تجلیل از 153 بهره بردار برتر در سی و دومین دوره انتخاب نمونه‌های ملی کشاورزی کشاورزی

تجلیل از 153 بهره بردار برتر در سی و دومین دوره انتخاب نمونه‌های ملی کشاورزی

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - 153 بهره بردار برتر در سی و دومین دوره انتخاب و معرفی نمونه‌های ملی بخش کشاورزی و با حضور مسولان ارشد کشور در تهران تجلیل می‌شوند.

به گزارش فصل اقتصاد به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی امروز شنبه در یک نشست مطبوعاتی با اعلام این خبر گفت: امسال 1336 پرونده داوطلب شرکت در سی و دومین دوره انتخاب و معرفی نمونه‌های ملی بخش کشاورزی تشکیل شد که از این تعداد 153 نفر با توجه به شاخص‌ها و معیارهای مورد نظر، انتخاب شدند.
دکتر اسکندر زند با بیان این که امسال رشته‌های جدید در انتخاب نمونه‌ها داشتیم، اظهار داشت: در حوزه آب و خاک 16 رشته جدید، دام و طیور و شیلات 13 رشته، منابع طبیعی و آبخیز داری 5 رشته ، زراعت 10 رشته، بیمه و ذکات 2 رشته و ترویج 3 رشته جدید برای انتخاب نمونه‌های کشاورزی ایجاد شده است.
وی افزود: 75 درصد نمونه‌های کشاورزی تحصیلات دیپلم به بالا، 25 درصد دارای تحصیلات ابتدایی و راهنمایی و 6 درصد تحصیلات دکتری دارند.
زند ادامه داد: 50 درصد نمونه‌های کشاورزی امسال بالای 50 سال و 35 درصد زیر 40 سال سن دارند.
وی با اشاره به عملکرد تولید تعدادی از کشاورزان منتخب امسال گفت: عملکرد تولید گندمکار نمونه امسال در اراضی آبی 13 تن در هکتار می‌باشد و این در حالی است که متوسط عملکرد تولید کشوری 3.5 تن در هکتار است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی همچنین افزود: جوکار نمونه از ارقام داخلی بهمن و سرارود حدود 8 تن و 800 کیلو گرم در هکتار، برنجکار نمونه از رقم شیرودی نزدیک به 11 تن و کلزا کار نمونه 6 تن و 300 کیلوگرم در هکتارمحصول تولید کرده اند.
وی تصریح کرد: باغدار نمونه در تولید سیب درختی عملکرد 168 تنی در هکتار داشته که 10 برابر متوسط عملکرد داخلی می‌باشد.
زند در مورد محصولات ارگانیک نیز اظهار داشت: امسال تولید کننده سیب زمینی ارگانیک با عملکرد 30 تن در هکتار به عنوان نمونه انتخاب و معرفی خواهد شد.
وی با اشاره به شاخص‌های انتخاب و معرفی کشاورزان برتر در سال جاری گفت: ما در حوزه‌های مختلف شاخص‌ها و معیارهای ارزیابی را مشخص کرده ایم که مهمترین آنها شامل رعایت اصول فنی و مصرف بهینه نهاده‌ها در فرایند تولید، رعایت اصل بهره وری از منابع پایه ،مصرف بهینه انرژی ،رعایت جنبه‌های زیست محیطی و کمیت و کیفیت محصول می‌باشد.
دکتر زند، کاهش ضایعات، توجه به ارزش افزوده، رعایت استانداردهای تولید و مشارکت در انتقال دانش به سایر کشاورزان را از دیگر شاخص‌های انتخاب و معرفی کشاورزان برتر عنوان کرد.
وی در پاسخ به پرسش خبرنگار ما در مورد زنان نمونه کشاورزی و نمونه‌های مربوط به نظام‌های بهره برداری تصریح کرد:کشاورزان زن نمونه در حوزه دام و پرواربندی، تسهیلگری و کارآفرینی،مشاغل نوغانداری نیز انتخاب شده اند.
رییس سازمان تحقیقات،آموزش و ترویج کشاورزی ادامه داد: در قالب نظام‌های بهره داری و تعاونی‌های روستایی و کشاورزی، در حوزه ترویج و تشکل‌ها اقدام به تعیین نمونه کرده ایم و در زمینه مروج نمونه در پهنه‌ها نیز دو زن نمونه انتخاب شده اند.
وی در مورد تعداد نمونه‌های کشاورزی در زیر بخش‌های مختلف اذعان داشت: در حوزه زراعت 20 نفر، باغبانی 27 نفر، دام و عشایر 19 نفر، شیلات 7 نفر، آب و خاک و صنایع 28 نفر، ترویج 13 نفر، تشکها 10 نفر، منابع طبیعی و آبخیزداری 15 نفر و امور اراضی و مابقی 3 نفر کشاورز برتر انتخاب شده اند که روز دوشنبه 11 دیماه طی مراسمی معرفی خواهند شد.
دکتر زند افزود: در کل در 57 رشته زراعت و باغبانی، 26 رشته دام و طیور و آبزیان، 28 رشته آب و خاک و صنایع، 26 رشته ترویج و 15 رشته منابع طبیعی از نمونه‌های کشاورزی تجلیل می‌شوند.
وی با بیان این که 260 کانون اصلی یادگیری در مزارع کشاورزان نمونه ایجاد شده است، تصریح کرد: کانون‌های یادگیری با هدف انتقال دانش و تجربیات کشاورزان خبره ایجاد شده و سایر کشاورزان به صورت اقماری از این کانون‌ها بازدید می‌کنند و ایجاد این کانون‌ها در انتخاب نمونه‌های کشاورزی موثر است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی در عین حال افزود: 1700 سایت الگویی نیز تحت نظارت کشاورزان برتر است.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

