برنامه‌های ترامپ علیه فقرا اقتصادی

برنامه‌های ترامپ علیه فقرا

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - تصمیم‌هایی که دونالد ترامپ در یک سال اخیر اتخاذ کرده سبب نگرانی‌هایی در بین مردم آمریکا و نهادهای بین‌المللی شده و این احتمال پدید آمده که در سال جاری میلادی تحت تاثیر اقدامات دولت ترامپ، ناآرامی‌های اجتماعی در جامعه آمریکا شدت پیدا کند.

در دو دوره ریاست جمهوری باراک اوباما در آمریکا، قدم‌هایی برای افزایش رفاه مردم برداشته شد. تصویب قانون استفاده همگانی از خدمات بهداشتی و درمانی یکی از این قدم‌ها بود. البته در آن سال‌ها مانند قبل، نابرابری‌های اجتماعی و درآمدی جامعه آمریکا افزایش یافت و روند افزایش ثروت ثروتمندان ادامه پیدا کرد، اما طبقه متوسط و فقیر جامعه از پوشش‌های بیمه‌ای برخوردار بودند.جمهوری‌خواهان در کنگره آمریکا تلاش کرده‌اند برنامه‌هایی که در دوره ریاست جمهوری اوباما تصویب و اجرا شد را لغو کنند.نهاد ناظر سازمان ملل در حوزه فقر و حقوق بشر ماه گذشته میلادی گزارشی افشاکننده از وضعیت جامعه آمریکا منتشر کرد که در آن ترامپ و نمایندگان حزب جمهوری‌خواه در کنگره آمریکا به تلاش برای تبدیل کردن آمریکا به قهرمان نابرابری شدید متهم شده‌اند. فیلیپ آلستون گزارشگر ویژه سازمان ملل در حوزه فقر شدید و حقوق بشر در یک سفر رسمی دو هفته‌ای به مناطق مختلف آمریکا رفت و در گزارش خود به حقایق نگران‌کننده درباره جهت حرکت دولت این کشور در حوزه‌های فقرزدایی اشاره کرده است.
او نه تنها هشدار داده که قانون جدید مالیات‌ها، بر عمق و گستردگی نابرابری بین فقرا و ثروتمندان آمریکا می‌افزاید، بلکه ترامپ را به تغییر آگاهانه جامعه آمریکا برای تبدیل شدن به نابرابرترین جامعه در جهان متهم کرده است.آلستون در گزارش خود می‌نویسد: «استثنا بودن آمریکا در حوزه‌های مختلف در بسیاری از موارد قابل پذیرش بود، اما آمریکای امروز در حال حرکت به سمت استثنا بودن در حوزه‌هایی است که سبب نگرانی می‌شود. برای مثال، تاکید جمهوری‌خواهان کنگره بر محدود کردن برنامه خدمات درمانی و بهداشتی آمریکا با هدف تامین کاهش درآمدهای مالیاتی، به از دست رفتن جان تعداد زیادی از مردم این کشور منجر خواهد شد.»با اجرای قانون جدید مالیات‌ها که در آن از مالیات شرکت‌ها و اشخاص کاسته می‌شود، در 10 سال آینده 1500 میلیارد دلار بر بدهی عمومی دولت افزوده خواهد شد. جمهوری‌خواهان قصد دارند با محدود کردن برنامه‌های بهداشتی و درمانی که در دولت قبلی اجرا می‌شد بخشی از این بدهی را جبران کنند.
یافته‌های آلستون دولت ترامپ را با یک چالش بزرگ مواجه می‌کند. این اتهام به ترامپ وارد می‌شود که فعالانه به دنبال لطمه وارد کردن به میلیون‌ها آمریکایی است. ترامپ بارها از سازمان ملل انتقاد کرده و گفته است این سازمان هیچ نفعی برای آمریکا ندارد اما هنگامی که اتهام‌هایی به او و حزب جمهوری‌خواه وارد می‌شود شرایط فرق می‌کند.آلستون در دو هفته مأموریت خود با خانواده‌های کم درآمد و نیز مقامات دولتی در ایالت‌های مختلف آمریکا گفت‌وگو کرد.از پیش تعدادی از کارشناسان نسبت به افزایش نارضایتی‌ها در جامعه آمریکا هشدار داده بودند. ناآرامی‌هایی که در سال‌های اخیر به دلیل تبعیض علیه سیاهپوستان یا اقلیت‌های قومی روی داده و همچنین افزایش فقر علل اصلی ناآرامی‌های گذشته و افزایش احتمال ناآرامی‌ها در آینده هستند. ترامپ در سال جاری میلادی قصد دارد بخش‌های دیگری از برنامه‌های خود را که عموما به نفع ثروتمندان است، اجرا کند.
فیلیپ آلستون
گاردین


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

عدم توان دانشگاه‌ها برای تامین هزینه‌ها/ منظور: پیشنهادات خود تامینی دانشگاه‌ها استقبال می‌کنیم

بررسی همکاری‌های مشترک در راستای کالاهای مبادلاتی ایران و روسیه

افت سنگین بورس‌های آسیایی

خرید تضمینی سیب زمینی مازاد کشاورزان

حفاظت از سرمایه های ملی با توسعه استفاده از صنعت بازیافت

آپدیت iOS 18 برای کدام آیفون‌ها است؟

میزان دقیق پیشرفت شبکه ملی اطلاعات اعلام می‌شود

تهرانی‌ها 70گیگ در ماه اینترنت ثابت مصرف می‌کنند

وبسایت بنیاد مستضعفان هک شد

شرکت Epic Games هک شد

اطلاعیه سازمان نصر تهران درباره‌ی «تنظیمات تاریخ و ساعت تلفن‌های همراه»

طرح جایگزینی خودروها در سامانه یکپارچه تمدید شد

طرح 3 روزه سامانه یکپارچه برای جایگزینی خودروها تمدید شد

زمینه بروز 10 میلیون فرصت فساد از بین رفته است

فروش 12 خودروی وارداتی در سامانه یکپارچه آغاز شد+ جدول

پژو پارس 1403 تولید می‌شود

«شرکت دولتی پست بانک» به «بانک» تبدیل شد

پیش‌بینی‌های سازمان تجارت جهانی نادرست از آب درآمد

از بهبود شفافیت تا استقلال و اقتدار بانک مرکزی

قطع نشدن برق رمزارزها با خرید برق از بورس انرژی

اطلاعیه سپرده‌گذاری مرکزی برای وراث متوفیان سهام عدالت

مشارکت ایران در ساخت مرتفع‌ترین سد جهان

مبلغ سود سهام عدالت در اسفند ماه مشخص شد

انتخابات مظهر مشارکت مردم در کانون‌های تصمیم گیری نظام است

ستاد رصد برخط پایداری برق شعب اخذ رای تهران آغاز به کار کرد

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.