بنیه مالی مردم برای خرید کالای دست دوم هم ضعیف شده است/ تاثیر منفی فضای مجازی بر سمساران تولید و تجارت

بنیه مالی مردم برای خرید کالای دست دوم هم ضعیف شده است/ تاثیر منفی فضای مجازی بر سمساران

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - رئیس اتحادیه سمساری ها و امانت فروشان تهران گفت: یک مسئله مهم این است که بنیه مالی مردم حتی برای خرید کالای دست دوم ضعیف شده و در واقع نقدینگی مردم پایین است؛ به طوری که گاه مردم کالای دست دوم را هم قیمت می‌گیرند و به دلیل قیمت بالا، از خرید منصرف می‌شوند.
داود عبداللهی فرد در خصوص وضعیت بازار سمساری‌ها اظهار داشت: متاسفانه صنف ما وضعیت خوبی ندارد و به دلیل گرانی کالا، مشکلات زیادی داریم. زمانی مردم برای جابجایی منزل خودشان رو به معاوضه وسایل می‌آوردند و کالای دست دوم استفاده می‌کردند اما در حال حاضر به دلیل افزایش قیمت‌ها میان کالای دست دوم و نو، مردم رو به نگهداری از کالاهای خود آوردند؛ مگر آن که کالای موردنظر معیوب باشد یا بی‌نهایت فرسوده شود که به بازار سمساری‌ها و امانت فروشی‌ها برسد.
وی دلایل اصلی رکود در بازار سمساری‌ها را این گونه برشمرد: یک مسئله مهم این است که بنیه مالی مردم حتی برای خرید کالای دست دوم ضعیف شده و در واقع نقدینگی مردم پایین است؛ به طوری که گاه مردم کالای دست دوم را هم قیمت می‌گیرند و به دلیل قیمت بالا، از خرید منصرف می‌شوند.
وی درباره مخاطبان بازار سمساری‌ها گفت: قشر متوسط رو به ضعیف جامعه به این بازارها علاقه دارند زیرا آن‌ها که تمکن مالی دارند، کالای نو را به هرحال می‌خرند. استقبال مردم در شهرهای بزرگ از سمساری‌ها بیشتر است زیرا در شهرهای کوچک افراد پایبند به تجملات نیستند.
عبداللهی فرد از انتظارات خود در زمینه رفع مشکلات صنفی سمساران گفت: من اعتقاد دارم گاهی اوقات کارهایی انجام می‌شود که بدون مشاوره و هماهنگی با اصناف است و تصمیم گیری‌ها بدون در نظر گرفتن منافع فعالان صنفی است؛ به عنوان مثال با پدید آمدن فضای مجازی، بسیاری از صنف‌ها آسیب دیدند. در گذشته اعضای صنف ما (سمساران) از طریق تراکت یا آگهی روزنامه، به منازل دعوت می‌شدند و ما به نوعی واسطه‌ای میان خریدار و فروشنده بعدی بودیم اما امروز حتی کالاهای کوچک هم در شبکه‌های مجازی به فروش می‌رود و دست اعضای صنف ما هم کوتاه شده است.
وی در خصوص تعامل میان بازارهای جدید در فضای مجازی و بازارهای سمساری سنتی گفت: نظارت مهم است. در همین فضای مجازی بسیاری از افراد کاسب هستند که حداقل این افراد باید یک مجوز از اتحادیه خود داشته باشند زیرا گاه در اتحادیه ما شکایت می‌شود که ما از فلان سایت خرید کردیم و به مشکل خوردیم اما کسی از ما حمایت نمی‌کند که تمام به رصد، سازمان‌دهی و نظارت نیازمند است و پیگیری در این زمینه به نفع جامعه است که در این صورت از هرج و مرج نیز جلوگیری می‌شود.
وی در خصوص حل معضلات صنفی سمساران نیز در پایان گفته شد: اگر تصمیمی گرفته می‌شود، باید اهل فن و متولی امر دعوت شود و در آن صورت حداقل گله‌ای ندارم که فلان اتفاق برای صنف من افتاد زیرا جلوی پیشرفت را نمی‌توان گرفت اما حداقل می‌توانستیم ماده واحده‌ای بگذاریم که حق و حقوق بعضی‌ها تضعیف نشود؛ به عنوان مثال زمانی آژانس‌های اتومبیل را ما داشتیم که الان با حضور اسنپ و تپسی به ورشکستگی کشیده شده اند و همه افراد از این برنامه‌ها استفاده می‌کنند؛ در حالی که می‌شد طوری عمل کنند، فردی که جواز کاری را دارد و به عنوان مثال 20 راننده را در اختیار دارد، ورشکسته نشود و موازه کاری هم می‌توانستیم انجام دهیم.
ویدر خصوص تاثیر سو کرونا بر صنف سمساری ها و امانت فروشان، گفت: این موضوع هم تاثیر زیادی داشت؛ به دلیل این که زمانی بود که مردم حتی عزیزان خود را به منزل راه نمی‌دادند و بیشتر به فکر سلامتی بودند که البته عقلانی هم بود و در نتیجه همکاران ما هم در خانه‌ها تردد نداشتند. از سویی کسی در این دوران کالای دست دوم نمی‌خرید زیرا با خود فکر می‌کرد ممکن است از خانه فرد بیماری بیرون آمده باشد و از دو طرف سمساران آسیب دیدند زیرا افراد اضطراب شیوع بیماری داشتند و صنف ما نیز به چالش کشیده شد؛ البته افراد در صنف ما قانع هستند و چندان گله‌مند نیستند.
وی در خصوص برون رفت از رکود حاکم بر بازار سمساران گفت: ما مغازه های بسیاری داریم که فاقد پروانه کسب است که این باید از سوی اتاق اصناف، اماکن و بازرگانی حمایت شوند. در حال حاضر بسیاری از تخلفات و شکایت‌هایی که با آن مواجه می‌شویم، مربوط به مغازه هایی است که پروانه کسب ندارند. ما زمانی قانونی تصویب می‌کنیم اما اجرایی نمی‌شود.
انتهای پیام/ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

