رییس کل بیمه مرکزی:
صنعت بیمه دیگر یک صنعت بی رسانه و بی صدا نیست بیمه

صنعت بیمه دیگر یک صنعت بی رسانه و بی صدا نیست

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - مرد رسانه ای صنعت بیمه که بخشی از عمر کاری خود را در رسانه و بخش دیگری را در بیمه گذرانده است بار دیگر به مسند ریاست کلی بیمه مرکزی برگشته است تا برنامه‌های دوره اول خود را تکمیل کند.
به گزارش فصل اقتصاد، عبدالناصر همتی که می‌توان او را مبدع تاسیس بیمه‌های خصوصی در کشور نامید و نام او با خصوصی سازی در صنعت بیمه گره خورده است، در دوره دوم برنامه‌های متعددی را به ویژه در زمینه توسعه بیمه‌های عمر در دستور کار قرار داده است. او معتقد است که صنعت بیمه دیگر یک صنعت بی رسانه و بی صدا نیست.
مشروح گفت و گو با رییس کل بیمه مرکزی را در ادامه می‌خوانید:
بعد از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید و اتفاقاتی که در سطوح بین المللی رخ داد و به خصوص پس از پذیرش توافق نامه برجام، درهای بسته صنعت بیمه به سمت بازارهای جهانی گشوده شد. شرکت‌های بیمه گر ایرانی که پیش از این با دور زدن قوانین ظالمانه تحریم و با سختی‌های خاص خود در این بازار فعالیت می‌کردند فرصت پیدا کردند تا با امضای توافقات و تفاهم نامه‌های متعدد در سطح بین المللی نیز فعالیت داشته باشند.شما به عنوان رییس کل بیمه مرکزی تا چه اندازه این فرایند بین المللی شدن را به نفع صنعت بیمه می‌دانید و دیدگاه دولت در این خصوص چگونه است؟
بدون وجود بازارهای مالی جامع و تکامل یافته نمی‌توان قدم‌های محکمی برای توسعه کشور برداشت. ببینید، از سه هزار میلیارد دلار ریسک نهفته در مجموعه هنگفت سرمایه گذاری خاص کشور فقط هزار میلیارد دلار آن تحت پوشش بیمه قرار دارد. دلایل مهمی باعث شده بخش عظیمی از سرمایه کشور تحت پوشش بیمه نباشد و علی رغم ظرفیت‌های بالای صنعت بیمه، تقاضا برای پوشش بیمه 30 درصد ریسکها است برای نمونه می‌توان به سهم 13 درصدی تعداد بیمه بدنه خودرو 11 درصدی بیمه آتش سوزی منازل مسکونی و 14 درصدی بیمه‌های عمر اشاره کرد.
در حال حاضر سهم منطقه منا از بیمه‌های عمر 25 درصد و در جهان حدود 60 درصد است که خوشبختانه در کشور ما نیز طی دو سال گذشته به خاطر توجه مردم به آتیه خود و خانواده شان 70 درصد رشد داشته است، از طرفی رشد بیمه 4.5 برابر رشد تولید ناخالص ملی طی بیست سال گذشته است این پتانسیل بالای صنعت بیمه را نشان می‌دهد که می‌توانیم با سرعت بیشتری از رشد تولید ملی حرکت کنیم. بازار بیمه کشور ما فضای بکری برای سرمایه گذاری خارجی است و تا کنون با شرکت‌های طراز اول اتکایی جهان مذاکرات خوبی داشتیم و تمایل زیادی برای فعالیت در بازار ایران داشتند.
درباره توافق نامه برجام و نقش آن در تسهیل این روابط بین المللی در حوزه بیمه هم بگویید؟
بعد از برجام روابط خوبی بین صنعت بیمه کشور و شرکت‌های بیمه اروپایی شکل گرفت و برای اولین بار در سال گذشته مجوزپوشش بیمه عمر به یک بیمه اتکایی آلمانی داده شد و امسال هم برای ریسک‌های فاجعه آمیز پوشش‌های لازم از شرکت اتکایی فرانسوی گرفته شده است.در همین راستا دو تقاضا از شرکت‌های بیمه ایتالیایی و آلمانی برای خرید بخشی از سهام شرکت‌های بیمه را در دست بررسی داریم و مذاکرات جدی را شروع کردیم و تصمیم دولت هم بر این است که سهم دولت در دو شرکت بیمه آسیا و دانا واگذار شودکه زمینه خوبی برای سرمایه گذاری خارجی را فراهم آورده است.
