تجلیل از 153 بهره بردار برتر در سی و دومین دوره انتخاب نمونه‌های ملی کشاورزی کشاورزی

تجلیل از 153 بهره بردار برتر در سی و دومین دوره انتخاب نمونه‌های ملی کشاورزی

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - 153 بهره بردار برتر در سی و دومین دوره انتخاب و معرفی نمونه‌های ملی بخش کشاورزی و با حضور مسولان ارشد کشور در تهران تجلیل می‌شوند.

به گزارش فصل اقتصاد به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی امروز شنبه در یک نشست مطبوعاتی با اعلام این خبر گفت: امسال 1336 پرونده داوطلب شرکت در سی و دومین دوره انتخاب و معرفی نمونه‌های ملی بخش کشاورزی تشکیل شد که از این تعداد 153 نفر با توجه به شاخص‌ها و معیارهای مورد نظر، انتخاب شدند.
دکتر اسکندر زند با بیان این که امسال رشته‌های جدید در انتخاب نمونه‌ها داشتیم، اظهار داشت: در حوزه آب و خاک 16 رشته جدید، دام و طیور و شیلات 13 رشته، منابع طبیعی و آبخیز داری 5 رشته ، زراعت 10 رشته، بیمه و ذکات 2 رشته و ترویج 3 رشته جدید برای انتخاب نمونه‌های کشاورزی ایجاد شده است.
وی افزود: 75 درصد نمونه‌های کشاورزی تحصیلات دیپلم به بالا، 25 درصد دارای تحصیلات ابتدایی و راهنمایی و 6 درصد تحصیلات دکتری دارند.
زند ادامه داد: 50 درصد نمونه‌های کشاورزی امسال بالای 50 سال و 35 درصد زیر 40 سال سن دارند.
وی با اشاره به عملکرد تولید تعدادی از کشاورزان منتخب امسال گفت: عملکرد تولید گندمکار نمونه امسال در اراضی آبی 13 تن در هکتار می‌باشد و این در حالی است که متوسط عملکرد تولید کشوری 3.5 تن در هکتار است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی همچنین افزود: جوکار نمونه از ارقام داخلی بهمن و سرارود حدود 8 تن و 800 کیلو گرم در هکتار، برنجکار نمونه از رقم شیرودی نزدیک به 11 تن و کلزا کار نمونه 6 تن و 300 کیلوگرم در هکتارمحصول تولید کرده اند.
وی تصریح کرد: باغدار نمونه در تولید سیب درختی عملکرد 168 تنی در هکتار داشته که 10 برابر متوسط عملکرد داخلی می‌باشد.
زند در مورد محصولات ارگانیک نیز اظهار داشت: امسال تولید کننده سیب زمینی ارگانیک با عملکرد 30 تن در هکتار به عنوان نمونه انتخاب و معرفی خواهد شد.
وی با اشاره به شاخص‌های انتخاب و معرفی کشاورزان برتر در سال جاری گفت: ما در حوزه‌های مختلف شاخص‌ها و معیارهای ارزیابی را مشخص کرده ایم که مهمترین آنها شامل رعایت اصول فنی و مصرف بهینه نهاده‌ها در فرایند تولید، رعایت اصل بهره وری از منابع پایه ،مصرف بهینه انرژی ،رعایت جنبه‌های زیست محیطی و کمیت و کیفیت محصول می‌باشد.
دکتر زند، کاهش ضایعات، توجه به ارزش افزوده، رعایت استانداردهای تولید و مشارکت در انتقال دانش به سایر کشاورزان را از دیگر شاخص‌های انتخاب و معرفی کشاورزان برتر عنوان کرد.
وی در پاسخ به پرسش خبرنگار ما در مورد زنان نمونه کشاورزی و نمونه‌های مربوط به نظام‌های بهره برداری تصریح کرد:کشاورزان زن نمونه در حوزه دام و پرواربندی، تسهیلگری و کارآفرینی،مشاغل نوغانداری نیز انتخاب شده اند.
رییس سازمان تحقیقات،آموزش و ترویج کشاورزی ادامه داد: در قالب نظام‌های بهره داری و تعاونی‌های روستایی و کشاورزی، در حوزه ترویج و تشکل‌ها اقدام به تعیین نمونه کرده ایم و در زمینه مروج نمونه در پهنه‌ها نیز دو زن نمونه انتخاب شده اند.
وی در مورد تعداد نمونه‌های کشاورزی در زیر بخش‌های مختلف اذعان داشت: در حوزه زراعت 20 نفر، باغبانی 27 نفر، دام و عشایر 19 نفر، شیلات 7 نفر، آب و خاک و صنایع 28 نفر، ترویج 13 نفر، تشکها 10 نفر، منابع طبیعی و آبخیزداری 15 نفر و امور اراضی و مابقی 3 نفر کشاورز برتر انتخاب شده اند که روز دوشنبه 11 دیماه طی مراسمی معرفی خواهند شد.
دکتر زند افزود: در کل در 57 رشته زراعت و باغبانی، 26 رشته دام و طیور و آبزیان، 28 رشته آب و خاک و صنایع، 26 رشته ترویج و 15 رشته منابع طبیعی از نمونه‌های کشاورزی تجلیل می‌شوند.
وی با بیان این که 260 کانون اصلی یادگیری در مزارع کشاورزان نمونه ایجاد شده است، تصریح کرد: کانون‌های یادگیری با هدف انتقال دانش و تجربیات کشاورزان خبره ایجاد شده و سایر کشاورزان به صورت اقماری از این کانون‌ها بازدید می‌کنند و ایجاد این کانون‌ها در انتخاب نمونه‌های کشاورزی موثر است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی در عین حال افزود: 1700 سایت الگویی نیز تحت نظارت کشاورزان برتر است.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

