دلایل غیراقتصادی روند صعودی دلار طلا و ارز

دلایل غیراقتصادی روند صعودی دلار

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - دیروز هر دلار آمریکا با رشد 28 تومانی به نرخ 4348 تومان معامله شد. هفته گذشته رشد تقاضای سفته‌بازی با چاشنی رشد تقاضای محافظه‌کارانه به دلایل غیراقتصادی روند صعودی دلار را تشدید کرد.

به گزارش فصل اقتصاد،با وجود نوسان دلار به‌صورت مقطعی بالاتر از 4400 تومان روز چهارشنبه، کاهش قابل توجه حجم معاملات و شناسایی سود دلار را از سطح مزبور بازگرداند. در ادامه فشار عرضه از سوی صرافی بانک‌ها و شناسایی سود عامل فشار بر دلار شد و روز شنبه حمایت سطح 4300 تومانی به‌صورت مقطعی شکسته شد. اما معامله‌گرانی که در زیان قرار گرفتند در ساعات پایانی اقدام به افزایش تقاضا کردند. موضوعی که روز یکشنبه نیز دلار را در میانه معاملات بالاتر از 4350 تومان قرار داد. اما چشم‌انداز کاهشی دلار با شناسایی سود و تداوم عرضه صرافی بانک‌ها فشار را بر دلار حفظ کرده است.
کم‌واکنشی سکه به نوسانات دلار
دیروز هر سکه طرح جدید با افت هزار تومانی به قیمت یک میلیون و 465 هزار تومان معامله شد. در شرایط تعطیلی بازار طلای جهانی، نوسان طلا بالاتر از 1315 دلار تا حدی عامل حمایت از سکه شد. همچنان احتمال تسریع روند افزایش نرخ بهره آمریکا و چشم‌انداز رشد شاخص دلار فشار را بر طلا حفظ کرده است. در بازار ارز پس از تشدید نوسانات دلار در هفته اخیر، شناسایی سود میان معامله‌گران و چشم‌انداز عرضه از سوی صرافی بانک‌ها فشار را بر دلار حفظ کرده است. اما معامله‌گران با رشد تقاضای سفته‌بازی در روزهای اخیر مانع از افت دلار شدند. بنابراین با وجود اینکه سکه در هفته اخیر تا سطح یک میلیون و 508 هزار تومان رشد داشت. شرایط احتیاطی نسبت به بازارهای اثرگذار به ویژه بازار ارز کم‌واکنشی سکه را نسبت به رشد 28 تومانی دلار رقم زد.
چهارمین هفته صعود طلا
هر اونس طلا ی جهانی با رشد 25/ 1 درصدی و ثبت چهارمین هفته صعودی به قیمت 8/ 1318 دلار معامله شد. اونس طلا روز چهارشنبه با افت شاخص دلار به کف 4 ماهه تا سقف 5/ 3 ماه (1325 دلار) رشد داشت. اما در ادامه رشد شاخص دلار با افت یورو (به دلیل افت نرخ تورم حوزه اروپا) و رشد بازارهای سهام آمریکا عامل فشار بر طلا شد. با وجود افت 9/ 9 درصدی شاخص دلار در سال 2017 (بیشترین افت سالانه از 2003) بخشی از این افت با فروکش هیجان بعد از انتخابات ترامپ بود. چشم‌انداز تقویت رشد اقتصادی با تصویب کاهش مالیات 5/ 1 هزار میلیارد دلاری آمریکا و احتمال تسریع روند افزایش نرخ بهره فشار را بر طلا حفظ کرده است. در نظرسنجی هفتگی کیتکو (از 20 کارشناس) 11 کارشناس روند صعودی، 5 نفر روند نزولی و 4 نفر حرکت خنثی را پیش‌بینی کردند.
حرکت آرام اوراق تسهیلات
دیروز اوراق تسهیلات مسکن اسفند94 (تسه9412) با افت 9/ 0درصدی به قیمت 73 هزار و 54 تومان معامله شدند. پس از رسیدن قیمت «تسه»ها تا کف 71 هزار تومانی در روزهای ابتدایی دی، حمایت کف 72هزار تومانی و رشد تدریجی تقاضا، نوسان قیمت‌ها را تا سطح 73 هزار تومانی رقم زده است. با وجود رشد تعداد معاملات مسکن (رشد 2/ 50 درصدی تعداد معاملات تهران در آذر نسبت به سال گذشته)، جذابیت وام‌ رقیب از جمله صندوق یکم بانک مسکن باعث کم‌نوسانی «تسه»ها شده است. به‌صورتی که از ابتدای مهر تا کنون شاهد نوسان «تسه»ها در بازه 72 تا 78 هزار تومانی هستیم. رحیمی انارکی، عضو هیات مدیره بانک مسکن با توجه به رشد 22 درصدی تعداد تسهیلات و رشد 55 درصدی مبلغ پرداخت تسهیلات نسبت به سال گذشته نشانه‌های قرار گرفتن مسکن در فاز پیش‌رونق را اعلام کرد.
فضای احتیاط در بورس
دیروز شاخص کل بورس با افت 36 واحدی (04/ 0 درصدی)مواجه شد. با تداوم ریسک سیستماتیک نسبت به تصمیم ترامپ در مورد برجام، تقویت احتیاط میان معامله‌گران افت 43 درصدی ارزش معاملات نسبت به نیمه ابتدایی دی را رقم زد. بنابراین با تعطیلی بازارهای جهانی و با وجود نوسان قیمت‌های جهانی فلزات در سطوح مناسب، شناسایی سود تا حدی فشار فروش را در فلزی-معدنی‌ها رقم زد. به این ترتیب «فولاد» و «فملی» بیشترین اثر منفی را بر شاخص داشتند. اما همچنان خوش‌بینی‌ها به عوامل بنیادین مانع از افت قابل توجه این نمادها است. در شرایط احتیاطی در نمادهای بزرگ‌تر شاهد حرکت معامله‌گران به سمت کوچک‌ترها از جمله انبوه‌سازی، سیمان و ماشین‌آلات و تجهیزات بودیم. اتفاقی که رشد 8/ 0 درصدی شاخص کل هم‌وزن را رقم زد. همچنان روند قیمت‌های جهانی کالاها و گزارش‌های 9ماهه می‌تواند بر شاخص اثرگذار باشد.
افت آرام نفت از سقف 3 ساله
به نوشته دنیای اقتصاد،هر بشکه نفت خام آمریکا با رشد 7/ 1 درصدی با ثبت سومین هفته صعودی به قیمت 44/ 61 دلار معامله شد. روز پنج‌شنبه قیمت WTI به 21/ 62 دلار و برنت به 27/ 68 دلار هر دو به سقف 3 ساله رسیدند. افت موجودی نفت تجاری (به میزان 42/ 7 میلیون بشکه) برای هفتمین هفته متوالی در کنار نگرانی‌ها از بازگشت ریسک برجام عامل حمایت از قیمت نفت شد. با وجود این رشد تولیدات نفت آمریکا برای دهمین هفته در 11هفته اخیر به 78/ 9 میلیون بشکه در روز، همچنان چشم‌انداز بازگشت پرشتاب تولیدات شیل را تقویت کرده است و می‌تواند مقاومت سقف 60دلاری را در مقابل نفت تقویت کند. همچنان با وجود تردیدها نسبت به پایبندی اوپک به تعهدات، اما برخی کارشناسان معتقدند به دلیل کاهش سرمایه‌گذاری‌های توسعه‌ای اعضای اوپک از جمله عراق که نزدیک ظرفیت کامل تولید می‌کند، توانایی افزایش تولیدات را ندارند.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