اما در ماه‌های اخیر برخی عهدشکنی‌ها و تهدیدات آمریکا را شاهد هستیم، آیا این تحرکات می‌تواند بر قراردادهای بین المللی بیمه ای اثر منفی بگذارد؟
طبق قرارداد ی که با اروپایی‌ها داریم تنها چیزی که می‌تواند در قراردادهای بیمه ای اثر بگذارد، تحریم‌های اتحادیه اروپا و سازمان ملل است آنهم با رعایت شرایطی که تعیین کردیم ؛ غیر از این هیچ تحریم دیگری روی قرارداد ما اثر نمی‌گذارد. بیمه یک امر بین المللی است، ولی توزیع گسترده آن مهم‌تر است.
شما زمانی که یک پروژه بزرگی را بیمه می‌کنید، باید بتوانید ریسک آن را در همه جهان توزیع کنید؛ بر این اساس، اگر کسی نتواند کار را با پوشش‌های اتکایی بین المللی کامل کند، عملا سوخت کاری تان افزایش پیدا می‌کند. بعد از توافق برجام مذاکرات خوبی را شروع کردیم؛ البته در زمان تحریم‌ها توانستیم ریسک ها، را پوشش دهیم، اما خطر سر جای خود باقی مانده بود. اخیرا توانستیم به توافقات خوبی با بیمه گرهای بزرگ اتکایی برسیم؛ به هرحال بیمه باید بتواند در حوادث فاجعه آمیز و پروژه‌های بزرگ، بیمه اتکایی بدهد و این اتفاق افتاد و برای اولین بار 20 درصد این ریسک‌ها را به یک شرکت بیمه اتکایی دادیم. سایر شرکت‌ها هم آمده اند و مذاکره می‌کنند و این مبنایی برای همکاری شده است. بنابراین من بعید میدانم اتفاقی بیفتد و قطعا فرایند همکاری همین طور ادامه و توسعه پیدا می‌کند. فکر می‌کنم در صنعت بیمه بعداز برجام گشایش‌های خوبی شده است ولی هنوز کامل نیست وتا رسیدن به شرایط ایده آل منطقایک مقدار زمان لازم است.
البته این را هم بگویم که قبل از تحریم‌ها نیز مشکلاتی در مراودات بین المللی داشتیم و آن اینکه فشارآمریکا همواره وجود داشته است. خیلی از موسسات بزرگ به ما RATING ( رتبه) نمی‌دهند چراکه وقتی در بیمه‌ها رتبه بین المللی وجود نداشته باشد، نمی‌توان در سطح بین الملل کاری انجام داد. این موضوع ربطی به برجام و ... هم ندارد. بلکه بخاطر تصمیمات و اقدامات خصمانه دولت امریکاست و ما نتوانستیم این مشکل را حل کنیم، این مشکل برای الان هم نیست حتی در دهه 70 هم که در بیمه مرکزی بودم، این مشکل وجود داشت و علی رغم مکاتبات فراوانی که داشتیم نتوانستیم آن را حل کنیم. چون عمده سهامداران موسسه‌های رتبه بندی آمریکایی هستند.
شما مرد "خصوصی سازی" صنعت بیمه لقب گرفته اید. بعد از پایان دوره اول فعالیت شما در صنعت بیمه، پروژه آزادسازی تعرفه‌ها کلید خورد و مشکلاتی هم در شیوه‌های رقابتی پدید آمد که به نظر می‌رسد صنعت بیمه هنوز با آثار و نتایج آن دست و پنجه نرم می‌کند. در این خصوص چه نظری دارید؟
د ر دوره ای که من در صنعت بیمه نبودم آزادسازی انجام شد و نرخ‌ها آزاد شد ولی من با آن نحوه آزاد کردن نرخ‌ها خیلی موافق نبودم؛ می‌دانید که برای عرضه هر چیزی به بازار، اول باید بازار تکامل یافته داشته باشید. یکی از وظایف بیمه مرکزی هم این است که اول سازو کار بازار اصلاح شود بعد اجازه رقابت داده شود. وقتی این موضوع رعایت نشود تبدیل می‌شود به رقابت‌های ناسالم آنهم بدون توجه به آثار و عواقب اینطور رقابت‌ها و شاید یکی از دلایل زیان ده بودن برخی از بیمه ها، همین رقابت‌های ناسالمی بود که در چند سال گذشته وجود داشت. الان هم متاسفانه برخی از بیمه‌ها کماکان درحال رقابت ناسالم هستند. ولی چون آزادسازی یک کاراصولی است نمی‌خواهیم وارد نرخ گذاری‌ها شویم چراکه اگر بخواهیم دخالت کرده و نرخ تعیین کنیم یعنی به عقب بر گشتیم، از همین رو تلاشمان بر این است که با سیاست‌های ارشادی و جلسات متعدد، بیمه‌ها را به اصلاح ترغیب کنیم. ولی اگر در مواردی مشاهده کنیم که رقابت‌ها نامناسب و غیرفنی است حتما تذکر داده و ورود خواهیم کرد.