برنامه‌ریزی برای ایجاد 830 هزار شغل در سال آینده/طرح بحث خروج از رکود در لایحه بودجه 97 اقتصاد کلان

برنامه‌ریزی برای ایجاد 830 هزار شغل در سال آینده/طرح بحث خروج از رکود در لایحه بودجه 97

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - رئیس سازمان برنامه و بودجه شب گذشته جزئیات برنامه دولت برای مقابله با گرانی و ایجاد 830 هزار شغل جدید در سال آینده را تشریح کرد.


به گزارش فصل اقتصاد، محمدباقر نوبخت در گفتگوی ویژه خبری با بیان اینکه ایجاد اشتغال یک وظیفه است گفت: پیش‌بینی می‌کنیم سال آینده حدود 830 هزار نفر وارد بازار کار شوند. 70 درصد از این تعداد را تحصیل‌کرده‌ها تشکیل می‌دهند.
وی ادامه داد: در لایحه بودجه سال آینده باید حرفی برای گفتن داشته باشیم این در حالی است که در لایحه بودجه سال 97 همچنان بحث خروج از رکود را هم دنبال می‌کنیم.
نوبخت به رام کردن تورم بالای 40 درصد و رساندن آن به نرخ تک‌رقمی اشاره کرد و افزود: در لایحه بودجه سال آینده فصل قابل توجهی برای ایجاد فرصت شغلی در حد توان قانون برنامه و نیاز کشور دیده شده است.
نوبخت گفت: تا سال گذشته موفق به ایجاد 650 تا 700 هزار فرصت شغلی شده بودیم اما سال آینده باید کاری کرد تا 830 هزار نفر وارد بازار شوند.
رئیس سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: برای گشایش در فضای اقتصادی و عمومی کشور و ورود سرمایه گذاران خارجی به داخل در حد توان تلاش کردیم و هنوز هم کوشش خواهیم کرد.
ما باید بتوانیم یک میلیون و سی و سه هزار فرصت شغلی و حدود 73 هزار و 400 میلیارد تومان ایجاد سرمایه گذاری داشته باشیم تا برای جوانان کشور فرصت‌های شغلی مورد نیاز را فراهم کنیم، هدف ما توزیع این رقم میان بیکاران نیست بلکه تلاش دولت در جهت ایجاد شغل مولد است.
وی افزود: این رقم قرار است در 6 حوزه سرمایه گذاری شود.
نوبخت راجع به وجود بافت‌های فرسوده گفت: این بافت‌ها در تهران و سایر استان‌ها شناسایی شده است، در تهران حدود 100 هزار واحد از 270 محله را در برنامه بازسازی قرار داده‌ایم.
دولت هم پذیرفته است از این 100 هزار واحد مسکونی 60 درصد به‌صورت تسهیلات با نرخ 9 درصد در اختیار متقاضیان قرار گیرد.
وی ادامه داد: دولت متعهد شده است هزار و 500 میلیارد تومان برای گشایش معابر و زیرساخت‌های واحدهای مسکونی تأمین مالی کند شهرداری هم قول داد تا عوارض و مالیات‌ها را در سهل‌ترین شرایط قرار دهد.
نوبخت گفت: 2500 میلیارد تومان هم از 73 هزار و چهارصد میلیارد تومان درنظر گرفته شده تا برنامه منسجمی در راستای ایجاد اشتغال با احتساب حدود 240 هزار فرصت شغلی برای جوانان صرف شود، در ضمن 60 هزار شغل هم برای ایجاد 50 هزار واحد مسکونی ارزان‌قیمت برای شهر و 50 هزار واحد روستایی را برای نوسازی در نظر گرفته‌ایم.
وی افزود: دومین اقدام دولت برای ایجاد 25 هزار فرصت شغلی در کشور مربوط به ناوگان حمل‌ونقل یا نوسازی بخش حمل‌ونقل درون‌شهری و برون‌شهری است.
رئیس سازمان برنامه و بودجه ابراز کرد: برای سال آینده در راستای کاهش آلودگی هوای تهران تصمیم گرفته شده است که هزار دستگاه واگن مترو در اختیار شهرداری قرار گیرد تا 4000 دستگاه اتوبوس و مینی‌بوس فرسوده از دور خارج شود.
