یک عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی: افزایش یکباره قیمت حامل های انرژی ،باعث افزایش رکود و لاغرتر شدن قشرمتوسط می شود +صوت گفتگو

یک عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی:            افزایش یکباره قیمت حامل های انرژی ،باعث افزایش رکود و لاغرتر شدن قشرمتوسط می شود +صوت

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - یک عضو کمیسیون انرژی مجلس ، اظهار کرد: بر اساس تصمیم دولت در لایحه بودجه سال آینده ، قیمت حامل های انرژی پنجاه الی شصت درصد افزایش پیدا می کند و این خود باعث می شود که اقتصاد معیوب و بیمار کشور، درازکش شود.
هدایت الله خادمی،درمصاحبه با برنامه زنده «رویداد»رادیو گفت وگو،با بیان اینکه دولت برای تامین منابع خود چند راه بیشتر ندارد و عموما این منابع را از طریق فروش نفت و اخذ مالیات تامین می کند، افزود : دولت در لایحه بودجه 1397 یکی از راهکارهایی که برای تامین منابع بودجه خود در نظر گرفته افزایش قیمت حامل های انرژی است ،موضوعی که اگر رخ دهد یک شوک اساسی اقتصادی و اجتماعی در جامعه به وجود خواهد آورد.
این نماینده مجلس،با بیان اینکه من موافق افزایش قیمت حامل های انرژی به چنین شیب تندی نیستم ،خاطرنشان کرد : چرا دولت از سال 92 تا سال 96 چنین تصمیمی را اتخاذ نکرد ؟ دولت می‌توانست در طی این چهار سال به صورت ملایم قیمت حامل‌های انرژی را افزایش دهد و این جای سوال دارد که چرا یک دفعه تصمیم گرفته این اقدام را آن هم با چنین شیب تندی انجام دهد؟ اگر تصمیم دولت در این زمینه اجرایی شود سال آینده حدود 50 60 درصد قیمت حامل های انرژی افزایش پیدا می کند و این خود باعث می شود که اقتصاد معیوب و بیماری کشور، درازکش شود.
خادمی با بیان اینکه به نظرم مجلس با چنین تصمیمی موافقت نمی‌کند چرا که معتقد است افزایش قیمت ها با چنین شیبی باعث ایجاد مشکلات اساسی در جامعه می شود ،ادامه داد:این سوال وجود دارد که مگر در واقعیت اقتصادی زندگی مردم چه اتفاقی افتاده که دولت تصمیم به چنین امری گرفته است ؟ افزایش قیمت حامل های انرژی بر روی قیمت بسیاری از کالاها تاثیر خواهد گذاشت و زمینه را برای افزایش رکود در کشور فراهم می کند.
این نماینده مجلس با بیان اینکه در صورت تحقق چنین تصمیمی حدود 800 هزار شغل از دست خواهد رفت ، گفت :این تصمیم در صورتی می توانست اجرایی شود که دولت پیش از این ،تولید و اشتغال در جامعه به وجود آورده بود و مردم توانایی پرداخت چنین هزینه هایی را داشتند ولی وقتی تورم و رکود درکشورها حاکم است ، بسیاری از جوانان بیکار هستند و اختلاف طبقاتی و تبعیض در جامعه وجود دارد چگونه می توان از مردم انتظار داشت که چنین هزینه هایی را پرداخت کنند ؟
خادمی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه دولت برای تامین هزینه های خود باید راه های جایگزین دیگری در پیش بگیرد، افزود: در بودجه امسال عدالت مورد توجه قرار نگرفته است و چنین تصمیماتی باعث می شود قشر متوسط در جامعه روز به روز لاغر تر شود.
این نماینده مجلس در پایان صحبت‌های خود با تاکید بر اینکه دولت بسیار بزرگ شده است و ضروری است که هرچه زودتر برای تامین هزینه هایش اقدام به کوچک سازی پیکره اش کند،تصریح کرد : مبارزه جدی و قاطع با فساد اقتصادی، استفاده از افراد کارآمد و توانمند، توجه به مقوله شایسته سالاری و و جلوگیری از باندبازی و حزب بازی می تواند به دولت در حل مشکلات اقتصادی کشور ، کمک قابل توجهی کند.
دریافت فایل


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

لغو وضعیت فورس ماژور در بزرگترین میدان نفتی لیبی

آژانس بین‌المللی انرژی: نفت جهانی تا سال 2025 به بشکه‌ای 70 دلار می‌رسد

کاهش واردات نفت چین با پر شدن مخازن ذخیره سازی

روسیه رتبه دوم صادرات نفت به چین را کسب کرد

قطر بودجه خود را بر اساس نفت 40 دلاری تنظیم می‌کند

محکومیت قطعی شِل به پرداخت 467 میلیون دلار خسارت آلودگی نفتی در نیجریه

عراق نمی‌خواهد از توافق اوپک برای کاهش تولید نفت معاف شود

پیش بینی نفت 40 تا 45 دلاری در سال 2021

کنفرانس انرژی عرب به سال 2023 موکول شد

آژانس بین المللی انرژی پیش بینی خود را برای تقاضای جهانی نفت در سال 2021 کاهش داد

خیز غول‌های نفتی جهان در جهت تولید انرژی از باد

پوتین: تصمیمات ائتلاف اوپک پلاس امید به عادی شدن اقتصاد جهان را زنده می‌کند

پیش‌بینی اوپک برای افزایش شدید تقاضای نفت در نیمه دوم 2021

محدودیت های کرونایی جدید در اروپا تهدیدی برای صنعت نفت است

کشف میدان بزرگ گازی در روسیه

شیوع انواع جدید کرونا تقاضای جهانی نفت را تهدید می‌کند

کویت: اوپک ممکن است افزایش 400 هزار بشکه نفت در روز را لغو کند

ذخایر نفت روسیه با سطح تولید فعلی برای 30 سال دیگر کافی است

مواجهه غول نفتی انگلیس با جریمه 240 میلیون دلاری به علت پرونده رشوه در خاورمیانه

آمادگی روسیه برای رساندن تولید نفت به سطح قبل از همه گیری کرونا

برندهای بزرگ خواستار توافق جهانی برای کاهش تولید پلاستیک شدند

کانادا واردات نفت از روسیه را ممنوع کرد

روسیه فروش نفت خام به هند را افزایش داد

بلومبرگ: هند به دنبال خرید نفت بیشتر از روسیه است

کرملین: روسیه به تحریم‌های نفتی اتحادیه اروپا پاسخ می‌دهد

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.