کما اینکه تا الان هم به خیلی از بیمه‌ها تذکر داده ایم. من فکر می‌کنم مسیر به سمت بهتر شدن است.در خصوص موضوع رقابت‌های ناسالم هم باید این نکته را بگویم که در برخی جاها که بحرانی بود مثل شخص ثالث، بیمه مرکزی جدی ایستاد و اجازه نداد رقابت مخرب انجام شود، در برخی رشته‌ها مانند درمان نیز جدی ایستادیم و بیمه‌ها در حال کنترل هستند، ولی در برخی رشته‌ها متاسفانه این رقابت‌ها وجود دارد.
اهالی صنعت بیمه اعتقاد دارند دوران جدید ریاست کلی شما بر بیمه مرکزی یک اصل انکارناپذیر دارد و آن هم موضوع نظارت است، دلیل اینهمه تاکید بر بخش‌های نظارتی بیمه را توضیح می‌دهید؟
مساله نظارت ماموریت اصلی بیمه مرکزی است که در قانون تاسیس به شکل مشخص و برجسته نسبت به آن تاکید شده است. در واقع فلسفه وجودی بیمه مرکزی همین موضوع نظارت بر شرکت‌های بیمه ای و چگونگی فعالیت آنهاست. تداوم حمایت بیمه مرکزی از شرکت‌های بیمه به عنوان یک اصل همیشه پابرجاست اما درکنار این حمایت به تشدید نظارت‌های مالی و فنی اعتقاد داریم. نظارت بر صنعت بیمه جزو وظایف حاکمیتی بوده و به عهده بیمه مرکزی است و ما با اقدامات انجام شده و ساز و کارهای جدیدی که طراحی کرده ایم در مسیر نظارت مطلوب قرار داریم. تلاش برای توسعه و بهره‌برداری کامل از سامانه "سنهاب" برای مکانیزه کردن امور داخلی در سطح صنعت بیمه در دستور کار قرار گرفته است و توسعه آن قطعا به تکمیل فرایند نظارت بیمه مرکزی بر شرکت‌های بیمه منتهی خواهد شد. به منظور شفاف سازی، رفاه مردم و انتخاب شرکت بیمه مناسب اطلاعات توانگری مالی شرکت‌های بیمه در سایت بیمه مرکزی قابل دسترسی است. سامانه‌های نظارت بر ذخایر، سرمایه‌گذاری و نظارت بر عملیات اتکایی شرکت‌های بیمه طوری طراحی و عملیاتی شده است که با درج و ارسال اطلاعات از طرف شرکتهای بیمه، گزارش مغایرتها و تخلفات آئین نامه‌‌های مربوط در سامانه سنهاب استخراج و به شرکت‌های بیمه اعلام می‌شود.
بیمه‌های زندگی و فاصله کشور ما با استانداردهای بین المللی همواره از دغدغه‌های جدی شما بوده است. چه در سیزده سال نخست ریاست کلی بر بیمه مرکزی و چه در دو سال اخیر، موضوع افزایش ضریب نفوذ بیمه مرکزی را با حساسیت بسیاری دنبال کردید. آینده بیمه‌های عمر در کشور و شرایط فعلی آن را چگونه می‌بینید.
آنچه مسلم است بیمه‌های عمر در کشور ما شرایط چندان مطلوبی ندارد اما دورنمای خوبی را برای آینده این رشته بیمه ای پیش بینی می‌کنم. خوشبختانه با تلاش شرکت‌های بیمه و استقبال روزافزون مردم از پوشش‌های بیمه‌ای، صنعت بیمه رشد حدود 20 درصدی در شش ماهه اول سال را تجربه کرده است. با رشد 20 درصدی حق‌بیمه‌ها نسبت به شش ماهه اول سال گذشته مجموع حق‌بیمه تولیدی در شش ماهه اول سال جاری به حدود 166 هزار میلیارد ریال رسیده است. شرکت‌های بیمه در نیمه اول امسال با فروش 22 هزار میلیارد ریال بیمه عمر، رشد 35 درصدی این بیمه‌نامه را در شش ماهه اول نسبت به شش ماهه مشابه در سال گذشته تجربه کردند. توسعه بیمه‌های عمر در هر کشور نشان دهنده برنامه ریزی دولت و مردم برای رفاه آینده است و در حال حاضر نیز سیاست اصلی بیمه مرکزی صرفا اعطای پروانه فعالیت به شرکت‌های بیمه تخصصی و با اولویت شرکت‌های بیمه زندگی است.
