به تخلف ناشران بورس رسیدگی می‌شود بورس

به تخلف ناشران بورس رسیدگی می‌شود

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - معاون اجرایی سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام کرد: براساس دستورالعمل جدید انضباطی به تخلفات ناشر سریع تر رسیدگی خواهد شد و حتی در حال بررسی اعمال یکسری محدودیت‌ها بر سهامداران عمده هستیم.

به گزارش فصل اقتصاد،سعید فلاح پور با تاکید بر اینکه، توسعه بازار سرمایه و حرکت در مسیر جهانی بدون در نظر گرفتن استاندارهای بین المللی محقق نمی شود، گفت: اصلاح رویه های پیشین بازار سرمایه از جمله جایگزینی گزارش پیش بینی EPS بر اساس استانداردهای جهانی و با هدف افزایش نقدشوندگی، ارتقاء اثربخشی نظارت و حمایت از حقوق سرمایه گذاران صورت گرفت.
معاون اجرایی سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: برای تحقق افزایش عمق تحلیل های بازار سرمایه مقرر شده است که کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران فضا را برای فعالیت تحلیلگران حرفه ای و معتبر «حقیقی و حقوقی» مهیا و تارنمای «تدان» را با همکاری کانون کارگزاران برای ارایه تحلیل ها تقویت کنند، به گونه‌ای که مانند سایر کشورها، تحلیلگران معتبر حقیقی و حقوقی بازار بتوانند پیش‌بینی خودشان از سود شرکت ها را در این سامانه قرار دهند تا در دسترس عموم قرار گیرد و برای هر نماد، محدودیتی از نظر تعداد تحلیل‌گران وجود ندارد. این کار، هم اکنون با محوریت کانون نهادهای سرمایه گذاری آغاز شده است.
عضو هیات مدیره سازمان بورس در پاسخ به این سوال که چرا انتشار EPS در قریب به اتفاق کشورها الزامی نیست گفت: همه پیش بینی ها با محدودیت های ذاتی پیش بینی همراه هستند و از قابلیت اتکا و اطمینان برخوردار نیستند. به‌عنوان مثال در سال 95، سود محقق شده شرکت‌ها با اولین پیش‌بینی آنها بطور متوسط بیش از 400 درصد انحراف دارد. در برخی موارد، سود محقق شده چندین برابر بیشتر یا کمتر از سود پیش‌بینی شده شرکت‌ها بوده است. بنابراین سود پیش‌بینی شده توسط شرکت‌ها می‌تواند به گمراهی، دستکاری و حباب قیمت ها منجر شود و در نتیجه بازار به سمت غیر واقعی حرکت کند.
معاون اجرایی سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به اینکه توقف طولانی مدت نمادها از دیگر مشکلاتی بود که به واسطه انتشار پیش‌بینی EPS با آن روبرو بودیم، عنوان کرد: در دستور العمل جدید، توقف طولانی مدت نمادها به حداقل رسیده است. بسیاری از نمادها به دلیل عدم ارایه پیش‌بینی سود یا تعدیل بیش از 20 درصد که معمولا همراه با ابهامات اساسی بود، متوقف می شدند که از این پس شاهد آن نخواهیم بود.
عضو هیات مدیره سازمان بورس با بیان اینکه در دستور العمل جدید مربوط به افشای اطلاعات، فرصت تعیین شده برای ارایه اطلاعات افزایش یافته، افزود: در دستور العمل پیشین در صورت عدم ارایه اطلاعات، نماد تا زمان ارسال اطلاعات بسته می شد اما در حال حاضر بورس‌ها می‌توانند به ناشر فرصت دهند تا اطلاعات مالی خود را تکمیل کند و نماد طی این مدت متوقف نمی شود. البته، بحث برخورد با ناشرین متخلف به جای خود پا برجا است.
فلاح پور همچنین اضافه کرد: به عنوان مثال، در گذشته اگر ناشری اطلاعات مالی 6 ماهه را ارایه می کرد اما اطلاعات 3 ماهه را ارایه نکرده بود، طبق دستور العمل امکان بازگشایی نماد وجود نداشت اما این روند اصلاح شده و در صورت ارایه اطلاعات به روز تر و کامل‌تر، نماد می‌تواند بازگشایی شود. البته، در تمام مواردی که ناشر در ارایه اطلاعات قصور داشته باشد، براساس دستورالعمل جدید انضباطی که در حال اصلاح است، به تخلفات ناشر رسیدگی خواهد شد و حتی در حال بررسی اعمال یکسری محدودیت‌ها بر سهامداران عمده هستیم.
عضو هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار در گفتگو با سنا، به موضوع هشدار مثلثی نمایش داده شده در کنار نمادها اشاره کرد و گفت: نمایش هشدار مثلث در کنار نام شرکت به معنای این است که ناشر به فرآیند تعلیق وارد شده است اما به معنی تعلیق زودهنگام نماد شرکت نیست. بلکه بسته به نوع تخلف، تعلیق شدن نماد ممکن است از 4 ماه تا 15 ماه طول بکشد. در این فاصله نماد باز است و همزمان ضمن برخورد انضباطی با ناشر در صورت تخلف، به ناشر فرصت داده می‌شود که موارد را اصلاح کند. در واقع نسبت به دستورالعمل قبلی که نماد بلافاصله تعلیق می‌شد، تعلیق‌ها کاهش محسوسی خواهند داشت.
بنابراین، این هشدار مثلثی صرفا جهت اطلاع سرمایه‌گذاران از آخرین وضعیت شرکت است و این که سهامداران بعنوان مالکین شرکت از عملکرد نامناسب و تخلفات مدیرانشان آگاه باشند و به تناسب از آنها بخواهند جهت جلوگیری از تعلیق نماد در ماه‌های آینده، موارد را رفع کنند.
ضمن اینکه، در این حالت، سرمایه‌گذاران با توجه به احتمال تعلیق نماد در ماه‌های آتی، می‌توانند برنامه‌ریزی مناسبی انجام دهند و بصورت دفعی با تعلیق نماد مواجه نشوند. به عبارت دیگر، علامت هشدار چه باشد چه نباشد، اتفاقات در حال رخ دادن است، این هشدار فقط سهامداران را از وضعیت شرکت آگاه می‌کند.
به گفته عضو هیات مدیره سازمان بورس فرآیند انجام اصلاحات جدید بیش از یک سال به طول انجامید و طی این مدت جلسات متعددی با کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران، کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار، فعالین حقیقی و حقوقی و بورس ها برگزار شد و قریب به اتفاق فعالین بازار سرمایه موافق نگاه جدید سازمان بورس بودند.
وی ادامه داد: طی این مدت نقدها و پیشنهادهای فعالین حقیقی و حقوقی بازار سرمایه، کانون ها و ارکان سازمان بورس اخذ و اعمال شد و برای اولین بار در این خصوص، فراخوان عمومی اعلام شد و فعالین بازار از آن مطلع شدند و نظرات خود را از طریق سامانه مربوطه ارسال نمودند که سازمان هم آنها را در انجام اصلاحات استفاده کرد.
در پایان عضو هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام کرد با وجود اینکه در اصلاح و ابلاغ دستورالعمل جدید نظر فعالین و ارکان بازار سرمایه از طریق فراخوان عمومی و جلسات متعدد اخذ شده، با این حال سازمان بورس از پیشنهادات و انتقادات سازنده در جهت بهبود هرچه بیشتر این دستورالعمل‌ها استقبال می‌کند.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

