سال پرسود بازار سهام/آنچه اقتصاد جهان در سال2018 باید منتظرش باشد اقتصاد جهان

سال پرسود بازار سهام/آنچه اقتصاد جهان در سال2018 باید منتظرش باشد

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - بازارهای جهان سال قدرتمند و پرسودی را پشت سر گذاشتند و امیدوارند در سال 2018 وضعیت از این هم بهتر شود.تحلیل گران پیش بینی می کنند در سال جدید میلادی رونق بیشتری در انتظار بازارها باشد.

به گزارش فصل اقتصاد به نقل از بی‌بی‌سی انگلیسی، بازارهای جهان سال قدرتمند و پرسودی را پشت سر گذاشتند و امیدوارند در سال 2018 وضعیت از این هم بهتر شود.
در آمریکا شاخص اس‌اندپی500 از 2670 واحد فراتر رفت و در طول سال بیش از 400 واحد یا حدود 19 درصد افزایش یافت .
نیکی ژاپن هم نزدیک 20 درصد به ارزش خود افزود. حتی شاخص فوت‌سی انگلستان هم به مقادیر رکوردی خود دست یافت و سال خود را با 7 درصد رشد به پایان رساند .
همان‌طور که تحلیل‌گران بانک مورگان‌استنلی می‌گویند: امسال برای سهام داران سالی فوق‌العاده عالی بوده است .
اما این رشد از چه عواملی ناشی می‌شد و آیا در آینده هم ادامه خواهد داشت؟ این‌ها عواملی است که باید در 2018 به آنها توجه کرد:
شکوفایی جهانی
یک عامل اساسی رشد بازار سهام در سال 2017 شکوفایی اقتصاد جهانی بود که از انتظارها فراتر رفت .
آیا این رشد ادامه پیدا خواهد کرد؟ پیش‌بینی‌کنندگان معتقدند که این اتفاق خواهد افتاد .
سازمان مشارکت و توسعه اقتصادی جهان (OECD)، رشدی 3.7 درصدی برای 2018 پیش‌بینی کرد که نسبت به 3.6 درصد امسال بهتر خواهد بود .
آی‌اچ‌اس مارکت انتظار رشدی حدود 3.2 درصدی برای سال آینده دارد در حالی که پیش‌بینی‌های بانک آمریکا و گلدمن‌ساکز به ترتیب با 3.8 درصد و 4 درصد، رشد بیشتری را انتظار دارند .
یکی از عوامل تقویت‌کننده رشد جهانی وضعیت اقتصادی آمریکا خواهد بود چرا که بسیاری از اقتصاددانان پیش‌بینی کرده‌اند قانون مالیاتی جدید که مالیات شرکتی را در آمریکا کاهش می‌دهد، موقتا باعث جهش اقتصادی شود. آن‌ها پیش‌بینی می‌کنند رشد تولید ناخالص ملی آمریکا به 2.5 درصد برسد .
انتظار می‌رود این افزایش تولید ناخالص ملی در بازار سهام به سود تبدیل شود، هرچند ممکن است میزان آن از 2017 کمتر باشد .
مورگان‌استنلی پیش‌بینی کرد که اس‌اندپی500 در سال 2018 به 2750 واحد افزایش پیدا کند. بانک آمریکا پیش‌بینی کرده است که این شاخص می‌تواند به 2800 واحد برسد. گلدمن‌ساکز انتظارات را از این هم فراتر برد و پیش‌بینی کرد این شاخص با سود بالای شرکت‌ها از 2850 واحد هم بیشتر می‌شود .
صندوق بین‌المللی پول هم پیش‌بینی کرد سال آینده رشد جهانی قدرتمندتر باشد. در پیش‌بینی کنونی این سازمان، رشد جهانی برای امسال 3.6 درصد و در سال 2018 برابر با 3.7 درصد پیش‌بینی شده است .
بانک مرکزی اروپا در ماه گذشته پیش‌بینی خود برای رشد اقتصادی منطقه اروپا در سال 2017 را به 2.2 افزایش داد، که سریع‌ترین رشد آن در 10 سال گذشته است؛ حال آن ‌که طبق اعلام یورواستات، رشد اروپا در 12 ماه گذشته، 2.5 درصد شده است که رقمی فراتر از انتظار است .
تحلیل‌گر بانک مدیریت سرمایه «بیرد» در گزارش ماه دسامبر خود نوشت: در حالی که در سال 2018 چندین چالش احتمالی وجود خواهد داشت، طبق شواهدی که در آستانه سال نو نزدیک در اختیار داریم، همه چیز برای رشد اقتصاد جهانی مهیاست .
هرچند به نظر می‌رسد در برخی از حوزه‌ها نتوان با سال 2017 رقابت کرد .
اقتصاددانان انتظار دارند که رشد اقتصادی چین در سال آینده کندتر شود و معتقدند اروپا هم به سختی خواهد توانست رشد اقتصادی 2017 خود را، که سریع‌ترین رشد در طول یک دهه بوده است، تکرار کند .
