مونسان خبر داد :تخصیص یک ردیف اختصاصی بودجه برای موزه‌ها گردشگری

مونسان خبر داد :تخصیص یک ردیف اختصاصی بودجه برای موزه‌ها

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - مهاون رییس جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی با تأکید بر این‌که درآمد موزه‌ها در سرجمع قراردادهای دولت قرار نمی‌گیرد، گفت: خوشبختانه یک ردیف اختصاصی بودجه برای موزه‌ها اختصاص داده شد، این کار باعث ایجاد انگیزه برای موزه‌ها می‌شود تا درآمد را افزایش دهند و دستشان باز می‌شود تا بتوانند برای موزه‌ها بیشتر هزینه کنند.

به گزارش فصل اقتصاد به نقل از سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری، علی‌اصغر مونسان معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری دوشنبه 11 دی در گفت‌و‌گویی به تشریح راه‌کارهای توسعه و رونق گردشگری، بررسی راهکارهای افزایش درآمد‌ها، طرح جامع حفاظتِ الکترونیک از موزه‌ها، حفظ، احیا و مرمت اماکن تاریخی، آخرین وضعیت تهیه قانون جامع حمایت از میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری و... پرداخت.
او با اشاره به این‌که تعداد موزه‌های غنی در نقاط مختلف کشور زیاد است و حتی غنای آثار تاریخی یک موزه‌ کوچک در زنجان در سطح آثار موزه ملی است، می‌گوید: «با توجه به وجود این گستردگی در نقاط مختلف کشور و درآمدهای اندکی که از موزه‌ها به این سازمان تعلق می‌گرفت، اعتراض‌ها و پیگیری‌هایی به بخش‌های مختلف دولت داشتیم تا همه‌ درآمد موزه‌ها به دولت بازگردانده شود.»
او بیان می‌کند: «گِله‌ من به بخش‌های مختلف دولت این بود که درآمدهای اندکی که از موزه‌ها به دست می‌آوریم به واسطه رونق گردشگری و ایجاد درآمد برای موزه‌هاست، اما آن درآمد نیز به سرجمع درآمدهای بودجه کل کشور واریز می‌شد و در ‌‌نهایت عددی بین 60 تا 70 درصد به موزه‌ها تخصیص داده می‌شد.»
مونسان با اشاره به کمک سازمان برنامه و بودجه برای برطرف کردن این مشکل ادامه می‌دهد: «پیگیری کردم تا درآمد موزه‌ها به ردیف‌های اختصاصی خود موزه داده شود، در واقع‌‌ همان اندازه که پول به خزانه می‌رود، همان‌ اندازه نیز می‌توانیم هزینه کنیم.»
مونسان با بیان این نکته ‌که در گذشته، درآمد موزه‌ها در سرجمع درآمدهای دولت و در قالب تخصیص اختصاص پیدا می‌کرد، می‌گوید: «ممکن بود حتی بخشی از این اعتبار، به یک وزارت‌خانه اختصاص یابد، اما اکنون درآمد به خزانه می‌رود و این انگیزه برای موزه‌ها ایجاد می‌شود تا درآمدهای خود را بالا‌تر ببرند.»
رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری با اشاره به درخواستی که از موزه‌های زیرنظر سازمان میراث‌فرهنگی، مبنی بر بالابردن درآمد موزه‌های زیر نظر خود داشته است، بیان می‌کند: «معمولا مدیران موزه‌ها بیان می‌کردند انجام این کار هیچ نفعی برای موزه‌ها ندارد، هر قدر که درآمد را افزایش دهیم، آن مبلغ به موزه بازگردانده نمی‌شود، آن‌ها معتقد بودند هر چقدر هم موزه پول بیشتری تولید کند، اما عدد کمتری به آن اختصاص پیدا می‌کند.»
او با تأکید بر این‌که ابتدا همه‌ درآمد‌ها باید به خزانه برود تا نخست توسط دولت کنترل شود، بیان می‌کند: «خوشبختانه با پیگیری‌های مناسب، اکنون حساب اختصاصی برای موزه‌ها ایجاد شده است و بعد از واریز به خزانه دولت،‌‌ همان مبلغِ درآمد موزه‌ای به حساب موزه‌ها برگردانده می‌شود.»
مونسان با این‌ وجود با اشاره به برخی نکات منفی در موزه‌های زیرنظر سازمان میراث‌فرهنگی می‌گوید: «جای تأسف دارد که یک سیستم الکترونیک راهنمایی در موزه ملی کشور وجود ندارد، یا بسیاری از اشیای تاریخی مانند لباس‌های سلطنتی در سعدآباد در معرض هوای عادی قرار دارند و قطعا به مرور از بین می‌روند.»
او در پاسخ به این پرسش که بازگشت این درآمد‌ها به حساب اختصاصی موزه‌ها چطور انجام می‌شود، تأکید می‌کند: «مدت زمان برگشت درآمد‌ها فرقی نمی‌کند، همین که این اتفاق تصویب شود و در قالبِ سرجمعِ درآمدهای سالانه تخصیص پیدا کند، یک اتفاق بسیار خوب است.»
نحوه کنونی فروش بلیت در موزه‌ها مناسب نیست
معاون رئیس‌جمهوری همچنین با اشاره به نحوه‌ فروش بلیت در موزه‌های زیرنظر سازمان میراث‌فرهنگی می‌گوید: «فروش بلیت الکترونیک، شفافیت مالی و قدرت خرید مردم را بالا می‌برد و با این طرح هر کس در خانه‌ خود نیز می‌تواند بلیت تهیه کند.»
او به نحوه‌ فروش بلیت در مجموعه‌ سعدآباد اشاره می‌کند و ادامه می‌دهد: «این اتفاق در مجموعه‌هایی مانند سعدآباد اصلا خوب نیست، فقط در ورودی مجموعه بلیت فروخته می‌شود، اما اگر کسی در میانه‌های بازدید تمایل به بازدید از یک مجموعه جدید داشته باشد، باید همه راه را تا در ورودی مجموعه‌ به این بزرگی بازگردد و بار دیگر بلیت تهیه کند؛ این اتفاق خوب نیست.»
