تاثیر گذاری دولت ها در بازار ارز دیجیتال دیجیتال

تاثیر گذاری دولت ها در بازار ارز دیجیتال

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - در حال حاضر بازار ارز دیجیتال در ایران بیشتر از قبل محبوب شده است. گاها با افرادی روبرو میشویم که تا به حال در این بازار هیچ گونه فعالیتی نداشته اند، اما به تازگی، با رشد این حوزه، فعالیت های خود را شروع کرده اند.

 به تازگی مصاحبه ای با دکتر ساسان سیفی داشته ایم. ایشان سوالات ما را در مورد تاثیرگذاری دولت در بازار ارز دیجیتال بسیار واضح و روشن پاسخ دادند. دکتر ساسان سیفی دکترای مدیریت و سابقه بیش از یک دهه حضور در بازارهای مالی و راهبری مجموعه فیبوتک را دارند و درهمین راستا جواب های بسیار شفاف و روشنی به سوالات ما دادند. در ادامه از شما دعوت میکنم با ما همراه باشید، زیرا ممکن است پاسخ سوالات خود را در این مصاحبه پیدا کنید.

وضعیت حال حاضر ارز دیجیتال در داخل ایران به چه صورت است؟

طبق آماری که در تیر ماه به دست من رسید، متوجه شدم که در حال حاضر حدود 12 درصد مردم از ارز دیجیتال برای خرید و فروش یا سرمایه گذاری استفاده میکنند. حتی یک آمار دیگر نیز منتشر شده است. طبق آن آمار 17 درصد مردم ارز دیجیتال دارند. به بیان دیگر ارز دیجیتال خریداری و  نگهداری میکنند. با توجه به این آمار، میتوان گفت تقریبا از هر 5 نفر، یک نفر با ارز دیجیتال آشنایی دارد و یا آن را معامله میکند. حقیقتاً این نسبت، در بازار کنونی به شدت در دو سال اخیر رشد پیدا کرده است. به نظر بنده بهتر است به این آمار توجه ویژه ای شود.

نکته دیگر در خصوص سرویس های داخلی است، فرصت فعلی این است که سرویس های زیادی، برای ارائه وجود دارند اما در حال حاضر تنها تعدادی از آنها در داخل کشور استفاده میشوند. علت این کار است که فعالین حوزه ارز دیجیتال، اطمینان زیادی از استقبال مردم و شاید بیشتر از حمایت دولت ندارند. همچنین در حال حاضر، سرویس های کنونی مورد قبول دولت هستند و قانون گذاری هایی هم روی آنها انجام شده است. بنابراین با ورود هر سرویس جدید، قانون گذاری های نیز باید همراستا با آن انجام شود. با شرایط فعلی، گروهی که ارائه دهنده این سرویس های جدید هستند، نمیدانند این قانون گذاری ها چگونه خواهد بود. این امر باعث میشود که هر فرد جدید، همان سرویس های تکراری و قبلی را مجددا ارائه دهد.

به نظر شما دولت چه نقشی در ایجاد فرصت های تجاری در این حوزه دارد؟

در حال حاضر وضعیت بازار ارز دیجیتال در کشور به گونه ای است که فعالین این حوزه در مسیر واضح و روشنی قرار ندارند. آنها نمیدانند سرویس هایی که ارائه میدهند در آینده مورد تایید برای ادامه فعالیت نیز قرار میگیرد یا خیر. همچنین فعالین این حوزه هیچ اطمینانی از موفقیت یا عدم موفقیت سرویس های خود ندارند. این موضوع باعث میشود که سرویس های کنونی در کنار سرویس های جدید با چالش های زیادی روبرو شوند و یا دارندگان کسب و کار نتوانند در آینده به فکر ارائه سرویس های نوین باشند.

بازار ارز دیجیتال در جهان روز به روز در حال گسترش است. البته این بازار و ارائه سرویس های جدید در بازار جهانی نیز با چالش های زیادی روبه رو است. به نظر من اگر دولت بتواند تاریک و روشن بودن مسیرها را برای فعالین این حوزه مشخص کند، بسیاری از این چالش ها برطرف میشود. برای مثال تعیین کند که سرمایه گذاری و ارائه سرویس در حوزه A بلامانع و در شاخه B تحت بررسی است. به این ترتیب فعالین میتوانند مسیر درست را برای ارائه سرویس های خود انتخاب کنند.

