طرح جامع فولاد منتظر تصویب دولت/احتمال واردات سنگ‌آهن در سال97 صنعت و معدن

طرح جامع فولاد منتظر تصویب دولت/احتمال واردات سنگ‌آهن در سال97

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - اعضای انجمن تولیدکنندگان فولاد با تاکید نسبت به تصویب طرح جامع فولاد در هیات دولت، از احتمال واردات سنگ‌آهن در سال 97 خبر دادند.

محمود اسلامیان در نشست خبری امروز خود با خبرنگاران با تاکید بر ضرورت تصویب هر چه سریعتر طرح جامع فولاد به عنوان یک سند ملی در هیات دولت، گفت: تولید فولاد در کشور هم اکنون وضعیت مناسبی دارد و امسال هم پیش‌بینی می‌شود تولید فولاد ایران، به حدود 21 میلیون تن برسد؛ ضمن اینکه برآوردها حکایت از آن دارد که در چند سال آینده، این رقم به 30 میلیون تن خواهد رسید.
رئیس انجمن فولاد افزود: صادرات فولاد خام ایران در 8 ماهه ابتدای سال 96، به بیش از 4 میلیون تن رسید و پیش‌بینی می‌شود این رقم تا پایان سال به 6 میلیون تن برسد؛ این در حالی است که در گذشته، برخی بی‌تدبیری‌هایی در صنعت فولاد رخ داده و واحدهای تولیدی، بدون مکان‌یابی صحیح و بدون توجیه اقتصادی، احداث شده و اکنون با مشکل مواجه شده‌اند.
وی تصریح کرد: البته باید به این نکته هم توجه کرد که سرمایه‌گذاری شرکت‌های معدنی در حوزه فولادسازی یک اشتباه بوده و معادن به جای این کار باید در اکتشاف و استخراج سرمایه‌گذاری می‌کردند؛ چراکه اکنون پهنه‌های اکتشافی بسیاری وجود دارند که می‌توانند برای کشور منابع غنی باشند؛ بنابراین با این کار شرکتهای معدنی برای ورود به حوزه فولادسازی، تعادل مواد اولیه در کشور به هم خورد .
اسلامیان با بیان اینکه ظرفیت فعلی تولید فولاد کشور 32.5 میلیون تن است، خاطرنشان کرد: بر این اساس، حدود 34 درصد این ظرفیت خالی و بدون استفاده مانده است و باید بر اساس یک استراتژی کار را پیش برد؛ به همین دلیل درخواست فعالان اقتصادی آن است که طرح جامع فولاد به عنوان یک سند ملی در دولت تصویب شود.
وی اظهار داشت: امیدواریم دولت به تعرفه‌های فعلی دست نزند و همین تعرفه‌ها را حفظ کند .
همچنین احمد خوروش، عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد نیز ادامه داد: به پیشنهاد فعالان اقتصادی ،ستاد فولاد احیاء شده و امید می‌رود که بتواند در توسعه اهداف، موثر باشد؛ این در حالی است که باید شرکتها را تقویت کرده و به خصوص به شرکت‌های فولادی صادراتی، جایزه صادراتی داده شود تا صادرات خود را توسعه دهند و سایر شرکت‌های فولادی هم به صادرات تشویق شوند .
وی افزود: هم‌اکنون بیشترین سرمایه‌گذاری در بخش مقاطع است و سرمایه‌گذاری‌های بیشتری در بخش محصولات میانی در حال انجام است ؛ نسبت به ایجاد فضا برای صادرات بیشتر مقاطع درخواست داشتیم .
در عین حال، رضا شهرستانی، عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد خاطرنشان کرد: بیش از 80 درصد صنعت فولاد ایران دولتی یا خصولتی است و این وضعیت مشکلاتی را برای بخش خصوصی این صنعت ایجاد کرده است .
وی با اشاره به سهم بالای دولت در صنعت فولاد باعث شده رقابت سالمی در این حوزه وجود نداشته باشد، گفت: دنیا در فناوری موج چهارم در حال حرکت است در حالی که بخش صنعت ایران عمدتا در موج دوم فناوری در حال حرکت است و در این وضعیت قدرت رقابت با کشورهای دیگر را نداریم .
همچنین ️ بهادر احرامیان عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد نیز گفت: دولت باید از بنگاهداری در صنعت فولاد بطور کامل خارج شود. این مهمترین مطالبه انجمن تولیدکنندگان فولاد از دولت است؛ این در حالی است که با کمبود مواد اولیه در صنعت فولاد مواجهیم و حتی پیش‌بینی می‌شود سال آینده شاهد واردات سنگ آهن به ایران باشیم .
وی اظهار داشت: واحدهای فولادسازی با کمبود آهن اسفنجی مواجهند؛ این صادرات قراضه خود را آزاد کرده است و طی دو سه هفته اخیر مازاد قراضه در این کشور ایجاد شد و در پی آن 2 تا 3 میلیون تن قراضه از چین صادر شد .
همچنین ر سول خلیفه سلطانی دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد نیز با بیان اینکه صنعت فولاد هم‌اکنون دو نوع حمایت تامین نقدینگی و سیاست‌های حمایتی در حوزه مالیات است، گفت: صندوق ضمانت صادرات در زمینه حمایت از توسعه صادرات در صنعت فولاد فعالتر شود .
وی خواستار بازنگری در همه طرح‌های فولادی در ستاد فولاد شد و خاطرنشان کرد: حتی طرح‌ها 7 تا 8 سال پیش که دنبال گرفتن ارز از صندوق توسعه ملی هستند؛ این در حالی است که اکنون به طرح‌های غیرفنی در صنعت فولاد نیاز نداریم .