حضور وزیر صمت در شرکت کاله مازندران

حضور وزیر صمت در گلزار شهدای شهرستان آمل

ارزان سازی مواد غذایی اولویت پیش روی وزارت صمت

روایت فائو از کاهش شاخص قیمت مواد غذایی برای ششمین ماه متوالی

مروری بر ابهامات تحمیل شده بر بازار سرمایه

افزایش 30 درصدی تجارت کشورهای حاشیه خزر

اعلام آمادگی ایران برای صادرات لبنیات به روسیه

افزایش 45 درصدی تجارت ایران با کشورهای حاشیه خزر

شرکت‌های ایرانی آماده تأمین لبنیات و محصولات کشاورزی فروشگاه‌های زنجیره‌ای روسیه

تقویت صادرات فرش دستباف و حمایت از قالیبافان

جزئیات برنامه توسعه دو میدان مشترک نفتی آزادگان و یادآوران

سهام کدام شرکت‌ها به عنوان سهام عدالت واگذار می‌شود/ جدیدترین قیمت سهام عدالت

مهلت ثبت شناسه لوازم‌یدکی خودرو امروز پایان می‌یابد

ادامه افزایش قیمت نفت پس از تصمیم اوپک پلاس

واکاوی خلاءهای دیپلماسی اقتصادی کشور/ عضویت ایران در سازمان شانگهای برای آمریکا خطرناک است

مهلت تکمیل مدارک برای واردکننده‌های خودرو تمدید شد

پشت پرده ایجاد تورم در اقتصاد ایران/ نسخه شفابخش ضد تورمی چگونه نوشته می‌شود

جلسه شورای عالی مسکن 16 مهر برگزار می‌شود

اعلام اسامی شرکت‌های واجد شرایط واردات خودرو تا پایان مهر

تخصیص سیمان رایگان وکمک به تامین لوازم خانگی برای زلزله‌زدگان خوی

بیشترین حجم فولاد تولیدی کشور صرف مصارف داخلی می‌شود

جابجایی پپسی با تسلا

ورود زعفران نو به بازار از 15 روز دیگر/ وضعیت تولید امسال خوب است

اعزام هنرآموزان ایرانی به مسابقات جهانی مهارت

دامپزشکان عضو سازمان نظام دامپزشکی بیمه تأمین‌اجتماعی می شوند

فصل اقتصاد سایت تخصصی اقتصاد ایران

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.