اتفاق مهمی که رخ میدهد این است که کسانی که در مسیر روشن فعالیت میکنند، اکنون با قدرت بیشتری سرویس های خود را ارائه میدهند. همچنین آنها با توجه به مسیری که در آن قرار دارند سرویس های خود را گسترش میدهند و این امر باعث شکوفایی سرویس های حال حاضر میشود. به علاوه سرویس هایی که در آینده ارائه میشوند نیز مورد استقبال قرار میگیرند. به این ترتیب بازار ارز دیجیتال بیش از قبل، مورد استفاده و کسب و کارهای فعال در آن با قدرت بیشتری به جلو حرکت میکند.

قانونگذاری های موجود یا تغییرات آن چه تاثیراتی بر فضای تجاری حاضر و آینده این تکنولوژی دارد؟

قانونگذاری در بازار ارز دیجیتال کاملاً پیچیده است. این پیچیدگی نه تنها در کشور ما بلکه در کشورهای قدرتمند جهان مانند آمریکا و چین نیز یک چالش به حساب میآید. برای مثال این خبر را شنیده ایم که چین استخراج بیت کوین در کشورش را ممنوع کرده است، ولیکن همه میدانیم که چین یکی از قدرت های بزرگ در استخراج ارز دیجیتال بود. البته سیاست هایی نیز پشت این تصمیم بود که هنوز برای همگان مشخص و واضح نیست.

همچنین به تازگی مجلس سنای کشور آمریکا نیز با چالش های زیادی برای قانون گذاری در ارز دیجیتال روبرو است. آنها قصد دارند که مالیات هایی را روی ارز دیجیتال اعمال کنند. حقیقت این است که عملاً  فقط در بعضی موارد میتوانند چنین کاری انجام دهند. همچنین قانونگذاری دیگری به منظور شفاف سازی های FATF نیز وجود دارد که طبق آن تمام مسیرهای ورودی و خروجی های ارز دیجیتال باید کاملاً واضح و روشن باشد. این قانون برای جلوگیری از پولشویی و عدم توسعه کاربردهای سیاه این بازار در حال پیگیری است.

بهتر است بگوییم قانون گذاری در این حوزه، نتایج مثبت و منفی توأمان دارد. جنبه مثبت این قانون گذاری مربوط به شفاف سازی است. زمانی که تمامی فعالیت های این حوزه کاملاً شفاف و واضح باشد کلاهبرداری و مواردی مثل پولشویی رخ نمیدهد. بعلاوه امنیت را وارد این بازار میکند و باعث سهولت استفاده میشود.

 درحال حاضر با وجود استقبال زیاد مردم، شرکت های بزرگ به علت عدم وجود قانون گذاری درست، هنوز وارد این بازار نشده اند. قانون گذاری های مفید مانند FATF باعث میشود که این شرکتها نیز وارد این حوزه شوند و طبیعتاً ارز دیجیتال گسترده تر میشود و پیشرفت زیادی میکند .از طرفی قانونگذاری های نادرست میتواند حوزه ارز دیجیتال را به مسیر نامعلوم و نامشخص ای سوق دهد. اگر چنین اتفاقی بیفتد این حوزه نمیتواند پیشرفت های لازم را در آینده داشته باشد.

تکنولوژی بلاک چین و ارزهای دیجیتال چه تاثیری در شکوفایی اقتصادی و ایجاد فرصت های تجاری دارد؟

سوال بسیار خوبی پرسیدید. در حقیقت شکوفایی اقتصادی و ایجاد فرصت های جدید، نگاه دولت ها را نسبت به قانون گذاری صحیح در این حوزه تغییر میدهد. زیرا اگر قانون گذاری مفید در این حوزه انجام شود به زودی شاهد شکوفایی اقتصادی نیز خواهیم بود. وقتی افراد بتوانند با اطمینان خاطر بیشتری در این حوزه فعالیت کنند، پیشرفت های زیادی رخ میدهد.

