رئیس کل بیمه مرکزی در بیست وچهارمین همایش ملی بیمه و توسعه:
مدیریت ریسک چالش اصلی صنعت بیمه است بیمه

مدیریت ریسک چالش اصلی صنعت بیمه است

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - بیست و چهارمین همایش ملی بیمه و توسعه با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی ، رئیس کل بیمه مرکزی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، رئیس شورای اسلامی شهر تهران، معاونت بانک و بیمه وزارت اقتصاد، رئیس سازمان راهداری کشور و چند تن از نمایندگان کشور و جمعی از مدیران شرکت‌های بیمه صبح امروز در سالن همایش برج میلاد آغاز شد .
به گزارش فصل اقتصاد، متن کامل سخنان رئیس کل بیمه مرکزی در همایش مذکور به شرح زیر است :
نزدیک ربع قرن پیش که در سال 1373اینجانب مسئولیت بیمه مرکزی را بر عهده گرفتم و بعد از تلاش و پیگیری گسترده توانستیم 13آذر را به عنوان روز ملی بیمه ثبت کنیم، اولین همایش بیمه و توسعه را برای بزرگداشت اولین روز بیمه طراحی کردیم. خوشحالم بعد از نزدیک ربع قرن از رشد و پیشرفت سریع صنعت بیمه به همت فعالان صنعت بیمه صحبت می‌کنم. در این مدت رشد بیمه 4,5برابر رشد تولید ناخالص داخلی بود و باعث شد ضریب نفوذ بیمه از 0.34درصد به 2.2درصد برسد. در 8ماه اول امسال نیز رشد 20درصدی صنعت بیمه نوید تداوم این روند را می‌دهد و مهمتر این که رشد حق بیمه و خسارت به تعادل رسیده است .
و اما در مورد موضوع همایش امروز یعنی مدیریت ریسک :
وظیفه نهاد ناظر بیمه ای حصول، اطمینان از تامین حقوق بیمه گزاران و بالطبع در این راستا حقوق بیمه گران است .
چارچوب حاکمیت شرکتی منافع کلیه ذینفعان از جلمه بیمه گزاران و سهامداران خود را تامین می‌کند. به موجب آیین نامه مصوب شورای عالی بیمه در مورد حاکمیت شرکتی، شرکت‌های بیمه بایستی سیستم‌های اثربخش مدیریت ریسک و کنترل‌های داخلی داشته باشند .
دو سیستم فوق بایستی چهار وظیفه اصلی را تامین کنند: مدیریت ریسک، تطبیق، آکچوئری و حسابرسی داخلی، لذا مدیریت ریسک و آکچوئری جزو الزامات اصلی حاکمیت شرکتی هستند. فلسفه وجودی کسب و کار بیمه گری، قبول ریسک از بیمه گزاران و تجمیع و توزیع آن است. شرکت‌های بیمه بایستی ریسک‌های تهدید کننده کسب و کار خود را شناسایی و مدیریت کنند .
نهاد ناظر هم وظیفه دارد اثربخشی اقدامات بیمه گر را رصد نموده و از کفایت اقدامات انجام گرفته اطمینان حاصل کند. بدیهی است اگر بیمه گر نتواند ریسک هایی را که می‌پذیرد به شکل اصولی و منطقی مدیریت کند، با عواقب ناگواری مواجه می‌شود. به علت متغیر بودن و پویایی پرتفوی ریسک شرکت‌های بیمه، صنعت بیمه باید به طور دائم این ریسک‌ها را رصد نموده و راه حل‌های بیمه ای برای مدیریت آنها را عرضه کند. چالش اصلی در مقوله مدیریت ریسک صنعت بیمه، فقدان برداشت یا رویکرد صحیح نسبت به این موضوع مهم است. فقدان آموزش‌های دقیق و صحیح و ضعف ارتباطات بین المللی دو دلیل مهم این چالش است .
به موجب آیین نامه حاکمیت شرکتی، شرکت‌های بیمه ملزم به طراحی و ایجاد سیستم‌های مدیریت ریسک و کنترل‌های داخلی و واحدها و کمیته‌های مربوط هستند و به این نکته هم واقفیم که پیاده سازی و استقرار کامل و نهادینه شدن آن در فرهنگ سازمانی شرکت‌های بیمه زمان بر خواهد بود. همایش امسال نیز در همین راستا و در جهت طرح و پیگیری موضوع مهم مدیریت ریسک در سطح بنگاه‌های کشور و شرکت‌های بیمه است .
