تهران از مرز بحران آبی عبور کرد نفت و انرژی

تهران از مرز بحران آبی عبور کرد

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - استان تهران بزرگترین پایگاه جمعیتی در کشور را دارد که در کنار آن هیچ رودخانه‌ پرآبی بنا نشده و منابع آب آن محدود گزارش می‌شود؛ علاوه‌بر این با داشتن سهم سرانه آب تجدید پذیرغیرمتعارف 350 مترمکعب در سال، از مرز بحران عبور کرده است؛ این در حالیست که این میزان در کل کشور 1666 و در دنیا 6660 مترمکعب در سال است.

در حال حاضر درکلان شهر تهران با جمعیتی بالغ بر 8.5 میلیون نفر ساکن و در حدود 1.5 میلیون نفر جمعیت شناور، سالانه 1035 میلیون مترمکعب و متوسط در هر ثانیه 35 هزار لیتر آب مصرف می شود.
علاوه‌بر این بر اساس آمار 175 عدد ایستگاه پمپاژ در استان تهران وظیفه انتقال آب به نقاط مرتفع را با ظرفیت 224 هزارمترمکعب در ساعت به عهده دارد، همچنین در شهر تهران 64 ایستگاه پمپاژ، بعد از هشت مرحله پمپاژ، اختلاف رقوم ارتفاعی بالغ بر 800 متر است که با ایستگاههای پمپاژ موجود و ظرفیت 224 هزارمترمکعب در ساعت بعد از 8 مرحله پمپاژ آب به شمالی ترین نقطه تهران می رسد.
علاوه بر این آب مصرفی شهر تهران از منابع زیرزمینی و سدها تأمین می‌شود سرانه سالانه آب تجدیدشونده شهر تهران در سال 1335 بالغ بر 1157 مترمکعب بوده که این رقم در سال 1375 به 270 مترمکعب و در سال 1380 به 255 مترمکعب کاهش یافته است. علاوه‌بر این در سال 1377 کل آب مصرفی تهران، 886 میلیون مترمکعب بوده که با نرخ رشد متوسط سالانه‌ی حدود 23.1 درصد به بیش از 990 میلیون متر مکعب در سال 1386 رسیده است.
مصرف سالانه آب و جمعیّت شهر تهران در این دوره 10 ساله روندی صعودی با نرخ رشد نزدیک به هم داشته‌اند، نکته قابل ملاحظه در خصوص سرانه مصرف آب در تهران سه و نیم برابر شدن آن در یک دوره 50 ساله است به طوری که سرانه آب مصرفی روزانه در تهران، از 99 لیتر در روز در سال 1345 به 350 لیتر در سال 1392 رسیده است. این در حالی است که جمعیت تهران نیز در این دوره از دو میلیون و هفتصد هزار نفر به بیش از هشت میلیون نفر در حال حاضر افزایش پیدا کرده است.
از سوی دیگر متوسط کسری آبخوان های ابرفتی در حوزه عملکرد استان تهران mcm 150 و در کل کشور 700 mcm تخمین زده شده است و سرانه حجم آب مصرفی 351 متر مکعب در سال برای استان تهران و 1224 متر مکعب در سال برای کل کشور تخمین زده شده که به معنای 28.4 درصد نسبت حوزه عملکرد تهران به کل کشور است همچنین سرانه حجم آب تجدید شونده در استان تهران 245 متر مکعب در سال و در کل کشور 1850 متر مکعب در سال است که 11.6 درصد نسبت کل عملکرد تهران به کشور را نشان می دهد.
همچمین عمر بسیاری از تاسیسات آب در تهران بالغ بر 50 سال است در همین راستا نوذزی پور قائم مقام شرکت آب و فاضلاب استان تهران در خصوص اقدامات شاخص انجام شده در حوزه آب و فاضلاب به ایسنا گفت:اجرای بیش از 6000 کیلومتر شبکه جمع‌آوری، خط اصلی وتونل فاضلاب رو و نصب بیش از 600000 انشعاب فاضلاب در شهر تهران و افتتاح مدول‌های 5 و 6 تصفیه‌خانه فاضلاب جنوب تهران با ظرفیت 2600 لیتر بر پانیه بخشی از اقدامات در این حوزه بوده است.
ایجاد تاسیسات جمع‌آوری و افتتاح 10 باب تصفیه‌خانه فاضلاب در تهران و هشت شهر استان (شهریار، شهر قدس، اسلامشهر، پرند، پیشوا، پردیس، لواسان و میگون) و اجرای بزرگترین پروژه مکانیسم توسعه پاک در بین طرح‌های فاضلاب شهری جهان از دیگر اقدامات انجام شده در بخش فاضلاب است.
بحران 15 ساله آب در ایران روزبه‌روزگسترش می‌یابد و این در حالی است که پایتخت بیشترین تهدیدها را به خود اختصاص داده و به نوعی تبدیل به مهم‌ترین دغدغه برای مسئولان کشور شده است که اگر از هم اکنون تدابیر لازم برای این مساله اندیشیده نشود قطعا با مشکلات زیادی روبرو خواهیم شد.
انتهای پیام


