‌ضرورت اهتمام وزارت صمت و ستاد مبارزه با قاچاق کالا در برخورد با‌ لوازم یدکی قاچاق تولید و تجارت

‌ضرورت اهتمام وزارت صمت و ستاد مبارزه با قاچاق کالا در برخورد با‌ لوازم یدکی قاچاق

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - بر اساس اعلام ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، میزان قاچاق سالانه در سال‌های اخیر حدود 10 تا 12 میلیارد دلار برآورد می‌شود، در این راستا مردم مطالبه دارند برخورد جدی با کالای قاچاق هرچه بیشتر‌ در دستور کار دولت باشد.

6 ماه انتظار برای برخورد با لوازم یدکی قاچاق/ سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا: فعلا صبر می‌کنیم!
سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با بیان اینکه تأخیر وزارت صمت برای برخورد با لوازم یدکی قاچاق را در جهت جدیت بیشتر در کارها می‌دانیم، گفت: برای برخورد با لوازم یدکی تا مهرماه صبر می‌کنیم!
به گزارش فصل اقتصاد، ‌وزیر صنعت، معدن و تجارت پیش از آغاز نخستین روزهای کاری سال 1401 اعلام کرد که از 14 فروردین طرح جمع‌آوری باتری و کمک فنر‌های قاچاق، تقلبی، بی‌کیفیت و غیراستاندارد آغاز می‌شود.
با وجود اظهارات صریح وزیر صمت مبنی بر آغاز برخورد قاطع با کالای قاچاق در گروه‎ کالایی لوازم یدکی از 14 فروردین‌‌ سال جاری، اما تاکنون برخورد جدی با لوازم یدکی قاچاق از سمت وزارت صمت دیده نشده است؛ از قرار معلوم، مسئولان این وزارتخانه با طرح دلایلی همچون عدم تکمیل شناسه‌گذاری کالا به دنبال تعویق طرح‌های ملی مبارزه با قاچاق هستند.
‌درسال جاری امیر محمد پرهام، مدیرکل دفتر ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز درباره حجم انبوه لوازم یدکی قاچاق در کشور گفته بود: «بر اساس برآورد تولیدکنندگان و اتحادیه صنفی، بیش از 60 درصد بازار غیررسمی لوازم یدکی خودرو، تقلبی و غیر استاندارد است»
سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا: فعلا صبر می‌کنیم‌
در این‌باره، حمیدرضا دهقانی‌نیا سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز ‌درباره تأخیر در اجرای طرح مبارزه با قاچاق در حوزه لوازم یدکی توسط وزارت صمت گفت: جدیت و اراده‌ای که وزارت صمت در حال حاضر در این رابطه دارد، نسبت به سال‌های گذشته تغییر محسوسی داشته است.
دهقانی‌نیا افزود: وزارت صمت ، برخی از تولیدکنندگان لوازم یدکی که تاکنون تعلل کرده و کالای خود را شناسه‌دار نکرده‌اند را در زمره تولیدکنندگان شناسه‌دار قرار داده‌ است‌؛ از همین رو، این تعویق در برخوردها جهت جدیت بیشتر در کار و شفاف شدن اعضای فعال این گروه کالایی است تا مطمئن شویم تمام تولیدکنندگان شناسه کالا درج کرده‌اند، بنابراین تا مهرماه نیز برای برخورد با قاچاق صبر خواهیم کرد.
* رسانه‌ها آمار تجمیعی قاچاق را چگونه دریافت کنند؟
سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اظهار داشت: برنامه‌های قبلی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در خصوص لوازم خانگی و پوشاک پابرجاست و اینگونه نیست که گفته شود در حال حاضر تنها این کالا در اولویت قرار دارد؛ از طرفی در گذشته زیرساخت و ابزار لازم برای تشخیص کالای قاچاق از غیرقاچاق در سطح عرضه و سایر گلوگاه‌ها وجود نداشت ولی در حال حاضر، با اقدامات انجام شده نظیر تکمیل طرح شناسه‌ کالا در برخی گروه‌های کالایی این موضوع امکان‌پذیر است.
دهقانی‌نیا در رابطه با برخورد در سطح عرضه در خصوص سایر کالاها به غیر از لوازم یدکی نیز گفت: در حال حاضر ضابطان در محل‌های عرضه و گلوگاه‌های حمل در حال شناسایی و برخورد با کالاهای قاچاق هستند و کشفیات خود را به صورت ماهانه اعلام می‌کنند؛ ولی در مقطع زمانی فعلی، بیشتر برخوردهای این ستاد با گروه کالایی لوازم یدکی در رسانه‌ها پررنگ شده است.
وی ادامه داد: میزان آمار کشفیات و برخوردها توسط اداره آمار و فناوری اطلاعات ستاد مبارزه با قاچاق ارائه می‌شود و رسانه‌ها می‌توانند این آمار را از دفتر فناوری اطلاعات این ستاد دریافت کنند.
این مقام مسئول ‌ با بیان اینکه نوع برخورد هوشمندانه در سطح عرضه از اهمیت زیادی برخوردار است، گفت: اگر برخورد با قاچاق در سطح عرضه تنها برحسب تصادف صورت گیرد، ممکن است حتی به اشتباه با کالای داخلی برخورد شود یا به هر علت دیگری صاحبان کالای مکشوفه در انتها توسط دستگاه قضا حکم برائت دریافت کند.
* میزان قاچاق سالانه ‌حدود 10 تا 12 میلیارد دلار
به گزارش فصل اقتصاد، پیش از نیز مسئولان وزارت صمت و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، در برخی گروه‌های کالایی نظیر لوازم خانگی، دخانیات و پوشاک، وعده برخورد قاطع با کالای قاچاق در همه سطوح از جمله مبادی ورودی، حمل، انبارش و به ویژه در سطح عرضه داده بودند اما شواهد نشان می‌دهد، بیشتر اقدامات انجام شده مقطعی بوده و با گذر زمان به دست فراموشی سپرده شده است.
بر اساس اعلام مسئولان ستاد، میزان قاچاق سالانه در سال‌های اخیر چیزی در حدود 10 تا 12 میلیارد دلار برآورد می‌شود؛ در این راستا مردم مطالبه دارند برخورد جدی با کالای قاچاق هرچه بیشتر‌ در دستور کار دولت باشد.
انتهای پیام/ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

