طلا پس از 47 سال رکورد زد طلا و ارز

طلا پس از 47 سال رکورد زد

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - طلا در روز سه‌شنبه پس از کاهش 5 دلاری، به قیمت 1217 دلاری ابتدای روز خود بازگشت. اونس فلز زرد در حالی سه‌شنبه را با رشد سپری کرده بود که رکورد جدیدی را پس از 47 سال به ثبت رساند.

به گزارش فصل اقتصاد،دوازدهمین روز متوالی که طلا رشد مثبت داشته در این روز ثبت شد. این بازه زمانی، از ابتدای دهه 1970 میلادی تا کنون بی‌سابقه بود. در واقع از روزی که «استاندارد طلا» لغو شد، این فلز هیچ‌گاه 12 روز مثبت پیاپی را ثبت نکرده بود.
پشتوانه‌های اونس در بازارها
طلا روز گذشته را با قیمت 1317 دلاری استارت زد و در ادامه با توجه به سه عامل یک موج کاهشی و یک موج افزایشی را تجربه کرد. موج کاهشی که طلا را به قیمت 1312 دلاری عقب راند، مربوط به تعدیل بازار بود و موج ثانویه که دلار را تا بعد از ظهر دیروز به قیمت 1317 دلاری بازگرداند به این سه عامل مربوط می‌شد. اولین عامل توییت دونالد ترامپ در پاسخ به رجزخوانی هسته‌ای کیم جونگ اون، بود. ترامپ در توییت خود با کنایه به دکمه هسته‌ای روی میز «اون»، دکمه آمریکایی را قدرتمندتر از نسخه کره‌ای آن توصیف کرد. تنش‌های مربوط به این دو کشور بارها ارزش فلز زرد را بالا و پایین برده و معمولا به سود اونس تمام شده است. دومین عامل، ضعف دلار در بازار ارزی است که با گزارش مثبت نرخ بیکاری در آلمان کفه ترازوی ارزی را به سود یورو کج کرد. سومین عامل نیز افزایش تنش‌های ژئوپلیتیک در خاورمیانه است. طلا همواره از تنش‌های سیاسی سود برده و انتظار می‌رود این بار نیز از این فرصت استفاده کند. هرچند که خاموشی دلار چندان ادامه‌دار نخواهد بود و ممکن است طلا برعکس گمانه‌ها بازهم دچار موج سومی شود که این بار نیز کاهشی است.
12 روز طلایی
فلز زرد طولانی‌ترین دوره زمانی با رشد متوالی روزانه از ابتدای دهه 1970 را ثبت کرد. با پایان معاملات طلا در روز سه‌شنبه دوازدهمین روز فعال بازارها (بدون احتساب روزهای تعطیل) با رشد مثبت برای فلز گرانبها محقق شد. این تقویت متوالی از زمان لغو سیستم «استاندارد طلا» در پایان سال 1971 میلادی بی‌سابقه بوده است. طلا روز سه‌شنبه، اولین روز فعالیت خود در سال 2018 را با قیمت 1302 دلاری استارت زده بود و تا انتهای شب 1320 دلار نیز معامله شد. رشد 18 دلاری اونس فلز زرد در این روز باعث شد دوازدهمین روز متوالی مثبت برای این فلز به ثبت برسد. طلا طی این روزها نزدیک به 90/ 4 درصد رشد کرده بود. مشاهده سایر رکوردهای طولانی و پیاپی طلا در سال‌های پیشین، یک دوره 11 روزه در سال 2011 را نشان می‌دهد که با رشد 8 درصدی قیمت اونس همراه شده بود. در ابتدای سال 1970 میلادی نیز یک دوره 10 روزه با رشد 3 درصدی در تاریخچه طلای جهانی ثبت شده است. استاندارد طلا در سال 1971 پس از یک دوره تورمی در آمریکا برای همیشه لغو شد.
مکانیزم استاندارد طلا
به نوشته دنیای اقتصاد، استاندارد طلا نوعی از سیستم پولی است که در آن مبنای محاسبات اقتصادی، براساس میزان خاصی از طلا تنظیم می‌شود. در این سیستم، پول‌های رایج در عوض مقادیر ثابتی از طلا بازگردانده می‌شوند و دارای نرخ ثابت مبادله‌ای میان یکدیگر هستند. نرخ ارزهای مختلف نسبت به طلا ثابت نگه داشته می‌شود تا امکان یکسان بودن قیمت‌ها میان کشورهای مختلف فراهم شود. به‌عنوان مثال اگر ورودی طلا در آمریکا زیاد می‌شد، خروجی در سایر کشورها تقریبا به همان اندازه کاهش می‌یافت. این مکانیزم تا زمانی ثبات اقتصادی ایجاد می‌کرد که تمام کشورها به این استاندارد پایبند می‌ماندند. کارشناسانی که موافق استاندارد طلا هستند، یک پشتوانه ثابت در مقابل سیستم پولی داخلی را موجب ایجاد ثبات اقتصادی می‌دانند. در مقابل این گروه، کارشناسان مخالفی قرار گرفته‌اند که استاندارد طلا را در بازه‌های کوتاه‌مدت (تا 5 سال)، باعث به‌هم ریختگی اقتصادی قلمداد می‌کنند. اوج این مخالفت‌ها با شکست استاندارد طلا در سال‌های «رکود بزرگ» شکل گرفت و در نهایت با تورم بالا در سال‌های منتهی به دهه 1970 میلادی، که آمریکا را دچار گرانی کرده بود، باعث لغو این استاندارد شد.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

هواشناسی ایران 1401/09/09؛ پیش‌بینی بارش باران و برف 5روزه در کشور

کاهش هیجان قیمت‌های بازار آزاد خودرو، با استمرار عرضه‌ها در بورس

شرایط پلاک گذاری کامیون و کشنده های وارداتی تعیین شد

بررسی عملکرد نظام بانکی در سال اول اجرای قانون جهش تولید مسکن/ جریمه مالیاتی در انتظار بانک‌های متخلف

3 محور تفاهمات ایران و ترکمنستان در سفر وزیر نیرو/ تاکید بر افزایش ظرفیت مبادلات برق

از تسهیل صادرات هوایی محصولات کشاورزی تا اقدام برای تامین امنیت غذایی

رکوردزنی جدید قیمت سکه/ تجارت ترجیحی با پاکستان فعال شد

افزایش سهمیه پایه ناوگان دیزلی/انتقال آب سد آزاد به خانه های مردم

از اختصاص آفرهای پروازی تا تفکیک وزارت راه و شهرسازی

جزئیاتی از سخت‌ترین پروژه آبرسانی کشور/ کیفیت آب سنندج متحول می‌شود

پیش بینی افزایش قیمت نفت در بازار جهانی

طلای جهانی به بالاترین حد در دو هفته اخیر رسید

میزان فروش سفته و برات اعلام شد

تضمین امنیت غذایی با کشت بهینه خاک/ دلال بازی در بازار تراکتور

دورخیز آمریکا برای نفت 70 دلاری

چین و تایوان، مبدا اصلی واردات پیچ

بیشترین حجم تولید فولاد کشور در بازار داخل

هنر بخشیدن خود

چند دستگاه به درگاه ملی خدمات هوشمند متصل شدند؟

معضل یارانه نقدی

زمانه خود را بشناس

5 ساعت تا «باران برگ»

سوال هایی برای سنجش و افزایش اعتماد مشتری

صحت‏‏‌سنجی ادعای رکوردشکنی مصرف ترافیک داخلی

سقف بهای نفت؛ از خوش‌بینی تا کابوس

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.