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

لغو وضعیت فورس ماژور در بزرگترین میدان نفتی لیبی

آژانس بین‌المللی انرژی: نفت جهانی تا سال 2025 به بشکه‌ای 70 دلار می‌رسد

کاهش واردات نفت چین با پر شدن مخازن ذخیره سازی

روسیه رتبه دوم صادرات نفت به چین را کسب کرد

قطر بودجه خود را بر اساس نفت 40 دلاری تنظیم می‌کند

محکومیت قطعی شِل به پرداخت 467 میلیون دلار خسارت آلودگی نفتی در نیجریه

عراق نمی‌خواهد از توافق اوپک برای کاهش تولید نفت معاف شود

پیش بینی نفت 40 تا 45 دلاری در سال 2021

کنفرانس انرژی عرب به سال 2023 موکول شد

آژانس بین المللی انرژی پیش بینی خود را برای تقاضای جهانی نفت در سال 2021 کاهش داد

خیز غول‌های نفتی جهان در جهت تولید انرژی از باد

پوتین: تصمیمات ائتلاف اوپک پلاس امید به عادی شدن اقتصاد جهان را زنده می‌کند

پیش‌بینی اوپک برای افزایش شدید تقاضای نفت در نیمه دوم 2021

محدودیت های کرونایی جدید در اروپا تهدیدی برای صنعت نفت است

کشف میدان بزرگ گازی در روسیه

شیوع انواع جدید کرونا تقاضای جهانی نفت را تهدید می‌کند

کویت: اوپک ممکن است افزایش 400 هزار بشکه نفت در روز را لغو کند

ذخایر نفت روسیه با سطح تولید فعلی برای 30 سال دیگر کافی است

مواجهه غول نفتی انگلیس با جریمه 240 میلیون دلاری به علت پرونده رشوه در خاورمیانه

آمادگی روسیه برای رساندن تولید نفت به سطح قبل از همه گیری کرونا

برندهای بزرگ خواستار توافق جهانی برای کاهش تولید پلاستیک شدند

کانادا واردات نفت از روسیه را ممنوع کرد

روسیه فروش نفت خام به هند را افزایش داد

بلومبرگ: هند به دنبال خرید نفت بیشتر از روسیه است

کرملین: روسیه به تحریم‌های نفتی اتحادیه اروپا پاسخ می‌دهد

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.