سریلانکا 55 میلیون دلار پول نفت ایران را با چای پرداخت

ریاض ورود ماهان ایر به عربستان را ممنوع کرد

آتش دامن 80 درصد از پوشش گیاهی جنگل‌های کهگیلویه و بویراحمد را سوزاند/ حفاظت از جنگل‌ها تنها به واسطه آگاهی ممکن است

دستگاه‌های ذیربط برای ارتقای سطح سلامت جامعه به وزارت بهداشت کمک کنند

تاثیر هدایت هوشمندانه نقدینگی در رشد اقتصادی

وزارت صنعت: مردم با کد ملی می‌توانندیک خودرو وارد کنند

بزرگترین «بسته حمایتی» وزارت صمت ابلاغ شد

انگلیس تعرفه خودروهای برقی چین را افزایش نمی‌دهد

مردم با کد ملی می‌توانند یک خودروی شخصی وارد کنند

ماده 41 قانون کار اصلاح می‌شود یا خیر؟

کاهش درآمد کانال سوئز

انتخابات نظام مهندسی کشاورزی تهران تایید نشد

حقوق تیر مستمری‌بگیران مطابق زمان‌بندی در حال پرداخت است

نسل جدید کولرهای آبی پربازده هزینه برق را کاهش می دهد

جزییات فروش ارز اربعین اعلام شد

حمایت از طرح‌های بازیافت حرارت در نیروگاه‌های مقیاس کوچک

قیمت روز ارزهای مبادله‌ای/ دلار رشد کرد

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز 1403/04/28

فیلترشکن‌ عامل کاهش سرعت دسترسی به اینترنت

‌گفت‌وگو|پیاده‌سازی نقشه راه آب در انتظار تشکیل دولت چهاردهم

زمان حراج جدید شمش طلا اعلام شد

جزئیات فروش ارز اربعین اعلام شد

روسیه برای ساخت دومین نیروگاه هسته‌ای ترکیه از رقبا پیش است

پیش بینی قیمت طلا

قیمت یورو امروز 27 خرداد 1403 در بازار

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.