مؤسسه نور؛ نهادی با نگاهی تازه بانک و بیمه

مؤسسه نور؛ نهادی با نگاهی تازه

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - موسسه اعتباری نور درسال 1391با رویکردی ویژه و نگاهی تازه درجهت توجه به‌نقش فعال موسسات خصوصی و غیردولتی دربانکداری کشور و بهره‌گیری از تفکرات و تجربیات کارشناسان امور بانکداری سازماندهی شد .
به گزارش فصل اقتصاد، این موسسه با هدف خدمت رسانی به مردم، به عنوان نخستین مجموعه اعتباری - اجتماعی و با سرمایه گذاری اجتماعی در ایران و از ادغام سه شرکت تعاونی اعتباری پیشگامان کویر یزد، کارسازان آینده و ریحانه گستر مشیز تشکیل و سازماندهی شد که هر یک از این شرکت‌های تعاونی پیش از ادغام در سایه فعالیت‌های مالی و اعتباری به امور خیریه و عام المنفعه نیز مشغول بوده‌اند .
موسسه اعتباری نور به عنوان یکی از چهار موسسه‌ای است که به صورت رسمی و با مجوز بانک مرکزی در کشور فعالیت می‌کند .
برای تعیین چشم‏ انداز هر سازمانی، لازم است نخست فلسفه وجودی آن سازمان را شناخت. مأموریت یا فلسفه وجودی موسسه اعتباری نور در حوزه تأمین خدمات مالی، حمایت و بستر‏سازی برای ایجاد سرمایه‏ های اجتماعی در راستای توسعه ظرفیت‌های مولد اقتصادی است .
بر این اساس حداکثرسازی سود صرفا اولویت موسسه نبوده و سودآوری فعالیت‌های آن صرفا برای پایداری و تداوم فعالیت‌های حمایتی مؤسسه مد نظر است. عرضه خدمات مالی به تمامی اقشار جامعه طبق قوانین و مقررات جاری کشور از اولویت‌های موسسه اعتباری نور است .
در این میان نمایندگان مجلس هم اظهارنظرهای متفاوتی در این رابطه داشته و اذعان داشته اند که این موسسه، اکنون ضوابط را رعایت کرده و در چارچوب اهداف نظام بانکی در حال حرکت است؛ به خصوص اینکه سرپرستی چند موسسه غیرمجاز را به عهده گرفته و اکنون مسیر را به گونه ای پیش برده است که به عنوان یک موسسه شناخته شده، در حال طی راه است؛ شاید حتی بتوان انتظار داشت که با رعایت ضوابط، در آینده این موسسه به بانک هم تبدیل شود .
جبار کوچکی‌زاده، نماینده مجلس در این رابطه می‌گوید: اگر همکاری موسسات و بانک‌هایی که کفالت سایر موسسات را بر عهده گرفتند، نبود قطعا مشکلات بیشتر می‌شد؛ پس همکاری این موسسات باعث شد تا روند ساماندهی موسسات غیرمجاز سریع‌تر به سرانجام رسد؛ پس به‌صراحت می‌توان گفت که موسسات شناسنامه‌دار، به‌عنوان بازوهای بانک مرکزی عمل کردند و این امر قابل تقدیر است .
وی با برشمردن اقدامات موثر ساماندهی موسسات اعتباری اعلام کرد: به عنوان نمونه یکی از این موسسات ،موسسه اعتباری نور بوده که با موسسات دارای قدمت که با یکدیگر تجمیع شده‌اند، در آینده به عنوان موسسه (بانک) قدرتمندی در عرصه بازار پولی کشور نقش ایفا می‌کند .
به گزارش دیوان اقتصاد، نماینده مردم رشت تصریح کرد: موسسه اعتباری نوراز جمله موسساتی است که تا به حال همه الزامات بانک مرکزی را رعایت کرده؛ پس تقویت چنین موسساتی که دارای سابقه طولانی در این عرصه هستند باعث حمایت از فعالیت‌های مولد اقتصادی منجر به رشد و توسعه اقتصادی وبه کارگیری منابع بانکی در مسیر درست وبرای هدایت سیاستهای بانکی در جهت تولید واشتغالزایی خواهد بود .
-->


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

بررسی همکاری‌های مشترک در راستای کالاهای مبادلاتی ایران و روسیه

افت سنگین بورس‌های آسیایی

خرید تضمینی سیب زمینی مازاد کشاورزان

حفاظت از سرمایه های ملی با توسعه استفاده از صنعت بازیافت

آپدیت iOS 18 برای کدام آیفون‌ها است؟

میزان دقیق پیشرفت شبکه ملی اطلاعات اعلام می‌شود

تهرانی‌ها 70گیگ در ماه اینترنت ثابت مصرف می‌کنند

وبسایت بنیاد مستضعفان هک شد

شرکت Epic Games هک شد

اطلاعیه سازمان نصر تهران درباره‌ی «تنظیمات تاریخ و ساعت تلفن‌های همراه»

طرح جایگزینی خودروها در سامانه یکپارچه تمدید شد

طرح 3 روزه سامانه یکپارچه برای جایگزینی خودروها تمدید شد

زمینه بروز 10 میلیون فرصت فساد از بین رفته است

فروش 12 خودروی وارداتی در سامانه یکپارچه آغاز شد+ جدول

پژو پارس 1403 تولید می‌شود

«شرکت دولتی پست بانک» به «بانک» تبدیل شد

پیش‌بینی‌های سازمان تجارت جهانی نادرست از آب درآمد

از بهبود شفافیت تا استقلال و اقتدار بانک مرکزی

قطع نشدن برق رمزارزها با خرید برق از بورس انرژی

اطلاعیه سپرده‌گذاری مرکزی برای وراث متوفیان سهام عدالت

مشارکت ایران در ساخت مرتفع‌ترین سد جهان

مبلغ سود سهام عدالت در اسفند ماه مشخص شد

انتخابات مظهر مشارکت مردم در کانون‌های تصمیم گیری نظام است

ستاد رصد برخط پایداری برق شعب اخذ رای تهران آغاز به کار کرد

بیمه اجتماعی رایگان برای مادران روستایی دارای 3 فرزند

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.