نشست مشترک روسای گمرکات ایران و ترکمنستان برای افزایش مبادلات تجاری اقتصاد سیاسی

نشست مشترک روسای گمرکات ایران و ترکمنستان برای افزایش مبادلات تجاری

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - روسای کل گمرکات ایران و ترکمنستان در نشستی دوجانبه راه‌های افزایش مبادلات تجاری بین دو کشور و تسهیل تجارت و اجرایی کردن مفاد یادداشت تفاهم امضاء شده بین دو کشور را بررسی کردند.

به گزارش فصل اقتصاد ، علیرضا مقدسی رئیس کل گمرک ایران از همکاری های دوجانبه بین گمرکات ایران و ترکمنستان در زمینه های مختلف گمرکی، آموزشی و ارایه تسهیلات متقابل به افزایش حجم مبادلات تجاری دو کشور خبر داد.
مقدسی در این نشست پیشنهادهایی در بخش تسهیل تردد کامیون های ترانزیتی و صادراتی و همکاری های دوجانبه جهت تسهیل ترانزیت در راستای رونق تجارت بین دو کشور مطرح کرد.
وی با اشاره به اهمیت ترانزیت و صادرات بین دو کشور و تسهیل و تسریع در این خصوص گفت: رفع محدودیت های ایجاد شده از جمله تعداد، تناژ و حجم برای کامیون های خروجی از مرز، حذف عوارض متقابل ناوگان حمل و نقل متردد بین دو کشور و پذیرش محمولات صادراتی و ترانزیتی توسط ترکمنستان که دارای مقاصدی غیر از شهر عشق آباد هستند منجر به افزایش صادرات خواهد شد.
رئیس کل گمرک ایران در خصوص راه های افزایش حجم ترانزیت بین دو کشور پیشنهاد داد: برای افزایش حجم ترانزیت از مسیرهای دو کشور امضای تفاهم نامه اجرای تیر الکترونیک و تسهیل ترانزیت بین 3 کشور ایران، ترکمنستان و ازبکستان پیشنهاد می شود.
وی همچنین از آمادگی گمرک ایران از برگزاری نشست 3 جانبه بین ایران، ترکمنستان و روسیه برای امضای تفاهم نامه در راستای تسهیل تجارت و مبادلات مرزی بین 3 کشور شد.
رئیس کل گمرک ایران با اشاره به اینکه فراهم کردن تسهیلات برای تجار دو کشور سبب سرعت بخشیدن تجارت خواهد شد گفت: اعلام تغییر مقررات داخلی دو کشور به طرف مقابل با تعیین فرصت مناسب چهت ابلاغ به فعالان تجاری و حمل و نقل جهت جلوگیری از توقف محمولات تجاری در مرزهای دو کشور و امضای تفاهم نامه همکاری برای ارائه تسهیلات به فعالان اقتصادی مجاز معرفی شده از سوی دو کشور نقش مهمی را در تسهیل و سرعت بخشیدن به تجارت ایفاء خواهد کرد.
مقدسی اظهار داشت: با توجه به اینکه گمرک ایران به عنوان مرکز آموزش منطقه ای سازمان جهانی گمرک در منطقه آسیا و اقیانوسیه شناخته شده است، آمادگی دارد نسبت به برگزاری دوره های آموزشی مشترک در حوزه های مختلف امور گمرکی و تخلفات گمرکی اقدام کند.
مقدسی در ادامه با تشکر از رئیس کمیته درآمدی گمرک ترکمنستان برای بازگشایی بازارچه مرزی باجگیران گفت: افزایش ساعت کاری گمرکات هم مرز بین دو کشور برای توسعه و رونق تجاری به افزایش حجم‌ مبادلات تجاری کمک می کند.
رئیس کل گمرک ایران در این نشست خواستار بازگشت فعالیت گمرکی اینچه برون به قبل از کرونا شده است.
مقصد خدا یقولیف رئیس کمیته درآمدی گمرک ترکمنستان با استقبال از پیشنهادهای رئیس کل گمرک ایران گفت: فعالیت گمرکات کشور ترکمنستان بر اساس مصوبات کمیسیون مرتبط با کرونا انجام می شود و بر اساس همین تصمیم، بازارچه مرزی گمرک باجگیران افتتاح شد.
وی در خصوص افزایش تعداد کامیون های ترانزیتی و صادراتی قابل پذیریش از سوی کشورش گفت: این موصوع در کمیسیون مشترک اداره گمرکی و کنسولی بررسی و پس از تصمیم گیری نتیجه آن اعلام می شود.
رئیس کمیته درآمدی گمرک ترکمنستان با اشاره به سیاست کشورش در خصوص افزایش حجم ترانزیتی با همکاری کشورهای همسایه افزود: از همکاری سه جانیه ترازیتی بین 3 کشور ترکمنستان ایران و روسیه و همچنین ترکمنستان، ایران و ازبکستان و استقبال می‌کنیم و پیشنهاد داد موضوع از طریق مراجع دیپلماتیک پیگیری شود. در خصوص حذف عوارض بین گمرکات دو کشور نیز بررسی های لازم صورت می گیرد.
وی از برگزاری دوره های آموزشی مشترک بین گمرکات ایران و ترکمنستان هم استقبال کرد.
انتهای پیام/


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

تحقق 98 درصدی برنامه‌های فروش شرکت فولاد سنگان

نگرانی فولاد هرمزگان از محدودیت انرژی

اولویت باشگاه‌های ورزشی مس بهره‌گیری از نیروهای بومی باشد

حمایت 79 میلیارد تومانی فولاد مبارکه از سه شرکت دانش‌بنیان

افزایش 52 درصدی اکتشافات معدنی در مجتمع سنگ آهن سنگان

قانون پیش فروش مسکن نیازمند اصلاح؛ قانونی که بازدارنده تولید و به ضرر خریداران مسکن شد/ نگاه مجرمانه به مشاوران املاک

بانک‌ها از نفت و گاز دل نبریدند

واکنش بذرباش به بازگشایی سفارت آذربایجان

کشف نفتی عظیم در کویت

نفت در سایه ابهامات سیاسی آمریکا صعودی شد

25 درصد کل برق کشور توسط کولر‌های گازی مصرف می‌شود

سالانه 100 هزار انشعاب غیرمجاز آب در کشور کشف می‌شود

افزایش 6درصدی مصرف بنزین کشور به‌دلیل تغییر ساعات اداری

کدام کالاها ارز ترجیحی می‌گیرند؟

کمک بزرگ مالیات‌ستانی هوشمند به کنترل و کاهش نقدینگی

اقدام موثر مرکز وکلا در تشکیل کمیته قضایی حمایت از تولید برای رفع مشکلات واحدهای تولیدی

تعداد مقرری ‌بگیران بیمه بیکاری کم شد

بلیت قطار گران شد؟

تخصیص درآمدهای مالیاتی پرداختی مردم برای توسعه زیرساختی کشور و بهبود رفاه حال مردم

صدور مجوز افزایش سرمایه سایپا و ایران خودرو از محل تجدید ارزیابی به استقرار دولت چهاردهم موکول شد

260 میلیارد تومان، ثبت رکورد جدید معاملات برق در بورس انرژی

قیمت میوه و سبزیجات کاهش می‌یابد؟

لزوم ادامه یافتن بحث مولدسازی دارایی‌های دولت/ مناقشه در جزئیات بسیار است

1.6 رشد تولید فولاد، به افت تبدیل شد/ تولیدکنسانتره رکورد زد

دردسرهای یک اپلیکیشن محبوب در کشورها

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.