6 استان امسال رکورد کم‌بارشی را در کشور جابه جا کردند نفت و انرژی

6 استان امسال رکورد کم‌بارشی را در کشور جابه جا کردند

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی بارش و دمای پاییز 96 کشور را با وضعیت بارش و دمای 30 سال گذشته مقایسه کرد و گفت: در پاییز امسال شش استان مرکزی، قم، سمنان، تهران، البرز و اصفهان رکورد کم‌بارشی را جابه‌جا کردند.

شاهرخ فاتح در گفت‌وگو با ایسنا، وضعیت بارش پاییز امسال کشور را با میزان بارش 30 سال گذشته این فصل مقایسه کرد و گفت: اگرچه بارش پاییز امسال بسیار ناچیز بود و همین موضوع نگرانی‌هایی را در مورد منابع آب کشور ایجاد کرده اما برخلاف برخی اظهارنظرها، این میزان کم‌بارشی بی‌سابقه نبوده و در برخی سال‌ها طی بازه 30 ساله گذشته تجربه شده است.
کم‌بارشی پاییز 1396، حداقل طی 30 سال اخیر بی‌سابقه نبوده است
وی با بیان اینکه کل کشور در پاییز سال 1396، 28.4 میلی‌متر بارش دریافت کرده است، گفت: در بازه 30 ساله بین سال‌های 1367 تا 1396 کشور ما چند بار کم‌بارشی مشابه امسال را تجربه کرده است. بارش فصل پاییز در سال‌های 1369، 1375، 1377 و 1389 ، به ترتیب 23.3 میلی‌متر،26.6 میلی‌متر، 17.5 میلی‌متر و 18.6 میلی‌متر بود بنابراین کم بارشی امسال حداقل طی 30 سال گذشته بی‌سابقه نبوده است.

یک اتفاق بی‌سابقه در پاییز سال 96 ؛ شش استان کشور رکورد کم‌بارشی را جابه جا کردند
رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی در ادامه اظهار کرد: آنچه در این بین بی‌سابقه است؛ کم‌بارشی شش استان کشور شامل مرکزی، قم، سمنان، تهران، البرز و اصفهان است که حتی طی 30 سال اخیر نیز تجربه نشده بود. استان مرکزی با دریافت 10.3 میلی‌متر بارش، کم‌بارش‌ترین پاییز کشور را طی 30 سال اخیر داشت. رکورد قبلی کم‌بارشی استان مرکزی مربوط به سال 1375 بود که بارش پاییزه این استان به 12.3 میلی‌متر رسید.
به گفته فاتح، استان قم در پاییز امسال سه میلی‌متر بارش دریافت کرد و آخرین رکورد قبلی کم‌بارشی این استان با میزان شش میلی‌متر بارش، به سال 1375برمی‌گردد همچنین بارش پاییز امسال استان سمنان هفت میلی‌متر بود. آخرین رکورد کم‌بارشی این استان به سال 1377 مربوط است که میزان بارش دریافتی در این سال به 11.2 میلی‌متر می‌رسید.
وضعیت وخیم جوی تهران پاییز 96
رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی در ادامه با اشاره به وضعیت نامساعد استان تهران به لحاظ بارشی طی پاییز سال 1396 اظهار کرد: استان تهران طی سه ماهه پاییز، 12.9 میلی‌متر بارش دریافت کرد. کمترین بارش ثبت شده پاییز این استان مربوط به سال 1375 است که میزان بارش به 18.5 میلی‌متر رسیده بود.