در انگلستان، پی‌دبلیوسی پیش‌بینی کرده است که رشد تولید ناخالص ملی این کشور به 1.4 درصد کاهش یابد در حالی تحلیل‌گران مودیز رشدی 1.3 درصدی را پیش‌بینی کرده‌اند .
در آمریکا یکی از عواملی که سهام را در سال 2017 ترقی داد خوش‌بینی در مورد این بود که جمهوری‌خواهان قانون کاهش مالیات را به تصویب برسانند و حالا آن‌ها این کار را به انجام رساندند و مهمترین تغییر اساسی قانون مالیاتی نسل حاضر آمریکا را تصویب کردند .
در سال 2018 شاهد این خواهیم بود که شرکت‌ها و مصرف‌کنندگان چه واکنشی به این کاهش مالیات خواهند داشت .
آیا این نقدینگی اضافی باعث می‌شود که تعداد زیادی از شرکت‌ها با هم ادغام شوند، یا سرمایه‌گذاری‌های جدیدی توسط آنها انجام شود؟ آیا کاهش درآمد دولت به علت کاهش مالیات، به کوچک کردن برنامه‌های رفاهی منجر خواهد شد و فاصله بین فقیر و غنی را افزایش می‌دهد و به تنش‌های سیاسی دامن می‌زند؟
برخی از تحلیل‌گران نگران‌اند که این مشوق‌های مالیاتی باعث بیش از حد داغ شدن اقتصاد شود و منجر به این شود که فدرال رزرو نرخ بهره را بیش از حد برنامه‌ریزی شده افزایش دهد .
چنین حرکتی در وضعیتی که بانک‌های کشورهای دیگر هم در حال حذف مشوق‌های خود هستند، می‌تواند باعث بالا رفتن ریسک رکود شود .
اما برخی اقتصاددانان پیش‌بینی نمی‌کنند که چنین اتفاقی در 2018 رخ دهد .
تحلیل‌گر گلدمن‌ساکز این ماه نوشت: درحالی که رشد اقتصادی در وضعیت پرشتابی قرار دارد و نامتوازنی مهمی در اقتصاد وجود ندارد و هیچ شاخص ریسک رکوردی در محدوده قرمز نیست، دلیلی وجود ندارد که به این زودی‌ها رشد اقتصادی متوقف شود .
جنگ‌های تجاری
انتخاب رئیس جمهور آمریکا، دونالد ترامپ، وحشت از ایجاد جنگ‌های تجاری و افزایش محافظه‌کاری را به راه انداخت .
او در سال 2017 گام‌هایی هم در این راستا برداشت و آمریکا را از توافق همکاری ترنس‌پاسیفیک خارج کرد و بحث‌هایی تجاری با کانادا به راه انداخت .
در سال 2018 مشخص خواهد شد که چقدر از لفاظی‌های او به واقعیت تبدیل خواهد شد چراکه مذاکرات توافق تجارت آزاد آمریکای شمالی(نفتا) پیش روی او خواهد بود .
رئیس‌جمهور ترامپ همچنان تهدید خواهد کرد که از این توافق خارج می‌شود اما او با مخالفت‌هایی از درون حزب خود و همچنین اتحادیه‌های قدرتمند تجاری روبرو خواهد شد .
تحلیل‌گر ولزفارگو نوشت: روابط تجاری گسترده‌ای بین سه کشور موجود در توافق تجارت آزاد آمریکا شمالی وجود دارد و هر گونه خاتمه دادن ناگهانی به این توافق باعث تحمیل هزینه‌های زیادی به بسیاری از تجارت‌های این سه کشور خواهد شد .
مقامات امیدوارند که در بهار آینده قبل از آغاز کمپین‌های انتخاباتی در مکزیک و آمریکا به این مذاکرات سرو سامان دهند .
همچنین همچنان قرار است تحقیقاتی در مورد سرقت دارایی‌های معنوی در چین انجام شود.
سهام تکنولوژی
غول‌های تکنولوژی شامل نام‌های بزرگی مثل فیسبوک، آمازون، نت‌فلیکس و گوگل امسال به بازار سهام آمریکا قدرت بخشیدند و جایگاه سنتی بخش‌های خودروسازی، لوازم خانگی، خواروبار فروشی، غول‌های رسانه، بانک‌ها و شرکت‌های تبلیغاتی را از دستشان خارج کردند .
جیل‌ هال، یک استراتژیست سهام در بانک آمریکا می‌گوید: شرکت‌های تکنولوژی که هر روز بیش از پیش جهانی‌تر می‌شوند احتمالا در سال 2018 هم سهام قدرتمندی خواهند داشت .
اما این غول‌های دیجیتال به علت افزایش سلطه خود با مشکلاتی هم مواجه‌ هستند؛ در اروپا مقامات، همین حالا هم مالیات‌هایی را برای این شرکت‌ها وضع کرده‌اند و قوانینی را هم برای رعایت فضای خصوصی و رقابت‌پذیری تنظیم نموده‌اند. اسکات‌کسلر از موسسه تحقیقات سرمایه‌گذاری سی‌اف‌آرای پیش‌بینی می‌کند که اقدامات بیشتری در اروپا و حتی آمریکا انجام شود و منجر به جریمه میلیارد دلاری برخی از این شرکت‌ها در سال 2018 شود .


