سقف‌شکنی سکه با سیگنال دلار طلا و ارز

سقف‌شکنی سکه با سیگنال دلار

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - با وجود تشدید نوسانات شاخص بازار سهام و نرخ دلار، حجم معاملات با کاهش مواجه شد .

به گزارش فصل اقتصاد،دیروز هر دلار آمریکا با رشد 30 تومانی، به نرخ 4360 تومان معامله شد. با وجود روند کم‌نوسان دلار با دور شدن از اوج تقاضای ارز تجاری در هفته آخر آذر و هفته اول دی، اما از روز شنبه رشد تقاضای سفته‌بازی با چاشنی رشد تقاضای محافظه‌کارانه نوسانات صعودی دلار را تشدید کرد. بنابراین با وجود فشار عرضه از سوی صرافی بانک‌ها، جهش نرخ دلار در یک هفته اخیر رقم خورد. با وجود مقاومت سطح 4300 تومانی در مقابل دلار، روز سه‌شنبه دلار در نیمه اول سطح 4300 تومان و روز چهارشنبه نرخ دلار در میانه معاملات بالاتر از 4400 تومان نیز قرار گرفت. اما کاهش قابل توجه معاملات با چشم‌انداز فشار عرضه صرافی بانک‌ها و شناسایی سود میان معامله‌گران، افت دلار را از سطح مزبور رقم زد.
سقف‌شکنی سکه با سیگنال دلار
دیروز هر سکه طرح جدید با رشد 14 هزار تومانی به قیمت یک میلیون و 508 هزار تومان معامله شد. در بازار طلای جهانی، رشد شاخص دلار از کف 4‌ماهه اونس طلا را از سقف 1321 دلاری، بالاترین سطح در 5/ 3 ماه اخیر رقم زد. اما نوسان اونس طلا بالاتر از 1310 دلار و رشد حدود 30 دلاری اونس طلا در یک هفته اخیر عامل حمایت از سکه است. در بازار ارز نیز با تشدید نوسانات صعودی و تداوم سفته‌بازی در بازار ارز رشد 204 تومانی نرخ دلار تا سقف 4399 تومان در یک هفته اخیر رقم خورد. بنابراین با اینکه پیش‌تر سکه نسبت به رشد بازارهای اثرگذار کم‌واکنش بود، اما در 6 روز اخیر رشد 95 هزار تومانی قیمت سکه رقم خورد. همچنان احتمال افت دلار از سطح کنونی می‌تواند سکه را به پایین‌تر از یک میلیون و 500هزار تومان بازگرداند.
افت آرام طلا از سقف 5/ 3 ماه
دیروز ساعت 16 هر اونس طلای جهانی به قیمت 1315 دلار معامله شد. رشد اندک شاخص دلار پس از رسیدن به کف 4‌ماهه، اونس طلا را از سقف نزدیک به 4 ماه (1321 دلار) با افت مواجه کرد. روز گذشته بازارهای سهام آسیا و اروپا صعودی شدند و افت اندک یورو رقم خورد. اما با اجرایی شدن قوانین مالی اروپا موسوم به MiFD (بزرگ‌ترین تغییر قوانین اروپا برای شفافیت بالاتر در 10 سال اخیر) احتیاط میان معامله‌گران افت 25 درصدی ارزش معاملات بازار سهام اروپا را رقم زد. چشم‌انداز رشد اقتصادی مناسب اروپا احتمال پیشی‌ گرفتن رشد یورو از شاخص دلار و حمایت از طلا را ارائه می‌دهد. چشم‌انداز 3 بار افزایش نرخ بهره آمریکا فشار را بر طلا حفظ کرده است. در روزهای آتی صورتجلسه نشست اخیر و آمار اشتغال آمریکا بر اونس طلا اثرگذار هستند.
حمایت کف 72 هزار تومان از «تسه»ها
دیروز اوراق تسهیلات مسکن اسفند94 (تسه9412) با افت 8/ 0 درصدی به قیمت 72 هزار و 930 تومان معامله شدند. از ابتدای دی شاهد مسیر نزولی قیمت اوراق تسهیلات مسکن از سطح 74 هزار تومانی هستیم. به صورتی که در روزهای اخیر قیمت برخی اوراق تا کف 71 هزار تومان نیز افت داشتند. اما به نظر می‌رسد رشد تدریجی تقاضا حمایت کف 72 هزار تومانی «تسه»ها را تقویت کرده است. روز گذشته معاون مسکن وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد سهم مسکن در سبد خانوارهای متوسط 30 تا 33 درصد و برای اقشار ضعیف‌تر 45 درصد است. بنابراین پایین بودن قدرت خرید متقاضیان مانع از رشد قابل توجه تقاضا است. همچنان برخی کارشناسان، با توجه به پایین بودن قدرت خرید متقاضیان و تداوم رکود سمت عرضه، رشد ماه‌های اخیر معاملات و قیمت مسکن در تهران را سیگنال کافی برای بازگشت مسکن به رونق نمی‌دانند.
نوسان نفت نزدیک سقف 5/ 2 سال
دیروز ساعت 16 هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت 6/ 60 دلار معامله شد. پیش‌بینی کارشناسان از افت موجودی نفت تجاری آمریکا برای هفتمین هفته متوالی (5 میلیون بشکه در روز) در کنار احتمال بازگشت ریسک برجام، نوسان WTI و برنت نزدیک سقف 5/ 2 سال را رقم زد. با این وجود رفع اختلالات عرضه خط لوله Forties دریای شمال و همچنین لیبی (پس از انفجار در هفته اخیر) عامل فشار بر نفت شد.به نوشته اقتصادآنلاین، علاوه بر این گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA) از افزایش تولیدات آمریکا به میزان 167 هزار بشکه در روز در اکتبر و رسیدن به تولید روزانه 64/ 9 میلیون بشکه فشار را بر نفت حفظ کرده است. موسسه مودیز نوسان برنت و WTI را بین 40 تا 60 دلار و با جنگ میان شیل و اوپک برای سهم بازار بیشتر سقف 60 دلاری را برای نفت پیش‌بینی کرد.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

پیش بینی افزایش قیمت نفت در بازار جهانی

تضمین امنیت غذایی با کشت بهینه خاک/ دلال بازی در بازار تراکتور

دورخیز آمریکا برای نفت 70 دلاری

چین و تایوان، مبدا اصلی واردات پیچ

بیشترین حجم تولید فولاد کشور در بازار داخل

هنر بخشیدن خود

چند دستگاه به درگاه ملی خدمات هوشمند متصل شدند؟

معضل یارانه نقدی

زمانه خود را بشناس

5 ساعت تا «باران برگ»

سوال هایی برای سنجش و افزایش اعتماد مشتری

صحت‏‏‌سنجی ادعای رکوردشکنی مصرف ترافیک داخلی

سقف بهای نفت؛ از خوش‌بینی تا کابوس

نقطه روشن در بازار خاکستری خودرو

معمای «1+2» مذاکرات برجامی

وزن اعتماد در سبد سهام

سفر ابدی آوازه‌خوان توسعه

ماشه حمله به تورم مسکن

دفاع بانک مرکزی از دولت

پیدا کنید تخم مرغ فروش را!

لیدر اصلاحات در جبهه اصولگرایان

میراث‌فرهنگی ناملموس «هنر ساختن و نواختن عود» جهانی شد

«یلدا/ چله» جهانی شد

جزئیات ثبت رکورد جدید مصرف ترافیک داخلی

پایداری شبکه همراه اول در مناطق زلزله‌زده استان هرمزگان

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.