10 سال زمان برای فروش تنها نیمی از خانه‌های خالی راه و شهرسازی

10 سال زمان برای فروش تنها نیمی از خانه‌های خالی

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: پیش بینی می شود ظرف 10 سال آینده 1 میلیون و 300 هزار واحد از 2 میلیون و 600 هزار خانه خالی به فروش برسد.

به گزارش فصل اقتصاد به نقل از وزارت راه و شهرسازی، حامد مظاهریان در کنفرانس مهندسی عمران، معماری و مدیریت شهری گفت: در حال حاضر سهم مسکن از اشتغال مستقیم 12 درصد است. همچنین سهم مسکن در سبد هزینه خانوار برای خانوارهای متوسط 30 تا 33 درصد و برای اقشار ضعیف‌تر تا 45 درصد را شامل می‌شود.
وی وضعیت موجود شاخص‌های مسکن طبق آخرین سرشماری را تشریح کرد و گفت: در حال حاضر 24 میلیون خانوار در کل کشور وجود دارد و بعد خانوار شهری به 3.3 و خانوار روستایی به 3.5 کاهش یافته است. همچنین در حال حاضر 2 میلیون و 600 هزار خانه خالی و 2 میلیون و 100 هزار خانه دوم وجود دارد.
معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با اشاره به این مطلب که اگرچه در حال حاضر 24 میلیون خانوار و 27 میلیون خانه در سراسر کشور وجود دارد تصریح کرد: برای بسیاری از خانه های خالی متقاضی موثر وجود ندارد چرا که این خانه ها بدون توجه به نیاز بازار ساخته شده و به همین دلیل عدم تعادل جدی در بازار ایجاد شده است. از طرف دیگر 19 میلیون بدمسکن در کشور داریم که سوی دیگر عدم تعادل بازار را نمایندگی می کند. با توجه به آمار خانه‌های خالی و خانه‌های دوم نشان از عدم تعادل در بازار مسکن دارد.
این مقام مسئول تاکید کرد: به هیچ عنوان خانه خالی را نباید جزء آمارهای مسکن در نظر بگیریم زیرا این خانه‌ها برای نیاز واقعی ساخته نشده‌اند و تنها قشر مرفه جامعه را پوشش می دهند ضمن آنکه در حال حاضر برای آن‌ها مشتری موثری وجود ندارد.
وی آینده مسکن را بر اساس جمعیت و نیاز واقعی در 10 سال آینده ترسیم کرد و گفت: مطابق برآورد های طرح جامع مسکن تا 10 سال آینده 29 میلیون خانوار در کشور خواهیم داشت. همچنین گرایش به شهرنشینی افزایش خواهد یافت. در حال حاضر جمعیت شهرنشین جهان حدود 52 درصد و جمعیت شهرنشین ایران حدود 73 درصد است و پیش‌بینی می‌شود که تا سال 1405 جمعیت شهرنشین در ایران به 79 درصد برسد که خود گویای تقاضای فزون تر برای مسکن خواهد بود.
معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: مشکل آینده ایران، شهرها خواهد بود و این مسئله نابرابری که در رابطه شهر و بافت فرسوده میانی و بافت پیرامونی آن وجود دارد باید سامان‌دهی شود. در حال حاضر برای 10 سال آینده مطالعات و آمار به ما می‌گوید که حدود 5 میلیون و 300 هزار خانه برای خانوارهای تازه تشکیل شده نیاز داریم. همچنین یک کمبود مسکن تاریخی نیز در کشور وجود دارد که میزان آن یک میلیون و 300 هزار خانه است تا به «سربه سر»ی خانه و خانوار برسیم.
مظاهریان افزود: پیش‌بینی ما این است که در 10 سال آینده از 2 میلیون و 600 هزار خانه خالی یک میلیون و 300 هزار خانه خالی کنونی وارد بازار شود.
وی تاکید کرد: در 10 سال آینده حدود 3 میلیون و 800 هزار خانه نیاز به بازسازی و مقاوم سازی دارند که با رشد اقتصادی 5.4 درصد و نرخ رشد جمعیت 2 درصد پیش‌بینی ما این است که در 10 سال آینده بازار ساخت مسکن بازاری با نیاز مجموعا به 9 میلیون خانه خواهد بود.
مظاهریان خطاب به فعالان اقتصادی بازار نیاز واقعی مسکن و مکان‌هایی که خانه‌ها باید در آن‌ها اصلاح شود تشریح کرد و گفت: دهک های جامعه را می توان در 3 گروه تقسیم بندی کرد. گروه اول که شامل دهک‌های 9 و 10 می‌شود جزو مرفه‌های جامعه هستند که نیاز مسکن خود را تامین می‌کنند.
وی ادامه داد: دهک 4 تا 8 طبقه متوسط جامعه را دربرمی‌گیرد که نیاز به حمایت دولت برای خانه‌دار شدن دارد. این افراد صاحب شغل هستند ولی مستقیما بر مبنای پس‌انداز نمی‌توانند صاحب خانه شوند به همین دلیل از طریق صندوق پس‌انداز یکم تسهیلات مورد نیاز به آن‌ها اعطا می‌شود که از دولت یازدهم اعطای تسهیلات به این خانوارها آغاز شده است.
مظاهریان تصریح کرد: تاکنون 334 هزار نفر در صندوق پس‌انداز مسکن یکم ثبت‌نام کرده‌اند که نشان می‌دهد مردم به این سیاست دولت اعتماد کرده‌اند.
معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با اشاره به این مطلب که میزان تسهیلات در تهران 50 درصد خرید خانه متوسط و در شهرهای کوچک تا 80 درصد را پوشش می‌دهد گفت: گروه سوم شامل دهک های 1 یک تا 3 می شوند که گروه فوق توان خرید ندارند و وظیفه دولت است که نیاز اقشار ضعیف را برای تامین مسکن حل کند، به همین دلیل تأمین مسکن این قشر از طریق مسکن اجتماعی و اجرای طرح‌های آن میسر است.
مظاهریان با بیان اینکه در منطقه یک تهران 35 هزار خانه خالی وجود دارد تاکید کرد: حدود 130 تا 140 هزار هکتار بافت فرسوده در کشور وجود دارد که این میزان، 2 برابر مساحت تهران است؛ 30 درصد جمعیت ایران در بافت فرسوده به سر می‌برند و تا پایان برنامه ششم 66 هزار هکتار از بافت‌های فرسوده شهری با 123 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری بخش خصوصی، شهرداری ها و دولت بهسازی و سامان‌دهی می شود؛ پیش‌بینی شده تا سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در بافت فرسوده در سال نخست با 80 هزار میلیارد تومان آغاز شود.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