افزایش تولید نفت و گاز با ورود بخش خصوصی

لغو وضعیت فورس ماژور در بزرگترین میدان نفتی لیبی

آژانس بین‌المللی انرژی: نفت جهانی تا سال 2025 به بشکه‌ای 70 دلار می‌رسد

کاهش واردات نفت چین با پر شدن مخازن ذخیره سازی

روسیه رتبه دوم صادرات نفت به چین را کسب کرد

قطر بودجه خود را بر اساس نفت 40 دلاری تنظیم می‌کند

محکومیت قطعی شِل به پرداخت 467 میلیون دلار خسارت آلودگی نفتی در نیجریه

عراق نمی‌خواهد از توافق اوپک برای کاهش تولید نفت معاف شود

پیش بینی نفت 40 تا 45 دلاری در سال 2021

کنفرانس انرژی عرب به سال 2023 موکول شد

آژانس بین المللی انرژی پیش بینی خود را برای تقاضای جهانی نفت در سال 2021 کاهش داد

خیز غول‌های نفتی جهان در جهت تولید انرژی از باد

پوتین: تصمیمات ائتلاف اوپک پلاس امید به عادی شدن اقتصاد جهان را زنده می‌کند

پیش‌بینی اوپک برای افزایش شدید تقاضای نفت در نیمه دوم 2021

محدودیت های کرونایی جدید در اروپا تهدیدی برای صنعت نفت است

کشف میدان بزرگ گازی در روسیه

شیوع انواع جدید کرونا تقاضای جهانی نفت را تهدید می‌کند

کویت: اوپک ممکن است افزایش 400 هزار بشکه نفت در روز را لغو کند

ذخایر نفت روسیه با سطح تولید فعلی برای 30 سال دیگر کافی است

مواجهه غول نفتی انگلیس با جریمه 240 میلیون دلاری به علت پرونده رشوه در خاورمیانه

آمادگی روسیه برای رساندن تولید نفت به سطح قبل از همه گیری کرونا

برندهای بزرگ خواستار توافق جهانی برای کاهش تولید پلاستیک شدند

کانادا واردات نفت از روسیه را ممنوع کرد

روسیه فروش نفت خام به هند را افزایش داد

بلومبرگ: هند به دنبال خرید نفت بیشتر از روسیه است

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.