فضای بورس متحول می‌شود بورس

فضای بورس متحول می‌شود

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - دستورالعمل جدید حذف پیش‌بینی سود شرکت‌ها و جایگزینی با گزارش تفسیری مدیریت، تغییرات اساسی در بورس اوراق بهادار و فرابورس ایجاد می‌کند‌.

به گزارش فصل اقتصاد،روح‌الله حسینی‌مقدم اظهار داشت: در فرآیند شفافیت، یکی بحث به موقع بودن برای ما اهمیت داشت و دیگری قابلیت اتکا؛ اینها موردی بود که سازمان بورس پیگیری می‌کرد و شاید برخی از ما از جزییات پیگیری‌ها باخبر نبودیم‌. البته از محتوای این تغییرات به نظر می‌رسد که بناست گزارشگری به موقع را از این به بعد بورس‌ها پیگیری کنند‌. وی توضیح داد: بر اساس تغییرات صورت گرفته، به موقع بودن گزارش‌ها و تغییراتی که در دستورالعمل پذیرش و دستورالعمل افشا صورت می‌گیرد و اینکه آیا این تغییرات درست است یا خیر، از جانب بورس‌ها پیگیری می‌شود‌. وی افزود: البته محتوای اطلاعات مهم و گزارش‌ها و قابلیت اتکای گزارشگری توسط مقام ناظر نیز پیگیری خواهد شد‌.
ابهام پذیرش‌ها
معاون ناشران بورس اوراق بهادار تهران اظهار داشت: مساله مهم دیگر این بود که وقتی در بورس تهران، بحث طبقه‌بندی، لغو پذیرش و لغو اختیاری را پیگیری می‌کردیم، برای فعالان بازار جای سوال بود که چطور یک شرکت که خیلی از موارد پذیرش را از دست داده همچنان در فهرست بورس است، اما خیلی از شرکت‌های دیگر به خاطر یک آیتم از دستورالعمل پذیرش از بورس لغو پذیرش می‌شوند یا به تعبیری اخراج می‌شوند‌.
این مقام مسوول در توضیح این مساله گفت: دلیل این اتفاق به فضای دستورالعمل پذیرش برمی‌گشت؛ در خیلی جاها فضای تفسیری حاکم بود و بعضا به خاطر اعتراض هیات‌مدیره شرکت‌ها یا برنامه‌هایی که ارائه می‌کردند تا همچنان در فهرست بورس بمانند، بورس هم بر اساس دستورالعمل پذیرش، این فرصت را به آنها می‌داد‌.
تقویت فضای تفسیری
حسینی‌مقدم با تاکید بر برقراری شفافیت در این موضوع گفت: در دستورالعمل جدید لازم بود فضای تفسیری، شفاف و ضمن اصلاح به مطالبه‌ای عمومی تبدیل شود‌. معاون ناشران و اعضای شرکت بورس اوراق بهادار تهران اظهار داشت: استنباط این است که الان دیگر تقریبا همه قواعد تفسیر به صورت مشخص در اختیار خود بورس‌ها قرار گرفته و همه فعالان بازار می‌توانند رصد کنند که آیا این شرکتی که مشمول فرآیند تعلیق شده در چه تاریخی از فهرست بورس لغو پذیرش می‌شود تا بر اساس همین موارد بتوانند استراتژی سرمایه‌گذاری خودشان را انتخاب کنند‌.
اعلام نام مدیران متخلف
همچنین حسینی‌مقدم به یکی دیگر از تغییرات مهم در دستورالعمل جدید اشاره کرد و گفت: یک تغییر دیگر در این دستورالعمل به افشای اسامی مدیران شرکت‌هایی برمی‌گردد که دستورالعمل افشا و پذیرش را رعایت نمی‌کنند‌. قطعا در آن بخشی که در سایت بورس ایجاد شده، هر شرکتی که معلق یا مشمول فرآیند تعلیق شد، اسامی هیات‌مدیره و مدیران افشا می‌شود‌. وی توضیح داد: ما از همه پیگیری‌هایی که تا به حال از طریق سازمان بورس انجام می‌گرفت، اطلاع داشتیم؛ ولی لازم بود که فعالان بازار سرمایه و اهالی رسانه هم بدانند از چه مکانیسمی و از چه کسانی پیگیری کنند‌. حسینی‌مقدم گفت: البته قبلا هم این‌گونه نبود که اساسا ذکر اسامی دست‌یافتنی نباشد، اطلاعات در کدال به شکل شفاف بود، اما استنباط من این است که الان علاوه بر اسم شرکتی که گزارش نداده یا متخلف است، اسامی مدیران آن هم آمده است و این فضا کمک می‌کند که امکان پیگیری یکسان برای همه شرکت‌ها را داشته باشیم‌.
طبقه‌بندی شرکت‌ها
وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو به موضوع طبقه‌بندی شرکت‌ها اشاره کرد و گفت: اخیرا طبقه‌بندی برای شرکت‌هایی که در فهرست‌های مختلف بورس، تابلوی اصلی‌، تابلوی فرعی و بازار دوم بودند، مهم شده بود ولی مساله این بود که ما عمدتا بر اساس دستورالعمل پذیرش قبلی، طبقه‌بندی را باید بر اساس اطلاعات یک سال قبل‌تر انجام می‌دادیم‌. مقدم اظهار داشت: شرکت‌ها ‌باید بر اساس آخرین صورت‌های مالی حسابرسی شده در پایان اردیبهشت طبقه‌بندی شوند؛ در حالی که گزارش حسابرسی شده خیلی از شرکت‌ها در این مقطع هنوز منتشر نشده است‌.
