پیش‌بینی رشد 3.7 درصدی جهانی برای سال 2018 اقتصاد کلان

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - بررسی‌ها نشان می‌دهد که روند افزایش رشد اقتصادی در سال 2018 نیز ادامه داشته باشد و به طور میانگین جهان سال 2018 رشد 3.7 درصدی را تجربه کند.

به گزارش معاونت امور اقتصادی وزارت اقتصاد در خلاصه گزارش «بولتن فصلی تحولات اقتصاد جهانی و محیط پیرامونی ایران؛ سه ماهه سوم سال 2017 میلادی»، آورده است :
رشد اقتصادی جهان در سال 2017 میلادی متاثر از بهبود نسبی در سرمایه‌گذاری، تجارت و تولید صنعتی، در کنار تقویت کسب و کار و افزایش اعتماد مصرف‌کنندگان بیشتر از پیش‌بینی‌های قبلی برآورد می‌شود .
بر این اساس، اقتصاد جهانی در سال 2017 میلادی با 0.4 واحد درصد افزایش نسبت به سال 2016 میلادی معادل 3.6 درصد رشد خواهد داشت. همچنین، رشد اقتصاد جهانی برای سال 2018 میلادی 3.7 درصد پیش‌بینی شده است. برآیند ریسک‌های مربوط به رشد اقتصاد جهانی در کوتاه‌مدت در حالت تعادلی قرار دارند ولی در افق میان‌مدت ریسک‌های کاهشی قویتر هستند .
در واقع، افزایش سطح اعتماد و شرایط مطلوب بازار می‌تواند به رشد بیشتر در کوتاه‌مدت منتهی شود . از سوی دیگر، تنگناهای مالی و افزایش نااطمینانی نسبت به سیاست‌های اقتصادی ریسک‌های میان‌مدتی هستند که می‌توانند رشد اقتصادی را کاهش دهند .
به رغم بهبود چشم‌انداز رشد اقتصادی در مقیاس جهانی، همگنی در بهبود رشد اقتصادی وجود ندارد و رشد اقتصادی در بسیاری از کشورها ضعیف باقی مانده است. اقتصادهای پیشرفته عملکرد قابل قبولی داشته و از لحاظ رشد اقتصادی چشم‌انداز مثبت دارند .
انتظار می‌رود رشد اقتصادی کشورهای توسعه یافته در سال 2017 میلادی با افزایش همراه باشد. اقتصادهای نوظهور و درحال توسعه نیز در مجموع با افزایش نرخ رشد روبرو خواهند شد و رشد اقتصادی کشورهای درحال‌توسعه و در حال گذار آسیایی، از همه مناطق جهان بیشتر خواهد بود. اما مناطقی نظیر خاورمیانه و شمال آفریقا کاهش در رشد اقتصادی را تجربه خواهند کرد .
تجارت جهانی در فصل سوم سال 2017 میلادی، با سریع‌ترین نرخ رشد سالانه در 6 سال گذشته به رشد خود ادامه داد. بهبود فعلی عملکرد تجارت جهانی به مدد رشد اقتصادی بیش از انتظار در بسیاری از اقتصادهای درحال توسعه و توسعه یافته، تثبیت قیمت‌های جهانی کالا و بهبود کلی اطمینان تجاری محقق شده است .
در واقع، بهبود اخیر تجارت جهانی مرهون اقتصادهای نوظهور آسیایی بوده است؛ به‌طوریکه در نیمه اول سال 2017 میلادی، در حدود 70 درصد از رشد تقاضای واردات جهانی به این کشورها اختصاص یافت. بخش عمده‌ای از افزایش در حجم تجارت، ناشی از افزایش تقاضای واردات چین بود که دلیل آن تقویت سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌ها و ساخت و ساز در این کشور بوده است .
در فصل سوم 2017 میلادی قیمت عمده‌ی کالاها افزایش یافت. میانگین قیمت نفت به دلیل افزایش تقاضا و کاهش ذخایر به 50.2 دلار به ازای هر بشکه افزایش یافت. بهای فلزات گران‌بها نیز به دلیل تقاضای سرمایه‌گذاری ناشی از افت شاخص دلار تقویت شد. شاخص قیمت فلزات اساسی به دلیل افزایش تقاضا در چین 10 درصد رشد کرد. در همین حال، قیمت محصولات کشاورزی به دلیل شرایط آب‌وهوایی مناسب با افت مواجه شد .
در سه ماهه دوم سال 2017 میلادی رشد اقتصادی مناسب در برخی کشورهای حوزه یورو، کاهش بیکاری و تورم رو به رشد در برخی از این مناطق از یک سو و افزایش کمتر از انتظار تورم و کاهش مجوزهای ساخت و موقعیت‌های شغلی باز در آمریکا از سوی دیگر موجب تضعیف ارزش دلار در برابر یورو در ماه‌های جولای و آگوست گردید .
انتهای پیام


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

جهش خودروسازان در آبان ماه 1401

دستور وزیر اقتصاد برای تغییر روند تسهیل شرایط صدور مجوزهای کسب و کار/ خاندوزی: رویه فعلی اعتماد زداست

صدای مطالبه گر بازنشستگان در دولت و مجلس خواهیم بود

جزیره‌های فوتبال ظرفیت گسترش به کل شهر تهران را دارد

سامانه کالابرگ الکترونیکی آماده شد/ یارانه 300هزارتومانی حذف خواهد شد؟

سرمایه گذاری مشترک ایران و امارات در پروژه های امنیت غذایی

تنها 30درصد از اعتبارات سازمان حفاظت محیط زیست تخصیص پیدا کرده است/به ازای 7 هزار هکتار اراضی یک محیط بان وجود دارد

10 ماده برای فریلنسرهای دیجیتال

تامین مواد اولیه؛ چالش اصلی صنعت رنگ

فرهنگ بسیج محدود به تاریخ، جغرافی و یا حوزه های فعالیتی خاص نیست

پیام مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی به مناسبت روز نیروی دریایی

جزئیات پانزدهمین شنبه امید و افتخار شهردارى تهران

معجزه شخصیت

نفوذ سامانه بارشی از فردا/ارتفاعات سفید پوش می‌شوند/کاهش 4 تا 7 درجه‌ای دما

بن بست توسعه صنعتی در ایران

هشدار دامپزشکی: تمام مزارع مرغ گوشتی و تخمگذار علیه آنفلوآنزا واکسینه شوند

5 تصمیم مرکز تتا برای تسهیل اعطای اینماد به لندتک‌ها

غنا استفاده از دلار را در تجارت نفت خود کاهش می‌دهد

سقف فروش ارز توافقی اسکناس برای دارندگان کارت بازرگانی افزایش یافت

تحلیل ادعای 10 استاد دانشگاه درباره سد چمشیر/ کیفیت رودخانه شور زهره متحول می‌شود

بررسی وضعیت اجرای امضای الکترونیک پزشکان/ قرائت گزارش نظارتی در مورد استنکاف دستگاه ها از اجرای سلامت الکترونیک در صحن علنی

واریز بیش از 49 هزار میلیارد تومان سود مجامع از طریق سجام

کاهش 70 درصدی بارندگی در تهران نسبت به سال گذشته / کاهش ١٦ درصدی بارش ها در کشور

سقف فروش ارز به دارندگان کارت بازرگانی 3 برابر شد

کدام کشور بیشترین کالای ایرانی را می‌خرد؟

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.