مساله "اقتصاد مقاومتی" از دغدغه‌های جدی مقام معظم رهبری است وایشان بارها در دیدار با کارگزاران نظام نسبت به آن تاکید کرده اند. بیمه مرکزی در این مسیر تا چه اندازه حرکت کرده و به چه موفقیت هایی دست یافته است؟
اقتصاد مقاومتی یک موضوع صرف اقتصادی نیست و لایه‌های اجتماعی و فرهنگی نیز دارد. در گفتگوهای قبل نیز به صراحت اعلام کرده ام که صنعت بیمه را مظهر اقتصاد مقاومتی می‌دانم. صنعت بیمه بستر خوبی برای توسعه پیدا کرده و این آرامش مدیون تلاش‌ها و قانونمداری فعالان صنعت بیمه است، چرا که صنعت بیمه با جلوگیری از سوخت ملی، به توسعه اقتصاد ملی کمک می‌کند. در اقتصاد مقاومتی اصل بر گسترش روابط با دنیا بوده بر این مبنا سیاست اصلی نه ترک روابط با کشورهای دیگر و نه ایجاد اقتصاد ریاضتی است. حمایت از تولید داخلی و کارآفرینی از اهداف مهم اقتصاد مقاومتی است و صنعت بیمه این پتانسیل را داردکه باارائه پوشش‌های بیمه ای مناسب برای تولیدات داخلی در مسیر تحقق این هدف گام بردارد
صاحبنظران و فعالان صنعت بیمه، اصلاح قانون بیمه شخص ثالث را از بزرگترین دستاوردهای اقتصادی دولت تدبیر و امید ارزیابی کرده اند. اصلاح این قانون تا چه اندازه برای بیمه گران و بیمه گذاران مفید بوده است؟
بیمه شخص ثالث که حجم زیادی از پرتفوی صنعت بیمه را به خود اختصاص داده بود، مشکلات زیادی به همراه داشت اما خوشبختانه در سال 1395 اصلاحات لازم در این قانون اعمال و قانون جدید بیمه شخص ثالث تصویب شد. بیمه مرکزی نقش موثری در تدوین، پیگیری و تصویب قانون جدید و تلاش برای تدوین آیین‌نامه‌های مرتبط با آن در موعد قانونی مشخص شده داشت. با اجرای این قانون کسانی که در حادثه رانندگی آسیب می‌بینند، به حق و حقوق خود در کوتاه‌ترین زمان ممکن می‌رسند و مقصران حادثه نیز چنانچه عمدی در کار آنان نباشد یا از سایر قوانین و مقررات تخطی نکرده باشند، “بری الذمه” محسوب شده و تمامی تکلیف بیمه‌ای آنان بر عهده شرکت‌های بیمه خواهد بود. در واقع با اجرای این قانون، هیچ مقصر حادثه‌ای زندان نمی‌رود. در این قانون، ضمانت‌های اجرایی لازم و کافی دیده شده و بسیاری از ابهامات و خلاء‌های متعدد قانونی آن در موضوعات حقوق و تعهدات بیمه‌گر و بیمه‌گذار برطرف شده و اصلاح معیارهای تعیین حق بیمه، تأثیر سوابق رانندگی و بیمه‌ای، تسهیل شرایط در پرداخت خسارات و همچنین امکان مقابله با تقلبات بیمه‌ای، توجه به کارکرد بازدارندگی قانون و پیشگیری از تخلفات رانندگی، رفع بسیاری از موانع و نواقص موجود و تعیین تکالیف نهادها و دستگاههای ذیربط و وضع مقررات کیفری در این قانون مورد توجه قرار گرفته است. همچنین مشکل خرید الحاقیه درمقاطع ابتدایی هر سال و مسأله “تعدد دیات” نیز حل شده و در هر دو زمینه شرکتهای بیمه و یا صندوق تأمین خسارتهای بدنی مسئول جبران شدند. در تدوین آیین نامه مربوط به ماده 18 این قانون تلاش شده سوابق رانندگی و همچنین ملاحظات اجتماعی چون رایج بودن استفاده از وسیله نقلیه در تعیین ساختار تعرفه حق بیمه مدنظر قرار گیرد تا نرخ‌های حق بیمه منصفانه‌تر شود. در تدوین آیین نامه مربوط به مواد 30 و 3 این قانون نیز تلاش شده، ضمن توجه به ملاحظات فنی، ابهامات و خلاء‌های مقرراتی موجود در این خصوص تا حد امکان مرتفع و حقوق متقابل زیان دیدگان و شرکت‌های بیمه مد نظر قرار گیرد.
