افتتاح طرح های متعدد نفتی/ کاهش 100 لیتری سهمیه بنزین نفت و انرژی

افتتاح طرح های متعدد نفتی/ کاهش 100 لیتری سهمیه بنزین

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - افتتاح و شروع به کار طرح‌های متعدد توسعه میادین نفتی، طرح‌های گازرسانی و پتروشیمیایی و پروژه صادرات دریایی گاز مایع و انعقاد تفاهمنامه با کشور نیجریه از مهمترین اخبار حوزه آب و انرژی بود.

افتتاح و شروع به کار طرح‌های مهم وزارت نفت در حوزه توسعه میادین نفتی، طرح‌های گازرسانی و پتروشیمیایی ، افتتاح پروژه ملی «صادرات دریایی گاز مایع» خبر افتتاح بزرگترین طرح آبرسانی، انعقاد تفاهم نامه با کشور نیجریه و کاهش 100 لیتری سهمیه بنزین آزاد کارت‌های شخصی از مهمترین اخبار حوزه آب و انرژی در هفته گذشته بود.
شروع به کار طرح‌های نفتی به ارزش 900 میلیون دلار
همزمان با آغاز هفته دولت عملیات اجرایی فاز دوم طرح توسعه میدان مشترک یاران، عملیات اجرایی طرح توسعه میدان مشترک نفتی بِلال در خلیج فارس، عملیات اجرایی توسعه و نگهداشت میدان نرگسی در گچساران، عملیات اجرایی طرح تولید پروپیلن از پروپان (PDH) پالایشگاه بیدبلند خلیج‌فارس در بهبهان و افتتاح پروژه‌های مسئولیت اجتماعی خوزستان امروز (جمعه، چهارم شهریورماه) با دستور جواد اوجی، وزیر نفت و به‌صورت ویدیوکنفرانس آغاز شد.
وزیر نفت در این مراسم با اعلام اینکه در یک سال اخیر نزدیک به 100 میلیارد دلار قرارداد و تفاهم‌نامه داخلی و خارجی امضا شده است، با تأکید بر افزایش اشتغال‌زایی با اجرای پروژه‌های گوناگون، اظهار کرد: با برنامه‌ریزی انجام‌شده بی‌شک این پروژه‌ها تا چند سال آینده به بهره‌برداری می‌رسند و اقتصاد کشور حرکت می‌کند، مردم هم این موضوع را در سفره خود احساس خواهند کرد.
اوجی تاکید کرد: 14 هزار میلیارد تومان پروژه مسئولیت اجتماعی در استان‌های مختلف برای وزارت نفت تعریف شده که حدود 50 درصد آن مربوط به استان خوزستان است.
همچنین مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به اینکه 900 میلیون دلار طرح و پروژه نفتی به انجام می‌رسد، گفت: به‌زودی عملیات بهره‌برداری از میدان مشترک سهراب در منطقه غرب کارون آغاز خواهد شد.
وی همچنین از بهره‌برداری پروژه ان‌جی‌ال 3200 در منطقه غرب کارون تا پایان امسال خبر داد و گفت: این پروژه که 500 میلیون فوت مکعب گاز را به‌عنوان خوراک ان‌جی‌ال 3200 جمع‌آوری می‌کند تا پایان سال 1401 به بهره‌برداری کامل می‌رسد.
مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی از درآمد ارزی 18 میلیارد دلاری محصولات پتروشیمی در سال 1401 خبر داد و گفت: ظرفیت تولید پروپیلن در افق 1412 به 14 میلیون تن در سال خواهد رسید.
شاهمیرزایی افزود: در برنامه راهبردی شرکت ملی صنایع پتروشیمی در افق 10 ساله صنعت پتروشیمی 35 طرح تولیدکننده محصول پروپیلن با ظرفیت اسمی حدود 13 میلیون تن در سال پیش‌بینی و تعریف شده است.
مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی اظهار کرد: تولید پروپیلن هم‌اکنون از مسیرهای مختلف در واحدهای پالایشگاه نفت خام، واحدهای الفین با خوراک مایع، واحدهای MTP و واحدهای PDH تولید می‌شود که امروز عملیات اجرایی واحد PDH پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج فارس نیز در این مسیر توسعه آغاز می‌شود.
ا فتتاح طرح‌های گازرسانی؛ افزایش 64 درصدی درآمد صادرات گاز / بهره‌برداری از 503 کیلومتر خطوط انتقال گاز جدید
به مناسبت هفته دولت طرح‌های گازی بهره‌برداری از طرح‌های گازرسانی به 16 شهر، 1091 روستا و 1959 واحد صنعتی با اعتباری نزدیک به 78 هزار میلیارد ریال، همچنین آغاز عملیات اجرایی گازرسانی به 9 شهر، 928 روستا و 2091 واحد صنعتی با اعتباری حدود 53 هزار میلیارد ریال افتتاح شد.
مدیرعامل شرکت ملی گاز در این مراسم گفت: در سال اول دولت سیزدهم شاهد افزایش 64 درصدی درآمد صادرات گاز و بهره‌برداری از 503 کیلومتر خطوط انتقال گاز جدید بودیم.
وی افزود: احداث و بهره‌برداری از 14 هزار و 396 کیلومتر شبکه شهری و روستایی، نصب 335 هزار و 736 انشعاب، گازرسانی به 7 نیروگاه جدید شامل آرین زنجان، پاسارگارد قشم، بهین پالایش قشم، ماهتاب کیش، آب وبرق ماهتاب، هنگام و راشد تربت، بهره‌مندی هزار و 130 واحد صنعتی کشور از انرژی گاز طبیعی به‌منظور حمایت از تولید و اشتغال‌آفرینی، افزایش 64 درصدی درآمدهای صادرات گاز، افزایش 11 درصدی حجم صادرات گاز به ترکیه، ادامه مذاکرات برای افزایش مقدار صادرات گاز، وصول حدود 1.6 میلیارد دلار بابت طلب گاز ایران، افزایش 138 درصدی سوآپ گاز، استمرار تهاتر گاز با برق کشور ارمنستان، تقویت دیپلماسی انرژی و انجام مذاکرات با کشورهای مختلف با اولویت کشورهای همسایه را می‌توان به اقدام‌های یاد شده اضافه کرد.
سفر وزیر نفت به بوشهر؛ دانش م رکاپتان‌زدایی از میعانات گازی به همت متخصصان ایرانی بومی شد

