جدیدترین آمار از سپرده‌های فرشتگان
پرداخت 121 میلیاردی با خط اعتباری بانک و بیمه

پرداخت 121 میلیاردی با خط اعتباری

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - فرایند تعیین تکلیف سپرده‌گذاران تعاونی منحله فرشتگان تا سقف 50میلیون تومان در حالی ادامه دارد که آخرین گزارش از عملکرد رسیدگی به وضعیت این تعاونی حاکی از آن است که تاکنون و طی سه مرحله اختصاص خط اعتباری بانک مرکزی حدود 121میلیارد تومان به 14هزار و 820نفر پرداخت شده است .
به گزارش فصل اقتصاد، فرشتگان، بزرگ‌ترین تعاونی زیرمجموعه موسسه اعتباری کاسپین است که در پایان سال 1394به همراه هفت تعاونی دیگر در این مجموعه گردهم آمده و مجوز رسمی بانک مرکزی برای فعالیت کاسپین صادر شد تا مسئول رسیدگی به امور هشت تعاونی که به آن واگذار شده بود باشد .
اما چندی نکشید که کاسپین به دلیل مسائل و مشکلات موجود در تعاونی‌های زیرمجموعه خود به ویژه فرشتگان دچار حواشی شده و تجمعات پی در پی سپرده‌ گذاران و ماجراهای خاص خود را به همراه داشت. اما درنهایت با ورود بانک مرکزی و مراجع قضایی شرایطی مهیا شد تا رسیدگی به امور سپرده‌گذاران فرشتگان در دستور کار قرار گیرد، از این رو با سازوکاری که پیش بینی شده بود طی فرآیندی مرحله‌ای تعیین و تکلیف سپرده گذاران آغاز شد .
تازه‌ترین گزارش دریافتی ایسنا، از جزئیات حساب‌های فرشتگان حاکی از آن است که از حدود 500هزار سپرده‌گذاری که به این تعاونی تعلق دارند، نزدیک به 50هزار مورد دارای حساب‌های بسته و یا با موجودی صفر هستند. از حدود 458هزار سپرده گذار باقی مانده تا 10هزار مورد دارای موجودی ناچیز بوده و 448هزار سپرده‌گذار دیگر دارای حساب‌هایی با ارقام مورد محاسبه هستند، این در حالی است که تا حدود 400هزار سپرده گذار ارقامی کمتر از 20میلیون تومان و مابقی دارای ارقام بالاتری هستند .
براین اساس از 28اردیبهشت‌ ماه امسال تا هشتم خرداد ماه و در مرحله اول حساب‌هایی تا سقف 10میلیون تومان مورد بررسی قرار گرفت و سپرده گذاران با این ارقام فرصت مراجعه به 20شعبه مجوزدار کاسپین را برای تعیین تکلیف حساب‌های خود دارا بودند. در مرحله دوم نیز رسیدگی به حساب‌های تا سقف 20میلیون تومان در دستور کار قرار گرفت و صاحبان حساب‌های تا این حد فرصت داشتند، از نهم خردادماه تا اوایل تیر ماه مراجعه کنند و البته در این زمان سپرده گذاران قبل از کمتر از 10میلیون نیز فرصت مراجعه داشتند. همچنین از چهارم تا هفدهم تیرماه مرحله سوم و پرداخت حساب‌هایی تا سقف 50میلیون تومان آغاز و ادامه داشت .
تعیین تکلیف 14هزار و 820نفر در سه مرحله
این در شرایطی است که آخرین آمار و ارقام دریافتی از این حکایت دارد که تاکنون حدود 14هزار و 820نفر از سپرده گذاران تا سقف 50میلیون تومان در سه مرحله تعیین تکلیف شده‌اند. برای این تعداد حدود 121میلیارد و 300میلیون تومان پرداختی وجود داشته که این رقم از خط اعتباری که بانک مرکزی طی سه مرحله برای فرشتگان اختصاص داده تامین شده است. قرار بر این بوده تا در ازای دارایی‌ها و اموالی که از تعاونی فرشتگان شناسایی می‌شود بانک مرکزی در صورت نیاز، خط اعتباری اختصاص داده و در مقابل املاک و دارایی فرشتگان در رهن این بانک قرار گیرد .
همچنین در پایان زمان تعیین تکلیف سپرده‌های تا سقف 10میلیون تومان آمار پرداخت حدود 13میلیارد تومان و در پایان مرحله دوم و تا سقف 20میلیون تومان پرداختی‌ها به حدود 26میلیارد تومان رسیده بود .
با این که حدود 450هزار سپرده گذار در فرشتگان وجود داشته و تا 400هزار نفر دارای حساب‌های کمتر از 20میلیون تومان هستند، اما پرداختی‌ها چندان چشم‌گیر و به نظر نمی‌رسد. این در حالی است که از دلایل این موضوع می‌توان به مشاهدات و گزارش‌های میدانی در مقابل شعب کاسپین اشاره کرد به طوری که ازدحام سپرده گذاران مقابل شعب و تحرکات برخی از آنها مانع از ورود سپرده گذاران خرد برای دریافت وجوه می‌شود، چرا که عمدتا وعده تغییر وضعیت، پرداخت سود و یا دریافت کامل وجوه به سپرده گذاران خرد داده شده و مانع از مراجعه آنها می‌شود. در حالی که ظاهرا قرار نیست تغییری در وضعیت پرداخت‌ها رخ داده و روال به صورت فعلی ادامه دارد و این شرایط تنها موجب می‌شود که سپرده‌ گذارانی که موقعیت تعیین تکلیف وضعیت خود را دارند از زمان موجود عقب بمانند .
اما با این که از روز گذشته (هفدهم تیرماه) مهلت مراجعه سپرده گذاران تا سقف 50میلیون تومان فرشتگان به پایان رسیده اما طبق اعلام عباس کمره‌ای – مدیرکل نظارت بر بانک‌ها و موسسات اعتباری بانک مرکزی – با توجه به این که هنوز بخشی از سپرده گذاران برای تسویه وجوه خود مراجعه نکرده‌اند، این زمان فعلا تمدید خواهد شد. با این حال او تاکید کرده که برای تسریع در انجام مراحل مورد نظر سپرده‌گذاران زیر 50میلیون باید در اسرع وقت به شعب 80گانه موسسه اعتباری کاسپین مراجعه و نسبت به تعیین تکلیف سپرده‌های خود اقدام کنند .
به گفته کمره‌ای، سپرده گذاران فرشتگان مخیر خواهند بود مبلغی را که به صورت علی‌الحساب تعیین و به شعب اعلام شده است، نقدا دریافت و یا در موسسه کاسپین افتتاح حساب کنند. در عین حال که بعد از این مرحله و به زودی فرایند تعیین تکلیف سپره های تا سقف 100میلیون تومان آغاز خواهد شد .
-->


