مشاور پژوهشی و برنامه ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش: خصوصی سازی در آموزش و پرورش همانند صنعت مصداق و قابلیت اجرایی ندارد گفتگو

مشاور پژوهشی و برنامه ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش:            خصوصی سازی در آموزش و پرورش همانند صنعت مصداق و قابلیت اجرایی ندارد

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - مشاور پژوهشی و برنامه ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش بیان کرد: قطعا خصوصی سازی که در صنعت وجود دارد، در مورد آموزش و پرورش مصداق پیدا نمی کند و قابلیت اجرایی ندارد.
برنامه "مناظره" رادیو گفت وگو با موضوع خصوصی سازی در نظام آموزش و پرورش ایران؛ آری یا خیر ، با حضور دکتر عبدالوحید فیاضی عضو سابق کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس و مشاور پژوهشی و برنامه ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش روانه آنتن شد.
دکتر عبدالوحید فیاضی در آغاز با بیان اینکه تعلیم و تربیت به عنوان یکی از اصلی ترین چالش های جامعه در حال توسعه تلقی می شود، اظهار داشت: بدون تردید آموزش و پرورش باید دولتی باشد و مانند بسیاری از کشورهای دیگر دنیا نباید خصوصی شود. در قانون اساسی نیز تصریح شده است که آموزش و پرورش باید توسط حاکمیت مدیریت شود و هزینه های آن نیز بر عهده دولت است.
وی ضمن اشاره به اینکه بر اساس قانون امکان توسعه مردم در آموزش و پرورش وجود دارد، عنوان داشت: بر اساس قانون تاسیس مدارس غیر دولتی که در سال 93 توسط دولت به مجلس ارائه شد، امکان توسعه آموزش و پرورش توسط مردم وجود دارد. این قانون موضوع مراکز آموزشی غیر دولتی را دنبال می کند که این مسئله جدا از خصوصی سازی مدارس است.
عضو سابق کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تصریح کرد: اساسا در گستره جمهوری اسلامی چیزی به عنوان خصوصی سازی نداریم اما در دو الی سه سال بسته های حمایتی برای واگذاری به بخش خصوصی ایجاد کردند و بسته حمایتی، آش را با جایش به بخش خصوصی واگذار می کند.
به عنوان مثال یک مدرسه که 500 دانش آموز دارد را به یک فرد یا موسسه می دهند تا مدیریت کند و پولش را از دولت بگیرند اما معلم های رسمی آموزش و پرورش بیرون بروند.
وی با بیان اینکه نباید همان نگاهی که به صنعت درباره خصوصی سازی داریم درباره آموزش و پرورش هم داشته باشیم، تصریح کرد: قطعا خصوصی سازی که در صنعت وجود دارد، در مورد آموزش و پرورش مصداق پیدا نمی کند و قابلیت اجرایی ندارد.
مشاور پژوهشی و برنامه ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش در بیان دلایل دولتی بودن آموزش و پرورش بیان داشت: در قانون اساسی اشاره شده است که آموزش و پرورش باید رایگان باشد و هم اینکه آموزش و پرورش از مراکز حاکمیتی است.
البته در سند تحول بنیادین که ملاک آموزش و پرورش است، اشاره شده برای کمک به آموزش و پرورش باید از کمک های نهادهای مردم نهاد، خیریه و نهادهای غیر رسمی در راستای افزایش کیفیت، بهره وری آموزش و حتی اجرای عدالت آموزشی استفاده کنیم.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

17 نفر برای آتش سوزی های جنگل های لرستان دستگیر می‌شوند

اقتصاد، سیاست و ما

هت‌تریک تورم داغ

10 پرسش فعالان اقتصادی از نامزدها

کروکی زمین 200 متری

راه آهن: منتظر افزایش قیمت بلیت قطار هستیم

راه آهن: 13 ماه است قیمت بلیت قطار افزایش نیافته است

پرداخت 25 هزار میلیارد تومان یارانه به ایرلاین‌های داخلی

هواشناسی ایران1403/04/03؛هشدار تشدید فعالیت سامانه بارشی

شبیه‌ساز 3 بعدی برج کنترل تمام ایرانی افتتاح شد

وزارت دفاع: آماده تجهیز فرودگاهها با سامانه‌های ایرانی هستیم

احداث 850 کیلومتر خطوط ریلی در دولت سیزدهم/ ترانزیت کود پتاس و زغال سنگ از روسیه

مشتریان دنا پلاس دستی با اولویت تابستان 1403 بخوانند

آغاز عرضه 31 خودروی وارداتی در سامانه یکپارچه + جدول

تولید بیش از 118 هزار و 338 دستگاه خودرو در گروه سایپا

400 هزار دستگاه موتورسیکلت برقی در کشور تولید می شود

نرخ تورم به 36.1 درصد کاهش یافت + جدول

آنکتاد: ایران 1.4 میلیارد دلار سرمایه خارجی در 2023 جذب کرد

خودداری نخست وزیر چین از دیدار با معاون صدراعظم آلمان

فراخوان خودروهای لوکس بنتلی در روسیه به دلیل نقص فنی

ابلاغ تصویب نامه هیات دولت مبنی بر اصلاح دستورالعمل اخیر نرخ خوراک و فرآورده‌های پالایشی/ پالایشگاه ها موظف به افشا آثار آن شدند

شرایط رایگان شدن قبوض آب اعلام شد

قرارداد احداث واحدهای آمونیاک و اوره پتروشیمی گلستان امضا شد

توجه ویژه به اصلاح شبکه فرسوده آب در دولت سیزدهم

جذب 1میلیارد و422میلیون دلار سرمایه خارجی توسط ایران در2023

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.