فصل اقتصاد


جواد اوجی، وزیر نفت در رأس هیئتی برای سفری یک روزه به‌منظور بهره‌برداری رسمی از بلوک نخست نیروگاه 480 مگاواتی سیکل ترکیبی عسلویه، بهره‌برداری از طرح مرکاپتان‌زدایی میعانات گازی فاز 2 و 3 پارس جنوبی، دستور آغاز عملیات اجرایی و افتتاح چند طرح گازی، پتروشیمی و مسئولیت اجتماعی دیگر به استان بوشهر رفت.
وزیر نفت با بیان اینکه قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا در تکمیل طرح شیرین‌سازی و مرکاپتان‌زدایی میعانات گازی فازهای 2 و 3 پارس‌جنوبی نقش کلیدی داشت، گفت: به‌همت پژوهشگاه صنعت نفت و قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا به‌عنوان پیمانکار طرح، دانش مرکاپتان‌زدایی میعانات گازی در کشور بومی شد.
افتتاح بزرگترین سامانه آبرسانی کشور در روزهای آینده
علی اکبر محرابیان، وزیر نیرو در یک برنامه تلویزیونی گفت: منبع آب را در پروژه غدیر از سد کرخه به سد دز تغییر دادیم تا آب با کیفیت به خوزستان برسد. پروژه غدیر علاوه بر ایجاد سازوکاری برای توسعه بزرگ‌ترین شبکه آبرسانی کشور به ظرفیت 12 مترمکعب در ثانیه منبع را از آب کرخه به آب دز به‌عنوان یکی از بهترین منابع آبی حرکت دادیم که مسئله 60 درصد استان پهناور خوزستان را به‌صورت بلندمدت حل خواهد کرد.
وزیر نیرو درباره مسئله آبرسانی به استان همدان گفت: کلان‌شهر همدان از دهه هفتاد با مسئله آب شرب روبرو است و طرح بزرگ آبرسانی به این شهر نیز از 17 سال پیش شروع شده و می‌توانست در چندساله گذشته به انتها برسد اما این اتفاق رخ نداده است.
وزیر نیرو درباره توافقات انجام شده با افغانستان نیز گفت: بنا بر آخرین مذاکرات انجام شده مقرر شد تا حقابه ایران به سمت گود زره منحرف نشود و از سوی دیگر رهاسازی حقابه ایران مطابق سند قانونی میان دو کشور تأمین شود. در حال حاضر میزان آب ورودی به کشور 13 مترمکعب در ثانیه گزارش شده است.
محرابیان با اشاره به موافقت طرف افغانستانی افزود: موضوع بعدی رهاسازی حقابه ایران بود که طبق ماده 151 باید این اقدام صورت می‌گرفت و هم‌اکنون رهاسازی انجام شده و طبق آخرین آمار 13.5 متر مکعب بر ثانیه را دریافت کرده‌ایم.
وزیر نیرو گفت: تجربه مدیریت مصرف برق امسال منتهی به جلوگیری از خاموشی شد و برنامه‌داریم این مسئله را به سایر بخش‌ها از جمله آب گسترش داده و به کمک مردم زمینه تامین پایدار آب را مهیا کنیم.
تفاهم نامه ایران و نیجریه در زمینه پتروشیمی و CNG

فصل اقتصاد


