پرداخت مقرری بیمه بیکاری به 223 هزار نفر کار و تعاون

پرداخت مقرری بیمه بیکاری به 223 هزار نفر

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - راه‌اندازی سامانه جامع روابط کار در آینده نزدیک، پرداخت مقرری بیمه بیکاری به 223 هزار نفر در کشور و حل فقر و ایجاد شغل دو رویکرد مهم دولت در بودجه 1397 از مهمترین خبرهای هفته جاری بود.

این هفته وزیر کار سفری به مازندران داشت و در این سفر از به ثمر نشستن اشتغال روستایی و تسهیلات ویژه برای روستاییان خبر داد .
ربیعی گفت: دولت پنج برنامه اشتغالزا را برای جهت‌گیری اشتغال میلیونی طراحی کرده که برنامه اول اشتغال ناشی از رشد و سرمایه‌گذاری‌ها تولیدی است. برنامه دوم اشتغال فراگیر، برنامه سوم اشتغال حمایتی توسط نهادهای کمیته امداد، بهزیستی و بنیاد مستضعفان، برنامه چهارم اشتغال روستایی و برنامه آخر سیاستهای مداخله بازار کار است.
وی افزود: در کنار اشتغال سنتی روستایی برنامه‌هایی داریم که با دادن وام برای کارهای مکمل همان منطقه، روستاییان درآمد بیشتری داشته باشند.
به گفته وزیر کار سیاست اشتغال روستایی با شعار هر روستا یک مهارت در حال اجراست و سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای استانداردهای خوشه‌ای هر روستا را مشخص و آموزشهای لازم را در این خصوص داده است.
از دیگر خبرهای این هفته بهره‌مندی 223 هزار نفر در کشور از مقرری بیمه بیکاری بود.
آنطور که مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفته، در حال حاضر 223 هزار نفر از کارگرانی که بدون میل و اراده از کار بیکار شده‌اند، از مستمری بیمه بیکاری برخوردارند .
یاوری گفت: تا سال 1381 میزان منابع و مصارف از تعادل خوبی برخوردار بود و مشکلی نداشتیم اما از آن پس با افزایش میزان مصرف دچار چالش شدیم . از سال 1393 شرایط کمی بهتر شد و با تشکیل کارگروه تخصصی بین اداره کار، تامین اجتماعی و فنی و حرفه‌ای موضوع بیمه بیکاری مورد توجه قرار گرفت .
وی افزود: در سال 93 حدود 245 میلیارد تومان، در سال 94 حدود 282 میلیارد تومان و سال گذشته 60 میلیارد تومان افزایش منابع داشتیم که این موفقیت با همکاری همه دستگاههای ذیربط و مدیریت منابع محقق شد .
به گفته مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری کار در حال حاضر 223 هزار نفر در کشور مقرری بیمه بیکاری دریافت می کنند که 53 هزار نفر آنها در استان تهران هستند.
وی از معرفی 16 هزار نفر از مقرری بگیران بیکاری به مراکز فنی و حرفه ای در نیمه اول امسال برای کسب مهارتهای فنی و حرفه ای و بازآموزی و تجدید مهارت خبر داد.
این هفته وزیر کار از حل فقر و ایجاد شغل به عنوان دو هدف عمده دولت دوازدهم در بودجه سال آینده یاد کرد.
ربیعی گفت:‌ سیاست‌گذاری دولت این است که تا پایان دولت دوازدهم این دو هدف را اجرایی کند و به همین دلیل بودجه بیشتری برای این وزارتخانه در نظر گرفته شده است.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه اشتغال افراد دهه 60 و همچنین دهه 70 و 80 دغدغه دولت است و باید برای آن چاره‌اندیشی کرد، گفت: عرضه نیروی کار از یکسو و افزایش تمایل جامعه برای دریافت کار از سوی دیگر در دولت یازدهم و دوازدهم بیشتر شده است. متولدین دهه شصت امروز به سنی رسیده‌اند که باید وارد بازار کار شوند، ولی متاسفانه کیک بازار کار کوچک شده و همه کسانی که باید سر کار می‌رفتند از اشتغال جواب نگرفتند.
به گفته ربیعی، طی سال‌های 1394 و 1395 جمعیت بیکار کشور 900 هزار نفر بیشتر شده و ما هر قدر شغل ایجاد کنیم باز هم عده‌ای بیکار می‌مانند چرا که نیروهای جدید در حال ورود به بازار کار هستند.
راه اندازی سامانه جامع روابط کار در آینده نزدیک خبر دیگری بود که از سوی معاون روابط کار وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی اعلام شد.
مشیریان، گفت: این سامانه برای برون سپاری مسئولیتهای غیرحاکمیتی این دستگاه است که تمامی فعالیتهای مربوط به معاونت روابط کار، بازرسی کار، تشکلهای کارگری، بیمه بیکاری و آموزش های مرکز تحقیقات را به طور مکانیزه دنبال می کند تا بتوان روند فعالیتها و سیاستها را به طور جامع و هدفمندتری دنبال کرد.
وی مزیت راه اندازی این سامانه را سهولت گردش کار کارگران و کاهش مراجعات حضوری آنان در ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام و اظهار کرد: با فعالیت این سامانه کارگران شاغل در صورت داشتن هرگونه شکایت از کارفرما نیازی به مراجعه به ادارات کار ندارند و از طریق این سامانه می توانند حتی در منزل خود طرح شکایت و از رفت و آمدهای غیر ضروری خودداری کنند.
به گفته مشیریان، با فعالیت این سامانه تمامی کارفرمایان موظف خواهند بود در اجرای تبصره ماده 10 قانون کار یک نسخه از قرارداد کار را در سامانه قرار دهند.
این هفته ثبت نام آزمون متقاضیان پروانه مشاوره روابط کار در راستای اجرای ماده 201 قانون کار و مواد 9و 13 قانون مدیریت خدمات کشوری آغاز شد.
این آزمون به منظور جلب مشارکت بخش خصوصی در جهت تعمیم و توسعه فرهنگ روابط کار، ایجاد ساز وکار نظام‌مند و اعمال نظارت بر مشاوران روابط کار، ایجاد وحدت رویه در ارائه مشاوره در زمینه مسائل مربوط به قانون کار و کاهش مراجعات کارگران و کارفرمایان به ادارات کار و مراجع حل اختلاف برگزار می شود.
ثبت نام به صورت اینترنتی از ساعت 10 روز دوشنبه 11 دی ماه جاری آغاز شده و تا ساعت 24 روز سه شنبه 26 دی ماه از طریق http://www.samaat.net صورت خواهد پذیرفت.
انتهای پیام