حوزه بلاک چین یک حوزه بسیار گسترده است که ارزهای دیجیتال تنها بخش کوچکی از آن را در بر میگیرد. همین بخش کوچک تغییرات بسیار بزرگی را در جهان به وجود آورده است. حال تصور کنید اگر حوزه بلاک چین به طور کامل مورد استفاده قرار بگیرد و تمامی افراد در آن سرمایه گذاری کنند چه اتفاق های خوبی در آینده برای کسب و کارهای فعال و مرتبط با این حوزه خواهد افتاد.

به نظر من دنیا به سمت مجازی شدن پیش میرود. حدوداً 20 تا 30 سال آینده، تمامی فعالیت های ما مجازی میشوند و در دنیای مجازی شاهد اتفاق های مهمی خواهیم بود. پس زمانی که دنیا به سمت مجازی شدن پیش رود، حتماً باید دارایی های خود را نیز وارد فضای مجازی کنیم. در حقیقت زمانی که به این نقطه برسیم، طلای مجازی یا همان بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال به شدت توسعه یافته میشوند.

سرویس های کنونی که در بستر بلاکچین و ارزهای دیجیتال ارائه میشوند، حقیقتاً یک انقلاب خیلی بزرگ در حوزه مالی ایجاد کردند. بدون شک با توسعه قانون گذاری ها، سرویس های بیشتری نیز ارائه میشود و به همین ترتیب انقلاب های بزرگتری در حوزه مالی به وجود میآید. متاسفانه در داخل کشور سرویس دهنده های این حوزه وجود ندارند. بنابراین اگر فعالیت های مالی مرتبط با حوزه ارز دیجیتال داخل ایران مجوز فعالیت داشته باشند حقیقتاً بهره وری اقتصادی به وجود میآید. همچنین این جریان یک فرصت جهانی است به همین ترتیب تعاملات را با دیگر کشورها افزایش پیدا میکند.

پیش بینی شما در خصوص روند قانونگذاری آتی داخل ایران چگونه است؟

من به آینده قانونگذاری در داخل کشور امیدوار هستم. با توجه به اخبار، میتوان حدس زد که آینده روشنی در انتظار حوزه بلاکچین و ارز دیجیتال است. برای مثال یکی از اخباری که شنیده ام این بود که وزارت صمت از مزارع استخراج ارز دیجیتال حمایت کرده است و یا حتی قصد دارند در سال جاری و یا سال آینده ارز آوری این فعالیت را به بیش از 500 میلیون دلار برسانند. به نظر من یک مسیر رو به رشد در انتظار فعالین این حوزه است.

من معتقدم باید حساسیت ها نسبت به ارائه سرویس در حوزه بلاک چین و ارزهای دیجیتال کمتر شود. با این کار میتوان یک فضای مالی جدید ایجاد کرد و تغییرات خوبی را در بانک های سنتی کنونی به وجود آورد. بنابراین زمانی که چنین اتفاقی در داخل کشور رخ دهد، شرکت هایی سود میکنند که هر چه زودتر خود را با این تکنولوژی وفق دهند.

همانطور که میدانید بلاک چین، یک حوزه غیر متمرکز است. بنابراین کسی که به دنبال سرمایه گذاری است عملا محدودیت در فعالیت خود ندارد. به همین علت، قانون گذاری درست در این حوزه میتواند به کسب و کارها کمک کند که سرویس های جهانی ارائه دهند. از طرفی به علت غیرمتمرکز بودن حوزه بلاک چین، موارد ظالمانه ای نظیر تحریم ها نیز نمیتوانند تاثیری روی آن سرویس ها داشته باشند. البته قانون گذاری قهری میتواند کسب و کار را تعطیل کند. ولیکن وجود این قانون گذاری ها برای جلوگیری از کلاهبرداری و پولشویی واجب است.

