رقابت بانکها در وام مسکن با اوراق/ بانک مسکن به وظیفه اش عمل نکرد راه و شهرسازی

رقابت بانکها در وام مسکن با اوراق/ بانک مسکن به وظیفه اش عمل نکرد

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: علی رغم ادعای بانک مسکن، از صندوق پس انداز مسکن یکم استقبال چندانی نشد.

به گزارش خبرنگار مهر محمدرضا رضایی کوچی در گفت وگو با رادیو اقتصاد درباره ورود بانک ملی به موضوع ارائه تسهیلات مسکن با استفاده از اوراق تسهیلات اظهار داشت: بحث مسکن از موضوعات روز بازار است و رئیس جمهور نیز در مناظرات تلویزیونی خود بر آن تأکید داشت حتی در زمان معرفی وزرای پیشنهادی به مجلس نیز به موضوع مسکن اشاره کرد و قول داد بحث تولید مسکن از رکود خارج شود؛ تا کنون تسهیلات مسکن در حوزه اختیارات بانک مسکن بوده است. بانک مسکن علی رغم اینکه وظیفه ذاتی اش کمک به تولید مسکن بود، در این زمنیه موفق عمل نکرده است.
وی ادامه داد: تسهیلاتی که امروز در حوزه مسکن پرداخت می شود به گونه ای است که فقط افراد خاصی می توانند از آن استفاده کنند و سود آن 18 درصد است که مشتری چندانی ندارد.
رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی افزود: دولت، صندوق پس انداز مسکن یکم را تعریف کرد اما از آنجایی که میزان بازپرداخت این مدل متناسب با درآمد مردم نبود، به همین دلیل علی رغم آنکه بانک مسکن ادعا می کند از این طرح استقبال خوبی شده است، چندان از آن استقبال نشد. اگر نگاهی به بازار تولید مسکن بیندازید می بینید که علی رغم آنکه سالانه 1 میلیون واحد مسکونی نیاز داریم، تنها 200 هزار واحد مسکونی ساخته می شود. این موضوع نشان می دهد بانک مسکن نتوانسته به وظیفه خودش عمل کند.
نماینده مردم جهرم در مجلس تصریح کرد: در این روزها که بحث اشتغال مطرح است، بخش مسکن می تواند با سرمایه گذاری اندکی، هم نیاز مردم به تولید و ساخت مسکن را تأمین کند و هم از طرف دیگر باعث اشتغال و راه اندازی واحدهای تولیدی می شود؛ دولت نیز به خوبی تشخیص داد که در کنار بانک مسکن باید بانک دیگری را هم فعال کند که بانک ملی این وظیفه را بر عهده گرفت.
به گفته رضایی کوچی ما در حال حاضر ظرفیت تولید سالانه 1 میلیون واحد مسکونی را داریم در سال هایی هم که رکود به این بازار مسلط بود، این ظرفیت به 700 تا 800 هزار واحد در سال کاهش یافته است بنابراین با راه اندازی این ظرفیت، حداقل برای بیش از یک و نیم میلیون نفر در سال اشتغال ایجاد می شود. کدام سرمایه گذاری و پروژه ای به جز بخش مسکن می تواند در کشور چنین اشتغالی ایجاد کند؟
وی با بیان اینکه بانک مسکن هم توانایی اجرای این ظرفیت را دارد گفت: در دولت نهم 45 هزار میلیارد تومان تحت عنوان مسکن مهر در اختیار بانک مسکن قرار دادیم که اقساط آن در حال بازگشت است اما به جای آنکه بانک های ما در تولید مسکن سرمایه گذاری کنند، منابع خود را در جای دیگری سرمایه گذاری می کنند؛ بانک های ما در کارهای دیگری غیر از بانکداری سرمایه های خود را مصرف می کنند. با این حال بانک ملی به لحاظ اینکه راحت تر می توان از ظرفیت های آن استفاده کرد، وارد این موضوع شده است. اگرچه بانک مسکن هم دولتی است اما در بخش تولید مسکن ورود نمی کند؛ وقتی بانک مسکن وام را با سود 18 درصد می دهد، طبیعی است که مردم نمی توانند به سمت ساخت مسکن بروند.
رئیس کمیسیون عمران مجلس خاطرنشان کرد: خود دولت هم متوجه شده که با شرایط فعلی و رویکردی که بانک مسکن در پیش گرفته، نمی تواند در بحث تولید مسکن موفق باشد. تا سال 1404 اگر سالی یک میلیون مسکن تولید کنیم شرایط عرضه و تقاضا برابر می شد ولی الان از این هدف بسیار دوریم؛ چه کسی باید از تولید مسکن حمایت می کرد؟ بانک مسکن می بایست از این وضعیت حمایت کند بانک مسکن وظیفه ذاتی خودش را نتوانسته عمل کند دولت هم متوجه شده و از بانک ملی کمک خواسته است.
رضایی کوچی تأکید کرد: ما 140 هزار هکتار بافت فرسوده داریم اگر دولت بیاید و صرفا برای بازسازی این بافت ها تسهیلات بدهد زمینه تولید و اشتغال ایجاد می شود به خصوص که 14 هزار مهندس داریم و امکان اشتغال آنها فراهم می شود.
وی افزود: با آمدن بانک ملی در حوزه مسکن هم شرایط اعطای تسهیلات ارزان قیمت فراهم می شود و هم رقابت میان این دو بانک ایجاد می شود.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

لوازم خانگی گران نشد/ تولیدکننده هنوز کالای جدیدی عرضه نکرده است

حل مشکلات 12ساله تملکات ملکی پروژه روددره فرحزاد

اختلال در پیام رسان ایتا برطرف شد

تالار شیشه‌ای قرمز شد

حل مشکلات 12 ساله تملکات ملکی پروژه رود دره فرحزاد

مشکلات واگن‌های مترو با ورود رئیس جمهور حل می‌شود؟

پیش‌بینی تداوم پرداخت یارانه‌ها تا 10 سال آینده

اختلال دوباره در یک پیام‌رسان داخلی

چمران: خطر زلزله بیخ گوشمان است

تراشه‌های خارجی از شبکه‌های مخابراتی چین حذف می‌شوند

پارکینگ طبقاتی حرم عبدالعظیم(ع) سریع‌تر به بهره‌برداری برسد

عصبانیت مقامات آمریکایی از رونمایی لپ‌تاپ جدید هواوی

اعلام زمان دومین حراج شمش طلا/ خریداران تا پایان امروز 350 میلیون تومان واریز کنند

بهره‌برداری از 26 تقاطع بزرگراهی در سال 1403

سرویس‌های جدید پستی در حوزه تجارت الکترونیک در راه است

اقتصاد هند شتاب گرفت

افزایش بودجه مناطق شهرداری تهران به 25 همت

تغییر ذائقه مردم از خانه های ویلایی به خانه های قوطی کبریتی

قیمت طلای جهانی در اوج

تخمین سطح زیرکشت 13 محصول راهبردی کشاورزی کشور با هوش مصنوعی

دعوت از پژوهشگران دانشگاهی برای بازنگری محدوده‌های ترافیکی

هوای تهران همچنان به دور از آلودگی

افت و خیز سرمایه گذاری چینی ها در اقتصاد ایران

شاخص توسعه هر کشوری به نیروی انسانی آن بر می‌گردد

خانه‌های قوطی کبریتی، با وجود وسعت زمین

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.