قیمت هر شانه تخم مرغ حداکثر 12500 تومان است کشاورزی

قیمت هر شانه تخم مرغ حداکثر 12500 تومان است

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - معاون وزیر جهادکشاورزی گفت: حداکثر قیمت هر شانه تخم مرغ 12هزار و 500 تومان است،

به گزارش خبرگزاری مهر، علی اکبر مهرفرد در مورد وضعیت بازار تخم مرغ گفتگویی با پایگاه اطلاع رسانی دولت انجام داده که از نظرتان می گذرد:
با واردات تخم مرغ ، آیا قیمت ها کاهش پیدا می کند؟
ازآنجایی که واردات برنامه ریزی شده است و شروع هم شده اگر به همان شکل که ما پیش بینی کردیم، کار واردات انجام شود، قیمت کاهش پیدا خواهد کرد. همان طور که می دانید تخم مرغ کالایی نیست که واردات و صادرات آن در دنیا متداوم باشد چرا که کالایی آسیب پذیر محسوب می شود؛ بنابراین اگر طبق برنامه ای که پیش بینی کردیم واردات صورت بگیرد، قیمت ها قطعاً کاهش می یابد و بازار به سمت قیمت تعادلی پیش خواهد رفت.
در حال حاضر بیشینه قیمت هر شانه تخم مرغ چقدر است و مردم حداکثر چه مبلغی را باید پرداخت کنند؟
در حال حاضر در خصوص قیمت هرشانه تخم مرغ در مغازه ها اطلاع دقیقی در دست نیست. در بحث خرده فروشی ممکن است مغازه داری، تخم مرغ را با قیمت بالایی بفروشد و فروشگاهی دیگر، جانب انصاف را رعایت کند. این امر به نرخ نامه اصناف بر میگردد که در جریان قیمت گذاری ها هستند. منتهی آن چیزی که بنا بر تصویب کارگروه تنظیم بازار در میادین عرضه می شود اجازه فروش و عرضه تخم مرغ بسته بندی شده ، بیشتر از 12500 تومان (دوازده هزار و پانصد تومان) را نمی دهد.
آنفولانزا برای قیمت تخم مرغ در بسیاری از کشورها مشکلاتی ایجاد کرده است و فقط ایران درگیر آن نیست؛ در کوتاه مدت چه روشی می تواند برای مقابله با این مشکل ، موثر باشد؟
بله، در حال حاضر بسیاری از کشورها درگیر این بیماری برای صنعت طیور خود هستند. پیش از افزایش قیمت ها، علاوه بر مصرف خودمان صادرات تخم مرغ را در دستور کار داشتیم؛ منتهی آنفولانزا حادثه ای است غیر قابل پیش بینی مثل آفت های خاص ، زدن سموم و سرما یا موارد دیگری که برای محصولات کشاورزی رخ می دهد با این حال، شیوع آنفولانزا ازطریق پرندگان مهاجر است که متاسفانه ابتدا به سراغ پرندگان و مرغ های روستایی رفته و سپس حتی با وجود تلاش ها و نظارت های مربوطه بخش صنعتی آلوده شده است.
البته جدای از آنفولانزا چندین اتفاق به موازات هم پیش می رود؛ یکی اینکه اتحادیه مرغ های تخم گذار تعهدکرده اند عرضه مستقیم به همین قیمتی که گفته شد در میادین و شبکه توزیع صورت بگیرد. دوم اینکه اجازه واردات داده شده که حداکثر فعلا تاپایان فروردین ماه این امر کنترل می شود و مطلب دیگر اینکه برنامه ها در خصوص موضوع مبارزه با بیماری های طیور گسترش پیدا می کند و همچنین در مناطق پاک، جوجه ریزی جدیدی صورت میگیرد. با این چهار ، پنج اقدامی که اتحادیه بصورت مستقل انجام می دهد، قطعا قیمت ها کاهش می یابد. البته دقت شده است که واردات نیز از لیست کشورهای پاک، انجام شود.
وزارت جهاد کشاورزی چه برنامه ای برای حمایت از تولیدکنندگان تخم مرغ دارد ؟
برنامه وزارت جهادکشاورزی ، پرداخت خسارات مرغ های معدوم شده بخاطر انفولانزا به صاحبان مرغداری ها در سراسر کشور است که در کوتاه ترین و سریع ترین زمان ممکن، انجام خواهد شد. دولت خوشبختانه کمک های سازنده ای را به این بخش داشته است و همچنان این کمک ها از طرق مختلف ادامه دارد. همچنین برای تجهیز کردن و افزایش عمر ماندگاری طیور در نظر گرفته ایم که تخم مرغ مثل سابق به میزانی عرضه شود که شرایط به حالت طبیعی برگردد.
همان طور که سال گذشته 50هزارتن صادر کردیم و سال 94 نیز، 100هزارتن صادرات تخم مرغ داشتیم. این برنامه را ادامه خواهیم داد تا در کنار حمایت توامان از مصرف کننده و تولیدکننده، با کنترل و فعالیت دستگاه های نظارتی جلوی سواستفاده دلالان گرفته شود. برنامه ریزی ها بر این منوال است تا دراین شرایط و مشکلات پیش آمده، دلالان از بازار خارج شوند تا نه مصرف کننده متضرر شود و نه تولید کننده.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

خرید تضمینی سیب زمینی مازاد کشاورزان

حفاظت از سرمایه های ملی با توسعه استفاده از صنعت بازیافت

آپدیت iOS 18 برای کدام آیفون‌ها است؟

میزان دقیق پیشرفت شبکه ملی اطلاعات اعلام می‌شود

تهرانی‌ها 70گیگ در ماه اینترنت ثابت مصرف می‌کنند

وبسایت بنیاد مستضعفان هک شد

شرکت Epic Games هک شد

اطلاعیه سازمان نصر تهران درباره‌ی «تنظیمات تاریخ و ساعت تلفن‌های همراه»

طرح جایگزینی خودروها در سامانه یکپارچه تمدید شد

طرح 3 روزه سامانه یکپارچه برای جایگزینی خودروها تمدید شد

زمینه بروز 10 میلیون فرصت فساد از بین رفته است

فروش 12 خودروی وارداتی در سامانه یکپارچه آغاز شد+ جدول

پژو پارس 1403 تولید می‌شود

«شرکت دولتی پست بانک» به «بانک» تبدیل شد

پیش‌بینی‌های سازمان تجارت جهانی نادرست از آب درآمد

از بهبود شفافیت تا استقلال و اقتدار بانک مرکزی

قطع نشدن برق رمزارزها با خرید برق از بورس انرژی

اطلاعیه سپرده‌گذاری مرکزی برای وراث متوفیان سهام عدالت

مشارکت ایران در ساخت مرتفع‌ترین سد جهان

مبلغ سود سهام عدالت در اسفند ماه مشخص شد

انتخابات مظهر مشارکت مردم در کانون‌های تصمیم گیری نظام است

ستاد رصد برخط پایداری برق شعب اخذ رای تهران آغاز به کار کرد

بیمه اجتماعی رایگان برای مادران روستایی دارای 3 فرزند

مناطق کم‌برخوردار در اولویت توسعه و نوسازی خطوط اتوبوسرانی

تمدید زمان ثبت‌نام در نخستین آزمون استخدامی اختصاصی افراد دارای معلولیت تا 14 اسفند

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.