مدیرعامل شرکت آلومینای ایران:
ذخایر سنگ آلومینیوم به 40 میلیون تن رسیده است بورس

ذخایر سنگ آلومینیوم به 40 میلیون تن رسیده است

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - مدیرعامل شرکت آلومینای ایران گفت: میزان ذخایر موجود بوکسیت (سنگ آلومینیوم) تا سال 95 حدود 7 میلیون تن بود اما با اکتشافات انجام شده طی سال‌های اخیر، 33 میلیون تن به ذخایر قطعی موجود اضافه شده و به 40 میلیون تن رسیده است.

به گزارش فصل اقتصاد ؛ تورج زارع مدیرعامل شرکت آلومینای ایران در نشست خبری با اصحاب رسانه گفت: با اکتشافات انجام شده توسط مجتمع آلومینای ایران حدود یک میلیون تن استخراج داشته‌ایم.
وی ادامه داد: پژوهشگران دانشگاه‌های شیراز و شاهرود روی موضوع آلودگی زیست محیطی این معدن، بررسی‌های کارشناسی انجام داده‌اند و هیچ آزمایشی که نشان دهنده وجود آلودگی زیست محیطی باشد، وجود ندارد. مساله وجود آلودگی، حتی در سازمان حفاظت محیط زیست و اداره کل منابع طبیعی تایید نشد.
مدیرعامل شرکت آلومینای ایران تاکید کرد: با این وجود، متاسفانه یکسری سخنان عوامانه و غیرکارشناسی، سبب تعطیلی آن شده است. امیدواریم مسئولان به قانون عمل و پروانه بهره برداری را صادر کنند.
وی افزود: این در حالی است که اکنون به دلیل کیفیت پایین معادن بوکسیت (سنگ آلومینیوم) موجود، ناچار به واردات بوکسیت و خروج ارز هستیم.
افتتاح یک طرح دانش بنیان در دهه فجر
زارع با بیان اینکه مجتمع آلومینای ایران با مشارکت 52 شرکت دانش بنیان و نیز تیم تحقیقاتی این شرکت، اقدام به بومی‌سازی قطعات و تجهیزات مورد نیاز و از جمله طرح هیدرات‌های ویژه کرده است، گفت: پیشرفت این طرح اکنون 82 درصد است و تا پایان امسال راه اندازی می‌شود. این محصول انحصاری تنها در 4 کشور تولید می شود.
وی ادامه داد: طرح مذکور را در مقیاس نیمه صنعتی تولید کردیم. این محصول 4 برابر ارزش افزوده نسبت به آلومینا دارد. براساس برنامه تولید 3500 تن تولید و در دهه فجر افتتاح می‌شود.
برنامه تامین برق مورد نیاز با احداث نیروگاه
مدیرعامل شرکت آلومینای ایران با بیان اینکه به دلیل مشکلات برق در فصل تابستان، طرح احداث نیروگاه 160 مگاواتی با حمایت مالی ایمیدرو در نیمه دوم امسال اجرایی می شود، گفت: میزان سرمایه‌گذاری آن، 2 هزار میلیارد تومان است.
افزایش 33 میلیون تن به ذخایر قطعی بوکسیت کشور
زارع با بیان اینکه مجتمع آلومینای ایران طی 6 سال اخیر برنامه وسیعی در حوزه اکتشاف اجرایی کرد، گفت: میزان ذخایر موجود تا سال 95 حدود 7 میلیون تن بود اما با اکتشافات انجام شده طی سال‌های اخیر، 33 میلیون تن به ذخایر قطعی موجود اضافه شده و به 40 میلیون تن رسیده است.
وی ادامه داد: سال گذشته، برای توسعه اکتشافات، 2 دستگاه ژئو 900 تمام مکانیکی خریداری کردیم. اکنون، عمق اکتشافات این شرکت، حدود 250 متر است و در 5 معدن در استان‌های خراسان شمالی، کرمان، یزد، سمنان و کهکیلویه و بویر احمد در30 بلوک و با مشارکت 13 پیمانکار فعالیت اکتشافی و استخراجی داریم. افزون بر این، بنا داریم طرح اکتشاف حوزه زاگرس را تا سال آینده کامل کنیم.
اتمام فاز نخست مطالعات استفاده از بوکسیت کم عیار
مدیرعامل شرکت آلومینای ایران با اشاره به اینکه با توجه به نیاز کشور به بوکسیت، طرح استفاده از بوکسیت کم عیار را در دستور کار قرار دادیم، گفت: فاز نخست مطالعه این طرح، توسط چینی‌ها انجام شد که نتایج آن، حاکی از چشم انداز مثبت است. امیدواریم فاز دوم آن (پایلوت) با نتایج مطلوبی برسد.
افتتاح طرح پرعیارسازی تا پایان امسال
زارع با اشاره به نیاز این شرکت به مصرف سالانه 900 هزار تن بوکسیت خاطرنشان کرد: طرح پرعیارسازی به واسطه سنگین، به ارزش 1500 میلیارد ریال از سال گذشته آغاز شده و امسال به بهره‌برداری می‌رسد.
امکان صادرات 40 درصد شمش تولیدی
مدیرعامل شرکت الومینای ایران با بیان اینکه تا پایان امسال، حدود 500 تا 550 هزار تن آلومینیوم در کشور تولید خواهیم داشت، گفت: با توجه به نیاز موجود کشور، حدود 40 درصد آلومینیوم تولیدی، قابلیت صادراتی خواهد داشت. شرکت آلومینای ایران نیز 15 تا 20 هزار تن امکان صادراتی دارد.
وی ادامه داد: برنامه تولید آلومینای امسال، 250 هزار تن است و تا پایان مرداد. 166 هزار تن هیدرات آلومینیوم معادل 97 هزار تن آلومینا تولید شد. برنامه افزایش 15 هزار تن تولید تا پایان امسال نسبت به سال گذشته است.
کاهش تولید 1000 تن شمش به دلیل کمبود برق
مدیرعامل مجتمع آلومینای ایران با بیان اینکه به دلیل چالش برق -که از اواخر خرداد شروع شد و هنوز هم وجود دارد- نتوانستیم از ظرفیت کامل برق استفاده کنیم، گفت: این مساله موجب شد نتوانیم تولید را به برنامه مورد نظر برسانیم و حدود 1000 تن در تولید شمش آلومینیوم کاهش داشتیم.
وی ادامه داد: تا پایان مرداد، 15 هزار تن تولید داشتیم. امیدواریم در نیمه دوم سال، این کاهش جبران شود و به برنامه تولید 250 هزار تن آلومینا و 38 هزار تن شمش دست یابیم. البته نسبت به مدت مشابه سال گذشته، 1600 تن افزایش داشته‌ایم.
افتتاح رسمی طرح توسعه واحد سود و تبخیر
مدیرعامل شرکت آلومینای ایران در مراسم افتتاح طرح توسعه واحد سود و تبخیر که با حضور استاندار خراسان شمالی انجام شد، گفت: این طرح جدید به مدت 2 سال با دانش و قطعات بومی اجرا و ساخته شد. مدت بهره برداری از این طرح، 20 سال است.
وی افزود: ظرفیت تولید سالانه سود غلیظ این طرح، 47300 متر مکعب خواهد بود. نیروی انسانی مورد نیاز این پروژه 8 نفر است.
زارع اذعان کرد: مجموع سرمایه ثابت این طرح، 98.4 میلیارد تومان، جمع هزینه‌های تولید سالانه 33.5 میلیارد تومان و جمع فروش 117.2 میلیارد تومان است.
وی ادامه داد: بازگشت سرمایه با نرخ تنزیل 18 درصد، 3.7 سال است.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

