عوامل موثر در نوسانات بازار سرمایه بورس

عوامل موثر در نوسانات بازار سرمایه

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - رییس کمیسیون اقتصادی مجلس درباره نوسانات شاخص بورس گفت: در طول هفته‌های گذشته شاهد افزایش قیمت سهام شرکت های بورسی بودیم و اثر آن در رشد شاخص بورس مشهود بود. در مدت اخیر شاخص بازار بورس رکوردهای قابل توجهی را داشت اما نکته مهم این است که باید بررسی شود آیا این روند صعودی شاخص بورس متاثر از رونق اقتصاد ایران بوده است؟

به گزارش فصل اقتصاد،محمدرضا پورابراهیمی داورانی در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه ارزیابی رشد شاخص بورس کشور به صورت کلی در مدت اخیر چگونه است؟ گفت: براساس ارزیابی ها، تغییر قیمت کالاهای پایه‌ای و تاثیرات آن بر اقتصاد کشور از عوامل موثر در رشد شاخص بورس بوده است.
وی ادامه داد: در مقطعی در چند سال گذشته قیمت هر بشکه نفت تا حدود 30 دلار کاهش یافت و همراه با این کاهش قیمت در بازار نفت قیمت جهانی فولاد نیز تقریبا به یک سوم کاهش و قیمت مس نیز حدودا به نصف رسید.
پورابراهیمی با اشاره به رکود در اقتصاد جهانی در چند سال گذشته، افزود: رکود اقتصاد جهانی نیز تاثیرات منفی در اقتصاد ایران داشته که حتی به کاهش درآمدها نیز منتهی شده است. بخشی از شرکت‌های پتروشیمی به دلیل کاهش قیمت نفت با سودآوری پایینی روبه رو شده‌اند و همچنین شرکت های معدنی، فولادی و مس نیز با مسائلی روبه‌رو بودند که تاثیرات این مشکلات در بازار سرمایه نمود پیدا کرد.
به نوشته خانه ملت،رییس کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: در طول ماه های گذشته قیمت کالاهای پایه‌ای با افزایش روبه رو شده، همچنین قیمت هر بشکه نفت از 60 دلار عبور کرد و اثرات آن بر درآمدهای دولتی و بخش خصوصی ملموس خواهد بود.
پورابراهیمی افزود: اگر قیمت های جهانی افزایش یابد به تبع آن سودآوری شرکت ها نیز بیشتر و قیمت سهام نیز با افزایش رو به رو می شود که نتیجه آن در میزان شاخص بورس موثر خواهد بود. افزایش تدریجی قیمت کالاهای پایه ای، جهانی مانند مس در نوسانات بورس تاثیرگذار است.
وی تصریح کرد: رشد قیمت ارز به افزایش قیمت دارایی های سرمایه گذاری شده در شرکت های بورسی منجر می شود یعنی به طور مثال اگر دلار ارزان باشد میزان ارزش سرمایه گذاری برای ساخت یک کارخانه کمتر است اما با رشد نرخ دلار ، ارزش سرمایه گذاری نیز با افزایش روبه رو می شود و نکته این است که علی رغم اینکه افزایش نرخ ارز در سودآوری شرکت های بورسی موثر نخواهد بود اما باعث افزایش قیمت سهام این شرکت ها به دلیل تاثیر بر ارزش دارایی شرکت های بورسی می شود.
پورابراهیمی افزود: هر کشوری که با مسائل اجتماعی و اغتشاشات روبه رو شود بازار سرمایه آن کشور نیز متاثر خواهد شد اما باید توجه کرد که واکنش‌های بازار سرمایه به صورت کوتاه مدت خواهد بود چرا که در روزهای گذشته با حضور مردم و حمایت مردم از انقلاب و همچنین با وجود اقتدار نیروهای امنیتی و نظامی موضوع اغتشاشات که از سوی جریان های خارجی حمایت می‌شد، متوقف شد. وی ادامه داد: در حال حاضر بین تمام گروه های سیاسی داخلی پایبند نظام به جمهوری اسلامی اتحاد وجود دارد و تمامی گروه ها اغتشاشات را محکوم کرده‌اند.
پورابراهیمی افزود: رفع مشکلات اقتصادی مطالبه بر حق مردم کشور است و باید مسئولان در این زمینه پاسخگو باشند اما جریان فتنه اقتصادی در جمهوری اسلامی راه به جایی نمی برد و تاثیرات اغتشاشات در اقتصاد کوتاه مدت خواهد بود.
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی افزود: در مجموع قیمت های جهانی و تغییرات نرخ ارز در نوسانات بازار بورس تاثیرگذار بود و به هر میزان که عوامل مذکور مدیریت نشود تاثیر منفی در اقتصاد خواهد داشت.
رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: پیش بینی می شود با توجه به وضعیت اقتصادی و سیاست های پیش رو، شاخص بازار سرمایه در هفته های آینده در مجموع روند صعودی داشته باشد.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

لغو وضعیت فورس ماژور در بزرگترین میدان نفتی لیبی

آژانس بین‌المللی انرژی: نفت جهانی تا سال 2025 به بشکه‌ای 70 دلار می‌رسد

کاهش واردات نفت چین با پر شدن مخازن ذخیره سازی

روسیه رتبه دوم صادرات نفت به چین را کسب کرد

قطر بودجه خود را بر اساس نفت 40 دلاری تنظیم می‌کند

محکومیت قطعی شِل به پرداخت 467 میلیون دلار خسارت آلودگی نفتی در نیجریه

عراق نمی‌خواهد از توافق اوپک برای کاهش تولید نفت معاف شود

پیش بینی نفت 40 تا 45 دلاری در سال 2021

کنفرانس انرژی عرب به سال 2023 موکول شد

آژانس بین المللی انرژی پیش بینی خود را برای تقاضای جهانی نفت در سال 2021 کاهش داد

خیز غول‌های نفتی جهان در جهت تولید انرژی از باد

پوتین: تصمیمات ائتلاف اوپک پلاس امید به عادی شدن اقتصاد جهان را زنده می‌کند

پیش‌بینی اوپک برای افزایش شدید تقاضای نفت در نیمه دوم 2021

محدودیت های کرونایی جدید در اروپا تهدیدی برای صنعت نفت است

کشف میدان بزرگ گازی در روسیه

شیوع انواع جدید کرونا تقاضای جهانی نفت را تهدید می‌کند

کویت: اوپک ممکن است افزایش 400 هزار بشکه نفت در روز را لغو کند

ذخایر نفت روسیه با سطح تولید فعلی برای 30 سال دیگر کافی است

مواجهه غول نفتی انگلیس با جریمه 240 میلیون دلاری به علت پرونده رشوه در خاورمیانه

آمادگی روسیه برای رساندن تولید نفت به سطح قبل از همه گیری کرونا

برندهای بزرگ خواستار توافق جهانی برای کاهش تولید پلاستیک شدند

کانادا واردات نفت از روسیه را ممنوع کرد

روسیه فروش نفت خام به هند را افزایش داد

بلومبرگ: هند به دنبال خرید نفت بیشتر از روسیه است

کرملین: روسیه به تحریم‌های نفتی اتحادیه اروپا پاسخ می‌دهد

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.