جلوگیری از کاهش منابع ارزی صندوق‌ توسعه ملی با پرداخت تسهیلات مانا اقتصاد سیاسی

جلوگیری از کاهش منابع ارزی صندوق‌ توسعه ملی با پرداخت تسهیلات مانا

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - عضو هیأت عامل صندوق توسعه ملی با بیان اینکه نخستین مزیت پرداخت وام مانا جلوگیری از کاهش منابع ارزی صندوق است، گفت: تامین همزمان ارز و ریال برای متقاضیان، حمایت از صنعت داخلی و جلوگیری از تبدیل ارز به ریال از مهمترین مزایای تسهیلات مانا است.

به گزارش فصل اقتصاد، سید علیرضا میرمحمدصادقی، عضو هیأت عامل صندوق توسعه ملی در وبینار "معرفی شیوه ارایه تسهیلات مانا" که به صورت بر خط برگزار شد؛ به تشریح دقیق قراردادهای مانا پرداخت و گفت: همواره اعطای مصارف صندوق در قالب پرداخت تسهیلات بوده است ولی هم اکنون زمینه های فعالیت صندوق در بخش سرمایه گذاری داخلی و خارجی، خرید سهام ، سپرده گذاری و مشارکت با بخش خصوصی و توسعه ای و همچنین زیر ساختی فراهم شده است.
وی با بیان اینکه تاکنون عمده تسهیلات صندوق در قالب قراردادهای ارزی پرداخت شده است، گفت: هم اکنون قراردادهای مانایی و رمز ارز نیز به قراردادهای ارزی افزوده شده به طوری که ریال متصل به کالا؛ ریالِ کالا، ریال متصل به دارایی؛ ریالِ دارایی و ریال متصل به ارز، ریالِ کارا نامیده می شود که مجموع این سبد "ریالِ مانا" نامیده می شود.
معاون بانکی و اعتباری صندوق توسعه ملی، با بیان اینکه صندوق توسعه ملی در طول 10 سال گذشته فقط عاملیت ارزی و ریالی و سپرده گذاری ارزی و ریالی داشته است، گفت: هم اکنون بحث سرمایه گذاری در صندوق مطرح شده است و قصد داریم وارد عاملیت به صورت مانایی و سپرده گذاری به صورت مانایی نیز شویم.
وی تصریح کرد: در قرارداد مانا، طبق قرارداد منعقده فی مابین صندوق و بانک های عامل میزان مشخصی اعتبار ارزی در اختیار بانک ها قرار گرفته و بانک ها نیز بر اساس میزان درخواست متقاضیان و طبق شاخصهای اقتصادی، قرارداد منعقد و بر اساس مقررات تسهیلات به صورت ریالی و ارزی به مشتری پرداخت می کنند.
میرمحمدصادقی، با ذکر اینکه در گذشته متقاضیان تسهیلات ارزی به دلیل تامین بخشی از نیاز داخلی خود اعم از خرید ماشین آلات و تجهیزات داخلی مجبور به تبدیل بخشی از ارز به ریال بودند، افزود: به منظور رفع مشکل فوق، تغییراتی در نظامنامه صندوق ایجاد شد به طوری که در قرارداد مانا، دو نوع تسهیلات ارزی و ریال متصل به ریال در قالب قراردادهای ارزی سابق به مشتری پرداخت می شود.
وی با اشاره به ضرر هنگفت صندوق توسعه ملی در طول سالهای گذشته از محل تسعیر نرخ ارز به ریال و اختصاص به بخش های کشاورزی و صنعت، اظهار داشت: ارزش حدودی 8 میلیارد دلار منابع صندوق در تبدیل به ریال در سالهای گذشته به 2 میلیارد دلار کاهش یافته است که این امر با اهداف کلی صندوق مغایرت دارد.
عضو هیأت عامل صندوق توسعه ملی، در ادامه به ذکر مثالی در روش پرداخت تسهیلات مانا پرداخت و گفت: برای نمونه در پروژه هایی که نیازمند تسهیلات ارزی و ریالی هستند، منابع به 40 درصد ریالی و 60 واحد ارزی تقسیم بندی شده و پس از معادل سازی 40 درصد ریالی طرح با نرخ ETS و اعلام به بانک مرکزی؛ برای پرداخت معادل ریالی به بانک عامل معرفی می شود و 60 درصد مابقی نیز به صورت ارزی و مطابق رویه فعلی صندوق پرداخت می شود.
وی تاکید کرد: نحوه محاسبات تسهیلات به صورت ارزی و مبادلات به صورت ریالی خواهد بود و آثار ریسک نوسانات نرخ ارز نیز به عهده مشتری یعنی استفاده کننده از تسهیلات خواهد بود.
نرخ سود مانا با نرخ سود ارزی کاملا یکسان است
میر محمد صادقی با اعلام اینکه نرخ سود مانا با نرخ سود ارزی کاملا یکسان است، گفت: شیوه پرداخت و بازپرداخت در قرارداد ارزی به صورت ارزی است، ولی در قرارداد مانا پرداخت به صورت ریال مانا و بازپرداخت نیز ترکیبی از ریال مانا/ارزی است؛ همچنین نرخ سود سهم صندوق از تسهیلات مانا همانند ارزی و برای بخش نفت، گاز و پتروشیمی 6 درصد و برای سایر بخشهای اقتصادی 3/5 درصد و نرخ کارمزد بانک ها نیز 2/5 درصد تعیین شده است.
وی در ادامه فرآیند تامین مالی طرح های ارزی از محل قراردادهای منعقده عاملیت ارزی را تشریح کرد و افزود: در مرحله نخست انعقاد قرارداد صندوق و بانک عامل انجام و در مرحله دوم متقاضی دریافت تسهیلات اقدام به ارایه طرح توجیهی به بانک نموده و بانک عامل نیز پس از بررسی توجیهی و تایید انطباق با الزمات نظام نامه ای و قراردادی صندوق، طرح مربوطه را به جهت تایید به صندوق ارسال و پس از تایید طرح و اعلام وصول بانک، قرارداد با متقاضی منعقد و مسدودی به بانک مرکزی توسط صندوق اعلام شده و طی یک یا چند مرحله تامین مالی طرح و واریز وجه انجام می شود.
معاون بانکی و اعتباری صندوق توسعه ملی، نخستین مزیت پرداخت تسهیلات مانا را جلوگیری از کاهش منابع ارزی صندوق عنوان و تصریح کرد: تامین همزمان ارز و ریال برای متقاضیان و حمایت از تولید کنندگان و صنعت داخلی، جلوگیری از تبدیل ارز به ریال، افزایش توان ساخت داخلی و کمک به اشتغال کشور و کاهش فشار بر روی بانکها بابت تامین ریالی طرحهای بزرگ از دیگر مزایای اجرای قرارداد های مانایی به شمار می رود.
انتهای پیام/