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

پیگیر رفع ممنوعیت ساخت و ساز در زیتون سرخه‌حصار هستیم

کاهش بروکراسی با تبدیل مجوزهای کاغذی به شناسه یکتا

53 هزار مجوز کاغذی به شناسه یکتا تبدیل شد

اقدام دیر هنگام واردکنندگان موبایل درخصوص پیش فروش متقلبانه آیفون

ضرورت توسعه مدل هاى خلق ارزش پایدار در فضای مدیریتی کشور

جزئیات مزایده 3 هزار میلیارد تومانی املاک

معاون وزیر رفاه: حذف یارانه‌ها شایعه است

جزئیات درآمد و هزینه سازمان اموال تملیکی در 7 سال اخیر

752 میلیون دلار انواع کشنده وارد کشور شد

وزیر اقتصاد: انتشار گواهی اوراق سپرده خاص تصمیم دولت بود

درآمد وصولی گمرک و واریزی به خزانه به 196 هزار میلیارد تومان رسید

آغاز ویرایش ثبت‌نام‌ خودرو وارداتی جانبازان و ثبت‌نام جاماندگان از 6 اسفند ماه

استفاده از کودکان در مدیریت پسماند ممنوع است

روی خوش بازار تونس به تجار ایرانی/ توافق‌نامه‌ تجاری و کمیسیون مشترک ایران و تونس احیا می‌شود

واکنش پیمان‌پاک به اظهارنظر همتی درباره رشد واردات

قانون پولشویی بالای سر درآمدهای مشکوک در سال آینده

بارش برف و باران، وقوع مه و کولاک برف در مناطق کوهستانی تهران

افزایش حقوق کارگران در سال آینده بیشتر خواهد بود

مصوبه ممنوعیت استفاده از فیلترشکن مخاطب عمومی ندارد/ خطاب مصوبه دستگاه‌ها هستند

بنزین گران نمی‌شود/ تورم سال آینده قطعا کمتر از امسال است

وزیر اقتصاد: حذف یارانه نقدی شایعه است

مصوبه ممنوعیت استفاده از پالایش‌شکن‌ها "مخاطب عمومی" ندارد/ خطاب مصوبه دستگاه‌ها هستند

مصوبه مربوط به ممنوعیت استفاده از پالایش‌شکن‌ها "مخاطب عمومی" ندارد/ خطاب مصوبه دستگاه‌ها هستند

آماده‌سازی 20 هزارتن میوه شب عید/خرمای ماه رمضان 15درصد زیر قیمت بازار عرضه می‌شود

افزایش قیمت خودروها بر اساس صورت‌های مالی است/ قیمت‌ها به روز شده‌اند

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.