با توجه به این نکته که جنابعالی از چهره‌های مطرح اقتصادی کشور هستید و در دو حوزه بانک و بیمه تجارب عملی درخشانی دارید و با در نظرگرفتن تحولات اخیر در عرصه سود بانکی، تا چه اندازه سرمایه گذاری در صنعت بیمه را قابل دفاع می‌دانید؟
ببینید.همانگونه که گفته شد بدون وجود بازارهای مالی جامع و تکامل یافته نمی‌توان قدم‌های محکمی برای توسعه کشور برداشت. بازار بیمه کشورمان فضای بکری برای سرمایه گذاری خارجی و داخلی به حساب می‌آید. نگاهی به گزارش مجامع شرکت‌های بیمه نشان می‌دهد که سرمایه گذاری در این عرصه سودآوری مناسبی در پی دارد که با بزرگتر شدن کیک صنعت بیمه و راه اندازی شرکت‌های بیمه تخصصی و راه اندازی رشته‌های جدید بیمه ای ، سرمایه گذاران شرایط بهتری را هم تجربه خواهند کرد. صنعت بیمه، نقش مرکزی در اقتصاد جهانی ایفا می‌کند، شرکت‌های بیمه، مردم و شرکت‌ها را در انتقال ریسک پشتیبانی می‌کنند ضمن آنکه بیمه گران همانند سایر موسسات سرمایه گذار، سرمایه گذاران مهم بلند مدت هستند. بنابراین مجموعه ای از استانداردهای گزارشگری مالی، می‌تواند منافع سرمایه گذاران شرکت‌های بیمه را تضمین کند.
بعد ار تحریم‌ها در صنعت بیمه شاهد تحولات خوبی در عرصه روابط بین المللی برای سرمایه گذاری در شرکت‌های بیمه و تعامل با آن‌ها هستیم و این نیاز به تطبیق گزارشگری مالی بر اساس استاندارهای بین المللی را بیشتر می‌کند. البته طبیعت کسب و کار شرکت‌های بیمه موجب می‌شود بیمه گران و سرمایه گذاران در شرکت‌های بیمه در معرض بسیاری از ریسک‌ها قرار گیرند، اما با اجرای مطلوب استانداردهای مالی جهانی سلامت مالی بیمه گران تضمین می‌شود، این موضوع نیازمند انعکاس به موقع و شفاف ریسک‌های بیمه ای و تغییرات آن است تا تاثیر مناسبی بر اقتصاد جهانی بگذارد. بنابراین صورت‌های مالی شرکت‌های بیمه نیازمند انعکاس شفاف ریسک‌های بیمه ای و تغییرات آن و رویه‌های خاص حسابداری است.
در کشور ما حدود 70 درصد دارایی‌های شرکت‌های بیمه از محل تعهدات بیمه ای آنها که به عنوان ذخایر فنی محسوب میشود، تامین می‌شود. حال با توجه به اینکه سهم بازار بیمه زندگی در کشور 14 درصد بوده و ذخیره ریاضی قابل توجهی نسبت به سایر ذخایر فنی ما نیست، قاعدتا با توجه به برنامه ششم و تدابیری که اندیشیده شده سهم تعهدات و ذخایر بیمه افزایش می‌یابد و این افزایش موجب می‌شود تا سهم و وزن استاندارد خاص بیمه ای در مقایسه با استاندارد‌های عمومی بیشتر شود.
در روزهای اخیر که نهادها، ارگان‌ها و مردم درگیر مصیبت زلزله کرمانشاه بودند بیمه مرکزی ضمن کمک و همچنین ابراز همدردی با بازماندگان حادثه یک حرکت زیربنایی را هم آغاز کرد و حضرتعالی طی یادداشتی به موضوعات مهمی اشاره کردید، اگر ممکن است به موارد مهم آن اشاره کنید و ضرورت تاسیس صندوق بیمه حوادث طبیعی را یادآور شوید؟