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

محمودزاده: تولید مسیری برای مهار تورم/ افزایش نرخ بیکاری در کشور از رشد تورم هم مهلک تر است

دیدار های جداگانه رئیس کل دیوان محاسبات با نماینده ولی فقیه، استاندار و مدیران دستگاه های اجرایی استان فارس/ دستغیب: برقراری انضباط مالی یکی از راه های مهار تورم است/ تدوین دستورالعمل رای نظارت دقیق بر عملکرد شرکت ها

لاجوردی: دولتمردان اقتصادی برای مهار تورم پیوند ریال با دلار را بشکنند/ ارزش‌گذاری‌ها با دلار متوقف شود

سرمایه‌گذاری 200 میلیارد تومانی بیمه مرکزی در پلاسمای خون

روند رو به کاهش رشد نقدینگی+جدول

روند قیمت نفت افزایشی شد

چهار جلد خاطرات به خط ناصرالدین شاه در کاخ گلستان به نمایش درآمد

رشد توزیع زمانی و‌ مکانی سفرهای نوروزی نسبت به سال گذشته

حقوق ورودی تلفن همراه بالای 600 دلاری حد اقل 15 درصد شد

حضور 10 میلیون مودی در سامانه سازمان امور مالیاتی

احتمال سیلابی شدن رودخانه‌های تهران طی امروز و فردا

از راه‌اندازی لیست انتظار در مسیرهای پرتقاضا تا افزایش قیمت بلیت اتوبوس

اعلام آخرین وضعیت کرونا در کشور/ افزایش آمار جان باختگان کرونایی

ارائه خدمت نوروزی به بیش از 4 میلیون مسافر

هشدار هلال احمر به کوهنوردان/ از صعود به ارتفاعات و حضور در کنار رودخانه‌ها خودداری کنید

شرایط دریافت وام ازدواج در سال 1402

حمایت مدعی‌العموم از کاسبان خسارت دیده خیابان بهار / شهرداری موانع تردد خیابان بهار حدفاصل سمیه تا طالقانی را رفع کند

یک سالگی امکان مشاهده رایگان و نامحدود عمق مظنه

فعالان اقتصادی به آینده امیدوار شدند/ رشد سرمایه گذاری دربخش مولد

دولت از نیروهای خوش‌فکر و جوان در تیم اقتصادی استفاده کند

جزئیات مصوبات شورای عالی اشتغال/ اختصاص 100 هزار میلیارد تومان تسهیلات برای اشتغال در سال جاری

توسعه مالچ‌های غیرنفتی با کمک شرکت‌های دانش‌بنیان برای مقابله با بیابان‌زایی

کمک‌های امداد و نجات به مردم گرفتار در سیل/ ادامه امدادرسانی در جیرفت و رودبارجنوب

تولید دست مصنوعی در مرکز توانبخشی هلال احمر/تحویل300 آمبولانس تا اواخر اردیبهشت‌ماه

آماده‌باش 400 آتش‌نشان در 175 نقطه از تهران برای خدمت‌رسانی به شهروندان

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.