از تکذیب فیلترینگ تلگرام تا برخورد با گرانفروشان تخم مرغ کار و تعاون

از تکذیب فیلترینگ تلگرام تا برخورد با گرانفروشان تخم مرغ

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - شاید بتوان گفت که اختلال در دسترسی به تلگرام و تکذیب فیلترینگ دایمی آن از سوی وزیر ارتباطات یکی از مهمترین اخبار این روزها به‌شمار می رود و البته اخبار مربوط به خودرو شامل باز شدن سایت ثبت سفارش خودرو و پیرو آن آماری که از نخستین روز ثبت نام اعلام شد، همچنین مصوبه ستاد تنظیم بازار درباره قیمت تخم‌مرغ و برخورد با گرانفروشان هم از اخبار مهم حوزه اقتصادی امروز به شمار می‌رود.

از عصر روز گذشته که دسترسی به اینستاگرام و تلگرام توسط کاربران اینترنت دچار اختلال شد و برخی کاربران بدون فیلترشکن قادر به استفاده از این دو پیام‌رسان نیستند، تا ظهر امروز به غیر ازمحمدرضا بیدخام به عنوان سخنگوی مخابرات ایران که هرگونه اختلال را در ارتباطات ثابت در بخش داده و صوت را رد کرد و اسماعیل جبارزاده - معاون سیاسی وزیر کشور - که درباره خارج شدن تلگرام و اینستاگرام از دسترس کاربران، گفته است دولت بنای تعطیلی شبکه‌های مجازی را ندارد اما وقتی که ایجاد اختلال می‌شود طبیعی است که از ابزارهای کنترل اجتماعات غیرقانونی استفاده شود و تصمیمات مقطعی گرفته شود، اظهار نظر رسمی از سوی مسوولان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات انجام نشده بود تا اینکه عصر امروز وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در واکنش به خبری مبنی بر فیلتر شدن دائمی شبکه های اجتماعی، این خبر را تکذیب کرد.
محمدجواد آذری جهرمی امروز با ارسال توئیتی در صفحه توئیتر خود به خبری مبنی بر فیلترینگ دائمی شبکه های اجتماعی که صبح امروز (11 دی ماه) و بر اساس شایعات منتشر شده بود واکنش نشان داد و گفت: شایعه هایی که در خصوص قطع دائمی شبکه های اجتماعی مطرح می شود صحت ندارد و به نظر می رسد هدف آنها ایجاد نارضایتی های اجتماعی و بدبینی عمومی است.
چالش وزارت ارتباطات با خصوصی‌سازی "غیردقیق" مخابرات
اما از بحث تلگرام که این روزها به موضوع داغ حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات تبدیل شده که بگذریم، طی روزهای اخیر بحث واگذاری شرکت مخابرات ایران هم موضوعی بوده که با واکنش وزیر ارتباطات دوباره مورد توجه واقع شد چرا که این بار آذری جهرمی از ورود قوه مقننه برای حل این مشکل گفته و تاکید کرده که در سالهای گذشته این امکان را که اکنون دولت تمامی این مشکلات را حل کند، از بین برده و نیاز به حل برخی از مسایل با بهره‌گیری از ظرفیت قوه مقننه و نیز برخی از موضوعات در تعامل دولت با سهامداران عمده یعنی بنیاد تعاون سپاه و ستاد اجرایی فرمان امام (ره) است. در حداکثر توان خود پیگیر حل این مشکلات خواهم بود
تخم‌مرغ دانه‌ای 420 تومان؛ گرانفروشی را به 124 اعلام کنید
خارج از حوزه ارتباطات و در بخش تولید و تجارت اما موضوع تخم مرغ همچنان روی بورس اخبار است؛ طی هفته‌های گذشته اعلام شد که به دلیل شیوع بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان تعدادی از مرغ‌های تخم‌گذار از دور تولید خارج شدند که این امر باعث کاهش عرضه تخم‌مرغ و افزایش قیمت این محصول شد.
اکنون اعلام شده که طبق مصوبه ستاد تنظیم بازار هر شانه تخم‌مرغ 12 هزار و 600 تومان و هر دانه از این محصول 420 تومان باید در اختیار مصرف‌کنندگان قرار گیرد و متقاضیان در صورت مواجه شدن با قیمت‌های بالاتر می‌توانند موضوع را به سامانه 124 سازمان حمایت اعلام کنند تا با گرانفروشان برخورد شود.
واردات 116 تن تخم‌مرغ در یک هفته گذشته
این شرایط در حالی است که امروز گمرک ایران اعلام کرد که در یک هفته اخیر 116 تن تخم‌مرغ به ایران وارد شده است ، چراکه با کاهش موجودی تخم‌مرغ در ایران قیمت این کالا رو به افزایش گذاشت. به این ترتیب دولت برای تامین تخم مرغ مورد نیاز مردم و کاهش قیمت این کالا اقدام به واردات تخم‌مرغ کرد.
در هر حال همچنین طبق گفته وزیر جهاد کشاورزی، بخشی از کسری عرضه تخم‌مرغ از محل واردات جبران شده و بخشی دیگر نیز با کنترل و تنظیم چگونگی توزیع آن در بازار مصرف انجام می‌شود که اکنون بازار تخم‌مرغ بهتر شده است و برای کنترل بازار این محصول تلاش می‌شود.
پرداخت 670 هزار میلیارد تومان وام‌ بانکی در پایتخت
در بخش بانک که بنا بر اعلام، بخش زیادی از نقدینگی موجود را سپرده‌های بانکی تشکیل می‌دهند و عمده ارقام سپرده‌های ریالی بخش غیردولتی نزد بانک‌ها و موسسات اعتباری شامل سپرده‌های دیداری، قرض‌الحسنه‌پس‌انداز، سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه ‌مدت و بلندمدت، پیش‌دریافت‌های غیردولتی و بستانکاران‌ موقت ریالی است، اعلام شده که بالاترین سطح از مانده سپرده‌ها و تسهیلات بانکی با اختلاف قابل توجه نسبت به سایر استان‌ها در اختیار تهران است که این البته با توجه به شرایط خاص پایتخت تا حدی طبیعی است. در پایان مهرماه مانده تسهیلات پرداختی در این استان به 672 هزار میلیارد تومان و مانده سپرده‌ها به حدود 842 هزار میلیارد تومان رسیده است.
