با وجود افت شاخص بازار سهام و کم‌نوسانی قیمت سکه، تشدید نوسانات شاخص بازار ارز رقم خورد
یکه تازی دلار در بازارهای داخلی روزنامه های اقتصادی

یکه تازی دلار در بازارهای داخلی

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - یکی از روش‌های پیش‌بینی قیمت‌ها، نگاه به روند گذشته آنها است. بر این اساس در این صفحه روندهای قیمتی بازارهای مهم ایران و جهان به نمایش گذاشته شده‌اند. همچنین در متن مربوط به هر قسمت روند آتی قیمت‌ها براساس شواهد موجود پیش‌بینی شده‌اند.

دیروز شاخص کل بورس با افت 36 واحدی (04/ 0 درصدی)مواجه شد. با تداوم ریسک سیستماتیک نسبت به تصمیم ترامپ در مورد برجام، تقویت احتیاط میان معامله‌گران افت 43 درصدی ارزش معاملات نسبت به نیمه ابتدایی دی را رقم زد. بنابراین با تعطیلی بازارهای جهانی و با وجود نوسان قیمت‌های جهانی فلزات در سطوح مناسب، شناسایی سود تا حدی فشار فروش را در فلزی-معدنی‌ها رقم زد. به این ترتیب «فولاد» و «فملی» بیشترین اثر منفی را بر شاخص داشتند. اما همچنان خوش‌بینی‌ها به عوامل بنیادین مانع از افت قابل توجه این نمادها است. در شرایط احتیاطی در نمادهای بزرگ‌تر شاهد حرکت معامله‌گران به سمت کوچک‌ترها از جمله انبوه‌سازی، سیمان و ماشین‌آلات و تجهیزات بودیم. اتفاقی که رشد 8/ 0 درصدی شاخص کل هم‌وزن را رقم زد. همچنان روند قیمت‌های جهانی کالاها و گزارش‌های 9ماهه می‌تواند بر شاخص اثرگذار باشد.
آینده نگر بازار
بازار ارز
سفته‌بازی در بازار ارز
دیروز هر دلار آمریکا با رشد 28 تومانی به نرخ 4348 تومان معامله شد. هفته گذشته رشد تقاضای سفته‌بازی با چاشنی رشد تقاضای محافظه‌کارانه به دلایل غیراقتصادی روند صعودی دلار را تشدید کرد. با وجود نوسان دلار به‌صورت مقطعی بالاتر از 4400 تومان روز چهارشنبه، کاهش قابل توجه حجم معاملات و شناسایی سود دلار را از سطح مزبور بازگرداند. در ادامه فشار عرضه از سوی صرافی بانک‌ها و شناسایی سود عامل فشار بر دلار شد و روز شنبه حمایت سطح 4300 تومانی به‌صورت مقطعی شکسته شد. اما معامله‌گرانی که در زیان قرار گرفتند در ساعات پایانی اقدام به افزایش تقاضا کردند. موضوعی که روز یکشنبه نیز دلار را در میانه معاملات بالاتر از 4350 تومان قرار داد. اما چشم‌انداز کاهشی دلار با شناسایی سود و تداوم عرضه صرافی بانک‌ها فشار را بر دلار حفظ کرده است.
آینده نگر بازار
بازار سکه
کم‌واکنشی سکه به نوسانات دلار
دیروز هر سکه طرح جدید با افت هزار تومانی به قیمت یک میلیون و 465 هزار تومان معامله شد. در شرایط تعطیلی بازار طلای جهانی، نوسان طلا بالاتر از 1315 دلار تا حدی عامل حمایت از سکه شد. همچنان احتمال تسریع روند افزایش نرخ بهره آمریکا و چشم‌انداز رشد شاخص دلار فشار را بر طلا حفظ کرده است. در بازار ارز پس از تشدید نوسانات دلار در هفته اخیر، شناسایی سود میان معامله‌گران و چشم‌انداز عرضه از سوی صرافی بانک‌ها فشار را بر دلار حفظ کرده است. اما معامله‌گران با رشد تقاضای سفته‌بازی در روزهای اخیر مانع از افت دلار شدند. بنابراین با وجود اینکه سکه در هفته اخیر تا سطح یک میلیون و 508 هزار تومان رشد داشت. شرایط احتیاطی نسبت به بازارهای اثرگذار به ویژه بازار ارز کم‌واکنشی سکه را نسبت به رشد 28 تومانی دلار رقم زد.
آینده نگر بازار
بازار طلای جهانی
چهارمین هفته صعود طلا
هر اونس طلای جهانی با رشد 25/ 1 درصدی و ثبت چهارمین هفته صعودی به قیمت 8/ 1318 دلار معامله شد. اونس طلا روز چهارشنبه با افت شاخص دلار به کف 4 ماهه تا سقف 5/ 3 ماه (1325 دلار) رشد داشت. اما در ادامه رشد شاخص دلار با افت یورو (به دلیل افت نرخ تورم حوزه اروپا) و رشد بازارهای سهام آمریکا عامل فشار بر طلا شد. با وجود افت 9/ 9 درصدی شاخص دلار در سال 2017 (بیشترین افت سالانه از 2003) بخشی از این افت با فروکش هیجان بعد از انتخابات ترامپ بود. چشم‌انداز تقویت رشد اقتصادی با تصویب کاهش مالیات 5/ 1 هزار میلیارد دلاری آمریکا و احتمال تسریع روند افزایش نرخ بهره فشار را بر طلا حفظ کرده است. در نظرسنجی هفتگی کیتکو (از 20 کارشناس) 11 کارشناس روند صعودی، 5 نفر روند نزولی و 4 نفر حرکت خنثی را پیش‌بینی کردند.
آینده نگر بازار
بازار اوراق مسکن
حرکت آرام اوراق تسهیلات
دیروز اوراق تسهیلات مسکن اسفند94 (تسه9412) با افت 9/ 0درصدی به قیمت 73 هزار و 54 تومان معامله شدند. پس از رسیدن قیمت «تسه»ها تا کف 71 هزار تومانی در روزهای ابتدایی دی، حمایت کف 72هزار تومانی و رشد تدریجی تقاضا، نوسان قیمت‌ها را تا سطح 73 هزار تومانی رقم زده است. با وجود رشد تعداد معاملات مسکن (رشد 2/ 50 درصدی تعداد معاملات تهران در آذر نسبت به سال گذشته)، جذابیت وام‌ رقیب از جمله صندوق یکم بانک مسکن باعث کم‌نوسانی «تسه»ها شده است. به‌صورتی که از ابتدای مهر تا کنون شاهد نوسان «تسه»ها در بازه 72 تا 78 هزار تومانی هستیم. رحیمی انارکی، عضو هیات مدیره بانک مسکن با توجه به رشد 22 درصدی تعداد تسهیلات و رشد 55 درصدی مبلغ پرداخت تسهیلات نسبت به سال گذشته نشانه‌های قرار گرفتن مسکن در فاز پیش‌رونق را اعلام کرد.
آینده نگر بازار
بازار نفت
افت آرام نفت از سقف 3 ساله
هر بشکه نفت خام آمریکا با رشد 7/ 1 درصدی با ثبت سومین هفته صعودی به قیمت 44/ 61 دلار معامله شد. روز پنج‌شنبه قیمت WTI به 21/ 62 دلار و برنت به 27/ 68 دلار هر دو به سقف 3 ساله رسیدند. افت موجودی نفت تجاری (به میزان 42/ 7 میلیون بشکه) برای هفتمین هفته متوالی در کنار نگرانی‌ها از بازگشت ریسک برجام عامل حمایت از قیمت نفت شد. با وجود این رشد تولیدات نفت آمریکا برای دهمین هفته در 11هفته اخیر به 78/ 9 میلیون بشکه در روز، همچنان چشم‌انداز بازگشت پرشتاب تولیدات شیل را تقویت کرده است و می‌تواند مقاومت سقف 60دلاری را در مقابل نفت تقویت کند. همچنان با وجود تردیدها نسبت به پایبندی اوپک به تعهدات، اما برخی کارشناسان معتقدند به دلیل کاهش سرمایه‌گذاری‌های توسعه‌ای اعضای اوپک از جمله عراق که نزدیک ظرفیت کامل تولید می‌کند، توانایی افزایش تولیدات را ندارند.
آینده نگر بازار
گزارش روزانه بازار ارز و طلا را اینجا بخوانید