نوبخت گفت: بخشی از سرمایه گذاری 73 هزار و 400 میلیارد تومان برای خریداری 3000 دستگاه تاکسی سواری و ون است و 20 هزار دستگاه وانت فرسوده از رده خارج می‌شود و 50 هزار دستگاه موتورسیکلت بنزینی با موتورهای برقی جایگزین خواهد شد.
وی اظهار کرد: حدود یک میلیون و 376 هزار تن از آلاینده‌های شهری کاهش می‌یابد و 480 میلیون دلار از ناوگان فرسوده‌ای که بنزین زیادی مصرف می‌کند صرفه‌جویی خواهد شد اگر طرح‌های ما عملیاتی و اجرایی گردد این تغییرات حدود 22 هزار و 400 شغل در بخش درون‌شهری و 2 هزار و 700 شغل هم برای حمل‌ونقل برون‌شهری ایجاد خواهد کرد.
سخنگوی دولت همچنین گفت: 10 هزار دستگاه کامیون نیز جایگزین خواهد شد.
نوبخت گفت: دولت نمی‌تواند نسبت به کسبه و کارمندان رفتار ناشایستی داشته باشد اگر قرار باشد نسبت مالیات به Gdp را افزایش دهیم نباید به عده کمی که مالیات می‌دهند فشار بیاوریم بلکه باید کسانی را که فرار مالیاتی دارند شناسایی کنیم.
سخنگوی دولت ادامه داد: ما در حال حرکت به‌سمتی هستیم که علاوه بر سرمایه گذاری 73 هزار و چهارصد میلیارد تومان در بخش‌های گوناگون، 126 هزار میلیارد تومان هم طرح‌های عمرانی برای سال آینده در نظر گرفته‌ایم این درحالی است که کل بودجه طرح‌های عمرانی 60 هزار میلیارد تومان است.
وی گفت: سال قبل 17 هزار میلیارد تومان به بنگاه‌های کوچک و متوسط از طریق ستاد تسهیل در استان‌ها وام دادیم آثار این کار و سرمایه گذاری 42 هزار میلیارد تومانی ما شد رشد مثبت 7% تولید کشور آن هم در دو فصل متوالی پس می‌توان این‌گونه نتیجه گرفت که با رشد بودجه و سرمایه گذاری در سال 97 با رشد بیشتری روبه‌رو خواهیم بود.
نوبخت در باره مسکن مهر گفت: برای اینکه ساخت این مسکن‌ها ارزان تمام شود یا افزایش توان متقاضیان، سال قبل 2 کار انجام دادیم؛ یکی اینکه سقف تسهیلات را افزایش دادیم و دوم اینکه 1000 میلیارد تومان از سهم مردم را دولت تقبل کرد. با جدیتی که همکاران ما در وزارت راه دنبال می‌کنند می‌توان این‌گونه گفت که در آینده بسیار نزدیک بحث مسکن مهر را جمع خواهیم کرد.
وی درباره موضوع تنظیم بازار هم افزود: تا زمانی که وزارت بازرگانی شکل بگیرد ستاد تنظیم بازار با همکاری نهادهای غیردولتی با پیگیری آقای شریعتمداری و معاون اول رئیس جمهور به بازار کشور رسیدگی خواهند داشت.
سخنگوی دولت در مورد یارانه‌ها و حذف برخی از فهرست یارانه‌بگیری هم گفت: آن کس که دارا هست نگران 45 هزار تومان یارانه نیست، آنهایی که نیازمند یارانه هستند از شایعات بی‌اساس در مورد قطع یارانه‌ها می‌ترسند. همان‌طور که دولت تابه‌حال یارانه افراد نیازمند را قطع نکرده است در صورت شناسایی نیازمندان واقعی حتی به تعداد یارانه‌بگیران اضافه هم می‌کنیم، بنا به وعده‌های داده‌شده یارانه نیازمندان و افراد تحت پوشش را سه چهار برابر کرده‌ایم.
وی افزود: برای خانوار یک‌نفره 193 هزار تومان خانوار 5نفره 700 هزار تومان یارانه پرداخت می‌شود. برای سال آینده هم در نظر داریم افرادی را که نیاز به یارانه ندارند شناسایی کنیم و سهم‌شان را به کسانی که درآمدشان با خط مستمری فاصله دارد بدهیم.
نوبخت در خصوص حفظ و تقویت قدرت خرید قشر متوسط جامعه هم گفت: مطابق گذشته به‌اندازه نرخ تورم تلاش می‌کنیم حقوق کارکنان شاغل و بازنشسته را اضافه کنیم، کنار آن با هر گونه افزایش قیمت‌ها هم مقابله می‌کنیم تا به کارمندان فشاری وارد نشود.
انتهای پیام/