حرف من همان است که در آن یادداشت هم مطرح کرده ام و بازخوانی آن خالی از لطف و فایده نخواهد بود. طبیعی است در روزهای اولیه حادثه همه مردم و نهادها و ارگان‌ها به امر امداد و نجات مشغول شدند و نیازهای اولیه زلزله زدگان را برآورد سازند ولی بعد از فرونشستن تلاش‌های امداد و نجات موضوع تأمین مالی خسارت‌های ناشی از زلزله موضوع اصلی و مهم کشور خواهد بود. وام بلاعوض، وام کم بهره و کمک‌های مختلف نهادها مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد اما همه اینها می‌توانست با پوشش کافی بیمه ای به موقع تأمین و پرداخت شود. حادثه زلزله کرمانشاه نه اولی است و نه آخری خواهد بود. بایدتجربه دیگر کشورهای جهان را برای کمک گرفتن از نظام بیمه ای، در دستور کار کشور قرار دهیم. در کنار مقاوم سازی ساختمان‌ها و نظارت دقیق بر ساخت وسازها برای رعایت استانداردهای ایمنی زلزله، ارائه بیمه نامه مستقل زلزله یک ضرورت است. لایحه “صندوق بیمه حوادث طبیعی” که توسط بیمه مرکزی پیشنهاد شده سال‌ها بین صنعت بیمه، دولت، مجلس و شورای نگهبان در حال رفت و برگشت است و تقریباً به نتیجه نهایی نزدیک شده و بایک هماهنگی دولت، مجلس و شواری نگهبان شکل گیری آن قابل انجام است. تأسیس این صندوق نظیر آنچه در ترکیه، ژاپن، آمریکا و چند کشورزلزله خیر دیگر انجام گرفته است انقلابی در بیمه زلزله کشورمان خواهد بود و مشارکت صنعت بیمه، دولت و مردم در ارائه پوشش بیمه ای اجباری و اختیاری را برای حوادث طبیعی فاجعه آمیز به بار خواهد آورد. در حال حاضر با توجه به وضعیت خرید بیمه اختیاری زلزله نمی‌توان انتظاری بیشتر از آنچه که وجود دارد از پوشش‌های بیمه زلزله داشت، بیش از 85 درصد واحدهای مسکونی بیمه آتش سوزی را به عنوان بیمه ای که در برگیرنده بیمه زلزله است، ندارند. تجربه نشان داده است در کشور ما اجباری کردن برخی از بیمه‌ها درتوسعه و استفاده ازآن نقش داشته است. بیمه‌های شخص ثالث، حوادث راننده، عمرکارکنان دولت، حوادث دانش آموزی و درمان از جمله مواردی است که با نوعی از اجبار همراه بوده و در کشورمان رواج یافته است و در حال حاضر بیش از 70 درصد پرتفوی بیمه‌ها را در بر می‌گیرد. در قانون تشکیل صندوق بیمه حوادث طبیعی دونوع بیمه پایه اجباری و تکمیلی اختیاری تعریف شده است که شامل حوادث زلزله، سیل، طوفان، صاعقه، سنگینی برف، رانش زمین، ریزش کوه و سونامی می‌شود. حق بیمه پایه و تعهد بیمه گر پایه - که صندوق خواهد بود - توسط شورای عالی بیمه تعیین می‌شود و سطح زیر بنای واحد‌ها تأثیری در تعهد بیمه گر و حق بیمه پایه ندارد از این رو این واحدها می‌توانند بیمه تکمیلی حوادث طبیعی را نیز از شرکت‌های بیمه بازرگانی خریداری کنند. در این قانون نحوه اخذ پوشش اتکایی از بیمه مرکزی و بازار جهانی بیمه به وضوح مشخص شده است. ناگفته پیداست که در این شرایط پرداخت خسارت حق طبیعی بیمه گذاران است و پرداخت خسارات وارده منتی بر آنان نخواهد بود.
البته این نکته را هم اضافه کنم که بلافاصله پس از وقوع زلزله به شرکت‌های بیمه اعلام کردم که تمامی خسارات در اسرع وقت و بدون تشریفات معمول به بیمه گذاران پرداخت شود که خوشبختانه شرکت‌های بیمه با حضور در محل حادثه ضمن انجام وظایف قانونی و حرفه ای خود از هیچ کمکی به بازماندگان این حادثه تلخ، فروگذار نکردند.
