14 میلیون قطعه طیور آلوده به آنفلوآنزا معدوم شدند تولید و تجارت

14 میلیون قطعه طیور آلوده به آنفلوآنزا معدوم شدند

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - رئیس سازمان دامپزشکی از معدوم سازی 14 قطعه طیور در کشور که عمدتا روستایی و تخم‌گذار بودند برای جلوگیری و کنترل بیماری آنفلوآنزا خبر داد و گفت: به گونه‌ای برنامه‌ریزی که از سال آینده دیگر شاهد اپیدمی شدن این بیماری در کشور نباشیم.

علیرضا رفیعی‌پور در نشست خبری امروز اظهار کرد: بیماری آنفلوآنزای طیور که امسال رخ داد، ادامه همان سویه سال گذشته بود که تاکنون ادامه داشت و امسال 14 میلیون قطعه تلفات داشتیم. البته این تلفات در واقع معدوم‌سازی کانون‌های شناسایی شده و آلوده به این بیماری بود تا بتوانیم از گسترش طیورها جلوگیری کنیم.
وی افزود: پس از آنکه آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در زمینه تصمیم‌گیری، اطلاع‌رسانی و برنامه‌ریزی برای برخورد با آنفلوآنزای پرندگان به عنوان یکی از بیماری‌های حساس در جمعیت طیور کشور ردیف بودجه جداگانه اختصاص می‌یابد و در ستاد آنفلوآنزا که به ریاست معاون رئیس جمهور و در سطح استانی به ریاست استانداران برگزار می‌شود، تصمیم‌گیری‌های لازم اتخاذ شد و در دستور کار قرار می‌گیرد.
رئیس سازمان دامپزشکی ادامه داد: سازمان دامپزشکی به صورت مستمر و دائم همه طیور روستایی و صنعتی را رصد و پایش می‌کند و بر این اساس می‌توان اعلام کرد که در سال جاری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان که در سویه‌های گذشته آن بین انسان و طیور مشترک بود، گزارش نشده و نگرانی بابت آن فعلا وجود ندارد اما در سال جاری این بیماری دقیقا مانند سال گذشته از 15 استان کشور تلفات زیادی گرفت و امیدواریم بتوانیم از طریق صندوق بیمه و ردیف‌های اعتباری اختصاص یافته خسارت مرغداران را جبران کنیم، چرا که در سال گذشته 100 میلیارد تومان ردیف بودجه به این سازمان برای مدیریت بیماری اختصاص پیدا کرد که 35 درصد آن به پرداخت غرامت به تولیدکنندگان اختصاص خواهد یافت و تاکنون 50 میلیارد تومان آن را از طریق اسناد خزانه و خط اعتباری نقدی از سوی سازمان برنامه و بودجه دریافت کرده‌ایم.
رفیعی‌پور ضمن ابراز نگرانی از شیوع سویه جدید بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در کشور گفت: گرچه در سال جاری 14 میلیون قطعه طیور تخم‌گذار روستایی معدوم شد اما تقریبا 10 میلیون قطعه پالت جایگزین قطعه‌های معدوم شده، شد. اما اگر با افزایش قیمت تخم‌مرغ مواجه شدیم به دلیل این بود که از جایگزینی تا تولید تخم‌مرغ و عرضه به بازار 20 هفته طول می‌کشد.
وی گفت:‌ از آنجا که نظارت بر تولید، توزیع، عرضه و نگهداری محصولات خام دامی بر عهده سازمان دامپزشکی است، این امر وظیفه ما را دو چندان کرده و نیاز به نظارت مستقیم دارد.
رئیس سازمان دامپزشکی به بروز بیماری‌هایی همچون VHS و بیماری لکه سفید میگو طی چند سال گذشته اشاره کرد که درگیری مزارع پرورش میگو و ماهی و خسارات زیادی در پی داشت و افزود: طی سال‌های گذشته 332 کانون بیماری ماهی قزل‌آلا وجود داشت که این رقم در سال 95 به 84 کانون کاهش یافته است.
رفیعی‌پور تاکید کرد: اولویت وزارت جهاد کشاورزی توجه ویژه به مقوله اقتصاد مقاومتی و تولید است و اگر نظارت‌های بهداشتی در حوزه تولید به طور صد در صد اجرا نشود، این صنعت با گرفتاری‌ زیادی روبرو خواهد شد.
وی پایش‌های مستمر و تجهیز آزمایشگاه‌ها را از جمله مواردی عنوان کرد که می‌تواند به سلامت تولید در حوزه دامی کمک شایانی کند و ادامه داد: از آنجا که به دنبال صادرات و پرورش ماهی قزل‌آلا هستیم، بیماری VHS لطمه‌های فراوانی را به تولید ماهی قزل‌آلا در کشور زد و در پی آن شیوع بیماری لکه سفید (WHITE SPOT) میگو در مزارع سبب شد که میزان پرورش میگو در کشور از چند ده هزار تن به 5000 تن برسد که رخداد ناگواری بود. اما با اقدامات بهداشتی سازمان دامپزشکی این بیماری تحت کنترل قرار گرفت.
رئیس سازمان دامپزشکی اظهار کرد: به دنبال آن هستیم تا هم تولید کننده و هم مصرف کننده بتوانند محصولاتی را استفاه کنند که کمترین میزان آنتی‌بیوتیک در پرورش دام استفاده شود، چرا که مقاومت دارویی و آنتی‌بیوتیک در دام‌های پرورشی امروزه یکی از معضلات دنیاست و دامپزشکی در این حوزه در حال فعالیت است.
تولید 90 درصد داروی دامی در کشور
رفیعی پور اعلام کرد: حدود 90 درصد از داروهای مصرفی دامی در داخل کشور تولید می‌شود که تولید واکسن طیور 30 تا 45 درصد و واکسن دامی تا 90 درصد در داخل کشور انجام می‌شود.
وی در باره قرنطینه دام و محصولات دامی نیز گفت: از آنجا که مراجعه کننده زیادی در این حوزه داریم، صدور مجوز بهداشتی برای واردات دام را در کمتر از 3 روز انجام می‌دهیم و در شرایط اضطراری مانند اکنون که نیاز به واردات تخم مرغ وجود دارد این امر تسریع می‌شود.
رفیعی‌پور همچنین به توجه ویژه برای دریافت محصولات سالم و اعطای گواهینامه صادراتی اشاره کرد و گفت:‌ تا به امروز 165 کد IR صادراتی 103 مورد کد EC (گواهینامه اتحادیه اروپا) و 120 مورد پروانه خام دامی و 200 مورد پروانه خوراک دام صادر شده است.
رئیس سازمان دامپزشکی در پاسخ به سوالی مبنی بر اسنکه چرا سال گذشته با شیوع تب برفکی در تامین واکسن آن با مشکل مواجه شدید، عنوان کرد: نیمی از واکسن‌های مورد نیاز توسط مؤسسه رازی در داخل تولید اما برای تامین بقیه نیاز باید واردات انجام می‌دایم که بودجه لازم را در اختیار نداشتیم و در نتیجه واکسن بهادار وارد کردیم که شرایط را کمی سخت کرد و مجبور شدیم در برخی نقاط به ازای توزیع واکسن از دامدار پول دریافت کنیم و برخی دستگاه‌ها از جمله استانداری‌ها در کشور بودجه‌ای را به این مسئله اختصاص دادند.
به گفته وی، ‌امسال فاز پائیزه واکسیناسیون تب برفکی دام سنگین در کشور رایگان انجام شد و امیدواریم این روند ادامه یابد، چرا که سبب بروز بیماری شده است.
رفیعی پور با اشاره به کاهش بیماری‌های دامی در کشور اظهار کرد:‌ تعداد کانون‌های بیماری در سال 95 حدود 7994 مورد بوده که امسال به 6540 کانون یعنی کاهش 18درصدی داشته است که عمده کاهش هم در بیماری تب برفکی بود.
رئیس سازمان دامپزشکی به بودجه سازمان دامپزشکی هم اشاره کرد و گفت: بودجه‌ای که برای سال 97 پیش بینی شده ردیف استانی و ملی به طور کل 882 میلیارد تومان است که در کنار آن به طور جداگانه 100 میلیارد تومان نیز برای پیشگیری بیماری‌های دامی در سال 97 دیده شده است که از این رقم 35 درصد به خرید واکسن اختصاص خواهد افتاد که اتفاق مبارکی است.
انتهای پیام