خدمات رسانی ناوگان اتوبوسرانی تهران به شرکت کنندگان در اجتماع بزرگ امام رضایی‌ها

جزئیات قیمت گوشت قرمز و ماهی در میادین میوه و تره بار

حمایت غیر تورمی بانک مرکزی از بخش تولید با انتشار اوراق گام در بورس کالا

جزئیات قیمت گوشت گوسفند و گوساله در میادین میوه و تره بار

اعلام آمادگی ایران برای برگزاری اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و تایلند

سقوط ارزش پوند رکورد زد

حمایت تکنیکالی با کمک حقوقی‌ها بورس را سبز کرد/ بازار سهام در وضعیت ارزنده ‌

از هر 6 آلمانیِ مسن یک نفر در معرض خطر فقر قرار دارد

انتصابات جدید در شهرداری تهران برای افزایش سرعت اجرای کلان پروژه‌ها

کاهش ارزش پوند انگلیس به کمترین میزان تاریخی

کاهش 2.5درصدی تورم پیش‌نگر/ نگاهی به فراز و فرودهای تورم در یک سال اخیر

رویترز: آمریکا با کمبود گاز مواجه است

ایران آمادگی پذیرش سرمایه‌گذاری شرکت‌های ژاپنی‌ را دارد

رویکرد تهاجمی با تولیدکنندگان سوخت‌های فسیلی‌ جهان را با بحران انرژی مواجه می‌کند

افزایش دما در سواحل خزر و اردبیل/ آسمانی صاف در مشهد مقدس

روغن موتور بدون شناسه کالا قاچاق تلقی می‌شود

صادرات تایر به شرط تأمین نیاز داخل آزاد شد

معامله 476 میلیون گواهی سپرده کالایی در بورس کالا

آغاز سال آبی جدید با کسری ذخایر در سدهای تهران

تخصیص یارانه استفاده از خودرو برقی را به‌صرفه می‌کند

تحقق فرمان رییس جمهوری با رشد 50 درصدی تولید در ایران خودرو

ثبت نام 154 هزار نفر در طرح کارورزی/ معافیت بیمه‌ای 11 هزار واحد

فضای مبهم سیاسی و بین‌المللی بازارها را در ابهام فرو برده

منطقه یورو به رکود اقتصادی نزدیک‌تر شد

کاهش 2.5 درصدی تورم پیش‌نگر/ نگاهی به فراز و فرودهای تورم در یک سال اخیر

فصل اقتصاد سایت تخصصی اقتصاد ایران

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.