در سال‌های اخیر، همیشه وزرای اقتصاد وعده داده اند که عوارض بر صنعت بیمه لغو یا تعدیل شود ولی تاکنون این امر محقق نشده است. بسیاری از دست اندرکاران صنعت بیمه وضع این عوارض را غیر منطقی و کمرشکن می‌دانند و از سوی دیگر وزارت بهداشت و نیروی انتظامی که دریافت کنندگان اصلی این عوارض به شمار می‌روند گلایه هایی در خصوص روند پرداختی آن دارند. به اعتقاد شما در این خصوص باید چه راهکاری اتخاذ شود که هر سه ضلع این مثلث رضایت داشته باشند؟
بیمه گران باید بتوانند با سرعت، دقت، سهولت به صورت منصفانه تعهدات خود را به انجام برساند.در این راستا بیمه مرکزی، وزارت اقتصاد و سایر بخش‌های دولتی، مجلس و قوه قضائیه باید کمک کند تا محیط کسب و کار شرکت‌های بیمه بهبود یابد و آنها بتوانند درمحیطی آرام، تخصصی و حرفه ای آرامش و اطمینان خاطر را برای مردم به ارمغان بیاورند.
وضع عوارض نامتعارف و متعاقب آن انحراف منابع صنعت بیمه از تامین مالی خسارت‌های بیمه شدگان منطقی نیست. باید تسلط نگاه صرف اجتماعی به بیمه در نزد برخی تصمیم گیران اصلاح شود و نگاه اقتصادی و اجتماعی توأمان مدنظر باشد. در حال حاضر کل عوارض صنعت بیمه معادل 14 درصد است در حالی که سود خالص شرکت‌ها از 3درصد فراتر نمی‌رود. در خصوص شیوه‌های هزینه کرد دستگاه‌های دریافت کننده عوارض باید تاکید کنم که بیمه مرکزی در این زمینه فقط ناظر بر عملکرد این هزینه هاست و باید گزارش اقدامات را به مقامات ناظر گزارش کند. مقرر شده است که هر سه ماه یکبار گزارش در خصوص هزینه کرد این عوارض به کمیسیون اقتصادی داده شود.
وزارت بهداشت سالانه به 300 تا 330هزار مجروح رسیدگی می‌کند که 80 درصد آنها نیز در بیمارستانهای دولتی بستری شده اند. بنابراین وزارت بهداشت، قاعدتا عوارض دریافتی خود را هزینه کرده و اخیرا نیز به حوزه نظارت گزارش داده اند، اما نیروی انتظامی تاکنون گزارشی در خصوص هزینه کرد عوارض به بیمه مرکزی نداده است.
این در حالی است که مسئولان ارشد اقتصادی کشور معتقدند وضع عوارض از آغاز با هدف سرویس دهی بهتر به مصدومان حوادث و همچنین اصلاح نقاط حادثه خیز و در نهایت کاهش تلفات جاده ای صورت پذیرفت و به همین خاطر حق مسلم دولت و صنعت بیمه است که بدانند این منابع در چه مسیری هزینه می‌شوند.اگر انحرافی در هزینه‌ها مشاهده شود قطعا باید برای حذف این عوارض تدابیری اتخاذ شود.
از هر چه بگذریم سخن رسانه‌ها خوش‌تر است. کارشناسان رسانه ای شما را در لیست مسئولان ارشد رسانه ای حوزه اقتصاد قرار داده اند. چقدر نقش رسانه‌ها را در پیشبرد اهداف بیمه ای خود و همکاران تان موثر می‌دانید؟
توسعه پایدار اقتصاد کشور در گرو نقش آفرینی هر چه بیشتر رسانه هاست. این اصلا شعار نیست چرا که رسانه‌ها در هزاره سوم نقش ویژه ای در پیشبرد اهداف عالی اقصاد هر کشوری ایفا می‌کنند. سطح اعتماد اجتماعی نسبت به هم یکی از عوامل مهم در توسعه کشور است که رسانه‌ها می‌توانند با اطلاع رسانی صحیح و حرفه ای اعتماد را به جامعه برگردانند و سرمایه اجتماعی را تقویت کنند، هدف صنعت بیمه ایجاد آرامش و امنیت و کمک به رفاه مردم در هنگام حوادث است و هرچه در این حوزه بیشتر اطلاع رسانی شود، تعداد افرادی که از مزایای بیمه استفاده می‌کنند در جامعه افزایش می‌یابد. خوشبختانه تعامل صنعت بیمه و رسانه‌ها در سال‌های اخیر به بالاترین حد ممکن رسیده است و اکنون صنعت بیمه دیگر یک صنعت بی رسانه و بی صدا نیست.
-->


