خریداران بازار طلا و دلار فریب نخورید طلا و ارز

خریداران بازار طلا و دلار فریب نخورید

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - در روزهای گذشته بازار طلا، سکه و ارز به دلیل عوامل مختلف، با هیجانات قیمتی و افزایش تقاضا همراه شد؛ عواملی که برخی از آنها گذراست و به تدریج از بازار خارج می‌شود و وضعیت عرضه و تقاضا به تعادل نسبی می‌رسد؛ لذا خریداران غیرحرفه‌ای در این بازارها معمولا فریب می‌خورند.

به گزارش فصل اقتصاد،در یک هفته گذشته افزایش قیمت جهانی طلا آن هم به طرز چشمگیری به افزایش نرخ این فلز گران‌بها در بازار داخلی انجامید. از سوی دیگر نرخ ارز هم تحت تاثیر بازار طلا قرار گرفت و افزایشی شد.
در نیمه هفته گذشته قیمت سکه تمام طرح جدید به یک میلیون و 540 هزار تومان رسید اما در هفته جاری و پس از روز پنج شنبه با توجه به کاهش قیمت دلار، قیمت انواع سکه با کاهش روبرو شد. اما نکته مهم دیگر در چند وقت اخیر حراج سکه از سوی بانک مرکزی بود. برگزاری 18 حراج سکه توسط بانک مرکزی نه به منظور کاهش قیمت واقعی بلکه برای به حداقل رساندن حباب سکه انجام شد. اما قیمت واقعی سکه به دلایل دیگری افزایش پیدا کرد.
در آن مقطع با برگزاری حراج سکه در بانک کارگشایی قیمت سکه تا حدود 100 هزار تومان کاهش پیدا کرد و اقدام بانک مرکزی در این زمینه بی اثر نبود اما مجددا بار دیگر قیمت سکه افزایشی شد که عمدتا تحت تاثیر قیمت دلار بود، چراکه قیمت دلار در روزهای گذشته با تغییر و تحولات زیادی روبرو شد و از مرز 4300 تومان عبور کرد تا رکورد جدیدی برای دلار هم به ثبت برسد. به طور طبیعی دلار و سکه از یکدیگر تاثیر گرفتند.
به گفته فعالان طلا و جواهر، حباب 200 هزار تومانی قیمت سکه اکنون به 100 هزار تومان رسیده است اما در تحلیل بازار سکه باید به این نکته توجه کرد که حباب قیمت مانند مرض است و ناراحتی و التهاب ایجاد شده به واسطه این مرض به تدریج از بازار خارج می شود.
به طور منطقی اگر قیمت جهانی طلا و قیمت دلار در بازار داخل کاهش پیدا کند، قیمت سکه هم پایین خواهد آمد. در راستای افزایش قیمت سکه و دلار قیمت طلا در بازار داخلی هم افزایش بی سابقه‌ای پیدا کرد و طی یک هفته بیش از 10 هزار تومان افزایش داشت که در سالیان اخیر این اتفاق بی سابقه بود و گرم طلای 18 عیار به حدود 140 هزار تومان رسید.
از سوی دیگر به نظر می‌رسد شروع سال میلادی هم از عوامل افزایش قیمت سکه است. این مناسبت جهانی هر ساله با نوسان قیمت جهانی طلا و ارز همراه می‌شود. این عامل گذرا می تواند خریداران غیرحرفه ای سکه را فریب دهد.
در هفته گذشته تقاضا برای خرید ارز و سکه در بازار بالا رفت که به نظر می‌رسد این افزایش تقاضا ناشی از عوامل هیجانی حاکم بر بازار رخ داده است و با فروکش کردن تب بازار و بازگشتن به شرایط عادی وضعیت عرضه و تقاضا به تعادل نسبی برسد.
به نوشته ایسنا،طبیعتا کسانی که هفته گذشته سکه خریدند در این هفته و در روزهای آینده با کوچک شدن حباب قیمت با زیان رو به رو خواهند شد و این درحالی است که کنش و رفتار خریداران حرفه ای به گونه ای دیگر شکل می گیرد. طبیعی است که با بروز نوسانات ضرر خریداران غیرحرفه ای بیشتر می‌شود و در نتیجه به تدریج حضور این افراد در بازار کمتر خواهد شد و عرضه و تقاضا به تعادل می رسد.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

خرید تضمینی سیب زمینی مازاد کشاورزان

حفاظت از سرمایه های ملی با توسعه استفاده از صنعت بازیافت

آپدیت iOS 18 برای کدام آیفون‌ها است؟

میزان دقیق پیشرفت شبکه ملی اطلاعات اعلام می‌شود

تهرانی‌ها 70گیگ در ماه اینترنت ثابت مصرف می‌کنند

وبسایت بنیاد مستضعفان هک شد

شرکت Epic Games هک شد

اطلاعیه سازمان نصر تهران درباره‌ی «تنظیمات تاریخ و ساعت تلفن‌های همراه»

طرح جایگزینی خودروها در سامانه یکپارچه تمدید شد

طرح 3 روزه سامانه یکپارچه برای جایگزینی خودروها تمدید شد

زمینه بروز 10 میلیون فرصت فساد از بین رفته است

فروش 12 خودروی وارداتی در سامانه یکپارچه آغاز شد+ جدول

پژو پارس 1403 تولید می‌شود

«شرکت دولتی پست بانک» به «بانک» تبدیل شد

پیش‌بینی‌های سازمان تجارت جهانی نادرست از آب درآمد

از بهبود شفافیت تا استقلال و اقتدار بانک مرکزی

قطع نشدن برق رمزارزها با خرید برق از بورس انرژی

اطلاعیه سپرده‌گذاری مرکزی برای وراث متوفیان سهام عدالت

مشارکت ایران در ساخت مرتفع‌ترین سد جهان

مبلغ سود سهام عدالت در اسفند ماه مشخص شد

انتخابات مظهر مشارکت مردم در کانون‌های تصمیم گیری نظام است

ستاد رصد برخط پایداری برق شعب اخذ رای تهران آغاز به کار کرد

بیمه اجتماعی رایگان برای مادران روستایی دارای 3 فرزند

مناطق کم‌برخوردار در اولویت توسعه و نوسازی خطوط اتوبوسرانی

تمدید زمان ثبت‌نام در نخستین آزمون استخدامی اختصاصی افراد دارای معلولیت تا 14 اسفند

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.