محمودزاده: تولید مسیری برای مهار تورم/ افزایش نرخ بیکاری در کشور از رشد تورم هم مهلک تر است

دیدار های جداگانه رئیس کل دیوان محاسبات با نماینده ولی فقیه، استاندار و مدیران دستگاه های اجرایی استان فارس/ دستغیب: برقراری انضباط مالی یکی از راه های مهار تورم است/ تدوین دستورالعمل رای نظارت دقیق بر عملکرد شرکت ها

لاجوردی: دولتمردان اقتصادی برای مهار تورم پیوند ریال با دلار را بشکنند/ ارزش‌گذاری‌ها با دلار متوقف شود

سرمایه‌گذاری 200 میلیارد تومانی بیمه مرکزی در پلاسمای خون

روند رو به کاهش رشد نقدینگی+جدول

روند قیمت نفت افزایشی شد

چهار جلد خاطرات به خط ناصرالدین شاه در کاخ گلستان به نمایش درآمد

رشد توزیع زمانی و‌ مکانی سفرهای نوروزی نسبت به سال گذشته

حقوق ورودی تلفن همراه بالای 600 دلاری حد اقل 15 درصد شد

حضور 10 میلیون مودی در سامانه سازمان امور مالیاتی

احتمال سیلابی شدن رودخانه‌های تهران طی امروز و فردا

از راه‌اندازی لیست انتظار در مسیرهای پرتقاضا تا افزایش قیمت بلیت اتوبوس

اعلام آخرین وضعیت کرونا در کشور/ افزایش آمار جان باختگان کرونایی

ارائه خدمت نوروزی به بیش از 4 میلیون مسافر

هشدار هلال احمر به کوهنوردان/ از صعود به ارتفاعات و حضور در کنار رودخانه‌ها خودداری کنید

شرایط دریافت وام ازدواج در سال 1402

حمایت مدعی‌العموم از کاسبان خسارت دیده خیابان بهار / شهرداری موانع تردد خیابان بهار حدفاصل سمیه تا طالقانی را رفع کند

یک سالگی امکان مشاهده رایگان و نامحدود عمق مظنه

فعالان اقتصادی به آینده امیدوار شدند/ رشد سرمایه گذاری دربخش مولد

دولت از نیروهای خوش‌فکر و جوان در تیم اقتصادی استفاده کند

جزئیات مصوبات شورای عالی اشتغال/ اختصاص 100 هزار میلیارد تومان تسهیلات برای اشتغال در سال جاری

توسعه مالچ‌های غیرنفتی با کمک شرکت‌های دانش‌بنیان برای مقابله با بیابان‌زایی

کمک‌های امداد و نجات به مردم گرفتار در سیل/ ادامه امدادرسانی در جیرفت و رودبارجنوب

تولید دست مصنوعی در مرکز توانبخشی هلال احمر/تحویل300 آمبولانس تا اواخر اردیبهشت‌ماه

آماده‌باش 400 آتش‌نشان در 175 نقطه از تهران برای خدمت‌رسانی به شهروندان

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.