هر قدر شغل ایجاد کنیم باز هم یک عده بیکار می‌مانند
در بخش اشتغال امروز وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی می‌گوید طی سال‌های 1394 و 1395 جمعیت بیکار کشور 900 هزار نفر بیشتر شده و ما هر قدر شغل ایجاد کنیم باز هم عده‌ای بیکار می‌مانند چرا که نیروهای جدید در حال ورود به بازار کار هستند.
برداشتن اولین قدم برای رفع مشکل سازندگان داخلی تجهیزات نفتی
اظهارات وزیر کار در حالی است که اخیرا برخی از واحدهای انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت دچار بحران شده‌اند و در نتیجه برای حل مشکل واحدهای مذکور قبل از توقف فعالیت آن‌ها به وزیر نفت نامه نوشتند.
این واحدها با مشکلاتی از قبیل بیمه، دارایی، مشکلات بانکی و... دست و پنجه نرم می‌کنند و برای رفع آن یک بسته پیشنهادی از سوی دولت به وزارت نفت ارائه شد. اکنون به گفته رییس انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت مشکل بیمه واحدهای این انجمن حل شده و طبق بخشنامه‌ای که از سوی تامین اجتماعی ابلاغ شده است، بیمه واحدهایی که در این زمینه مشکل دارند تا 36 قسط تقسیط خواهد شد.
رضا خیامیان گفته است نامه مذکور موثر بوده است و بعد از این نامه بیمه واحدهای مشکل‌دار به 36 قسط تقسیم شد. البته تعداد این واحدها زیاد نیست و شاید 5 یا 6 درصد اعضای انجمن را تشکیل دهد.
جزییات اجرای طرح برندینگ جایگاه‌های سوخت اعلام شد
امروز همچنین در حوزه انرژی مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی جزییات طرح برندینگ جایگاه‌های سوخت را تشریح کرد و گفت: اجرای این طرح برای دولت بار مالی نخواهد داشت.
سیدمحمدرضا موسوی‌خواه با بیان این‌که روزانه بیش از 200 میلیون لیتر فرآورده‌ به سراسر کشور توزیع می‌شود، اظهار کرد: اجرای طرح برندینگ با مشکلاتی روبه‌رو شد اما نمایندگان مجلس تاکید کردند اصل 44 لازم‌الاجرا است. نمایندگان به شیوه‌نامه طرح برندینگ ایراداتی وارد کردند.
وی ادامه داد: برای جلوگیری از انحصار و جلوگیری از ایجاد رانت در کشور در هر استان بیش از 30 درصد در هر شهرستان بیش از 50 درصد و در کشور 20 درصد نازل‌ها نباید در اختیار یک شرکت قرار بگیرد.
او با بیان این‌که موضوع شرکت‌های زنجیره‌ای توزیع سوخت از سال 1394 با هدف کاهش تصدیگری شرکت ملی پخش در دستور کار قرار گرفت، گفت: در سال 1394 جلساتی تشکیل و شیوه‌نامه‌ای در این راستا تدوین شد. این شیوه‌نامه مراحل قانونی خود را طی کرد تا ابلاغ شد.
مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در مورد واگذاری مسئولیت سوخت‌رسانی به شرکت‌های زنجیره‌ای، توضیح داد: معنی این واگذاری این است که ما فرآورده را به شرکت‌های زنجیره‌ای تحویل دهیم و بر توزیع آن نظارت داشته باشیم.
ثبت 2000 سفارش در اولین روز/ علت ممنوعیت ثبت سفارش خودروهای 2016
ثبت سفارش خودرو هم خبر مهم این روزهاست؛ از تیر ماه امسال ثبت سفارش خودرو بسته شده و تا تعیین قوانین و تعرفه‌های جدید در این زمینه امکانی برای ثبت سفارش خودرو وجود نداشت. در روزهای گذشته مقررات جدید واردات خودرو اعلام شده و از روز گذشته بار دیگر ثبت سفارش برای واردات خودرو از سر گرفته شد.
اکنون مدیرکل دفتر مقررات سازمان توسعه تجارت گفته است طبق ماده هفت آیین‌نامه ضوابط فنی واردات خودرو لازم است که برای ثبت سفارش و واردات انواع خودرو بیش از یک سال از زمان ساخت آنها نگذشته باشد.
طبق اعلام علی علی آبادی در اولین روزی که سایت ثبت سفارش باز شد، روز گذشته حدود 1900 سفارش واردات خودرو به ثبت رسید که از این میان شاید حدود 1200 تا 1300 سفارش مربوط به خودروهای ساخت سال 2016 بوده باشد.
با توجه به قرار گرفتن در سال نوی میلادی تنها روز گذشته زمان ثبت سفارش برای واردات خودروهای سال 2016 در نظر گرفته بود و طبق قوانین واردات خودروهایی که بیش از یک سال از ساخت آنها گذشته باشد، ممنوع به شمار می‌رود.
قیمت خودرو باید کاهش یابد
در این شرایط برخی کارشناسان می‌گویند با آغاز مجدد ثبت سفارش واردات خودرو قیمت خودروهای وارداتی موجود در بازار که با هزینه‌های پیشین وارد کشور شده باید کاهش یابد.
دولت در دستورالعمل جدید واردات خودرو تعرفه واردات این محصول را حدود 20 تا 30 درصد افزایش داده است ضمن آنکه نرخ دلار نیز رشد حدودا 7، 8 درصدی داشته است.
شهرام آزادی در این باره با بیان اینکه این عوامل بر رشد قیمت خودرو اثرگذار است، خاطرنشان کرد: البته باید توجه شود که خودروهایی که هم‌اکنون در بازار موجود است با نرخ ارز و تعرفه‌های پیشین وارد کشور شده بنابراین این خودروها نباید مشمول افزایش قیمت شوند و قیمت این محصولات که در هفته‌های اخیر رشد بی‌ضابطه‌ای داشته است باید کاهش یابد.
انتهای پیام