وزیران نفت ایران و نیجریه در دیداری دوجانبه در محل ساختمان مرکزی وزارت نفت تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند.
وزیر نفت با اشاره به امضای تفاهم‌نامه‌ای بین ایران و نیجریه برای همکاری در زمینه‌های مختلف از جمله صادرات خدمات فنی و مهندسی و محصولات پتروشیمی (اوره) گفت: دو کشور ظرفیت‌های زیادی دارند که می‌توانند در آینده از آنها برای گسترش روابط دوجانبه در حوزه انرژی بهره ببرند.
معاون امور بین‌الملل وزیر نفت با بیان اینکه وزیر نفت کشورمان در این نشست با اشاره به ظرفیت‌ها و توانمندی‌های کشورمان در تولید نفت و گاز، همچنین احداث پالایشگاه‌ها و مجتمع‌های پتروشیمی از سوی کارشناسان ایرانی خواستار توسعه روابط و همکاری‌ها در این زمینه‌ها شد، تصریح کرد: صدور خدمات فنی و مهندسی به کشور نیجریه در زمینه بازسازی و نوسازی پالایشگاه‌های نیجریه، احداث خطوط لوله و پالایشگاه‌های گازی و پتروشیمی، اجرای پروژه دوگانه‌سوز کردن خودروها در نیجریه از سوی شرکت‌های ایرانی از جمله مواردی بود که آقای اوجی به طرف نیجریه‌ای پیشنهاد کرد.
معاون وزیر نفت گفت: همچنین وزیر نفت نیجریه پیشنهاد سرمایه‌گذاری و ساخت یک پالایشگاه از سوی ایران در نیجریه را مطرح کرد.
کاهش 100 لیتری سهمیه بنزین آزاد کارت‌های شخصی
پروژه ملی «صادرات دریایی گاز مایع» با حضور مدیران ارشد وزارت نفت افتتاح شد. جلیل سالاری، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فراورده‌های نفتی در این مراسم گفت: در پالایشگاه‌های کشور روزانه 6 هزار تن گاز مایع ( ال‌پی‌جی ) تولید می‌شود که با اجرای این طرح روزانه 2 هزار تن که مربوط به تولیدات پالایشگاه ستاره خلیج فارس و بندرعباس است، صادر می‌شود.
وی در جمع خبرنگاران با اشاره به ثبت رکورد مصرف روزانه 114 تا 115 میلیون لیتر بنزین در بعضی از روزهای تابستان امسال گفت: برای مدیریت مصرف هر چه زودتر طرح سپهتن باید اجرا شود. با اجرای طرح سپهتن (سامانه پایش هوشمند تردد ناو گان جاده‌ای) کاهش 30 درصدی (معادل روزانه 20 تا 30 میلیون لیتر) مصرف سوخت در کشور را شاهد خواهیم بود، از سوی دیگر امروزه شاهد شکاف قیمتی زیادی در داخل و کشورهای همسایه وجود دارد که باید در این زمینه راهکاری اندیشیده شود.
معاون وزیر نفت از کاهش 100 لیتری سهمیه بنزین 3000 تومانی در کارت‌های سوخت شخصی خبر داد و گفت: سهمیه بنزین 3000 تومانی در کارت‌های سوخت شخصی از 250 لیتر در ماه به 150 لیتر در ماه در سراسر کشور کاهش یافت.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