بیمه مرکزی در کنار طراحی، تصویب و ابلاغ مقررات حاکمیت شرکتی اقدامات مهم دیگری برای تعمیم و توسعه بیمه و کنترل توانگری و اعمال نظارت بهینه در طول یک سال گذشته انجام داده است :
1 - در حرکت به سمت تخصصی کردن شرکت‌های بیمه، تفکیک حساب‌های بیمه‌های عمر از غیر عمر و تامین شرایط و مقررات لازم برای تامین شرکت‌های تخصصی بیمه عمر و از همه مهمتر تشکیل یک مدیریت متخصص و متمرکز برای نظارت بر بیمه‌های زندگی در بیمه مرکزی
2 - عملیاتی کردن نظارت onsite بر شرکت‌های بیمه و گسترش تدریجی فعالیت مدیریت مرتبط با این موضوع یعنی نظارت بر شرکت‌های بیمه
3 - تصویب آیین نامه 94 در شورای عالی بیمه که از سال 97 جایگزین آیین نامه 81 می‌شود و با رویکرد ریسک بیمه گری موضوع تعیین نرخ بیمه در شرکت‌ها بر مبنای قیمت تمام شده مورد کنترل و نظارت بیمه مرکزی قرار می‌گیرد .
4 - تعمیق کنترل توانگری مالی شرکت‌های بیمه با رویکرد تاکید بر اخذ تدریجی ذخایر لازم بر ریسک‌های بیمه ای توسط شرکت‌های بیمه و تاکید بر تامین سرمایه لازم تا پایان سال بر اساس مصوبه هیات وزیران و مهم این که با تمام این اقدامات مجامع شرکت‌های بیمه در مهلت قانونی برگزار شدند .
5 - توسعه مداوم سیستم سنهاب و اجرایی کردن کد یکتا برای بیمه نامه‌های شخص ثالث و برنامه ریزی برای اجرای تدریجی آن در رشته‌های باربری، آتش سوزی و سایر بیمه نامه‌ها که می‌تواند نقش مهمی در کنترل تخلفات ایفا کند .
6 - به تصویب رساندن آیین نامه قانون جدی بیمه شخص ثالث و اجرایی کردن بخش‌های اصلی قانون و رفع مشکلات و معایب قانون قبلی که همگان بر اثر جدی آن در حل مشکلات مردم و شرکت‌های بیمه متفق هستند .
7 - پیگیری و نظارت بر پرداخت خسارت‌های سنگین یک سال گذشته که عمدتا به علت عدم رعایت اصول ایمنی و نبود مدیریت ریسک در سمت بیمه گزاران و بعضا بیمه گران هزینه‌های سنگینی را بر کشور و صنعت بیمه تحمیل کرد. من از همکارانم در شرکت‌های بیمه تشکر می‌کنم که امر پرداخت خسارت را با جدیت و فوریت به انجام رساندند .
8 - موفقیت در کسب پوشش‌های اتکایی از شرکت‌های معتبر اتکایی خارجی برای حوادث فاجعه آمیز در پی گشایش‌های ناشی از برجام که نتیجه تلاش‌های دیپلماتیک دولت و پیگیری و مذاکرات فشرده صنعت بیمه با طرف‌های خارجی بود .
9 - اخذ مجوز کاهش تدریجی بیمه اتکایی اجباری از مجلس در قالب برنامه ششم توسعه و آغاز کاهش آن از امسال و اعمال تدریجی این کاهش در طول برنامه ششم .
10 - برنامه ریزی و شروع اجرای برنامه‌های آموزش حرفه ای مدیران در ارشد و میانی صنعت بیمه و درخواست از طرف انجمن حرفه ای و سایر NGO‌ها و موسسات برای اقدام مشابه جهت تربیت مدیران حرفه ای و دارای صلاحیت برای اداره شرکت‌های بیمه
11 - پیگیری و تصویب لایحه باقی مانده از سال 82 یعنی 14 سال پیش درباره تاسیس صندوق بیمه حوادث طبیعی در مجلس که امیدوارم با اعلام نظر دولت و تامین نظر شورای نگهبان به تصویب نهایی رسیده و عملیاتی شود. صندوقی که این روزها جای خالی آن در تامین خسارت‌های زلزله زدگان عزیز به خوبی احساس می‌شود. هیچ وقت کمک نمی‌تواند جای پرداخت حق را بگیرد .
-->