انتشار اطلاعات فصلی
به نوشته سنا،معاون ناشران و اعضای شرکت بورس اوراق ادامه داد: پس هیات پذیرش یا بورس فقط اطلاعات یک سال قبل‌تر را در اختیار داشت که قاعدتا با تغییری که در دستورالعمل جدید ایجاد شده، این کار به مرداد هر سال منتقل شد و لذا طبقه‌‌بندی در شرکت‌ها، حداقل با اطلاعات دقیق‌تر و به‌روزتر صورت می‌گیرد؛ ضمن اینکه ما در مقاطع فصلی هم اطلاعات آن را در بازار منتشر خواهیم کرد‌. وی توضیح داد: به این ترتیب، اینکه آیتم‌های پذیرش برای یک شرکت در چه وضعی است و اگر هرکدام از آن قواعد، شرایطی را ایجاد کند که شرکت مشمول فرآیند تعلیق شود، در قالب خودش منتشر می‌شود‌. قاعدتا شرکت‌ها هم فرآیند طبقه‌بندی را بهتر درک می‌کنند و متوجه خواهند شد که در چه مواقعی ارتقا و در چه مواقعی تنزل پیدا می‌کنند‌. ضمن اینکه این مطالبه‌گری کمک می‌کند که به تابلوهای خودمان هم یک وزن و ارج بیشتری داده شود‌.
الزام شرکت‌ها به برگزاری کنفرانس خبری
این مقام مسوول اظهار داشت: نکته دیگری که ذکر آن خیلی مهم است کنفرانس خبری است که شرکت‌ها ملزم می‌شوند در صورت نوسان بیش از 50 درصد در هر سمت- چه کاهش یا افزایش- کنفرانس خبری برگزار کنند‌. وی افزود: در زمان بسته شدن نماد‌، فعالان بازار از طریق سامانه تدان که همه شرکت‌های مشاوره سرمایه‌گذاری و کارگزاری‌های مجاز به آن دسترسی دارند، می‌توانند سوالات خود را از مدیران شرکت‌ها بپرسند و آنها نیز موظفند روی یک دامنه زمانی معینی سوالات را بگیرند و شفاف‌سازی لازم را از طریق صوتی روی تدان و کدال انجام دهند‌.
درج علایم هشدار جلوی نام شرکت‌ها
حسینی‌مقدم همچنین به علایم هشدار که بر اساس دستورالعمل جدید در جلوی نام شرکت‌ها درج می‌شود اشاره کرد و گفت: نهم دی 96، در ابتدای معاملات 117 شرکت جلوی اسم آنها علامت هشدار بود که 104 شرکت مشمول فرآیند تعلیق بودند‌. از این تعداد 70 شرکت، دستورالعمل افشا را رعایت نکرده بودند‌. یعنی گزارش ماهانه یا سایر گزارش‌های مالی آنها در آن تاریخی که باید ارائه می‌کردند، ارائه نشد‌. وی افزود: 34 شرکت هم دستورالعمل پذیرش را رعایت نکرده بودند‌. البته قبلا هم این شرکت‌ها در فهرست بورس بودند که برای فعالان بازار مشخص نبود اقدام بورس در مقاطع مختلف با این شرکت‌ها چگونه خواهد بود و آیا همه این 34 شرکت در آستانه اخراج قرار می‌گرفتند یا باز بورس به اینها فرصت می‌داد‌.
رفتار بورس با شرکت‌ها
معاون ناشران و اعضای شرکت بورس اوراق تصریح کرد: با دستورالعمل جدید، این امکان برای همه فراهم می‌شود که بدانند رفتار بورس با این شرکت‌ها چگونه است و تا چه زمانی فرصت دارند؛ همچنین در چه دوره‌ای درخصوص لغو و پذیرش آنها تصمیم گرفته خواهد شد‌. وی در ادامه افزود: 13 شرکت هم از گذشته نماد آنها بسته بود و تحت عنوان شرکت‌های معلق بودند لذا این فرآیند، یک فرآیند پویاست که همه این اطلاعات را نشان خواهد داد‌. به گفته حسینی‌مقدم، نهم دی 96 همچنین 9 شرکت گزارش‌های ماهانه خود را ارائه کردند و روز بعد از آن نیز تعداد زیادی از شرکت‌ها این گزارش‌ها را داده‌اند‌. معاون ناشران و اعضای شرکت بورس اوراق بهادار تهران در پایان خاطرنشان کرد: وظیفه ما در بورس این است که این تعداد را در بورس به صفر برسانیم، یعنی با برنامه‌ریزی و آموزش و تعامل با شرکت‌ها کاری کنیم که گزارشگری‌های به موقع شرکت‌ها به 100 درصد برسد و هیچ شرکتی را نداشته باشیم که نماد آن علامتدار شود و در این مسیر به کمک همه شما نیاز داریم‌.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