الگوریتم مجریان ذی‌صلاح ساختمان‌ها هفته آینده ابلاغ می‌شود

نرخ سود اوراق گواهی سپرده خاص چگونه محاسبه می شود؟

اطلاعیه سامانه یکپارچه خودروها ویژه نوبت‌دارهای زمستان؛ متقاضیان ٣ روز برای جایگزینی فرصت دارند

ورودی آب رودخانه‌های اصلی به دریاچه ارومیه 3 برابر شد

سقف منابع تحقق پذیر در بودجه 1403 رعایت شد

افت 78.2 درصدی بارش‌ها در کرمان/ بارش‌ها در کشور 37.9 درصد کم شد

سیاست‌های حمایتی در تنظیم بازار پیاز/ مازاد پیاز صادر می‌شود

مصرف گاز کشور به 650 میلیون متر مکعب می‌رسد/ لزوم مصرف بهینه طی روزهای آتی

پیش‌بینی افزایش 100 میلیون مترمکعبی مصرف گاز در بخش خانگی و تجاری

برای دریافت سود و اصل سهام عدالت؛ وراث متوفیان تا ١٠ اسفند ماه فرصت دارند

برای دریافت سود و اصل سهام عدالت؛ وراث تا ١٠ اسفند ماه فرصت دارند

سازمان مالیاتی: رسید دستگاه‌های کارتخوان فقط تا سال 1404 معتبر است

هواشناسی ایران 1402/12/06؛ بارش برف و باران در سراسر کشور/ هشدار نارنجی هواشناسی به کشاورزان

انجام پروازهای فرودگاه امام با وجود بارش برف

عقب‌ماندگی شدید پروژه‌های نهضت ملی مسکن پردیس/ پیشرفت 58 درصدی پس از 4 سال

وضعیت راه‌های کشور؛ بارش برف و باران در جاده‌های 24 استان

ایران‌ایر 34 فروند هواپیما دارد

جاده چالوس یکطرفه شد/ بارش برف و باران در جاده‌های 29 استان

تحلیل | اشکال مبنایی «خلق پول» توسط افراد یا نهادهای خصوصی

جزئیات میانگین حقوق کارکنان دولت/ کارمندان در 1401 چقدر حقوق گرفتند؟

روش انتقال سریع و رایگان سود و اصل سهام عدالت متوفیان به وراث

وضعیت هوای تهران 1402/12/06؛ تنفس هوای قابل قبول در روز برفی

شارژ مرحله سوم طرح ملّی «یسنا» انجام شد

بلاتکلیفی دو هزار متقاضی مجوز از وزارت میراث فرهنگی

کشاورزی آینده - 3 | 10 اتفاق برتر شکل‌دهندۀ آیندۀ «کشاورزی دقیق»

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.