وی ادامه داد: استان البرز پاییز امسال 32.4 میلی‌متر بارش دریافت کرد این در حالیست که کم‌بارش‌ترین سال این استان مربوط به سال 1375با میزان بارش 37 میلی‌متر بود همچنین استان اصفهان امسال 3.2 میلی‌متر بارش داشت. کم‌بارش‌ترین سال مربوط به سال 1369 با 9 میلی‌متر بارش بود بنابراین کم‌بارشی پاییز امسال در این شش استان حداقل طی 30 سال اخیر بی‌سابقه بوده است.
مقایسه دمای پاییز کشور با 30 سال گذشته
رئیس مرکز ملی خشکسالی در ادامه با رد برخی شایعات در مورد تجربه گرمترین پاییز در سال 1396، تصریح کرد: بر خلاف آنچه تصور می‌شود نه تنها در کل کشور بلکه در هیچ استانی رکوردشکنی در افزایش دما در پاییز امسال نداشتیم و شواهد آماری حاکی از آنست که شرایط گرمایی پاییز امسال قبلا هم تجربه و ثبت شده است.
فاتح با اشاره به اینکه میانگین دمای ثبت شده در پاییزامسال برای کل کشورعدد 14.1 درجه سلسیوس بوده است، تاکید کرد: بیشترین میانگین دمایی ثبت شده در فصل پاییز طی 30 سال اخیر رقم 15.1 درجه سلسیوس است که به سال 1377 مربوط می‌شود همچنین میانگین دمای 14.7 درجه سلسیوس در پاییز سال 1389 رتبه دوم را در بالاترین میانگین دماهای ثبت شده برای فصل پاییز طی 30 سال اخیر دارد.
وی افزود: جالب توجه این است که میانگین دمای پائیز امسال یعنی 14.1 درجه سلسیوس در پاییز سال 1391 نیز تجربه شده بود.
رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی در پایان تاکید کرد: اگرچه وضعیت پاییز امسال به لحاظ بارشی و دمایی اصلا مساعد نبود و ضعف سامانه‌های بارشی داشتیم اما در این بین توجه به اطلاعات مستند و پرهیز از شایعات همچنین کسب اطلاع از مجاری رسمی کشور اهمیت به سزایی دارد.
چند روز پیش داود پرهیزکار -رئیس سازمان هواشناسی کشور- نسبت به شکل‌گیری «کم‌بارشی انباشته» در کشور هشدار داده و به ایسنا گفته بود: متاسفانه آثارکمبود بارش فصل پاییز به صورت کم بارشی انباشته تا پایان سال ادامه خواهد داشت. بارش کل کشور از ابتدای سال زراعی جاری (از اول مهر) تا 5 دی ماه بیش از 55 درصد نسبت به میانگین دوره مشابه بلندمدت کاهش یافته است و بیشترین کاهش به ترتیب در استان های خراسان جنوبی، قم، یزد، اصفهان، مرکزی، کرمان، سیستان و بلوچستان، تهران و چهارمحال و بختیاری بین 80 تا 95 درصد رخ داده است.
انتهای پیام


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

آغاز کمپین جدید رومینگ همراه اول؛ برای خبرنگاران و مسافران عراق و امارات

جهش خودروسازان در آبان ماه 1401

دستور وزیر اقتصاد برای تغییر روند تسهیل شرایط صدور مجوزهای کسب و کار/ خاندوزی: رویه فعلی اعتماد زداست

صدای مطالبه گر بازنشستگان در دولت و مجلس خواهیم بود

جزیره‌های فوتبال ظرفیت گسترش به کل شهر تهران را دارد

سامانه کالابرگ الکترونیکی آماده شد/ یارانه 300هزارتومانی حذف خواهد شد؟

سرمایه گذاری مشترک ایران و امارات در پروژه های امنیت غذایی

تنها 30درصد از اعتبارات سازمان حفاظت محیط زیست تخصیص پیدا کرده است/به ازای 7 هزار هکتار اراضی یک محیط بان وجود دارد

10 ماده برای فریلنسرهای دیجیتال

تامین مواد اولیه؛ چالش اصلی صنعت رنگ

فرهنگ بسیج محدود به تاریخ، جغرافی و یا حوزه های فعالیتی خاص نیست

پیام مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی به مناسبت روز نیروی دریایی

جزئیات پانزدهمین شنبه امید و افتخار شهردارى تهران

معجزه شخصیت

نفوذ سامانه بارشی از فردا/ارتفاعات سفید پوش می‌شوند/کاهش 4 تا 7 درجه‌ای دما

بن بست توسعه صنعتی در ایران

هشدار دامپزشکی: تمام مزارع مرغ گوشتی و تخمگذار علیه آنفلوآنزا واکسینه شوند

5 تصمیم مرکز تتا برای تسهیل اعطای اینماد به لندتک‌ها

غنا استفاده از دلار را در تجارت نفت خود کاهش می‌دهد

سقف فروش ارز توافقی اسکناس برای دارندگان کارت بازرگانی افزایش یافت

تحلیل ادعای 10 استاد دانشگاه درباره سد چمشیر/ کیفیت رودخانه شور زهره متحول می‌شود

بررسی وضعیت اجرای امضای الکترونیک پزشکان/ قرائت گزارش نظارتی در مورد استنکاف دستگاه ها از اجرای سلامت الکترونیک در صحن علنی

واریز بیش از 49 هزار میلیارد تومان سود مجامع از طریق سجام

کاهش 70 درصدی بارندگی در تهران نسبت به سال گذشته / کاهش ١٦ درصدی بارش ها در کشور

سقف فروش ارز به دارندگان کارت بازرگانی 3 برابر شد

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.