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

آغاز کمپین جدید رومینگ همراه اول؛ برای خبرنگاران و مسافران عراق و امارات

جهش خودروسازان در آبان ماه 1401

دستور وزیر اقتصاد برای تغییر روند تسهیل شرایط صدور مجوزهای کسب و کار/ خاندوزی: رویه فعلی اعتماد زداست

صدای مطالبه گر بازنشستگان در دولت و مجلس خواهیم بود

جزیره‌های فوتبال ظرفیت گسترش به کل شهر تهران را دارد

سامانه کالابرگ الکترونیکی آماده شد/ یارانه 300هزارتومانی حذف خواهد شد؟

سرمایه گذاری مشترک ایران و امارات در پروژه های امنیت غذایی

تنها 30درصد از اعتبارات سازمان حفاظت محیط زیست تخصیص پیدا کرده است/به ازای 7 هزار هکتار اراضی یک محیط بان وجود دارد

10 ماده برای فریلنسرهای دیجیتال

تامین مواد اولیه؛ چالش اصلی صنعت رنگ

فرهنگ بسیج محدود به تاریخ، جغرافی و یا حوزه های فعالیتی خاص نیست

پیام مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی به مناسبت روز نیروی دریایی

جزئیات پانزدهمین شنبه امید و افتخار شهردارى تهران

معجزه شخصیت

نفوذ سامانه بارشی از فردا/ارتفاعات سفید پوش می‌شوند/کاهش 4 تا 7 درجه‌ای دما

بن بست توسعه صنعتی در ایران

هشدار دامپزشکی: تمام مزارع مرغ گوشتی و تخمگذار علیه آنفلوآنزا واکسینه شوند

5 تصمیم مرکز تتا برای تسهیل اعطای اینماد به لندتک‌ها

غنا استفاده از دلار را در تجارت نفت خود کاهش می‌دهد

سقف فروش ارز توافقی اسکناس برای دارندگان کارت بازرگانی افزایش یافت

تحلیل ادعای 10 استاد دانشگاه درباره سد چمشیر/ کیفیت رودخانه شور زهره متحول می‌شود

بررسی وضعیت اجرای امضای الکترونیک پزشکان/ قرائت گزارش نظارتی در مورد استنکاف دستگاه ها از اجرای سلامت الکترونیک در صحن علنی

واریز بیش از 49 هزار میلیارد تومان سود مجامع از طریق سجام

کاهش 70 درصدی بارندگی در تهران نسبت به سال گذشته / کاهش ١٦ درصدی بارش ها در کشور

سقف فروش ارز به دارندگان کارت بازرگانی 3 برابر شد

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.