به‌روز بیشتر می‌شود

‌آمریکا و اروپا یک قدم تا اقامه دعوی در سازمان تجارت جهانی

راه‌اندازی سامانه کروکی برخط تا یک ماه آینده/ 28 میلیون ایرانی بیمه زندگی خریدند

رویترز:‌ اوپک‌پلاس بر سر ادامه تولید فعلی نفت توافق کرد‌

7 نماد فرابورسی مجاز به تغییر دامنه نوسان شد‌

آغاز به کار گشت‌های فوریت‌های اجتماعی در پایتخت

پرداخت وام نوسازی به 39 هزار واحد در بافت فرسوده

روسیه نیمی از تجارت خارجی‌ را با ارزهایی غیر از دلار و یورو انجام می‌دهد

بارندگی‌های ادامه دارد/ هوا در پایتخت سردتر می‌شود

آخرین خبرها از ساماندهی رودخانه کن

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.