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

برگزاری همایش هوش مصنوعی و دیپلماسی‌های نوین با حمایت همراه اول

جزئیات برنامه بخش تعاون برای تامین و توزیع کالای اساسی

پیشنهاد برگزاری شورای گفتگوی دولت با بخش تعاون و صنوف

پایان موازی کاری در تدوین مقررات استاندارد/ صادرات به عراق بر اساس استاندارد عراق

سامانه مدیریت هوشمند توزیع کالاهای اساسی راه اندازی شد

تعاونی‌ها می‌توانند دست دلالان را از شبکه توزیع کوتاه کنند

رشد صنعت مثبت شد/ رحمانی: ظرفیت های خالی زیادی در بخش تولید داریم

گفتگو با رئیس اتاق تعاون|3 مشکل اصلی تولید زاییده تحریم است؟

سه اتاق برای تحقق اقتصاد مقاومتی متحد شدند

برای انتقال رایگان سهام عدالت متوفیان به وراث چه کار کنیم؟

هواشناسی ایران 1402/12/07؛ تداوم بارش برف، باران و کاهش دما/ سامانه بارشی جدید فردا وارد کشور می‌شود

محدودیت تردد در جاده چالوس و هراز/ بارش برف و باران در جاده‌های 27 استان

وزارت راه: سرمایه‌گذاران فاقد دانش حق مداخله در ساخت مسکن را ندارند

فرودگاه هاشمی‌نژاد مشهد عملیاتی است/ پروازهای فرودگاه رشت لغو شد

16 محور شریانی و غیرشریانی کشور مسدود شد/ ترافیک سنگین در آزادراه تهران-ساوه

امضای قرارداد بانک‌ها با 29 درصد متقاضیان وام ودیعه مسکن

برف‌روبی 15800 کیلومتر-باند در محورهای برف‌گیر

آغاز پیش‌فروش بلیت‌های نوروزی قطار از فردا

آقایان مسئول! با این راهکار ساده مانع اتلاف روزانه 1.2میلیون لیتر بنزین در تهران شوید!

دهمین حراج حضوری شمش طلا فردا برگزار می‌شود

‏آغاز عرضه ارز مسافرتی با شرایط جدید از امروز

قیمت روز ارزهای مبادله‌ای/ دلار چند شد؟

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز 1402/12/07

10 اسفند، آخرین فرصت برای دریافت سود سهام عدالت متوفیان در سال 1402

فرصت 8 ماهه به تولیدکنندگان شیرخشک برای پرداخت مابه‌التفاوت ارز/ اعتبار ریالی پیش‌بینی شود

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.