مونسان با تأکید بر لزوم جلو بردن مسیر الکترونیک کردن فروش بلیت موزه‌ها، ادامه می‌دهد: «در حال کار روی موضوعات الکترونیکی کردن فرایندهای کلی در سازمان میراث فرهنگی هستیم. به‌عنوان مثال پرتابل گردشگری کشور یک نیازِ کشور است. در شرایط کنونی اگر با یک تعطیلی مواجه شویم، هیچ‌کس نمی‌داند در این تعطیلی، سازمان میراث‌فرهنگی چه تسهیلاتی می‌دهد یعنی گردشگران نمی‌دانند در این چند روز تعطیلی به چه نقاطی می‌توانند بروند. بنابراین باید داشته‌هایمان را در استان‌ها بارگذاری کنیم تا دست‌کم ایرانی‌ها با فضا‌ها و مسیرهای گردشگری آشنا شوند و گردشگری داخلی و توزیع گردشگری تقویت شود.»
به گفته‌ او، در این پرتابل گردشگری، باید داشته‌های کل کشور ارائه شوند و پروژه‌های متعدد جلو بروند. این اقدامات هر چند هزینه کمی از ما می‌گیرد، اما اثرگذاری بالایی دارد.
باید قوانین را تجمیع کنیم، تا مردم همه چیز را بدانند
مونسان می‌گوید: «براساس دستور رئیس‌جمهوری باید «قانونِ جامع حمایت از گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی» تهیه شود که تا کنون می‌توان گفت تقریبا قانون «حوزه میراث فرهنگی» آماده است، اما ما دنبال این هستیم تا در صورت امکان یک قانون داشته باشیم و همه آن‌هایی را که در هر سه حوزه فعالیت می‌کنند در بربگیرد. اکنون در همه جا پراکندگی قانون زیاد است، اگر بتوانیم باید قوانین را تجمیع کنیم و در یک بسته قرار دهیم تا همه، همه چیز را درباره‌ این سازمان بدانند.»
او ادامه می‌دهد: «رئیس‌جمهوری نیز 19 آذر در ابلاغیه‌ای مأموریت‌هایی را برای ما تبیین کردند. در برنامه‌ ما این بود که سه‌ماهه اول سال آینده این قانون را نهایی کرده به دولت ارائه دهیم و تفکیک بگیریم. رئیس‌جمهوری در آن ابلاغیه به بخش میراث فرهنگی اشاره داشت و در آن به ما دو ماه فرصت داده است.»
او اضافه می‌کند: «در آن ابلاغیه اعلام شده بود در این فاصله‌ دوماهه خلأهای قانونی در راستای حفظ آثار تاریخی احصا و اعلام شوند، بنابراین فکر می‌کنیم در آن مدت زمان به راحتی بتوانیم این درخواست را انجام دهیم، با توجه به این‌که در بحث میراث فرهنگی مشکلی نداریم.»
او سپس با تأکید بر این‌که دستورالعمل اجرایی اعلام‌شده از سوی احمدی‌پور رئیس سابق میراث‌فرهنگی و ابلاغیه‌ رئیس‌جمهوری هر کدام طرح‌های جدایی هستند، بیان می‌کند: طرح جامع حفاظتِ الکترونیک از موزه‌ها و سایت‌ توسط معاون توسعه و مدیریت به بخش‌های مختلف ابلاغ شده که ادامه‌ طرحِ «جامع حفاظت از میراث فرهنگی» است.
مونسان با تأکید بر محدودیت اعتبارات این سازمان می‌گوید: «به واسطه حساسیت‌ها، عمده‌ اعتباراتِ ما به میراث‌فرهنگی داده می‌شود. ایران کشوری پهناور است. به عنوان مثال مدتی قبل در میدان امام (ره) همدان نخست یک حفاری کوچک انجام شد، اما اکنون گفته می‌شود یک مخزن از آثار تاریخی به دست آمده است، بنابراین به هر نقطه بپردازیم، کم است.»
تصویب لایحه سامان‌دهی و احیای بافت‌های تاریخی کشور
او همچنین از تصویب لایحه سامان‌دهی و احیای بافت‌های تاریخی و میراث‌فرهنگی کشور و کمک به حوزه گردشگری در دولت خبر می‌دهد و می‌گوید: «البته به صورت موازی طرحی را نمایندگان مجلس در کمیسیون فرهنگی با قید فوریت پیگیری می‌کنند که در آن به موضوعات جامع‌تری پرداخته شده، ولی خوشبختانه این لایحه در کمیسیون کلان‌شهر‌ها نیز مطرح شد که در بیش از 10 روز گذشته در صحن دولت تصویب شد.»
معاون رئیس‌جمهوری با اشاره به اینکه مجلس تصویب کرد شهرداری‌ها می‌توانند اماکن تاریخی درون شهر‌ها را تملک کنند و در مرمت، احیا، کاوش و معرفی آثار تاریخی مشارکت داشته باشند. اضافه می‌کند: «این پروژه به حفظ، احیا و مرمت اماکن تاریخی و فاخر کمک می‌کند. بر این اساس شهرداری‌ها مجاز می‌شوند اماکن تاریخی درون شهر‌ها را تملک کنند و درصدی از بودجه را برای این امر تخصیص دهند، در مرمت و احیا نیز می‌توانند کمک کنند و حتی برای کاوش و معرفی آثار تاریخی می‌توانند با ما مشارکت داشته باشند.»
به گفته‌ او، قرار است شوراهای شهر بودجه‌ای را برای این منظور تخصیص دهند. در طرح مجلس نیز درصدِ مشخصی از بودجه را با این عنوان تعیین و شهرداری‌ها را به انجام این کار مکلف کرده‌اند.
او بیان می‌کند: «امیدواریم این طرح در صحن مجلس تصویب شود، چون موضوعات این سازمان گسترده است و اعتبارات ما جوابگوی این حجم از آثار نیست. امیدواریم با ورود شهرداری‌ها، دست‌کم ابنیه تاریخی و فاخر که در محدوده شهر‌ها قرار گرفته‌اند، حفظ و احیا شوند.»