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

محمودزاده: تولید مسیری برای مهار تورم/ افزایش نرخ بیکاری در کشور از رشد تورم هم مهلک تر است

دیدار های جداگانه رئیس کل دیوان محاسبات با نماینده ولی فقیه، استاندار و مدیران دستگاه های اجرایی استان فارس/ دستغیب: برقراری انضباط مالی یکی از راه های مهار تورم است/ تدوین دستورالعمل رای نظارت دقیق بر عملکرد شرکت ها

لاجوردی: دولتمردان اقتصادی برای مهار تورم پیوند ریال با دلار را بشکنند/ ارزش‌گذاری‌ها با دلار متوقف شود

سرمایه‌گذاری 200 میلیارد تومانی بیمه مرکزی در پلاسمای خون

روند رو به کاهش رشد نقدینگی+جدول

روند قیمت نفت افزایشی شد

چهار جلد خاطرات به خط ناصرالدین شاه در کاخ گلستان به نمایش درآمد

رشد توزیع زمانی و‌ مکانی سفرهای نوروزی نسبت به سال گذشته

حقوق ورودی تلفن همراه بالای 600 دلاری حد اقل 15 درصد شد

حضور 10 میلیون مودی در سامانه سازمان امور مالیاتی

احتمال سیلابی شدن رودخانه‌های تهران طی امروز و فردا

از راه‌اندازی لیست انتظار در مسیرهای پرتقاضا تا افزایش قیمت بلیت اتوبوس

اعلام آخرین وضعیت کرونا در کشور/ افزایش آمار جان باختگان کرونایی

ارائه خدمت نوروزی به بیش از 4 میلیون مسافر

هشدار هلال احمر به کوهنوردان/ از صعود به ارتفاعات و حضور در کنار رودخانه‌ها خودداری کنید

شرایط دریافت وام ازدواج در سال 1402

حمایت مدعی‌العموم از کاسبان خسارت دیده خیابان بهار / شهرداری موانع تردد خیابان بهار حدفاصل سمیه تا طالقانی را رفع کند

یک سالگی امکان مشاهده رایگان و نامحدود عمق مظنه

فعالان اقتصادی به آینده امیدوار شدند/ رشد سرمایه گذاری دربخش مولد

دولت از نیروهای خوش‌فکر و جوان در تیم اقتصادی استفاده کند

جزئیات مصوبات شورای عالی اشتغال/ اختصاص 100 هزار میلیارد تومان تسهیلات برای اشتغال در سال جاری

توسعه مالچ‌های غیرنفتی با کمک شرکت‌های دانش‌بنیان برای مقابله با بیابان‌زایی

کمک‌های امداد و نجات به مردم گرفتار در سیل/ ادامه امدادرسانی در جیرفت و رودبارجنوب

تولید دست مصنوعی در مرکز توانبخشی هلال احمر/تحویل300 آمبولانس تا اواخر اردیبهشت‌ماه

آماده‌باش 400 آتش‌نشان در 175 نقطه از تهران برای خدمت‌رسانی به شهروندان

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.