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

محمودزاده: تولید مسیری برای مهار تورم/ افزایش نرخ بیکاری در کشور از رشد تورم هم مهلک تر است

دیدار های جداگانه رئیس کل دیوان محاسبات با نماینده ولی فقیه، استاندار و مدیران دستگاه های اجرایی استان فارس/ دستغیب: برقراری انضباط مالی یکی از راه های مهار تورم است/ تدوین دستورالعمل رای نظارت دقیق بر عملکرد شرکت ها

لاجوردی: دولتمردان اقتصادی برای مهار تورم پیوند ریال با دلار را بشکنند/ ارزش‌گذاری‌ها با دلار متوقف شود

سرمایه‌گذاری 200 میلیارد تومانی بیمه مرکزی در پلاسمای خون

روند رو به کاهش رشد نقدینگی+جدول

روند قیمت نفت افزایشی شد

چهار جلد خاطرات به خط ناصرالدین شاه در کاخ گلستان به نمایش درآمد

رشد توزیع زمانی و‌ مکانی سفرهای نوروزی نسبت به سال گذشته

حقوق ورودی تلفن همراه بالای 600 دلاری حد اقل 15 درصد شد

حضور 10 میلیون مودی در سامانه سازمان امور مالیاتی

احتمال سیلابی شدن رودخانه‌های تهران طی امروز و فردا

از راه‌اندازی لیست انتظار در مسیرهای پرتقاضا تا افزایش قیمت بلیت اتوبوس

اعلام آخرین وضعیت کرونا در کشور/ افزایش آمار جان باختگان کرونایی

ارائه خدمت نوروزی به بیش از 4 میلیون مسافر

هشدار هلال احمر به کوهنوردان/ از صعود به ارتفاعات و حضور در کنار رودخانه‌ها خودداری کنید

شرایط دریافت وام ازدواج در سال 1402

حمایت مدعی‌العموم از کاسبان خسارت دیده خیابان بهار / شهرداری موانع تردد خیابان بهار حدفاصل سمیه تا طالقانی را رفع کند

یک سالگی امکان مشاهده رایگان و نامحدود عمق مظنه

فعالان اقتصادی به آینده امیدوار شدند/ رشد سرمایه گذاری دربخش مولد

دولت از نیروهای خوش‌فکر و جوان در تیم اقتصادی استفاده کند

جزئیات مصوبات شورای عالی اشتغال/ اختصاص 100 هزار میلیارد تومان تسهیلات برای اشتغال در سال جاری

توسعه مالچ‌های غیرنفتی با کمک شرکت‌های دانش‌بنیان برای مقابله با بیابان‌زایی

کمک‌های امداد و نجات به مردم گرفتار در سیل/ ادامه امدادرسانی در جیرفت و رودبارجنوب

تولید دست مصنوعی در مرکز توانبخشی هلال احمر/تحویل300 آمبولانس تا اواخر اردیبهشت‌ماه

آماده‌باش 400 آتش‌نشان در 175 نقطه از تهران برای خدمت‌رسانی به شهروندان

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.