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

محمودزاده: تولید مسیری برای مهار تورم/ افزایش نرخ بیکاری در کشور از رشد تورم هم مهلک تر است

دیدار های جداگانه رئیس کل دیوان محاسبات با نماینده ولی فقیه، استاندار و مدیران دستگاه های اجرایی استان فارس/ دستغیب: برقراری انضباط مالی یکی از راه های مهار تورم است/ تدوین دستورالعمل رای نظارت دقیق بر عملکرد شرکت ها

لاجوردی: دولتمردان اقتصادی برای مهار تورم پیوند ریال با دلار را بشکنند/ ارزش‌گذاری‌ها با دلار متوقف شود

سرمایه‌گذاری 200 میلیارد تومانی بیمه مرکزی در پلاسمای خون

روند رو به کاهش رشد نقدینگی+جدول

روند قیمت نفت افزایشی شد

چهار جلد خاطرات به خط ناصرالدین شاه در کاخ گلستان به نمایش درآمد

رشد توزیع زمانی و‌ مکانی سفرهای نوروزی نسبت به سال گذشته

حقوق ورودی تلفن همراه بالای 600 دلاری حد اقل 15 درصد شد

حضور 10 میلیون مودی در سامانه سازمان امور مالیاتی

احتمال سیلابی شدن رودخانه‌های تهران طی امروز و فردا

از راه‌اندازی لیست انتظار در مسیرهای پرتقاضا تا افزایش قیمت بلیت اتوبوس

اعلام آخرین وضعیت کرونا در کشور/ افزایش آمار جان باختگان کرونایی

ارائه خدمت نوروزی به بیش از 4 میلیون مسافر

هشدار هلال احمر به کوهنوردان/ از صعود به ارتفاعات و حضور در کنار رودخانه‌ها خودداری کنید

شرایط دریافت وام ازدواج در سال 1402

حمایت مدعی‌العموم از کاسبان خسارت دیده خیابان بهار / شهرداری موانع تردد خیابان بهار حدفاصل سمیه تا طالقانی را رفع کند

یک سالگی امکان مشاهده رایگان و نامحدود عمق مظنه

فعالان اقتصادی به آینده امیدوار شدند/ رشد سرمایه گذاری دربخش مولد

دولت از نیروهای خوش‌فکر و جوان در تیم اقتصادی استفاده کند

جزئیات مصوبات شورای عالی اشتغال/ اختصاص 100 هزار میلیارد تومان تسهیلات برای اشتغال در سال جاری

توسعه مالچ‌های غیرنفتی با کمک شرکت‌های دانش‌بنیان برای مقابله با بیابان‌زایی

کمک‌های امداد و نجات به مردم گرفتار در سیل/ ادامه امدادرسانی در جیرفت و رودبارجنوب

تولید دست مصنوعی در مرکز توانبخشی هلال احمر/تحویل300 آمبولانس تا اواخر اردیبهشت‌ماه

آماده‌باش 400 آتش‌نشان در 175 نقطه از تهران برای خدمت‌رسانی به شهروندان

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.