عقب نشینی بانک‌های اماراتی از تعامل با روسیه از ترس تحریم‌ها

قیمت جهانی طلا امروز 1402/12/02

بزرگ‌ترین شرکت تولیدکننده نفت ایران با دانش‌بنیان‌ها 2 تفاهم‌نامه امضا کرد

شرکت ملی نفت باید تجاری اداره شود/ برای پاسخگویی، لازم است تا اختیارات کافی داشته باشیم

جهش اقتصادی بدون جهش در صنایع نفت و گاز ممکن نیست/ دولت سیزدهم منتظر برجام نماند

تولید روزانه 4.5 میلیون بشکه نفت خام و میعانات ایران در ماه نخست 2024

محدودیت‌های حقوقی مانع تحقق رشد اقتصادی در صنعت نفت است

لزوم حمایت حقوقی مؤثر دولت از مدیران شرکت‌های نفتی

اختصاصی تسنیم/ رشد اقتصادی پاییز 5.1 درصد شد؛ نفت و گاز در صدر

بلیت پروازهای ایران ایر یک ریال بیشتر از مصوب نیست

استفاده از فیلترشکن ممنوع شد؟

موفقیت کانادا در کاهش تورم

سقوط قیمت دلار جهانی

سقوط 80 درصدی سرمایه‌گذاری خارجی در دومین اقتصاد بزرگ جهان

بار هوش مصنوعی توسط 5G سبک‌تر می‌شود!

انتشار اوراق سپرده 30 درصدی باید ادامه یابد/ باید جلوی تشدید ناترازی نظام بانکی گرفته شود

رونمایی از کارتخوان های بومی با قابلیت های جدید در جایگاه ها

ناکامی بیت‌کوین

راه رسیدن به سرمایه

کاش این خبر نادرست باشد

بن‌بست «خصوصی‌سازی»

10 میلیون موتورسیکلت و 2 میلیون خودرو بیمه شخص ثالث ندارند

محنت‌کده‌ای به نام شهر

آمادگی ایران برای اجرای پروژه‌های مشترک با سازمان همکاری شانگهای

تهدید اکسون برای خارج کردن میلیاردها دلار سرمایه از اروپا

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.