تهدید اتحادیه اروپا برای ممنوعیت توییتر

روند افزایش قیمت نفت معکوس شد

روددره فرحزاد به سرانه گردشگری تهران اضافه می‌شود

زاکانی خطاب به ملی‌پوشان: فدای غیرت‌تان، به میهن خوش آمدید

تهران نفس کشید

هواشناسی ایران 1401/09/09؛ پیش‌بینی بارش باران و برف 5روزه در کشور

کاهش 19.4 درصدی نرخ تورم متوسط دوازده ماهه/ جزئیات برنامه بانک مرکزی برای ثبات قیمت دلار

کاهش هیجان قیمت‌های بازار آزاد خودرو، با استمرار عرضه‌ها در بورس

شرایط پلاک گذاری کامیون و کشنده های وارداتی تعیین شد

بررسی عملکرد نظام بانکی در سال اول اجرای قانون جهش تولید مسکن/ جریمه مالیاتی در انتظار بانک‌های متخلف

3 محور تفاهمات ایران و ترکمنستان در سفر وزیر نیرو/ تاکید بر افزایش ظرفیت مبادلات برق

از تسهیل صادرات هوایی محصولات کشاورزی تا اقدام برای تامین امنیت غذایی

رکوردزنی جدید قیمت سکه/ تجارت ترجیحی با پاکستان فعال شد

افزایش سهمیه پایه ناوگان دیزلی/انتقال آب سد آزاد به خانه های مردم

از اختصاص آفرهای پروازی تا تفکیک وزارت راه و شهرسازی

جزئیاتی از سخت‌ترین پروژه آبرسانی کشور/ کیفیت آب سنندج متحول می‌شود

پیش بینی افزایش قیمت نفت در بازار جهانی

طلای جهانی به بالاترین حد در دو هفته اخیر رسید

میزان فروش سفته و برات اعلام شد

تضمین امنیت غذایی با کشت بهینه خاک/ دلال بازی در بازار تراکتور

دورخیز آمریکا برای نفت 70 دلاری

چین و تایوان، مبدا اصلی واردات پیچ

بیشترین حجم تولید فولاد کشور در بازار داخل

هنر بخشیدن خود

چند دستگاه به درگاه ملی خدمات هوشمند متصل شدند؟

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.