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

واکنش بذرباش به بازگشایی سفارت آذربایجان

کشف نفتی عظیم در کویت

نفت در سایه ابهامات سیاسی آمریکا صعودی شد

25 درصد کل برق کشور توسط کولر‌های گازی مصرف می‌شود

سالانه 100 هزار انشعاب غیرمجاز آب در کشور کشف می‌شود

افزایش 6درصدی مصرف بنزین کشور به‌دلیل تغییر ساعات اداری

کدام کالاها ارز ترجیحی می‌گیرند؟

کمک بزرگ مالیات‌ستانی هوشمند به کنترل و کاهش نقدینگی

اقدام موثر مرکز وکلا در تشکیل کمیته قضایی حمایت از تولید برای رفع مشکلات واحدهای تولیدی

تعداد مقرری ‌بگیران بیمه بیکاری کم شد

بلیت قطار گران شد؟

تخصیص درآمدهای مالیاتی پرداختی مردم برای توسعه زیرساختی کشور و بهبود رفاه حال مردم

صدور مجوز افزایش سرمایه سایپا و ایران خودرو از محل تجدید ارزیابی به استقرار دولت چهاردهم موکول شد

260 میلیارد تومان، ثبت رکورد جدید معاملات برق در بورس انرژی

قیمت میوه و سبزیجات کاهش می‌یابد؟

لزوم ادامه یافتن بحث مولدسازی دارایی‌های دولت/ مناقشه در جزئیات بسیار است

1.6 رشد تولید فولاد، به افت تبدیل شد/ تولیدکنسانتره رکورد زد

دردسرهای یک اپلیکیشن محبوب در کشورها

راهی برای برای دور زدن خام فروشی در صنعت نفت

افزایش 44 درصدی تولید گندم در طرح جهش تولید در دیمزارها

پیش‌بینی افزایش 6 میلیون تنی تولید گندم دیم تا سال 1405

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز 1403/04/23

سیر نزولی قیمت‌ها در بازار طلا و ارز/ دلار 57 هزاری شد

19.9 میلیارد دلار ارز مورد نیاز واردات تأمین شد

مصباحی‌مقدم: پرداخت بدهی‌ دولت روحانی تا 1405 طول می‌کشد

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.