تردید تونس در اجرای اصلاحات اقتصادی

تردید تونس در اجرای اصلاحات

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - در سال‌های اخیر ناآرامی‌های اجتماعی در تعدادی از کشورهای عرب حوزه خلیج فارس و شمال آفریقا مشاهده شده است. درباره علل بروز این ناآرامی‌ها دیدگاه‌های مختلفی مطرح بوده است. یکی از این دلایل وضعیت نامناسب اقتصادی است.

در تونس 7 سال پس از آغاز ناآرامی‌ها، هنوز هم افق اقتصادی این کشور مبهم است. اگرچه در این کشور آفریقایی انتقال به سیستم دموکراتیک به شکل نسبتا مسالمت‌آمیز انجام شد اما شرایط نامناسب اقتصادی همچنان زمینه‌ساز تنش‌های اجتماعی و تظاهرات مردمی است. پایان سال 2010 یک دستفروش تونسی در مقابل ساختمان شهرداری یکی از شهرهای این کشور خود را به آتش کشید تا اعتراض خود را به ماموران نشان دهد. آنها یا اجناس این دستفروش را ضبط می‌کردند یا او را به دلیل فروش بدون مجوز جریمه می‌کردند. در تظاهراتی که پس از این حادثه رخ داد دستفروش یاد شده به نماد نارضایتی مردم تبدیل شد. مردمی که از در حاشیه ماندن به ستوه آمده بودند به خیابان‌ها آمدند.
پس از یک ماه تظاهرات، زین العابدین بن علی حاکم مستبد تونس به عربستان گریخت و تظاهرات در دیگر کشورهای منطقه علیه حکام خودکامه گسترش پیدا کرد. در تونس مردم از تمامی اقشار جامعه علیه فساد و رکود اقتصادی که سبب افزایش نرخ بیکاری در این کشور 10 میلیون نفری شده بود تظاهرات می‌کردند. اکنون هفت سال از آن دوران گذشته اما بهتر نشدن شرایط سبب شده مردم همچنان به تظاهرات ادامه دهند. شرایط همچنان ناخوشایند است و مردم خواستار تغییرات اساسی هستند به شکلی که شغل داشته باشند و عزت نفس‌شان حفظ شود.
در تونس فرصت‌های اقتصادی همچنان اندک است و با آنکه جامعه جهانی حرکت همراه با آرامش به سمت دموکراسی در این کشور را ستایش می‌کند اما اقتصاد تونس با بحران قریب‌الوقوع مواجه است و فساد مالی از بین نرفته است. یکی از مهم‌ترین موانع ساختاری، رکود اقتصادی است. تونس همچنان از نبود سرمایه‌گذاری و کسری بودجه رنج می‌برد. همچنین نرخ بیکاری بالا باقی مانده است. تخمین زده می‌شود که در سال گذشته میلادی این نرخ بالاتر از 15 درصد بوده است. این در حالی است که قبل از سال 2010 نرخ بیکاری 13 درصد بود.
نکته مهم این است که بسیاری از بیکاران دارای تحصیلات دانشگاهی هستند. یوسف شریف، تحلیلگر سیاسی تونس می‌گوید: «این کشور در یک دور باطل گرفتار شده است و این وضعیت زمینه‌ساز بحران‌های جدید خواهد بود. تظاهرات مردم در اعتراض به بیکاری و شرایط بد اقتصادی ادامه دارد اما تا زمانی که ناآرامی‌ها ادامه دارد دیگر کشورها تمایلی ندارند در تونس سرمایه‌گذاری کنند. در واقع بی‌ثباتی سیاسی و تداوم فساد مالی سبب شده این کشور نتواند در مسیر رونق اقتصاد حرکت کند.»
همچنین شرایط سیاسی و اقتصادی لیبی بر اقتصاد تونس تاثیر گذاشته است. لیبی بعد از اتحادیه اروپا دومین شریک تجاری بزرگ تونس است. از سال 2011 که قذافی در لیبی سرنگون شد و اوضاع این کشور نابسامان شد شرایط اقتصادی در تونس تحت تاثیر قرار گرفته. از سوی دیگر ناآرامی‌ها سبب کاهش گردشگران خارجی شده است. صندوق بین‌المللی پول سال 2016 با اعطای وام 9/ 2 میلیارد دلاری به تونس موافقت کرد اما به دلیل آنکه این کشور در اصلاح ساختارهای مالی خود ناموفق بود،پرداخت بخش دوم این بار لغو شده است.
نخست‌وزیر تونس برای سامان دادن به اوضاع، به اصلاح بودجه اقدام کرده است. در این برنامه میزان یارانه‌ها کاهش می‌یابد، سیستم بازنشستگی اصلاح می‌شود و از هزینه‌های دولت کاسته خواهد شد. اما اجرای این برنامه به احتمال زیاد به شدت پیدا کردن ناآرامی‌های اجتماعی منجر خواهد شد. تدابیر در نظر گرفته شده از سوی دولت لطماتی به طبقه متوسط و فقیر جامعه تونس وارد می‌کند و سال جاری میلادی از لحاظ اقتصادی سالی دشوار برای این کشور خواهد بود. نخست‌وزیر معتقد است افزایش نا آرامی‌ها نتیجه طبیعی اما قابل درک اجرای اصلاحات اقتصادی است. او می‌گوید: «تونس به زمان بیشتری نیازمند است. اگر این اصلاحات سال‌ها قبل آغاز شده بود اکنون شرایط اقتصادی این گونه نبود. هر چه زودتر باید این اصلاحات انجام شود.» او امیدوار است مردم تونس با درک ضرورت اجرای برنامه‌های اصلاحی درد ناشی از آن را تحمل کنند تا شرایط بهتری در آینده به وجود آید. به باور نخست‌وزیر تونس، مردم می‌توانند دیدگاه‌های خود را به شکل مسالمت‌آمیز بیان کنند و ضروری است دولت توضیحات کافی درباره مسیر پیش رو به مردم بدهد. با نمایان شدن نخستین نشانه‌های بهبود شرایط، از نارضایتی‌ها کاسته می‌شود و مردم در مسیر رو به جلو با دولت همراهی خواهند کرد. در دیگر کشورهای عرب منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا، دولت‌ها به ضرورت اجرای اصلاحات اقتصادی و برقراری گفت‌وگوی ملی پی برده‌اند به ویژه در سه سال اخیر که قیمت نفت به شدت کاهش یافته در کشورهایی که به درآمدهای نفتی وابسته بوده‌اند، شرایط اجتماعی نابسامان بوده است. برخی کشورها از جمله عربستان به دلیل در اختیار داشتن ذخایر ارزی بالا و صادرات مقادیر قابل ملاحظه نفت توانسته‌اند با شرایط سازگار شوند. البته این کشورها نیز دچار کسری بودجه عظیم بوده‌اند.
به باور کارشناسان، دولت‌ها همزمان با اجرای سیاست‌های اقتصادی صحیح و مبارزه با فساد باید کاری کنند تا صدای مردم به ویژه طبقات متوسط و ضعیف به شیوه موثر شنیده شده و نوعی گفت‌وگوی ملی در مسیر اجرای اصلاحات برقرار شود.
اون بارنل
فرانس 24


