ساخت 5000 مگاوات نیروگاه کلاس F در کشور نفت و انرژی

ساخت 5000 مگاوات نیروگاه کلاس F در کشور

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - معاون برنامه ریزی شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی گفت: قرارداد احداث پنج هزار مگاوات نیروگاه کلاس Fبا راندمان حدود 58 درصد با یک شرکت فعال در زمینه نیروگاهی مبادله شد.

به گزارش فصل اقتصاد به نقل از وزارت نیرو؛ حمیدرضا عظیمی متوسط راندمان نیروگاه‌های کشور تا پایان سال گذشته را حدود 37.8 درصد دانست و افزود: بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته باید راندمان نیروگاه‌های خود را تا پایان برنامه ششم توسعه به 40 درصد برسانیم که لازمه تحقق این امر احداث نیروگاه‌های جدید و افزودن مراکزی با راندمان بالا به چرخه بهره‌برداری نیروگاه‌های کشور است.
وی ادامه داد: در این راستا قرارداد احداث پنج هزار مگاوات نیروگاه کلاس F با راندمان حدود 58 درصد با یک شرکت فعال در حوزه نیروگاهی امضا شده که واحد گاز نخستین نیروگاه آن نیز تا پایان سال آینده در بندرعباس وارد مدار خواهد شد.
عظیمی با تاکید بر اینکه تا پیک سال 97 باید سه هزار مگاوات نیروگاه جدید با راندمان‌های مختلف وارد شود، ادامه داد: تاکنون هزار و 100 مگاوات از این نیروگاه‌ها وارد مدار شده و دنبال این هستیم تا تیرماه سال 97 نیز نیروگاه‌های باقی مانده وارد مدار شوند. بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته واحد گاز نیروگاه غرب مازندران (کاسپین) تا قبل از اردیبهشت سال 97 و نیروگاه سیکل ترکیبی دالاهو نیز تا خردادماه سال آینده وارد مدار خواهد شد.
معاون برنامه ریزی شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی ادامه داد: همچنین درصدد هستیم تا بخش بخار نیروگاه‌های کاشان، واحد دوم پرند، واحد اول و دوم جهرم و واحد دوم نیروگاه شیروان را تا قبل از پیک سال 97 نیز وارد مدار کنیم.
این مقام مسوول به مشکلات پیش روی تحقق این برنامه اشاره کرد و افزود: یکی از فعالیت‌های که شرکت مادرتخصصی نیروگاه های حراراتی کشور از سال 93 آن را شروع کرده و با عنوان برنامه اصلی وزارت نیرو سرلوحه امور قرار گرفته این بوده که بخش بخار نیروگاه‌های گازی موجود را تکمیل و آن‌ها را به سیکل ترکیبی تبدیل کنیم که این موضوع هم افزایش راندمان را پی خواهد داشت و هم مصرف سوخت را نیز به شکل قابل توجهی کاهش خواهد داد.
معاون برنامه ریزی شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی ادامه داد: با اجرای این برنامه می توانستیم حدود هفت هزار و 500 مگاوات بخش بخار نیروگاه‌های گازی را احداث و ظرفیت جدید به شبکه برق کشور بیفزایم، و بدون اینکه سوختی مصرف کنیم سالانه بالغ بر 11 میلیارد مترمکعب در مصرف سوخت صرفه جویی کنیم و راندمان این 21 نیروگاه را نیز به حدود 50 درصد برسانیم.
وی یادآور شد: برای تحقق این طرح مقرر شده بود تا از ماده 12 قانون رفع موانع تولید استفاده کنیم که در آن ماده دقیقا ذکر شده با احداث بخش بخار نیروگاه‌ها، می بایست یا سوخت صرفه‌جویی شده در اختیار سرمایه گذاران قرار می گرفت یا اینکه معادل ارزش ریالی آن سوخت به سرمایه‌گذاران پول پرداخت می شد. شرکت در این راستا قراردادهای زیادی را با سرمایه گذاران بخش خصوصی مبادله کرده و مقرر شده بود در سال 96 نیز واحدهای بخار پرند و جهرم را به شبکه سراسری بیفزاید ولی در سال 96 منابعی که از سوخت صرفه‌جویی شده می‌بایست به سرمایه‌گذاران پرداخت شد، بسیار ناچیز بود.
وی تصریح کرد: در سال 97 نیز یکهزار و 100 میلیارد تومان برای این بخش درخواست کرده بودیم، حال آنکه که بودجه مصوب در کمیسیون تلفیق برای این امر تنها 6 میلیارد تومان است.
معاون برنامه ریزی شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی در پایان گفت: در قانون برنامه ششم توسعه آمده است که وزارت نیرو بایستی 25 هزار مگاوات به ظرفیت برق کشور بیفزاید که سهم نیروگاه‌های حرارتی برای تحقق این امر 18 تا 20 هزار مگاوات است که در این بین یک بخش اصلی برای دستیابی به این مهم مربوط به بخش بخار نیروگاه‌های گازی است که تنها امسال یک واحد پرند را توانسته‌ایم به شبکه سراسری وصل کنیم و وضعیت سایر واحدها نیز مشخص نیست.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

ضرر 51 همتی ایران خودرو از تولید پژو پارس

ضرورت تمرکز بر نظام هوشمند تخصیص بودجه استانی/ منابع بودجه‌ای نباید از طریق سهم خواهی و قدرت چانه زنی توزیع شود

منابع پرداخت مطالبات گندمکاران هرچه سریع‌تر تخصیص داده شود/گندم تضمین کننده امنیت غذایی است

ویترین تسنیم شماره 691/ «مناظره اول؛ بدفرم، کم‌محتوا»

وصول 125 همت مالیات در 2 ماهه 1403

چرا ظریف نمودار رشد و درآمد نفت 1400 به بعد را سانسور کرد؟

وصول فقط 51 درصد منابع هدفمندی یارانه‌ها

عدالت و توسعه آن از شعارهای اساسی رییس جمهور شهید بود

کپی چینی اینستاگرام رونمایی شد

8 میلیون خانوار تحت پوشش فیبر نوری قرار گرفته‌اند

نقص فنی قطار تهران - مشهد برطرف شد

آسیب جدی ناترازی صادرات محصولات غیر نفتی به اقتصاد کشور/ دولت چهاردهم توسعه صادرات محصولات کشاورزی را دستور کار قرار دهد

تمدید ثبت‌نام در جشنواره تعاونی‌های برتر تا پایان خرداد

حضور وزیر نیرو در نشست وزیران انرژی کشورهای عضو سازمان همکاری‌ شانگهای

قول وزیر نفت برای پرداخت مطالبات گندمکار طی ده روز آینده

از منظر حکمرانی خوب، سامانه‌ها باید چگونه باشند؟

نبرد با اطلاعات نادرست چگونه محقق می‌شود؟

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز 1403/03/30

پاسخ خاندوزی به اظهارات روز گذشته ظریف با نمودارهای جدید

روسیه در صادرات گاز به اروپا از آمریکا جلو زد

کارگران متقاضی بیمه بیکاری در مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی بخوانند

نخستین جلسه هیات عالی بانک مرکزی تشکیل شد

رشد اقتصادی در سال 1402 به 4.5 درصد رسید

دلار مبادله‌ای ثابت ماند/یورو رشد کرد

رشد عجیب تقاضای برق/ ثبت مصرف مرداد در روزهای پایانی خرداد

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.