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

برگزاری همایش هوش مصنوعی و دیپلماسی‌های نوین با حمایت همراه اول

جزئیات برنامه بخش تعاون برای تامین و توزیع کالای اساسی

پیشنهاد برگزاری شورای گفتگوی دولت با بخش تعاون و صنوف

پایان موازی کاری در تدوین مقررات استاندارد/ صادرات به عراق بر اساس استاندارد عراق

سامانه مدیریت هوشمند توزیع کالاهای اساسی راه اندازی شد

تعاونی‌ها می‌توانند دست دلالان را از شبکه توزیع کوتاه کنند

رشد صنعت مثبت شد/ رحمانی: ظرفیت های خالی زیادی در بخش تولید داریم

گفتگو با رئیس اتاق تعاون|3 مشکل اصلی تولید زاییده تحریم است؟

سه اتاق برای تحقق اقتصاد مقاومتی متحد شدند

برای انتقال رایگان سهام عدالت متوفیان به وراث چه کار کنیم؟

هواشناسی ایران 1402/12/07؛ تداوم بارش برف، باران و کاهش دما/ سامانه بارشی جدید فردا وارد کشور می‌شود

محدودیت تردد در جاده چالوس و هراز/ بارش برف و باران در جاده‌های 27 استان

وزارت راه: سرمایه‌گذاران فاقد دانش حق مداخله در ساخت مسکن را ندارند

فرودگاه هاشمی‌نژاد مشهد عملیاتی است/ پروازهای فرودگاه رشت لغو شد

16 محور شریانی و غیرشریانی کشور مسدود شد/ ترافیک سنگین در آزادراه تهران-ساوه

امضای قرارداد بانک‌ها با 29 درصد متقاضیان وام ودیعه مسکن

برف‌روبی 15800 کیلومتر-باند در محورهای برف‌گیر

آغاز پیش‌فروش بلیت‌های نوروزی قطار از فردا

آقایان مسئول! با این راهکار ساده مانع اتلاف روزانه 1.2میلیون لیتر بنزین در تهران شوید!

دهمین حراج حضوری شمش طلا فردا برگزار می‌شود

‏آغاز عرضه ارز مسافرتی با شرایط جدید از امروز

قیمت روز ارزهای مبادله‌ای/ دلار چند شد؟

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز 1402/12/07

10 اسفند، آخرین فرصت برای دریافت سود سهام عدالت متوفیان در سال 1402

فرصت 8 ماهه به تولیدکنندگان شیرخشک برای پرداخت مابه‌التفاوت ارز/ اعتبار ریالی پیش‌بینی شود

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.