محمودزاده: تولید مسیری برای مهار تورم/ افزایش نرخ بیکاری در کشور از رشد تورم هم مهلک تر است

دیدار های جداگانه رئیس کل دیوان محاسبات با نماینده ولی فقیه، استاندار و مدیران دستگاه های اجرایی استان فارس/ دستغیب: برقراری انضباط مالی یکی از راه های مهار تورم است/ تدوین دستورالعمل رای نظارت دقیق بر عملکرد شرکت ها

لاجوردی: دولتمردان اقتصادی برای مهار تورم پیوند ریال با دلار را بشکنند/ ارزش‌گذاری‌ها با دلار متوقف شود

سرمایه‌گذاری 200 میلیارد تومانی بیمه مرکزی در پلاسمای خون

روند رو به کاهش رشد نقدینگی+جدول

روند قیمت نفت افزایشی شد

چهار جلد خاطرات به خط ناصرالدین شاه در کاخ گلستان به نمایش درآمد

رشد توزیع زمانی و‌ مکانی سفرهای نوروزی نسبت به سال گذشته

حقوق ورودی تلفن همراه بالای 600 دلاری حد اقل 15 درصد شد

حضور 10 میلیون مودی در سامانه سازمان امور مالیاتی

احتمال سیلابی شدن رودخانه‌های تهران طی امروز و فردا

از راه‌اندازی لیست انتظار در مسیرهای پرتقاضا تا افزایش قیمت بلیت اتوبوس

اعلام آخرین وضعیت کرونا در کشور/ افزایش آمار جان باختگان کرونایی

ارائه خدمت نوروزی به بیش از 4 میلیون مسافر

هشدار هلال احمر به کوهنوردان/ از صعود به ارتفاعات و حضور در کنار رودخانه‌ها خودداری کنید

شرایط دریافت وام ازدواج در سال 1402

حمایت مدعی‌العموم از کاسبان خسارت دیده خیابان بهار / شهرداری موانع تردد خیابان بهار حدفاصل سمیه تا طالقانی را رفع کند

یک سالگی امکان مشاهده رایگان و نامحدود عمق مظنه

فعالان اقتصادی به آینده امیدوار شدند/ رشد سرمایه گذاری دربخش مولد

دولت از نیروهای خوش‌فکر و جوان در تیم اقتصادی استفاده کند

جزئیات مصوبات شورای عالی اشتغال/ اختصاص 100 هزار میلیارد تومان تسهیلات برای اشتغال در سال جاری

توسعه مالچ‌های غیرنفتی با کمک شرکت‌های دانش‌بنیان برای مقابله با بیابان‌زایی

کمک‌های امداد و نجات به مردم گرفتار در سیل/ ادامه امدادرسانی در جیرفت و رودبارجنوب

تولید دست مصنوعی در مرکز توانبخشی هلال احمر/تحویل300 آمبولانس تا اواخر اردیبهشت‌ماه

آماده‌باش 400 آتش‌نشان در 175 نقطه از تهران برای خدمت‌رسانی به شهروندان

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.