وضعیت استخراج ارز دیجیتال با توجه به قوانین فعلی را چگونه ارزیابی میکنید؟

خوشبختانه دولت در حال حاضر نگاه مثبتی به استخراج ارز دیجیتال داشته و مجوزهایی را برای این کار صادر کرده است. بنابراین کسانی که مجوز استخراج ارز دیجیتال دارند میتوانند ارزهای استخراج شده خود را خرید و فروش کنند. در هر صورت این اتفاق مثبت و خوبی در این حوزه است. اما از طرفی بهتر است حمایت های ویژه ای در این حوزه نیز صورت پذیرد. برای مثال دولت در خرید تجهیزات لازم و تبدیل برق مصرفی به منابع تجدیدپذیر، از این صنایع حمایت لازم را داشته باشد. زیرا با حمایت دولت این کسب و کارها میتوانند فعالیت اقتصادی خود را در بازه زمانی کوتاهی گسترش دهند.

یکی از تکنولوژی های آینده جهان، بلاک چین است. در حال حاضر نیز از این تکنولوژی برای مصارف مختلفی استفاده میشود. مطمئناً هر چه حمایت های بیشتری برای استخراج کنندگان در این صنعت باشد، این صنایع در جایگاه بهتری نیز قرار میگیرند.

برای انتها چه صحبتی دارید..

امیدوارم مسیری که به واسطه تکنولوژی بلاک چین و ارز دیجیتال در پیش روی کشورمان هست، بتواند با حمایت دولت در مدت زمان کوتاهی به توسعه و شکوفایی داخلی و یا حتی در منطقه و سطح گسترده جهانی برسد و سرمایه گذاران نیز با آموزش مفاهیم ارز دیجیتال و کسب اطلاعات از دانشنامه ارز دیجیتال نسبت کسب سود اقدام کنند.ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

مهمترین اخبار حوزه ارتباطات در هفته جاری

افزایش تعرفه گاز پرمصرف‌ها از 16 آذر

تأکید وزیر راه و شهرسازی بر استفاده از توانمندی داخلی در توسعه‌ هوانوردی

صدور 10 روزه مجوز کاریابی‌های غیردولتی داخلی

سازمان بین‌المللی کار در مدیریت بازسازی پس از بحران کرونا تجربه ایران را بازتاب دهد

معاون وزیر نفت: مشترکان کم مصرف گاز پاداش صرفه جویی می‌گیرند

توجه به مکانیزم جذب اختصاصی قضات، چابک‌سازی و کاهش اطاله دادرسی از اهداف مهم طرح اصلاح قانون دیوان عدالت اداری

ایلان ماسک جایگاه ثروتمندترین مرد جهان را از دست داد

قطع آب برخی مناطق غرب تهران درپی بروز حادثه/ مشکل تا دو ساعت دیگر حل می‌شود

رستم قاسمی لحظه ای از تلاش خستگی ناپذیر و صادقانه باز نایستاد

افزایش تعرفه گاز پرمصرف‌ها از 16 آذر/ قبض چه کسانی مجانی می‌شود؟

وزیر راه: رستم قاسمی تا آخرین روزهای حیات در خدمت انقلاب و مردم بود

جدول تعرفه جدید گاز پرمصرف‌ها منتشر شد

آتش‌سوزی در هتلی در کربلا/ زائران ایرانی آسیب ندیدند

سازوکار برگزاری تجمعات اعتراضی در کمیسیون شوراها جمع‌بندی شده است

تعرفه جدید گاز مشترکان خانگی ابلاغ شد/ جزئیات اصلاح قیمت برای پرمصرف‌ها‌

مکالمه نامحدود، هدیه همراه اول برای جمعه 18 آذر

ادامه نزول قیمت نفت در بازار جهانی

پیام تسلیت نیکزاد در پی درگذشت رستم قاسمی

یخبندان فردا در 17 استان/ برف در غرب کشور و آلودگی هوا‌ در 3 شهر بزرگ

معرفی انواع عایق های الاستومری موجود در بازار

برنامه‌ریزی وزارت راه برای لحاظ‌ پیشنهادات بودجه‌ای‌ در ‌بودجه 1402 ‌

طلای جهانی در نوسان قیمتی/ انس طلا به 1784 دلار رسید

دوبرابر شدن بدهی اقتصادهای در حال توسعه در یک دهه

استخدام حسابدار در شرکت – حسابدار خانم عملکرد بهتری دارد یا آقا؟

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.