محمودزاده: تولید مسیری برای مهار تورم/ افزایش نرخ بیکاری در کشور از رشد تورم هم مهلک تر است

دیدار های جداگانه رئیس کل دیوان محاسبات با نماینده ولی فقیه، استاندار و مدیران دستگاه های اجرایی استان فارس/ دستغیب: برقراری انضباط مالی یکی از راه های مهار تورم است/ تدوین دستورالعمل رای نظارت دقیق بر عملکرد شرکت ها

لاجوردی: دولتمردان اقتصادی برای مهار تورم پیوند ریال با دلار را بشکنند/ ارزش‌گذاری‌ها با دلار متوقف شود

سرمایه‌گذاری 200 میلیارد تومانی بیمه مرکزی در پلاسمای خون

روند رو به کاهش رشد نقدینگی+جدول

روند قیمت نفت افزایشی شد

چهار جلد خاطرات به خط ناصرالدین شاه در کاخ گلستان به نمایش درآمد

رشد توزیع زمانی و‌ مکانی سفرهای نوروزی نسبت به سال گذشته

حقوق ورودی تلفن همراه بالای 600 دلاری حد اقل 15 درصد شد

حضور 10 میلیون مودی در سامانه سازمان امور مالیاتی

احتمال سیلابی شدن رودخانه‌های تهران طی امروز و فردا

از راه‌اندازی لیست انتظار در مسیرهای پرتقاضا تا افزایش قیمت بلیت اتوبوس

اعلام آخرین وضعیت کرونا در کشور/ افزایش آمار جان باختگان کرونایی

ارائه خدمت نوروزی به بیش از 4 میلیون مسافر

هشدار هلال احمر به کوهنوردان/ از صعود به ارتفاعات و حضور در کنار رودخانه‌ها خودداری کنید

شرایط دریافت وام ازدواج در سال 1402

حمایت مدعی‌العموم از کاسبان خسارت دیده خیابان بهار / شهرداری موانع تردد خیابان بهار حدفاصل سمیه تا طالقانی را رفع کند

یک سالگی امکان مشاهده رایگان و نامحدود عمق مظنه

فعالان اقتصادی به آینده امیدوار شدند/ رشد سرمایه گذاری دربخش مولد

دولت از نیروهای خوش‌فکر و جوان در تیم اقتصادی استفاده کند

جزئیات مصوبات شورای عالی اشتغال/ اختصاص 100 هزار میلیارد تومان تسهیلات برای اشتغال در سال جاری

توسعه مالچ‌های غیرنفتی با کمک شرکت‌های دانش‌بنیان برای مقابله با بیابان‌زایی

کمک‌های امداد و نجات به مردم گرفتار در سیل/ ادامه امدادرسانی در جیرفت و رودبارجنوب

تولید دست مصنوعی در مرکز توانبخشی هلال احمر/تحویل300 آمبولانس تا اواخر اردیبهشت‌ماه

آماده‌باش 400 آتش‌نشان در 175 نقطه از تهران برای خدمت‌رسانی به شهروندان

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.