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

آغاز کمپین جدید رومینگ همراه اول؛ برای خبرنگاران و مسافران عراق و امارات

جهش خودروسازان در آبان ماه 1401

دستور وزیر اقتصاد برای تغییر روند تسهیل شرایط صدور مجوزهای کسب و کار/ خاندوزی: رویه فعلی اعتماد زداست

صدای مطالبه گر بازنشستگان در دولت و مجلس خواهیم بود

جزیره‌های فوتبال ظرفیت گسترش به کل شهر تهران را دارد

سامانه کالابرگ الکترونیکی آماده شد/ یارانه 300هزارتومانی حذف خواهد شد؟

سرمایه گذاری مشترک ایران و امارات در پروژه های امنیت غذایی

تنها 30درصد از اعتبارات سازمان حفاظت محیط زیست تخصیص پیدا کرده است/به ازای 7 هزار هکتار اراضی یک محیط بان وجود دارد

10 ماده برای فریلنسرهای دیجیتال

تامین مواد اولیه؛ چالش اصلی صنعت رنگ

فرهنگ بسیج محدود به تاریخ، جغرافی و یا حوزه های فعالیتی خاص نیست

پیام مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی به مناسبت روز نیروی دریایی

جزئیات پانزدهمین شنبه امید و افتخار شهردارى تهران

معجزه شخصیت

نفوذ سامانه بارشی از فردا/ارتفاعات سفید پوش می‌شوند/کاهش 4 تا 7 درجه‌ای دما

بن بست توسعه صنعتی در ایران

هشدار دامپزشکی: تمام مزارع مرغ گوشتی و تخمگذار علیه آنفلوآنزا واکسینه شوند

5 تصمیم مرکز تتا برای تسهیل اعطای اینماد به لندتک‌ها

غنا استفاده از دلار را در تجارت نفت خود کاهش می‌دهد

سقف فروش ارز توافقی اسکناس برای دارندگان کارت بازرگانی افزایش یافت

تحلیل ادعای 10 استاد دانشگاه درباره سد چمشیر/ کیفیت رودخانه شور زهره متحول می‌شود

بررسی وضعیت اجرای امضای الکترونیک پزشکان/ قرائت گزارش نظارتی در مورد استنکاف دستگاه ها از اجرای سلامت الکترونیک در صحن علنی

واریز بیش از 49 هزار میلیارد تومان سود مجامع از طریق سجام

کاهش 70 درصدی بارندگی در تهران نسبت به سال گذشته / کاهش ١٦ درصدی بارش ها در کشور

سقف فروش ارز به دارندگان کارت بازرگانی 3 برابر شد

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.