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

بزرگترین مقاومت شاخص کل بورس برای صعود در هفته اخیر

یخبندان در 15 مرکز استان/‌ بارش برف و باران ادامه دارد

ورود 8000 دستگاه اتوبوس مناسب‌سازی شده ویژه معلولان تا سال آینده

خبر خوش ایران‌خودرو برای خریداران از بورس کالا

‏عشایر کشور طلایه دار ارزش‌های انقلاب هستند/ پیگیری مشکلات عشایر با عزم قاطع مجلس و دولت

پیش‌بینی رشد 2 برابری ظرفیت تولید معدن زرشوران‌/ فروش گواهی سپرده شمش طلا از طریق بورس کالا

توافق اوپک پلاس بر سر ادامه کاهش 2 میلیون بشکه ای تولید تا پایان 2023

الزام رعایت استاندارهای روز اروپا برای خودروهای وارداتی برداشته شد

الزام رعایت استانداردهای روز اروپا برای خودروهای وارداتی برداشته شد

مهلت اخذ شناسه لوازم یدکی تا پایان سال تمدید شد

3 بندر به مقاصد صادراتی ایران در روسیه اضافه شد

اقبال مجدد سهامداران خرد به سهام‌های کوچک‌/ دلیل کاهش حجم معاملات‌ بازار سرمایه

اعضای جدید هیأت مدیره همراه اول معارفه شدند

احتمال عبور قیمت نفت از 100 دلار با اعمال سقف قیمت برای روسیه

انتقاد رئیس کمیسیون عمران از تاخیرهای چند ساعته ایرلاین‌ها / لزوم برخورد قاطعانه با شرکت‌های هواپیمایی پر تاخیر

ضرورت تجهیز خودرو به زنجیرچرخ در محورهای کوهستانی/ 7 جاده مسدود است

برنامه هفتم مسئله‌محور است/ اقتصاد و معیشت اولویت اصلی برنامه هفتم

تعداد دانش‌آموزان گرسنه در انگلیس روز‌به‌روز بیشتر می‌شود

‌آمریکا و اروپا یک قدم تا اقامه دعوی در سازمان تجارت جهانی

راه‌اندازی سامانه کروکی برخط تا یک ماه آینده/ 28 میلیون ایرانی بیمه زندگی خریدند

رویترز:‌ اوپک‌پلاس بر سر ادامه تولید فعلی نفت توافق کرد‌

7 نماد فرابورسی مجاز به تغییر دامنه نوسان شد‌

آغاز به کار گشت‌های فوریت‌های اجتماعی در پایتخت

پرداخت وام نوسازی به 39 هزار واحد در بافت فرسوده

روسیه نیمی از تجارت خارجی‌ را با ارزهایی غیر از دلار و یورو انجام می‌دهد

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.