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

جزئیات برنامه بخش تعاون برای تامین و توزیع کالای اساسی

پیشنهاد برگزاری شورای گفتگوی دولت با بخش تعاون و صنوف

پایان موازی کاری در تدوین مقررات استاندارد/ صادرات به عراق بر اساس استاندارد عراق

سامانه مدیریت هوشمند توزیع کالاهای اساسی راه اندازی شد

تعاونی‌ها می‌توانند دست دلالان را از شبکه توزیع کوتاه کنند

رشد صنعت مثبت شد/ رحمانی: ظرفیت های خالی زیادی در بخش تولید داریم

گفتگو با رئیس اتاق تعاون|3 مشکل اصلی تولید زاییده تحریم است؟

سه اتاق برای تحقق اقتصاد مقاومتی متحد شدند

برای انتقال رایگان سهام عدالت متوفیان به وراث چه کار کنیم؟

هواشناسی ایران 1402/12/07؛ تداوم بارش برف، باران و کاهش دما/ سامانه بارشی جدید فردا وارد کشور می‌شود

محدودیت تردد در جاده چالوس و هراز/ بارش برف و باران در جاده‌های 27 استان

وزارت راه: سرمایه‌گذاران فاقد دانش حق مداخله در ساخت مسکن را ندارند

فرودگاه هاشمی‌نژاد مشهد عملیاتی است/ پروازهای فرودگاه رشت لغو شد

16 محور شریانی و غیرشریانی کشور مسدود شد/ ترافیک سنگین در آزادراه تهران-ساوه

امضای قرارداد بانک‌ها با 29 درصد متقاضیان وام ودیعه مسکن

برف‌روبی 15800 کیلومتر-باند در محورهای برف‌گیر

آغاز پیش‌فروش بلیت‌های نوروزی قطار از فردا

آقایان مسئول! با این راهکار ساده مانع اتلاف روزانه 1.2میلیون لیتر بنزین در تهران شوید!

دهمین حراج حضوری شمش طلا فردا برگزار می‌شود

‏آغاز عرضه ارز مسافرتی با شرایط جدید از امروز

قیمت روز ارزهای مبادله‌ای/ دلار چند شد؟

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز 1402/12/07

10 اسفند، آخرین فرصت برای دریافت سود سهام عدالت متوفیان در سال 1402

فرصت 8 ماهه به تولیدکنندگان شیرخشک برای پرداخت مابه‌التفاوت ارز/ اعتبار ریالی پیش‌بینی شود

جلسه هماهنگی برگزاری مجمع سرمایه‌گذاری سهام عدالت قزوین برگزار شد

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.