توضیح پیرامون ورود فاضلاب به ماملو/ سیلاب 17.5 میلیون متر مکعب به ذخایر آبی تهران اضافه کرد نفت و انرژی

توضیح پیرامون ورود فاضلاب به ماملو/ سیلاب 17.5 میلیون متر مکعب به ذخایر آبی تهران اضافه کرد

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - مدیر عامل شرکت آب منطقه ای تهران با بیان اینکه بارندگی اخیر 17.5 میلیون متر مکعب به ذخایر آبی پایتخت اضافه کرد، گفت: طبق پیش بینی ها مهر و آبان بارندگی نداریم.
بهزاد پارسا در جمع خبرنگاران با اشاره به وضعیت ذخایر سدهای تهران اظهار داشت: امسال دومین سال خشک در تهران بوده و منابع آبی با کمبود مواجه بوده است.
وی با اشاره به بارندگی 208 میلیمتری در سال جاری افزود: بارندگی های امسال نسبت به سال گذشته 25 درصد و نسبت به بلندمدت 24 درصد منفی بوده است، البته از رقم 208 میلیمتری بارش، 28 میلیمتر از سامانه مونسون و بارندگی اخیر بوده است.
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای تهران، سرجمع ذخایر سدهای تهران را در حال حاضر 490 میلیون متر مکعب عنوان کرد و گفت: این حجم ذخیره نسبت به تراز نرمال 40 درصد منفی است، اما علیرغم اینکه پیش بینی شده بود سال خشکی داشته باشیم اما با مدیریتی که طی یک سال گذشته داشتیم، سناریوهای مختلف بدبینانه و خوشبینانه را بررسی کردیم تا در حالت پایداری تابستان را سپری کنیم. 
وی با بیان اینکه برای منابع آبی یک ماه آینده برنامه ریزی شده و مشکلی نخواهیم داشت، افزود: ذخایر استراتژیک کاهش یافته، امیدواریم بارندگی پاییز زودتر آغاز شود تا بتوانیم در سال آبی جدید ذخایر خوبی را در سدها داشته باشیم.
پارسا با اشاره به روند برداشت از آبهای سطحی و زیرزمینی در سال جاری بیان داشت: در سال‌هایی که بارندگی مناسب است، 70 درصد از آبهای سطحی و 30 درصد ار منابع زیرزمینی استفاده می‌کنیم، در سالهایی که منابع سطحی کاهش می‌یابد این تناسب به 60 به 49 می‌رسد، امسال در برخی زمانهای پیک برداشت کمتر از 60 درصد را هم از آبهای سطحی تجربه کردیم اما در هر حال سعی کردیم با اختلاط آب زیرزمینی و سطحی کیفیت آب شرب حفظ شود.
وی در پاسخ به ایلنا ، درباره ورود فاضلاب به ماملو گفت: ما سیستم پایش آنلاین داریم که هم ورودی و هم خروجی آب سد را بررسی می کنیم، خارج از سدها هم شرکت آب و فاضلاب کیفیت را بررسی می کند، علاوه برآن وزارت بهداشت دایما کنترل و پایش می کند.
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای تهران تاکید کرد: قاطعانه اعلام می کنم که منابع سطحی آب تهران جز با کیفیت ترین آب‌ها است. خصوصا در شرق تهران سامانه لار، لتیان و ماملو بهم پیوسته است و ما سعی می‌کنیم بالانس کیفیت را داشته باشیم. 
وی ادامه داد؛ سد لار به لحاظ حوزه حفاظت شده کیفیت بالایی دارد و ما سعی می کنیم، بین ماملو، لتیان و لار تعادل برقرار کنیم تا کیفیت حفظ شود، به همین دلیل امسال سعی کردیم ذخیره سد ماملو از 60 میلیون متر مکعب کمتر نشود.
پارسا خاطرنشان کرد: در سیلاب اخیر هم آورده خوبی در حوزه ماملو داشتیم و توانستیم حجم خوبی را ذخیره کنیم.
وی افزود: از 17.5 میلیون متر مکعب آبی که بابت سیلاب در سدهای تهران ذخیره شد، 6 میلیون متر مکعب در ماملو ذخیره شد که باعث سد کیفیت آب سد حفظ شود و تعادل برقرار شود.
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای تهران با اشاره به پیش بینی وضعیت منابع آبی در سال جاری گفت: برابر پیش بینی هواشناسی ‌و رصد 8 سامانه مهر و آبان خشک خواهد بود و از آذر ماه بارش‌ها شروع می شود. 
وی افزود: برنامه ریزی کردیم که اگر مهر و آبان بارندگی نباشد منابع آبی شهر تهران را پایدار نگه داریم و از شهروندان هم می خواهیم کمک کنند پایداری آب حفظ شود.
وی درباره برنامه جمع آوری سیلاب و جلوگیری از هدررفت بیان داشت: معمولا سازه و ساختگاههای سخت روی رودخانه های دایمی احداث می‌شوند، بارش های تابستان هم دوره بازگشت 25 ساله دارند، ضمن اینکه اگر سیلاب جمع آوری نشود هم به تغذیه آبهای زیرزمینی کمک می کنند، در هر حال برنامه این است که تغذیه مصنوعی صورت گیرد.
انتهای پیام/


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

از تسهیل صادرات هوایی محصولات کشاورزی تا اقدام برای تامین امنیت غذایی

رکوردزنی جدید قیمت سکه/ تجارت ترجیحی با پاکستان فعال شد

افزایش سهمیه پایه ناوگان دیزلی/انتقال آب سد آزاد به خانه های مردم

از اختصاص آفرهای پروازی تا تفکیک وزارت راه و شهرسازی

جزئیاتی از سخت‌ترین پروژه آبرسانی کشور/ کیفیت آب سنندج متحول می‌شود

پیش بینی افزایش قیمت نفت در بازار جهانی

تضمین امنیت غذایی با کشت بهینه خاک/ دلال بازی در بازار تراکتور

دورخیز آمریکا برای نفت 70 دلاری

چین و تایوان، مبدا اصلی واردات پیچ

بیشترین حجم تولید فولاد کشور در بازار داخل

هنر بخشیدن خود

چند دستگاه به درگاه ملی خدمات هوشمند متصل شدند؟

معضل یارانه نقدی

زمانه خود را بشناس

5 ساعت تا «باران برگ»

سوال هایی برای سنجش و افزایش اعتماد مشتری

صحت‏‏‌سنجی ادعای رکوردشکنی مصرف ترافیک داخلی

سقف بهای نفت؛ از خوش‌بینی تا کابوس

نقطه روشن در بازار خاکستری خودرو

معمای «1+2» مذاکرات برجامی

وزن اعتماد در سبد سهام

سفر ابدی آوازه‌خوان توسعه

ماشه حمله به تورم مسکن

دفاع بانک مرکزی از دولت

پیدا کنید تخم مرغ فروش را!

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.