برداشت 14.2 میلیون مترمکعب گاز غنی از سکوی 14 پارس جنوبی تا ماه آینده نفت و انرژی

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - عملیات بارگیری نخستین عرشه دریایی طرح توسعه فاز 14 پارس جنوبی پس از عملیات مهاربندی، با حضور استاندار هرمزگان و مدیران شرکت نفت و گاز پارس از یارد صنعتی بندرعباس آغاز شد. سکوی اصلی 14A که به دست مهندسان ایرانی ساخته شده با پیشرفت بیش از 96 درصد، پس از عملیات مهاربندی و بارگیری، برای نصب به موقعیت دریایی خود منتقل می‌شود. عملیات نصب این سکو کمتر از یک ماه آینده به پایان می‌رسد و تا 22 بهمن ماه سال جاری، برداشت 14.2 میلیون مترمکعب گاز غنی از این سکو آغاز می‌شود.

عملیات توسعه فاز ١4 پارس جنوبی به کارفرمایی شرکت نفت و گاز پارس با هدف تولید روزانه 56 میلیون و 6٠٠ هزار مترمکعب گاز ترش و ٧5 هزار بشکه میعانات گازی در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس در حال اجراست. تولید سالانه بیش از یک میلیون تن گاز مایع، یک میلیون تن اتان مصرفی واحدهای پتروشیمی و تولید روزانه 4٠٠ تن گوگرد از دیگر تولیدات این فاز خواهد بود. اجرای پروژه این فاز به کنسرسیومی متشکل از سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو)، شرکت مدیریت طرح‌های صنعتی ایران، شرکت مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی ایران، شرکت ملی حفاری ایران، شرکت مجتمع کشتی سازی و صنایع فراساحل ایران، شرکت مدیریت پروژه‌های نیروگاهی ایران (مپنا)، شرکت پایندان و شرکت ماشین سازی اراک واگذار شده که مسئولیت رهبری کنسرسیوم را سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) عهده دار است.
در این راستا حمیدرضا مسعودی، مجری طرح توسعه فاز 14 پارس جنوبی از پیشرفت 77 درصدی عملیات این فاز خبر داد و پیش بینی کرد تا ابتدای سال 1398 این طرح به بهره برداری کامل برسد.
وی با بیان اینکه قرارداد طرح توسعه فاز 14 پارس جنوبی 25 خردادماه سال 1389 در کنار چهار طرح دیگر به کنسرسیومی متشکل از هشت پیمانکار واگذار شد، افزود: این طرح هم اکنون از پیشرفت 77 درصدی برخوردار است. سکوی 14A و 14B مجددا ساخته شده که امروز شاهد بارگیری نخستین سکوی طرح توسعه فاز 14 هستیم.
مسعودی از عملیات نصب این سکو ظرف 10 روز آینده خبر داد و درباره برنامه زمانبندی راه اندازی آن گفت: این سکو تا 22 بهمن ماه به بهره برداری خواهد رسید تا ظرفیت برداشت 14.2 میلیون مترمکعب گاز غنی از طرح توسعه فاز 14 پارس جنوبی محقق شود. مبلغ قرارداد این طرح 5 میلیارد و 250 میلیون دلار است که پیش بینی میشود برای تکمیل 700 تا 800 میلیون دلار نیاز به تزریق منابع مالی داشته باشد.
مجری طرح توسعه فاز 14 پارس جنوبی با اشاره به پایان عملیات تکمیلی حفاری 8 حلقه چاه در موقعیت سکوی 14A این طرح گفت: در مجموع از تعداد 44 حلقه چاه این طرح، عملیات حفاری 22 حلقه چاه این فاز به طور کامل به اتمام رسیده است و پیش بینی می شود تا دو ماه آینده عملیات حفاری 11 حلقه چاه دیگر به پایان خواهد رسید.
حمیدرضا مسعودی از انجام 10 میلیون نفر ساعت کار ایمن (بدون حادثه) در عملیات ساخت عرشه 14A خبر داد که اجرای آن به طور کامل توسط مهندسان ایرانی انجام گرفته است. عملیات بارگیری دومین سکوی دریایی این طرح (14C) اسفندماه سال جاری از یارد صدرا انجام خواهد شد که بر اساس برنامه زمان‌بندی، تا نیمه ابتدایی سال آینده برداشت یک میلیارد فوت مکعب گاز غنی از طرح توسعه این فاز محقق خواهد شد.
انتهای پیام


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

پیش‌بینی بودجه عمرانی 3 میلیاردی برای سازمان هواپیمایی

بازار سرمایه منفی شد

خطرات مالی تغییرات اقلیمی

کمای سیاستی بازار مسکن

بازگشت به جنگ در سایه

وزن یارانه‌ها در بودجه 1403

بانک‌ها در تله آفساید

شِکِل رژیم صهیونیستی ریخت

هواشناسی ایران1403/01/28؛بارش شدید و سیلاب در نوار جنوبی

ساخت نهضت ملی مسکن بدون آورده متقاضیان

تکذیب محدودیت پرواز در کشور

خریدوفروش غیرقانونی امتیاز نهضت ملی مسکن با نرخ‌های نجومی

برقراری 3.5 میلیون تماس تلفنی با سامانه 141

ثبت معاملات غیرقانونی نهضت ملی مسکن در برخی دفاتر اسناد رسمی

آماده‌سازی ناوگان ایران‌ایر برای حج 1403

رشد 184 درصدی عبور کالا از مرز آستارا

جزئیات جلسه خودرویی وزیر صمت با شورای رقابت

43 درصد از بیکاران کشور فارغ‌التحصیل دانشگاه‌ها هستند

طلای جهانی از ترس تنش صعودی شد!

کاهش حاشیه سود شرکت ها از 34 درصد به 13 درصد

دستمزد مقطوع مبنای کسر حق بیمه مشاغل صنوف در سال 1403 اعلام شد

ویترین تسنیم شماره 645

هشدار عرضه دلار تقلبی در بازار آزاد

قیمت‌ روز ارزهای مبادله‌ای/ دلار ثابت ماند

آغاز سومین حراج شمش طلا در سال جدید از ساعت 12 امروز

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.