عضو کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی ایران: نباید به بهانه کمبود آب از کاشت برخی از محصولات کشاورزی جلوگیری کرد +صوت گفتگو

عضو کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی ایران:            نباید به بهانه کمبود آب از کاشت برخی از محصولات کشاورزی جلوگیری کرد +صوت

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - عضو کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی ایران یکی از مشکلات و چالش های حوزه کشاورزی را کمبود آب دانست و گفت: البته نباید به بهانه کمبود آب از کاشت برخی از محصولات کشاورزی جلوگیری کرد.
برنامه "صبح و گفت و گو" رادیو گفت و گو با موضوع تراز تجاری محصولات کشاورزی ، با حضور بهنام تاج الدینی عضو کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی ایران به روی آنتن رفت.
بهنام تاج الدینی در آغاز با اشاره به تراز منفی صادرات محصولات کشاورزی گفت: این موضوع نشان دهنده رشد منفی در کشاورزی هستیم و این درحالیست که برای ارزش افزوده بیشتر باید محصولات کشاورزی را صادر کنیم.
وی در عین حال خاطرنشان کرد: البته تراز منفی در بیشتر محصولات کشاورزی صدق نمی کند. به عنوان مثال در حوزه سیب و انگور صادرات خوبی داریم مخصوصا در سیب افزایش 120 درصدی صادرات را داشتیم که این یعنی سیب تولیدی کشور خوب است و بازارهای هدف صادراتی، مشتری محصولات کشاورزی ایران هستند.
عضو کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی ایران تاکید کرد: باید با آماده کردن زیرساخت های مورد نظر و رفع موانع صادراتی باید برنامه ریزی را در حوزه صادرات انجام دهیم تا ارزش افزوده مناسب داشته باشیم.
وی همچنین اظهار کرد: در کل دنیا در جهت حمایت از کشاورزان تولید داخلی، واردات محصولی که در کشور تولید می شود، ممنوع می کنند یا تعرفه بالایی می گیرند. طبیعتا نباید برای واردات بیشتر برنامه ریزی کنیم، بلکه برای پایین آوردن هزینه تولید برنامه ریزی کنیم.
اگر هزینه ها کاهش پیدا کند، هر محصولی که در ایران تولید می شود، می توان با هزینه کمتری محصولات را در داخل به فروش برسانیم.
تاج الدینی با تاکید بر فراهم کردن زیرساخت ها گفت: مکانیزه شدن و استفاده از علوم نوین کشاورزی می تواند در کاهش هزینه های کشاورزی بسیار اثرگذار باشد اما متاسفانه در این بخش سرمایه گذاری قابل توجهی نکرده ایم. هم بخش دولتی و هم بخش خصوصی باید دست در دست هم بدهند و سرمایه گذاری کنیم.
وی یکی از مشکلات و چالش های حوزه کشاورزی را کمبود آب دانست و عنوان داشت: البته نباید به بهانه کمبود آب از کاشت برخی از محصولات کشاورزی جلوگیری کرد. اگر کار کارشناسی صورت بگیرد و کشاورزی و آبیاری نوین لحاظ شود، می توان سیب را با آب بسیار کمتری تولید کنیم.
عضو کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی ایران تصریح داشت: متاسفانه دلیل هزینه های بالای کشاورزی، سنتی بودن آن است و برای نجات از این وضعیت و وقف دادن با بازارهای جهانی، به سمت کشاورزی مدرن و استفاده از فناوری در این عرصه حرکت کنیم.
وی درباره محصولاتی که صادرات آنها کاهش پیدا کرده گفت: یکی از این محصولات پسته است که به دلیل تولید کم بیشتر برای مصرف داخلی در نظر گرفته شده است.
دریافت فایل


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

واتس‌اپ مانع گرفتن اسکرین‌شات از عکس پروفایل می‌شود

امسال 3 فروند ATR زمین‌گیر به چرخه باز می‌گردد

ادوات حفاظتی شبکه انتقال برق کشور به فیبر نوری مجهز می شود

تشکیل شورای گفت‌وگوی بخش تعاون در استان تهران

بزوس 14 میلیون سهام آمازون را فروخت

شیکاگو از شرکت‌های بزرگ نفتی شکایت کرد

سود 250 میلیارد دلاری غول‌های نفتی غربی از جنگ اوکراین

قیمت نفت رو به افزایش گذاشت

سالانه 6 میلیون بشکه در روز تولید جهانی نفت از بین می‌رود

افزایش 20 تا 40 درصدی کارت‌های سوخت جایگاه‌ها در ایام نوروز

کسب در آمد ارزی برای ایرانی ها

خلف وعده سازمان بوستان‌های شهرداری تهران برای توزیع نهال رایگان در منازل!

چین کار دست اقتصاد کره جنوبی داد

خوش‌بینی از اقتصاد ژاپن رخت بربست

عقب نشینی بانک‌های اماراتی از تعامل با روسیه از ترس تحریم‌ها

قیمت جهانی طلا امروز 1402/12/02

بزرگ‌ترین شرکت تولیدکننده نفت ایران با دانش‌بنیان‌ها 2 تفاهم‌نامه امضا کرد

شرکت ملی نفت باید تجاری اداره شود/ برای پاسخگویی، لازم است تا اختیارات کافی داشته باشیم

جهش اقتصادی بدون جهش در صنایع نفت و گاز ممکن نیست/ دولت سیزدهم منتظر برجام نماند

تولید روزانه 4.5 میلیون بشکه نفت خام و میعانات ایران در ماه نخست 2024

محدودیت‌های حقوقی مانع تحقق رشد اقتصادی در صنعت نفت است

لزوم حمایت حقوقی مؤثر دولت از مدیران شرکت‌های نفتی

اختصاصی تسنیم/ رشد اقتصادی پاییز 5.1 درصد شد؛ نفت و گاز در صدر

بلیت پروازهای ایران ایر یک ریال بیشتر از مصوب نیست

استفاده از فیلترشکن ممنوع شد؟

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.