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

ریاض ورود ماهان ایر به عربستان را ممنوع کرد

آتش دامن 80 درصد از پوشش گیاهی جنگل‌های کهگیلویه و بویراحمد را سوزاند/ حفاظت از جنگل‌ها تنها به واسطه آگاهی ممکن است

دستگاه‌های ذیربط برای ارتقای سطح سلامت جامعه به وزارت بهداشت کمک کنند

تاثیر هدایت هوشمندانه نقدینگی در رشد اقتصادی

وزارت صنعت: مردم با کد ملی می‌توانندیک خودرو وارد کنند

بزرگترین «بسته حمایتی» وزارت صمت ابلاغ شد

انگلیس تعرفه خودروهای برقی چین را افزایش نمی‌دهد

مردم با کد ملی می‌توانند یک خودروی شخصی وارد کنند

ماده 41 قانون کار اصلاح می‌شود یا خیر؟

کاهش درآمد کانال سوئز

انتخابات نظام مهندسی کشاورزی تهران تایید نشد

حقوق تیر مستمری‌بگیران مطابق زمان‌بندی در حال پرداخت است

نسل جدید کولرهای آبی پربازده هزینه برق را کاهش می دهد

جزییات فروش ارز اربعین اعلام شد

حمایت از طرح‌های بازیافت حرارت در نیروگاه‌های مقیاس کوچک

قیمت روز ارزهای مبادله‌ای/ دلار رشد کرد

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز 1403/04/28

فیلترشکن‌ عامل کاهش سرعت دسترسی به اینترنت

‌گفت‌وگو|پیاده‌سازی نقشه راه آب در انتظار تشکیل دولت چهاردهم

زمان حراج جدید شمش طلا اعلام شد

جزئیات فروش ارز اربعین اعلام شد

روسیه برای ساخت دومین نیروگاه هسته‌ای ترکیه از رقبا پیش است

پیش بینی قیمت طلا

قیمت یورو امروز 27 خرداد 1403 در بازار

قیمت طلا در قله ماند

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.